علمی و پزشکی

چاپ سه‌بعدی بافت مغز انسان‌!/ عکس

به گزارش خبرگزاری ترند روز، محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسن آمریکا برای اولین‌بار بافت مغز انسان را با پرینت سه‌بعدی تولید کردند. این دستاورد می‌تواند به یافتن درمانی برای اختلالات عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون کمک کند. همچنین روش جدید تولید این بافت مغزی به تجهیزات چاپ زیستی خاصی نیاز ندارد. علاوه‌براین، سالم نگه داشتن این بافت آسان است و می‌توان آن را با میکروسکوپ و سایر تجهیزات مطالعه کرد.

براساس گزارش دیجیاتو، براساس مقاله منتشرشده در Cell Stem Cell، محققان در روشی جدید و با استفاده از تجهیزات مرسوم چاپ زیستی توانستند بافت عصبی مغز را بسازند. در این بافت همانند یک مغز واقعی، نورون‌ها می‌توانند رشد کنند و به یکدیگر متصل شوند. درواقع مزیت اصلی دستاورد جدید محققان این است که آن‌ها می‌توانند تقریباً هر نوع نورون را در هر زمان تولید کنند و سپس آن‌ها را تقریباً به هر شکلی که مایل هستند کنار هم قرار دهند.

چاپ سه‌بعدی بافت مغز انسان‌!/ عکس

تولید بافت مغزی با استفاده از پرینت سه‌بعدی

پرینت سه‌بعدی زیستی پتانسیل زیادی برای ایجاد بافت‌های مختلف بدن انسان دارد که در برخی موارد حتی می‌توان آن‌ها را در بدن قرار داد. از دستاورد جدید محققان می‌توان برای مطالعه نحوه ارتباط نورون‌ها با یکدیگر، به‌عنوان مثال در بافت‌های متأثر از آلزایمر، استفاده کرد. این بافت همچنین می‌تواند برای ارزیابی داروهای جدید مورد استفاده قرار گیرد.

در مطالعات عصب‌شناختی معمولاً وقتی پژوهشگران بخواهند مغز را بررسی کنند، تنها به قسمتی از آن می‌پردازند، اما مغز به این صورت عمل نمی‌کند، چراکه ساختاری پیوسته دارد و نمی‌توان قسمتی از آن را از دیگری جدا کرد. حالا با استفاده از چنین بافت مصنوعی می‌توان جامع‌تر به مطالعه عصب‌ها و کارکرد مغز در شرایط گوناگون پرداخت.

پیش‌ازاین، چاپ بافت مغز انسان فاقد اتصالات مناسب بین سلول‌ها بوده است. محققان در این پژوهش با استفاده از ژل «جوهر زیستی» توانستند بافتی نرم تولید کنند تا نورون‌ها بهتر بتوانند به یکدیگر متصل شوند و رشد کنند. همچنین میزان نرم‌بودن این بافت به حدی نیست که از هم بپاشد، از سویی آنقدر نیز سخت نیست که اجازه رشد را به نورون‌ها ندهد.

227227

نشر علمی پزشکی

به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، می‌خواهم با ارائه مطالبی که بر اساس پژوهش‌های روز و رویکردهای معتبر تهیه شده‌اند، به شما در درک بهتر و مدیریت بهتر سلامتی کمک کنم.
دکمه بازگشت به بالا