اقتصادیبرترین های ترند روزعمومی

نحوه تغییر کاربری زمین باغی به مسکونی در انزلی

می توان با هزینه ای کمتر در یک زمین زراعی به ساخت ویلا پرداخت؟

همانطور که گفته شد قیمت زمین های زراعی در شمال کمتر از زمین های مسکونی می باشد. بنابراین عده ای از افراد ممکن است تصور کنند که با خرید زمین کشاورزی و پرداخت هزینه ی کمتر می توانند در معامله ی خود سود کنند و با هزینه ای بسیار کمتر شروع به ساخت ویلا نمایند. اما باید گفت که ساخت و ساز ویلا و خانه های مسکونی در زمین های زراعی جرم است و غیرقانونی می باشد. شما به هیچ عنوان حق ندارید در زمین ها زراهی ساخت و ساز کنید. اگر ساخت و ساز در زمین های زراعی به این راحتی بود که بسیاری از افراد همین ترفند را پیاده سازی می کردند و به سود زیادی می رسیدند. اما در واقع چنین نیست.

خرید و فروش زمین خوش نقشه در بندرانزلی: از طرفی ممکن است عده ای تصور کنند که می توانند با ساخت ویلای مسکونی در زمین های کشاورزی و پرداخت جریمه قضیه را فیصله دهند و ویلای خود را حاضر و آماده در یک زمین کشاورزی تحویل بگیرند اما این موضوع نیز امکان پذیر نیست. ویلاهایی که در زمین هایی با کاربری زراعی ساخته می شوند حکم تخریب آن ها گرفته می شود بنابراین نه تنها با این کار سود نمی کنید بلکه ضرر سنگینی را به خود تحمیل خواهید کرد.

آیا تغییر کاربری زمین زراعی در شمال ساده است؟

برای ساخت ویلا باید اقدام به خرید زمین هایی با کاربری مسکونی نمود و برای خرید زمین کشاورزی باید سراغ زمین هایی با کاربری زراعی رفت. هیچ کدام نمی توانند جای دیگری را بگیرند. شما نمی توانید در زمین کشاورزی ویلا بسازید و در زمین با کاربری مسکونی اقدام به کشاورزی نمایید. هر کدام از این فعالیت ها غیر قانونی می باشد.

چگونه می توان مجوزهای لازم برای تغییر کاربری زمین زراعی در شمال را گرفت؟

زمین ساحلی قیمت مناسب: اما گاهی اوقات ممکن است بخواهید شانس خود را امتحان کنید و ببینید که آیا می توان مجوز لازم برای ساخت و ساز در یک زمین کشاورزی را گرفت یا اصطلاحا تغییر کاربری داد؟ در این گونه مواقع باید درخواست خود را به سازمان های مربوطه همچون شهرداری، جهاد کشاورزی و اداره محیط زیست اعلام دارید و مراحل قانونی آن را طی کنید. احتمال اینکه برای ساخت ویلا در زمین های زراعی به شما مجوز دهند بسیار بسیار کم است. با این حال می توانید درخواست خود را ثبت کنید و مراحل آن را طی نمایید.

لازم به ذکر است که طی کردن این مراحل بسیار سخت و دشوار است و به این راحتی ها به زمینی مجوز ساخت نمی دهند. این موضوع در چند وقت اخیر با سخت گیری های بیشتری نیز روبرو بوده است. چرا که ساخت و سازهای غیر قانونی برای برهه ای در شمال افزایش پیدا کرد و زمین های زراعی زیادی تخریب شدند. این روند اگر ادامه دار شود موجب از بین رفتن مراتع و آسیب به محیط زیست خواهد شد.

بنابراین هنگام خرید زمین این فکر که بعدها مجوز تغییر کاربری را خواهید گرفت از سرتان بیرون کنید. این موضوع به ندرت و در موارد خاص رخ می دهد. همچنین اگر قرار باشد مجوز این کار صادر شود شما باید ماه ها دوندگی کنید و بعد از تلاش های فراوان به نتیجه برسید. کارشناسان از زمین شما بازدید می کنند و اگر به احتمال صد درصد امکان ساخت ویلا در آن باشد اجازه ی ساخت به شما خواهند داد. اما اینکه یک زمین زراعی بتواند صد درصد برای ساخت ویلا مناسب باشد امری دور از واقعیت است.

نوع کاربری زمین چه زمانی مشخص خواهد شد؟

برای تعیین نوع کاربری زمین باید در هنگام خرید زمین به این موضوع دقت داشته باشید. در واقع هنگام خرید زمین باید مدارک مربوط به نوع کاربری زمین را مشاهده کنید و از بابت صحت آن اطمینان حاصل نمایید. شما می توانید از راهنمایی های یک مشاور در کنار خود بهره مند شوید تا معامله ای مطمئن را صورت دهید.

گاهی اوقات فروش زمین با کاربری زراعی به جای زمین مسکونی تعمدا صورت می گیرد و هیچ گونه کلاهبرداری مخفیانه ای در کار نیست. اما ممکن است این بار فروشنده از سادگی شما سو استفاده کند و به شما بگوید که می توانید بعد از خرید زمین دنبال اقدامات تغییر کاربری بروید و زمین زراعی را به مسکونی تبدیل کنید. حتی ممکن است مثال هایی بزند از افرادی که زمین زراعی خریده اند اما نوع کاربری آن را تغییر داده اند. گوش تان به این حرف ها بدهکار نباشد و اگر متوجه شدید که زمین مورد نظر زمین کشاورزی است معامله را ترک کنید.

چرا وقتی می توان زمینی با کاربری مسکونی خرید و بی دغدغه اقدام به ساخت ویلا نمود خود را در چنین مخمصه ای گرفتار نمود؟

تغییر کاربری زمین زراعی در شمال به ضرر طبیعت است

یکی از ارگان هایی که سختگیری های بیش از حد روی تغییر کاربری زمین زراعی به مسکونی دارد اداره حفاظت از محیط زیست می باشد. به قدری سازندان غیرقانونی در منطقه تاخت و تاز کرده اند که دیگر ارگان های مربوطه اجازه ی ساخت و ساز به هیچ ساختمانی را در زمین های کشاورزی نمی دهند و به سختی ممکن است درخواست شما را تایید کنند. بنابراین دقت داشته باشید که این کار دردسر های زیادی دارد و در نهایت که زمان و انرژی زیادی را صرف این دوندگی ها نمودید ممکن است جواب منفی دریافت کنید. بنابراین بهتر است روی قضیه تغییر کاربری زمین حساب باز نکنید.

آیا زمین هایی با کاربری زراعی پروانه ساخت دریافت می کنند؟

چنانچه پیش از تغییر کاربری زمین زراعی بخواهید اقدام به ساخت و ساز در این زمین نمایید برای دریافت پروانه ساخت به مشکل خواهید خورد. در زمان دریافت پروانه ساخت به شما گفته می شود که اجازه ساخت و ساز ندارید و نمی توانید در زمین زراعی به ساخت ویلا یا منزل مسکونی بپردازید.

آیا بدون پروانه ساخت می توان اقدام به ساخت ویلا در زمین زراعی نمود؟

عده ای تصور می کنند بدون داشتن جواز ساخت می توانند فرآیند ساخت ویلا را آغاز کنند و بعد در نهایت با پرداخت جریمه یا طی کردن برخی مراحل مجوز پایان کار را بگیرند. این اتاق شاید در سال ها پیش رخ می داد اما اکنون به هیچ عنوان چنین چیزی ممکن نیست. شما هرگز نمی توانید در ویلایی که در زمین کشاورزی ساخته شده است سکونت داشته باشید چرا که ویلای شما برق و آب و گاز نخواهد داشت. بنابراین تمام گام های شما در این مسیر غیر قانونی خواهد بود. توصیه ما به شما این است که به هیچ عنوان سراغ ساخت و ساز در زمین های زراعی نروید.

نتیجه گیری

اگر هنوز اقدام به خرید زمین در شمال نکرده اید اما می خواهید ویلای مسکونی در شمال بسازید به شما توصیه می کنیم که به هیچ وجه سراغ زمین های کشاورزی نروید. درست است که این زمین ها قیمت کمتری دارند اما نمی توانند گزینه ی خوبی برای ساخت ویلا باشند چرا که تغییر کاربری زمین زراعی در شمال بسیار دشوار است و مراحل پیچیده ای دارد. همچنین اگر در نهایت نتوانید موفق به تغییر کاربری زمین کشاورزی شوید مطمئنا متضرر خواهید شد.

بنابراین اگر با هدف ساخت ویلا قدم به خطه ی شمال گذاشته اید سراغ خرید زمین با کاربری مسکونی برای ساخت ویلا بروید. زمین های کشاورزی نمی توانند گزینه ی خوبی برای شما باشند.

با این حال اگر در شمال زمین کشاورزی دارید و مدت هاست که این زمین را خریداری کرده اید و احتمال می دهید بعد از گذشت سال ها اکنون می توان در آن ویلایی ساخت می توانید از طریق کارشناسان خبره و حرفه ای برای این تغییر کاربری اقدام کنید. گاهی اوقات زمینی را می بینید که سال ها قبل در منطقه ای کشاورزی قرار داشته اما امروزه روز به دلیل تغییر کاربری زمین های اطراف این زمین نیز قابلیت ساخت و ساز پیدا کرده است. بنابراین ممکن است بتوانید برای تغییر کاربری زمین موفق شوید. توصیه ما به شما این است که برای بالا بردن درصد موفقیت خود از کارشناسان حرفه ای در کنار خود بهره مندی شوید تا فرآیند تغییر کاربری زمین زراعی به مسکونی با سرعت بیشتری طی شود و احتمال نتیجه دادن آن نیز افزایش پیدا کند

منبع : دیوار

دکمه بازگشت به بالا