برترین های ترند روزعلمی و پزشکی

موی خشک و پوست سر چرب

داشتن مو هایی زیبا و سالم تاثیر زیادی در چهره افراد دارد به همین علت نگهداری صحیح از مو ها و جلوگیری از ریزش آن ها یکی از دغدغه های روزمره افراد می باشد. اولین گام در مراقبت درست از مو تشخیص و فهمیدن جنس آن می باشد اینکه بدانیم موی ما خشک است یا چرب؟ اهمیت زیادی دارد زیرا در این صورت با آگاهی بیشتری از استفاده می کنیم. آیا شما جنس مو های خود را می شناسید؟ اگر تاکنون نتوانسته اید جنس مو های خود را به درستی تشخیص دهید در این مطلب با همراه باشید.

موهای چرب

چربی مو به علت غده های چربی داخل پوست است که به فولیکول های مو متصل می شوند. اما گاهی این چربی بیش از اندازه می‌شود و ظاهر مو را به هم می ریزد علت این امر می تواند از پرکار بودن غدد چربی یا بیماری های غدد درون ریز مانند تخمدان پلی کیستیک و یا پرکاری غده فوق کلیه باشد که باعث افزایش هورمون های مردانه می شود. از محصولات آرایشی شرکت بیز برای مراقبت از مو هم میتوانید استفاده کنید.

در مو های چرب تراوش چربی زیاد بوده به همین علت گرد و غبار و آلودگی ها جذب مو شده و همچنین ظاهر مو کدر و مات می شود. اصولا چربی کف سر در فصل گرما یا مناطق گرمسیر بیشتر است اگر این چربی در کف سر افزایش یابد، ریشه مو دچار مشکل شده و نمی تواند به درستی مواد مورد نیاز خود را تامین کند و به مرور ریزش مو رخ می‌دهد. البته عوامل دیگری مانند ژنتیک، استرس، اختلالات عصبی می توانند موجب پرکاری غدد چربی شوند.

مو های خشک

یکی از مهم ترین دلایل خشکی مو و کف سر استفاده از مواد قلیایی و الکل است. هر چقدر مو ها خشک تر باشند میزان شکننده بودن آن نیز افزایش یافته و با شانه کردن معمولی و شستشوی ساده دچار ریزش می شوند. در افرادی که مو ها و کف سرشان خشک است احتمال بروز موخوره و شوره زیاد می باشد. در این گروه از افراد چربی طبیعی پوست سر به مو ها نرسیده و مو ها درخشنده نیستند.

عوامل موثر در خشکی مو و کف سر

 1. مصرف بیش از اندازه از رنگ مو، مواد صاف و فر کننده
 2. اثرات مضر عوامل بیرونی مانند کلر موجود در استخر ها، نور خورشید، گرد و غبار و …
 3. استفاده زیاد از اتو مو، سشوار، بابلیس و …
 4. اثرات مضر مواد شیمیایی مانند ژل های مو و حالت دهنده ها
 5. شستشو مو با آب داغ
 6. کم شانه زدن مو ها
 7. عدم مراقبت صحیح از مو ها

مو های مختلط

این نوع جنس مو دو حالت دارد به همین علت فهمیدن و تشخیص جنس آن به دقت بیشتری نیاز دارد. در واقع این نوع مو در قسمت پوست سر چرب است اما در انتهای ساقه های مو، خشکی و موخوره دیده می شود. مو های مختلط بیشتر در خانم هایی دیده می‌شوند که مو های بلند دارند. نمایندگی محصولات ویتابلا تمامی محصولات مراقبت از موی این شرکت را در سبد فروش کالاهای خود دارد.

نگهداری و مراقبت از این مو ها سخت تر است زیرا هم باید چربی آن ها کنترل شود و هم باید از شامپو هایی برای مو ها استفاده کرد که زیاد آن ها را خشک نکنند. بهتر است برای شستن مو های مختلط بیشتر کف سر را بشویید و تماس شامپو با ساقه مو را کاهش دهید. همچنین برای جلوگیری از خشکی قسمت انتهایی مو ها می توانید از یک مناسب استفاده کنید.

مو های معمولی

مو های معمولی به علت میزان متعادل ترشح چربی، چربی را به خود جذب می کنند. پوست کف سر این افراد هیچ گونه قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن ندارد و مو ها هنگام لمس کردن نرم و انعطاف پذیر هستند. حفظ این حالت و فعالیت غدد چربی بستگی به رعایت بهداشت روزانه و رژیم غذایی دارد.

2 روش مهم برای تشخیص و فهمیدن جنس مو و کف سر

روش اول:

 • به حمام رفته و مو های خود را به خوبی شستشو دهید.
 • پس از استحمام مو های خود را در حوله پیچیده و به آرامی خشک کنید. از حرکت حوله روی مو و پوست سر خودداری نمایید.
 • بعد از 48 ساعت قسمتی از مو ها را کنار بزنید تا فرق سر دیده شود.
 • نوک انگشتتان را بر روی پوست سر بکشید.
 • اگر نوک انگشت چرب یا براق باشد جنس مو هایتان چرب است اگر هیچ اثری از چربی نباشد و زیر انگشتتان احساس زبری کنید پوست سرتان خشک است. اگر نوک انگشتتان چرب نشود و در عین حال زبری نیز احساس نکنید جنس مو شما نرمال و طبیعی است.

روش دوم:

 • به حمام بروید و خوب مو هایتان را بشویید.
 • پس از حمام، مو را به حوله پیچیده و به آرامی خشک کنید.
 • بعد از 48 ساعت قمستی از مو را کنار زده طوری که فرق سر دیده شود.
 • قطعه ای کاغذ به اندازه 2 در 2 سانتی متر برداشته و با انگشت روی پوست سرتان به آرامی فشار دهید.
 • پس از یک دقیقه کاغذ را برداشته و بررسی کنید.
 • اگر در هر دو طرف کاغذ چربی دیده شد پوست سر شما چرب می باشد. اگر هیچ اثری از چربی نبود پوست سر خشک است و اگر یک طرف کاغذ چرب بود جنس مو ها نرمال و معمولی است.

چگونه بدانیم کف سرمان خشک است یا چرب؟

برای تشخیص جنس مو و پوست کف سر باید ابتدا حمام رفته و با یک حوله به آرامی و بدون ماساژ دادن موهایتان را خشک کنید پس از 48 ساعت نوک انگشت یا یک کاغذ 2 در 2 سانتی متر را در قسمتی از فرق سر قرار داده اگر دستتان یا دو طرف کاغذ چرب شد جنس مو و پوست سر شما چرب است اما اگر هیچ اثری از چربی نبود جنس مو خشک می باشد اگر یک طرف کاغذ چرب شد شما جزء افرادی هستید که موهایتان معمولی است. محصولات gatieau دارای تنوع محصولات در حیطه مراقبتی مو دارد.

داشتن مو هایی سالم، پرپشت و زیبا برای همه افراد اهمیت دارد به همین علت سعی می کنند تا از محصولات مراقبت از مو مناسب و با کیفیت استفاده کنند. درست است که استفاده از محصولات با کیفیت و اورجینال از اهمیت بالایی برخوردار است اما گام اول در مراقبت از مو و داشتن مو هایی سالم، تشخیص و فهمیدن جنس مو و پوست سر می باشد زیرا اگر جنس مو خود را نشناسیم نمی توانیم به درستی از مو هایمان مراقبت کنیم و با عواملی مانند موخوره، شوره، ریزش مو و … مواجه می شویم و سلامت مو ها به خطر می افتد.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.
دکمه بازگشت به بالا