استان ها

مشترکان برق خانگی هرمزگان از فرصت‌های تشویقی تعرفه گذاری قیمت برق استفاده کنند

به گزارش ترند روز، «محمد کریمی»، مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان هرمزگان در آستانه آغاز روزهای اوج مصرف برق و برنامه ریزی برای کاهش مصرف و مدیریت مصرف در روزهای پیش رو، گفت: درصد قابل توجهی از مشترکان در محدوده الگوی تعیین شده از انرژی برق استفاده می کنند که هزینه برق آنها افزایش چندانی نخواهد داشت. شاخص شدت انرژی در جامعه ما بالاتر از میانگین جهانی است که به معنی سهم بالای مصرف انرژی در مصارف غیر مولد و همچنین بهره وری پایین در بخش‌های مولد است؛ بنابراین می‌توان گفت بهینه سازی مصرف انرژی در جامعه ما ، ازجمله اولویت‌های بخش انرژی کشور است.
وی به شرایط آب و هوایی استان‌ها نیز اشاره کرد و گفت : این شرایط نقش تعیین کننده‌ای در میزان مصرف برق داشته است. به طوری که بیشترین سرانه مصرف برق بخش خانگی مربوط به استان‌های جنوبی کشور بوده و سه استان جنوبی هرمزگان، بوشهر و خوزستان بیشترین سرانه مصرف برق خانگی را دارند. در واقع این سه استان حدود ٢٨ درصد از مصرف برق بخش خانگی کشور را به خود اختصاص داده اند و سرانه مصرف برق در آن‌ها بیش از سه برابر متوسط کشور است.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان هرمزگان ادامه داد : بررسی تعرفه‌های برق خانگی نشان می‌دهد که تا سال ١٤٠٠ (قبل از اصلاح تعرفه پلکانی) شیب افزایش قیمت برق نسبت به پلکان‌های مصرف بسیار ملایم بوده است، اما در سال ۱۴۰۱ این موضوع به درستی اصلاح شده و شیب افزایش پیدا کرده است، این موضوع سبب شده قیمت برق پلکان‌های پرمصرف افزایش بیشتری نسبت به پلکان‌های کم مصرف داشته باشد. درحالی که تعرفه برق مشترکان کم مصرف با افزایش جدی مواجه نبوده است.

به گفته این مقام مسئول، سرانه مصرف برق در بخش خانگی در سال ١٤٠١ نسبت به سال ١٤٠٠ به میزان ٠.٦ درصد کاهش یافته است. در کنار سایر عوامل اثرگذار، به نظر می‌رسد اصلاح تعرفه‌های برق خانگی نیز در کاهش مصرف برق بخش خانگی مؤثر بوده است. از طرفی با توجه به افزایش نرخ برق مشترکان پرمصرف و ثبات تقریبی نرخ برق مشترکان کم مصرف، اجرای طرح تعرفه گذاری پلکانی برق خانگی، بدون تأثیر جدی بر مشترکان کم مصرف، منجر به اصلاح عادلانه تعرفه‌های برق شده است. اجرای این طرح همچنین در کاهش نسبی تعداد مشترکان پرمصرف مؤثر بوده است.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان هرمزگان در ادامه یاد آور شد : مشترکانی که بیش از الگو از انرژی برق استفاده می کنند هزینه برقشان بصورت پلکانی افزایش می یابد.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان هرمزگان ضمن تاکید بر ضرورت تعرفه گذاری پلکانی با هدف رعایت عدالت در توزیع یارانه های انرژی، این روش را از مناسب ترین رویکرد های تعرفه گذاری برق با هدف مدیریت مصرف برق در بخش خانگی توصیف کرد.
وی گفت: بر اساس ماده ٦ قانون مانع زدایی، تخصیص یارانه به مصارف بالاتر از الگو ممنوع بوده و تعرفه برق مشترکان خانگی در استان هرمزگان با متوسط مصرف ماهیانه تا الگو با ضریب ۰.۲۵ ، مازاد بر الگو تا ۱.۵ برابر الگو با ضریب ۰.۷۵ ، بین ۱.۵ تا ۲.۵ برابر الگو با ضریب ۱.۲۵ و بیش از ۲.۵ برابر الگو با ضریب ۲.۵ برابر هزینه تامین برق محاسبه و دریافت می گردد.
کریمی گفت : این طرح مزایای متعددی دارد از جمله اینکه دیگر مانند گذشته هزینه مصرف ، اسراف گرایانه درصد محدودی از مشترکین از محل یارانه عمومی متعلق به کل جامعه پرداخت نمی شود و دوم اینکه صرفه جویی حاصل از این روش به بخش‌های مولد جامعه و صنایع تخصیص می یابد که موجب رونق و شکوفایی اقتصادی می شود.
این مقام مسوول با اشاره به اینکه طرح مدیریت مصرف انرژی در سایر بخش‌ها به اشکال مختلف اجرا می‌شود، گفت: در بخش کشاورزی براساس مصوبه هیات وزیران، برق مشترکان کشاورزی که ٥ ساعت در طرحهای مدیریت مصرف مشارکت کنند، رایگان خواهد بود و علاوه بر این در صورتی که کشاورزان ٨٠ درصد دیماند مصرفی خود را که معادل ١٥ درصد از مصرف روزانه آنهاست، از نیروگاههای تجدیدپذیر تامین کنند، از برنامه های مدیریت مصرف معاف خواهند شد.
مدیر عامل شرکت توزیع برق استان هرمزگان خاطرنشان کرد: علاوه بر این اگر کشاورزان بیش از ٥ ساعت نیز در طرحهای مدیریت بار مشارکت داشته باشند، تا ٤ برابر هزینه های تامین برق از پاداشهای صنعت برق برخوردار خواهند شد.
وی اضافه کرد: درواقع مشترکان کشاورزی این فرصت را دارند که با بهینه سازی فناوری مورد استفاده در موتورهای پمپاژ آب از این پاداش‌ها بهره مند شوند.

46

دکمه بازگشت به بالا