برترین های ترند روزعلمی و پزشکی

درمان ریزش مو با مزوتراپی مو و ماندگاری نتایج آن

مراحل رشد مو

مزوتراپی مو با تزریق مستقیم ویتامین‌ها و مواد معدنی، اسیدهای آمینه لازم برای رشد و نمو مو و …امکان معکوس یا متوقف کردن بسیاری از تغییرات منفی در روند طبیعی چرخه مو را فراهم می‌کند. برای اینکه درک بهتری از اهمیت تاثیر مزوتراپی بر شکل‌گیری موی سالم داشته باشید خوب است با چرخه زندگی مو آشنا شوید. مو در چرخه زندگی خود چندین مرحله را طی می‌کند که عبارتند از:

آناژن (دوره رشد)؛
تلوژن (دوره استراحت)؛
کاتاژن (کراتینه شدن سلول‌ها).

موهای ما در دوره‌های زمانی مشخصی رشد می‌کنند که معمولاً بر اساس مدت زمان و عملکرد طبقه بندی می‌شوند.

Treatment of hair loss with hair mesotherapy and the durability of its results

1.مرحله آناژن مو

مرحله تولد یک موی جدید است. در فولیکول مو، پیچیده‌ترین فرآیندهای بیوشیمیایی برای تشکیل یک فولیکول موی جدید (ریشه موی آینده) انجام می‌شود. به طور متوسط، چرخه زندگی یک مو 5 سال است و فولیکول برای 10-20 دوره طراحی شده است.

2.فاز کاتاژن مو

مرحله نهایی رشد نامیده می‌شود، هنوز هم می‌توان تقسیم سلولی را در ریشه مشاهده کرد و در نتیجه رشد جزئی مو را مشاهده نمود. این مرحله فقط چند هفته طول می‌کشد. در این مرحله، پیاز مو شروع به تحلیل رفتن و از بین رفتن می‌نماید و تار مو شروع به جدا شدن تدریجی از فولیکول می‌کند.

3.مرحله تلوژن مو

آخرین مرحله از زندگی مو است، در این مرحله جدا شدن ریشه مو از فولیکول اتفاق می‌افتد. این مرحله چندین ماه طول می‌کشد، در این مرحله موها به راحتی و بدون درد کشیده می‌شوند و می افتند، زیرا دیگر به فولیکول مو متصل نیستند.

4.و دوباره مرحله آناژن مو

اگر بیماری در فولیکول‌های مو وجود نداشته باشد، کل چرخه از نو شروع می‌شود.

بنابراین، در طول زندگی از تولد تا زمان مرگ، موهای جدید متولد می‌شوند، این در حالیست که موهای قدیمی در طول زندگی انسان از بین می‌روند. این واقعیت که موها با پیاز ریزش کرده‌اند تنها دلیلی بر این است که عمر مو به پایان رسیده و یک موی جدید باید جایگزین آن شود، اما به شرطی که فولیکول مو سالم باشد.

چگونه تشخیص دهیم که فولیکول مو سالم است یا خیر؟

یک قانون وجود دارد که توصیه می‌کنیم به خاطر بسپارید: در جای موهای ریخته شده، دقیقاً همان اندازه مو باید رشد کند. اگر موهای نازک را مشاهده می‌کنید، اگر موها دیگر مانند قبل رشد نمی‌کنند یا به طول خاصی رشد نمی‌کنند؛ این خود نشانه مطمئنی از شروع مشکلات است!

مزوتراپی مو برای چه افرادی مناسب است؟

ما روزانه ریزشی برابر با 100 الی 150 تار مو را تجربه می‌کنیم که کاملا طبیعی است. زمانی خطر، سلامت موها را تهدید می‌کند که شمار ریزش موی ما از این مقدار فراتر رود. نازک شدن و ریزش مو، بانوان را بیشتر از آقایان تحت تاثیر قرار می‌دهد و دلایل آن می‌تواند متعدد باشد؛ ژنتیک، استرس، التهاباتِ ریز پوست سر، عدم تعادل هورمونی و … .

ریزش مو می‌تواند دائمی باشد، این اتفاق ممکن است در طاسی ارثی و موقت پیش بیاید. در این موارد ریزش مو معمولا در نتیجه نارسایی در بدن، افت ایمنی، کمبود آهن، مشکلات وزن، غده تیروئید و هورمون ها ظاهر ‌می شود. این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که علاوه بر ریزش و نازک شدن، موها شروع به ضعیف شدن و شکنندگی می‌کنند و به راحتی می‌شکنند. اینجاست که شما باید هر چه سریع تر کاری انجام دهید تا از ریزش شدید مو، نازک شدن تارهای آنها و ظاهر شدن طاسی جلوگیری کنید.

اگر نگران ظاهر و کیفیت موهای خود هستید، اگر موهایتان بیشتر از قبل دچار ریزش شده است یا متوجه خشکی، شکنندگی و ضعیف بودن آن‌ها شده‌اید، بهتر است با یک تریکولوژیست مشورت کنید. بعد از معاینه پوست سر و تاج سر، همچنین با در نظر گرفتن تمام عوامل دیگری که منجر به ریزش مو و کیفیت پایین آنها شده است، پزشک یکی از روش‌هایی که بهترین نتیجه را در مورد مشکل شما بدهد، توصیه می‌کند. یکی از موثرترین روش‌ها در این زمینه، مسلما مزوتراپی مو است، درمانی که محرک هر تار مو برای نوسازی و رشد است.

کاربرد‌های درمانی مزوتراپی مو

مزوتراپی مو روشی بی‌بدیل برای حل مشکلات متعدد مربوط به ریزش مو، طاسی و به طور کلی زمانی که موها نیاز به تقویت و ضخیم شدن دارند، می‌باشد. این درمان برای همه کسانی که خواهان موهای زیباتر، شاداب تر و سالم تر هستند، چه پیشگیرانه باشد و چه زمانی که نیاز به درمان دارند، در نظر گرفته می‌شود.

مزوتراپی مو اغلب در موارد زیر استفاده می‌گردد:

 • موها بی‌کیفیت یعنی خشک، نازک، بی‌روح، فاقد درخشندگی هستند و به راحتی می‌شکنند.
  • موها ناگهان شروع به ریزش کرده و حجم خود را از دست می‌دهند.
  • از درمان‌های طاسی ارثی، به اصطلاح آلوپسی آندروژنیک، کاشت مو است که می‌توان از مزوتراپی به عنوان یک درمان کمکی و محرک، پس از کاشت مو استفاده نمود. زیرا باعث تقویت فولیکول‌های مو و تغذیه پوست سر می‌شود.
  • در موارد خاص می‌تواند به درمان ریزش مو در بیماری آلوپسی آره‌آتا نیز کمک کند.
  • مزوتراپی می‌تواند به عنوان یک درمان موثر برای ریزش مو ناشی از حاملگی یا یائسگی باشد.
  • درمان خشکی یا چربی بیش از حد پوست سر
  • درمان سبوره، شوره سر، خارش پوست سر
  • موثر در درمان طاسی همراه با مشکلات هورمونی

چه کسانی نباید مزوتراپی مو انجام دهند؟

این روش نباید توسط افرادی که دارای بیماری‌های خود ایمنی، عفونت‌های باکتریایی و همچنین مشکلات انعقادی، اختلال عملکرد پلاکتی یا بیماری‌های بدخیم هستند، انجام شود. مزوتراپی مو برای بانوان باردار یا شیرده مناسب نیست و باید درمان خود را به بعد از این زمان موکول کنند.

نتایج تاثیر مزوتراپی مو چه مدت بعد آشکار می شود؟

مدت زمان درمان به خود فرد بستگی دارد و برای به دست آوردن اثر مطلوب به چندین جلسه مزوتراپی نیاز خواهید داشت. در طول جلسات درمان باید صبور باشید، زیرا نتایج قابل مشاهده پس از جلسه پنجم به چشم می آیند. درست است که برخی از بیماران می‌توانند در چند هفته اول انتظار نتایج را داشته باشند، اما در سایر موارد شدیدتر طاسی و عدم تعادل هورمونی، برخی ممکن است تا دو ماه بعد هم به نتایج مورد نظر خود نرسند. در مجموع ممکن است تا شش ماه طول بکشد تا اثرات کامل درمان شروع شود. البته، زمانی که بدن شما شروع به پاسخ دادن به درمان کند، مدت زمان و دفعات درمان کاهش می‌یابد.

برخی از افراد می‌توانند در چند هفته اول درمان نتایج مثبتی را تجربه کنند، اما بسته به شدت ریزش مو و نحوه پاسخ فرد به درمان می‌تواند متفاوت باشد. بیماران می‌توانند نتایج قابل توجهی را در 2-3 ماه اول درمان مشاهده کنند، اما اثر کامل درمان ممکن است تا 6 ماه طول بکشد.

مدت زمان ماندگاری مزوتراپی مو

اثرات مزوتراپی مو می‌تواند از 12 تا 18 ماه ادامه داشته باشد. بعد از آن می توان با جلسات یادآور که فواصل آن توسط پزشک معالجتان تعیین می شود، نتایج حاصل از مزو را ماندگار نمود.برای افرادی که مشکل ریزش مو دارند؛ با انجام فرآیند مزوتراپی هر 3 ماه یکبار، 4 جلسه در طول سال و جلسات یادآوری در فواصل زمانی معین، مشکل تا حد زیادی حل خواهد شد.

آماده سازی کوکتل‌های مزوتراپی مو

هر تزریق، مخلوطی از چندین ماده موثر مانند مواد معدنی، ویتامین‌ها و سایر عناصر مفید است که متخصصان به طور جداگانه با توجه به وضعیت سلامتی بدن و نوع واکنش‌های آلرژیک هر فرد، برای هر بیمار انتخاب می‌کنند. 2 تا 6 ماده فعال را می‌توان در یک سرنگ مخلوط کرد.

ویتامین‌های گروه B که متابولیسم طبیعی را فراهم می‌کنند و در رشد و ترمیم موها مؤثر هستند، بسیار مفید خواهند بود. علاوه بر این، مواد ذیل هم از جمله اجزای مورد استفاده در مزوتراپی هستند:

ü مس و روی: از دیستروفی (ضعف) ساختار مو جلوگیری می‌کنند. برای ریزش موی ارثی باید از کوکتل‌های حاوی این اجزا استفاده کرد.

ü اسید هیالورونیک: مسئول جذب و حفظ آب و رطوبت‌رسانی به مو می‌باشد و همچنین می‌تواند به نرم تر و حجیم‌تر شدن ساقه مو کمک کند.

ü اسیدهای آمینه: اساس مو هستند و به تشکیل الیاف کراتین کمک می‌کنند.

ü عوامل رشد: جریان خون را در پوست سر عادی می‌کنند، ریشه ها را قوی تر می‌نمایند و مو را ضخیم می‌کنند.

ü کوآنزیم: موهای شما را با انرژی حیاتی پر می‌کند و ساختار مو را بهبود می‌بخشد.

کوکتل‌های آماده نیز برای درمان مو در دسترس هستند؛ اما به طور معمول بهتر هست که ترکیب انتخابی توسط پزشکتان و با توجه به مشکلتان انتخاب شود.

مزوتراپی مو چگونه انجام می شود؟

مزوتراپی مو شامل تزریق سطحی موادی است که باعث تحریک رشد و جلوگیری از ریزش مو به پوست سر می شود. داروهای مورد استفاده در مزوتراپی با توجه به نیاز بیماران تعیین می‌شود. مزوکوکتل‌های آماده، حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه با سرنگ به زیر پوست تزریق می‌شوند. در این مورد از سوزن های بسیار نازکِ میکرو استفاده می‌شود. این شیوه درمان، امکان تحویل هدفمندترین دارو را برای تأثیرگذاری بر نقاط فعال بیولوژیکی و تغذیه فولیکول‌های مو فراهم می‌کند. علاوه بر آن، بافتی که ریشه ها در آن قرار گرفته نیز ترمیم می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا