قیمت تعمیر گیربکس اتوماتیک

شرح خدمات مربوط با گیربکس ماشین هزینه تعمیر گیربکس ۱۴۰۲
تعمیر گیربکس پراید، کوییک، تیبا و پژو 206 2.000.000 تا 4.500.000 تومان
تعمیر گیربکس سمند EF7، ال نود، پژو پارس 2.000.000 تا 6.000.000 تومان
تعمیر گیربکس ماشین خارجی 3.000.000 تا 10.000.000 تومان

چهار عامل اصلی را می‌توان در قیمت تعمیر گیربکس برشمرد که عبارت‌اند از:

مدل ماشین 

نوع ماشین در هزینه تعمیر گیربکس تاثیرگذار است. معمولا قیمت عیب یابی و تعمیر جعبه دنده خودروهای خارجی در مقایسه با ماشین‌های ایرانی حدود 50 درصد بیشتر است پیچیدگی بیشتر سیستم فنی خودروهای خارجی دلیل اصلی این موضوع است. از طرفی دیگر باید توجه داشته باشید که هزینه قطعات گیربکس ماشین‌های خارجی نیز به ‌مراتب بالاتر است.

نوع گیربکس 

مهم‌ترین عامل در قیمت تعمیر گیربکس، نوع آن است. هزینه تعمیر جعبه دنده اتوماتیک در مقایسه با دستی بیشتر است. گیربکس اتوماتیک ساختار کاملا متفاوتی در مقیسه با جعبه دنده دستی دارد. به‌همین دلیل دستمزد بالاتری برای تعمیر آن باید بپردازید.

نوع و میزان خرابی 

عامل خرابی گیربکس موضوع دیگری است که در تعیی قیمت تعمیر این تجهیز نقش موثر است. از جمله مشکلات رایجی که ممکن است برای گیربکس خودروی شما به وجود بیایند، می‌توان به نشت روغن، سوختن روغن، جا نرفتن یا سایش دنده‌ها اشاره کرد. گاهی اوقات مشکل به تعویض روغن گیربکس برطرف می‌شود که هزینه چندانی در بر نمی‌گیرد؛ اما در مواقعی نیز ممکن است نشتی در گیربکس را شاهد باشیم که برای رفع آن باید به‌سراغ جوشکاری نقاط آسیب دیده رفت. همچنین سایش چرخ‌دنده‌ها نیز مشکل جدی در گیربکس است که تنها راه‌حل آن تعویض دنده‌ها است.

تجربه و تجهیزات تعمیرکار 

عامل دیگری که در قیمت تعمیر گیربکس تاثیر دارد، تجربه و تجهیزاتی است که تعمیرکار استفاده می‌کند. شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌های تعمیر به‌سراغ تعمیرکاران کم تجربه بروید که دستمزد پایین دریافت می‌کنند؛ اما با توجه نقش مهم گیربکس در کیفیت رانندگی پیشنهاد می‌کنیم که مرتکب این اشتباه نشوید. همواره به‌سراغ حرفه‌ای‌ترین تعمیرکار در دسترس بروید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

شما عزیزان می‌توانید سفارش تعمیر گیربکس را در سایت سنبه گزارش ، پژو 206 خودرویی جذاب و جوان‌پسند است که اولین تولید آن به سال 1998 در کشور فرانسه بازمی‌گردد. این خودرو از سال 1380 توسط شرکت ایران‌خودرو در ایران تولید شد. پژو 206 در تیپ‌های مختلف تولید شده است. گیربکس برخی تیپ‌های این خودرو از نوع دستی و برخی دیگر از جمله تیپ 6 از نوع اتومات است. گیربکس اتوماتیک در مقایسه با نوع دستی از پیچیدگی بیشتری برخوردار است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد. این گیربکس با گذشت زمان ممکن است با خرابی مواجه شود.

جدول هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک 206

به دلیل وجود مشکلی به نام تورم در ایران نمی‌توان به‌طور دقیق هزینه تعمیرات قسمت‌های مختلف خودرو را برآورد کرد. اما هزینه تعویض قطعات گیربکس به‌طور حدودی و مقطعی در اوایل سال 1402 به شرح زیر است:

 • تعویض روغن گیربکس با فیلتر: 4 میلیون ریال
 • باز کردن گیربکس اتوماتیک و بررسی کل سیستم : 20 میلیون ریال
 • تعویض سیم ساعت گیربکس: 6 میلیون ریال
 • تعویض توربین: 7 میلیون ریال
 • تعویض شیر برقی گیربکس: 7 میلیون ریال

در ادامه مطلب اطلاعات خوب و جامعی در مورد   به شما ارائه می‌شود.

خرابی‌های رایج گیربکس اتوماتیک 206 و بررسی علل آنها

عدم تغییر دنده

گاهی ممکن است خودروی 206 شما در یک دنده خاص (معمولا 3)، گیر کرده و تغییر نکند. این شرایط بیشتر در ترافیک‌های سنگین رخ می‌دهد. از جمله مهم‌ترین علل بروز این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داغ شدن بیش ‌از اندازه گیربکس
 • آلودگی و یا گرفتگی فیلتر گیربکس

لازم به ذکر است که معمولا این مشکل با کمی استراحت دادن به خودرو حل می‌شود.

گاز هرز خوردن

گاز هرز خوردن خودرو در زمان رانندگی نگرانی و استرس خاصی را برای راننده به وجود می‌آورد که باید سریعا برای رفع آن اقدام شود. از جمله مهم‌ترین علل بروز این وضعیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی سنسورها
 • خرابی ساعت گیربکس
 • وجود ایراد در شیر برقی
 • کاهش سطح روغن گیربکس و یا کثیفی آن

عدم توقف خودرو در حالت P

یکی از مشکلات رایج گیربکس اتوماتیک خودروی پژو 206 عدم توقف ماشین در حالت P است. مهم‌ترین علت بروز چنین وضعیتی، ایراد در سلکتور گیربکس اتوماتیک به نظر می‌رسد. در چنین وضعیتی، تعمیرکار معمولا اقدام به تعویض سلکتور می‌کند.

در مواردی ممکن است در حالت D خودرو به سمت جلو و در حالت R نیز به عقب حرکت نکند. این مشکلات معمولا با تعویض سلکتور قابل‌حل هستند. این وضعیت می‌توان بسیار نگران‌کننده باشد. در چنین شرایطی فورا برای تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 خود به یکی از تعمیرگاه‌های معتبر سطح شهر مراجعه کنید.

تقه زدن گیربکس

مهم‌ترین علل تقه زدن گیربکس اتوماتیک عبارتند از:

 • وجود ایراد برقی در خودرو
 • پارگی و یا خرابی دسته‌موتورهای گیربکس
 • وجود ایراد در ساعت گیربکس

خلاص شدن دنده بدون خواست راننده

از جمله اصلی‌ترین علل بروز چنین وضعیتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمبود و یا نبود روغن گیربکس
 • خرابی چرخ‌دنده‌های داخل گیربکس
 • خراب شدن توربین
 • هرز شدن پلوس

تاخیر در تعویض دنده

فرآیند تعویض دنده در خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک باید در کسری از ثانیه انجام بگیرد. نشتی روغن گیربکس اصلی‌ترین دلیل تاخیر در تعویض دنده اتوماتیک است. در صورت مشاهده چنین وضعیتی، فورا برای تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 خود اقدام کنید.

بروز صدا در زمان خلاصی خودرو

وجود سروصدا در هنگام خلاصی خودرو می‌تواند استرس‌آور باشد. فرسودگی قطعات داخلی گیربکس و کمبود سطح روغن گیربکس از مهم‌ترین علل بروز چنین وضعیتی هستند.

بوی سوختگی

آلودگی و کاهش سطح روغن و گاهی گرم شدن بیش ‌از اندازه گیربکس از علل بروز بوی سوختگی هستند.

لرزش و لغزش دنده‌ها در زمان تعویض

نبود و یا کمبود روغن گیربکس مهم‌ترین علت بروز چنین وضعیتی است.

شروع به کار گیربکس با تاخیر

اگر گیربکس خودروی 206 شما با تاخیر فعال می‌شود، ممکن است یکی از موارد زیر رخ داده باشد:

 • کثیفی و یا نشت روغن گیربکس
 • نفوذ آب به گیربکس
 • گرمای بیش‌ازاندازه گیربکس

روش شدن چراغ چک

روشن شدن این چراغ‌ علامت اصلی خرابی گیربکس اتومات است. از جمله مهم‌ترین دلایل بروز این وضعیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گرمای بیش‌ازاندازه گیربکس
 • خرابی سنسورها

در صورت مشاهده هریک از علائم فوق، سریعا جهت تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 خود اقدام کنید.

پیشگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک 206

بارها این ضرب‌المثل را شنیده‌ایم که “پیشگیری بهتر از درمان است”. این قاعده برای خودرو نیز صدق می‌کند. از جمله مهم‌ترین و موثرترین راه‌های پیشگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک خودروی پژو 206 عبارتند از:

 • تعویض به‌موقع روغن
 • انجام به‌موقع سرویس‌های دوره‌ای
 • سبک رانندگی مناسب

در صورت عدم رعایت موارد فوق ممکن است مجبور شوید برای تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 خود به یک تعمیرگاه مراجعه کنید. اما در صورت وجود ایراد و خرابی در گیربکس خودرو، حتما به یک تعمیرگاه و یا نمایندگی معتبر مراجعه کنید. یکی از تعمیرگاه‌های معتبر سطح شهر تهران، تعمیرگاه مجموعه تعمیرکار است. در این مجموعه تعمیرگاهی تمام هزینه‌ها بر اساس تعرفه و استاندارد از مشتری دریافت و همچنین گارانتی 1 ساله کتبی نیز صادر می‌شود. برای کسب اطلاع بیشتر خدمات این مجموعه می‌توانید به    مراجعه کنید.

پژو 206 طی سال‌های گذشته در تیپ‌های مختلفی توسط شرکت ایران‌خودرو تولید شده است. گیربکس تیپ 6 این خودرو از نوع اتوماتیک است. عدم تغییر دنده، گاز هرز خوردن، بوی سوختگی، روشن شدن چراغ چک، تقه زدن، تنظیم نبودن حالت‌های P، D، R و N، بروز صدا و تاخیر در تعویض دنده از جمله مهم‌ترین نشانه‌های خرابی گیربکس اتوماتیک پژو 206 است. تعویض به‌موقع روغن و انجام منظم سرویس‌های دوره‌ای از موثرترین روش‌های پیشگیری از خرابی گیربکس این خودرو هستند. برای تعمیر گیربکس اتوماتیک 206 خود به نمایندگی‌ها و تعمیرگاه‌های معتبر سطح شهر مراجعه کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا