عمومی

عضویت رایگان و بخشودگی جرائم در کتابخانه‌های عمومی همدان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، عاطفه زارعی اظهار کرد: در راستای ترویج و تفهیم ابعاد انقلاب اسلامی و زدودن غبار تحلیل‌های نادرست و مغرضانه از رویدادها، ویژه‌برنامه‌های فرهنگی و ترویجی در کتابخانه‌های عمومی سراسر استان همدان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۱۴ برنامه فرهنگی در ۱۱۸ کتابخانه عمومی سراسر استان پیش بینی شده که در حال اجرا است افزود: در شهرستان همدان ۱۸۱ برنامه، شهرستان ملایر ۱۸۰ برنامه، شهرستان نهاوند یکصد برنامه، شهرستان درگزین ۴۰ برنامه، شهرستان کبودراهنگ ۱۲۰ برنامه، شهرستان تویسرکان ۹۰ برنامه، شهرستان رزن ۵۷ برنامه، شهرستان اسدآباد ۷۲ برنامه، شهرستان فامنین ۶۷ برنامه و در کتابخانه مرکزی ۱۷ برنامه تدارک دیده شده که در حال اجرا است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: برخی از شاخص‌ترین این برنامه‌ها عبارتند از عصر شعر فجرآفرینان پایتخت تاریخ و تمدن، گفتمان انقلاب اسلامی با عنوان (جشن ملی، مشارکت پرشور، آینده روشن)، غرفه فرهنگی در پیاده راه بوعلی در روز راهپیمایی ۲۲ بهمن، عضویت رایگان و بخشودگی جرایم دیرکرد از ۱۲ الی ۲۲ بهمن ماه، مسابقه بزرگ کتابخوانی فصل انتخاب، پرداختن به مسئله جهاد تبیین و روشنگری جهت حضور پرشور در انتخابات برای دخیل شدن در سرنوشت کشور، برگزاری ایستگاه نقاشی متری در کتابخانه‌ها، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب با موضوع انقلاب اسلامی و انتخابات، دعوت از شخصیت‌های فرهیخته و معتمد شهرستان به عنوان سخنران جهت تبیین گفتمان انقلاب اسلامی با محوریت انتخابات.

وی همچنین به دیدار و تکریم خانواده‌های معزّز شهدا و حضور در مزار شهدا، تدارک ویژه برنامه‌های محافل ادبی و قرآنی در جهت اهمیت مقاومت و ظلم ستیزی در مکتب اسلام و سیره حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم همزمان با روز مبعث، برپایی مراسم جشن انقلاب همراه با ندای الله اکبر و نورافشانی در کتابخانه‌های مرکزی استان و شهرستان‌ها اشاره کرد.

زارعی درباره عضویت رایگان و بخشودگی جرایم تصریح کرد: علاقه‌مندان از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه فرصت دارند با مراجعه به سامان ه سامان و پرتال‌های کتابخانه‌ای و دریافت کد تخفیف عضویت رایگان، به عضویت کتابخانه مورد نظر خود درآیند.

وی تأکید کرد: همچنین اعضایی که منابع امانی‌شان شامل جرایم دیرکرد می‌شود، در صورتی که در بازه زمانی ۱۲ تا ۲۲ بهمن‌ماه به کتابخانه عودت دهند، مشمول تخفیف ۱۰۰ درصدی جرایم دیرکرد خواهند شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان همچنین درباره رشد کتابخانه‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۹ کتابخانه عمومی شهری در استان همدان وجود داشت که امروز به برکت این نظام مقدس ۱۱۸ کتابخانه در سراسر استان در شهرها و روستاها برپا شده است.

وی همچنین اظهار کرد: تعداد منابع موجود در کتابخانه‌های عمومی نیز از حدود ۴۰ هزار نسخه به یک میلیون و پانصد هزار نسخه رسیده و سرانه کتاب به ازای هر ۱۰۰ نفر از ۳.۶۷ به ۸۷ ارتقا یافته است.

زارعی همچنین اظهار کرد: درصد عضویت مردم در کتابخانه‌های عمومی نیز از چهار دهم جمعیت استان در سال ۵۷ به ۴.۶۵ درصد در سال ۱۴۰۲ رسیده است.

وی تأکید کرد: زیربنا کتابخانه‌های عمومی از ۳ هزار و ۶۲۷ متر مربع به ۴۸ هزار و ۱۷ متر مربع ارتقا یافته به طوری که سرانه زیربنا از سی و سه صدم به ۲.۷۶ درصد رسیده است.

دکمه بازگشت به بالا