شرایط ویزای شنگن

زمان درخواست ویزای شینگن

بنابر اطلاعات کمیسیون اروپایی، درخواست ویزای خود را حداقل 15 روز قبل از شروع تاریخ سفر باید ارسال نمائید. اما ممکن است کنسولگری از شما مدارک بیشتری را درخواست کند و یا زمان بیشتری برای بررسی درخواست شما نیاز باشد. بدین خاطر شما باید بین 30 تا 60 روز قبل از زمان سفر برای اپلای ویزای خود اقدام کنید.

Schengen visa conditions

دانلود فرم‌ درخواست ویزای شینگن

یکی از مهمترین مدارک لازم برای دریافت ویزای شینگن، پر کردن صحیح فرم‌های درخواست ویزا است. ما به شما پیشنهاد میدهیم که برای پر کردن فرم درخواست ویزای شینگن با یک کارشناس در ارتباط باشید تا شما بتوانید به درستی این کار را انجام دهید. جهت آشنایی شما می توانید در قسمت فرم ها و مدارک نمونه ترجمه شده را دریافت کنید.

نکات ضروری برای دریافت ویزای شینگن

در مورد مدت اعتبار ویزای شینگن باید به یک بحث مهم دقت داشت و آن اینکه کدی اختصاصی برای مسافرت‌های هر فرد وجود دارد که نشان دهنده تعداد دفعات مجاز تردد وی در این مدت ۹۰ روزه است.

این در حالیست که اگر کد سینگل در ویزای شینگن فردی درج شده باشد، حتی در صورتی که تنها ۱ روز در منطقه شینگن اقامت داشته و اروپا را به هر دلیلی ترک کند و از اعتبار ۱۸۰ روزه ویزای وی نیز زمان بسیاری باقی مانده باشد، برای ورود مجدد به این منطقه باید دوباره برای درخواست ویزا اقدام نموده و تا زمان صدور ویزای جدید حق ورود به هیچ یک از کشورهای این منطقه را نخواهد داشت.

به چند نکته مهم دیگر نیز در خصوص این ویزا در ادامه اشاره می‌کنیم:

 • برای درخواست ویزا از سفارت اتریش تمامی مدارک می‌بایست به زبان آلمانی ترجمه شود
 • همراه داشتن ۶۰ یورو در روز مصاحبه الزامی است
 • پس از صدور ویزا ضمانت نامه 500 میلیون تومانی به ازای هر نفر دریافت خواهد شد
 • در صورت ویزا نشدن درخواست، مبلغی بابت هزینه‌های جاری کم شده و مابقی مبلغ بازپرداخت خواهد شد.

مزایای ویزای شینگن

ویزای شینگن دارنده آن را از مزایای بی شماری بهره مند می سازد. همانطور که میدانید شینگن 27 کشور اروپا را دربر میگیرد. این کشورها با امضای معاهده شینگن این امکان را برای افرادی که قصد عزیمت به حوزه را دارند فراهم کرده است که با دارا بودن ویزای یکی از کشورهای عضو به سایر کشورهای این منطقه بدون نیاز به اخذ ویزای مجدد سفرکنند. بازه زمانی ویزای توریستی شینگن 90 روز در 6 ماه است.

به این معنا که در مدت زمان 180 روز می توانید 90 روز در این منطقه حضور داشته باشید. ویزای شینگن همچنین به افرادی که قصد شرکت در کنفرانس های بین المللی و یا نمایشگاه را دارند امکان حضور می دهد. فقط کافیست با ارائه دعوتنامه اقدام به اخذ ویزای شینگن نمایید.
از دیگر مزیت های این ویزا امکان کار در یکی از کشورهای این منطقه است. به این منظور از یک کارفرمای اروپایی باید دعوتنامه کاری دریافت کنید و سپس و در صورت دارا بودن باقی شرایط ویزای شینگن دریافت نمایید. گفتنیست که میزان حضور شما در کشور مقصد بستگی به مدت قراردادتان دارد.
ویزای شینگن برای افرادی که قصد درمان پزشکی در اروپا را دارند نیز خدماتی را ارئه می دهد. به این ترتیب که پس از مذاکره با یک بیمارستان در کشور مد نظر و با در دست داشتن مدارک پزشکی جهت دریافت ویزای شینگن درخواست دهید.

نمونه ویزای شینگن

ویزای شینگن به صورت لیبل در پاسپورت متقاضیان الصاق می‌شود. این لیبل دارای یک سری اختصارات و کد هایی می‌باشد جهت مشاهده نمونه به عکس زیر مراجعه کنید.

نمونه ویزای شینگن صادر شده در قصران گشت

استعلام ویزای شینگن

معمولاً استعلام صدور ویزا از طرف آژانس مسافرتی و یا شخص متقاضی قابل پیگیری نمی باشد. در واقع طی زمان تقریبی اعلام‌شده از طرف سفارت و کنسولگری برای رسیدگی به درخواست ویزا که بازه ای حدود ۲ هفته تا ۱ماه زمان می‌برد، باید منتظر دریافت جواب سفارت باشید.

اگر خدمات پیگیری ویزا از طریق پیامک را انتخاب کرده باشید، پس از رسیدگی به درخواست شما، جواب قبولی و یا ریجکت درخواست ویزا از طریق پیامک برای شما ارسال می شود. این پیامک‌ رهگیری به شماره موبایل‌ درج شده در فرم درخواست ویزا ارسال می‌شود. همچنین اگر در فرم درخواست اخذ ویزا، قسمت ایمیل را نیز تکمیل کرده باشید، اطلاعات پیگیری ویزا شما از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.

دلایل ریجکتی ویزای شینگن

پرونده هایی که به سفارت کشورهای عضو شینگن مانند سفارت ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، فرانسه و هلند … فرستاده می‌شود، توسط کارگزاران سفارت مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ دلایل ریجکت شدن ویزا نیز باید در نامه‌ای مکتوب به فرد درخواست کننده اطلاع داده شود.

در این نامه گزینه‌های تیک خورده ای وجود دارد که به منزله عدم دریافت ویزا شینگن و قانع نشدن آفیسر سفارت می باشد. از مهم‌ترین موارد ریجکت شدن ویزا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 1. مدارک ارائه شده به سفارت اشتباه، جعلی یا ناقص بوده است.
 2. دلیل روشنی از هدف سفر و اقامت خود ارائه نشده است.
 3. شرایط متقاضی جهت برخورداری از توانایی مالی کافی به منظور سفر و اقامت در کشور مورد نظر و بازگشت به کشور خود یا کشور سوم دیگری به اثبات نرسیده است.
 4. اگر متقاضی در حال حاضر و به مدت 3 ماه در یکی از کشورهای عضو ساکن باشد.
 5. فرد متقاضی جزو افرادی باشد که توسط اعضای شینگن تحریم شده است و اجازه ی ورود به کشورشان را ندارد.
 6. اگر جزو افرادی است که برای امنیت ملی، سلامت همگانی، سیاست های عمومی و داخلی و روابط بین الملل تهدید محسوب می شود و اجازه ی ورود به کشور مقصد را ندارد.
 7. مدرکی دال بر اینکه دارای بیمه ویزا هست را ارائه نکرده است.
 8. دلایلی که برای هدف خود از سفر و اقامت خود بیان کرده است، قابل اتکا و کافی نیستند.
 9. دلایل متقاضی برای خروج از کشور عضو قبل از اتمام مدت ویزا به روشنی بیان نشده است.
 10. اگر متقاضی مدارک کافی برای گرفتن ویزا که بایست در زمان مناسب ارائه دهد و همچنین مدارکی که باید جهت خروج از کشور آماده می کرده است، کافی و مناسب نبوده اند.
 11. متقاضی از در خواست خود صرف نظر کرده است.

رفع ریجکتی ویزای شینگن

در صورتی که به یکی از دلایلی که در بالا گفته شد با درخواست ویزای شما موافقت نشد چه باید کرد؟ 1 تا 2 ماه زمان دارید که به نتیجه درخواست ویزا اعتراض کنید. برای رفع ریجکتی ویزای شینگن باید نامه ای در قالب ایمیل برای سفارت کشور مقصد نوشته و دلایلی را که به دلیل آن ریجکت شده اید را شرح دهید. اگر افسر پرونده از بازگشت شما به کشورتان مطمئن نیست باید با ارائه اسناد ملکی و شغلی اعلام کنید که شما به کشور خود وابستگی دارید و به محض تمام شدن مدت ویزا به کشور خود باز میگردید. اگر پرونده شما دچار نواقص است آن را برطرف کنید.

به خاطر داشته باشید عدم اعتراض به نتیجه درخواست ویزا به معنای تایید شما در جواب درخواست ویزا است و با ریجکتی خود موافق هستید که این نمره منفی در پرونده شما به حساب می آید.
در صورتیکه قصد اقدام مجدد برای اخذ ویزای شنگن را کردید اول اینکه باید اجازه دهید مدت 1 تا 2 سال از ریجکتی ویزای شما بگذرد دوم اینکه اقدام به اخذ تور به صورت گروهی نمایید.

سوالات رایج مصاحبه ویزای شینگن 2023

مصاحبه ویزای شینگن تنها جلسه ای نیست که شما مدارک خود را ارائه بدهید . رفتار و پاسخ شما در روز مصاحبه که به سفارت میروید در پذیرفته شدن یا رد شدن ویزای شما نقش مهمی دارد. بد نیست قبل از حضور در جلسه با سوالات متداولی که از شما پرسیده میشود آشنا شوید :

 • وضعیت تاهل شما چگونه است و شغل همسرتان چیست؟
 • چرا به ویزای سه ماه نیاز دارید؟ آیا می‌توانید سفر خود را کوتاه‌تر کنید؟
 • با چه کسی سفر می‌کنید؟
 • چرا می خواهید به کشور ما سفر کنید؟
 • آیا فرزند دارید؟ چند ساله هستند و چه کار می‌کنند؟
 • آیا دوست، فامیل یا آشنایی در این محدوده دارید؟
 • اگر برای دوره‌های تحصیلی یا پژوهشی سفر می‌کنید، چطور با کالج مورد نظر آشنا شده‌اید؟
 • آیا توانایی پرداخت هزینه‌ها در مدت زمانی که در کشور ما هستید را دارید؟
 • چه اطمینانی هست که به کشور خود بازمی‌گردید؟

البته پرسش‌های بسیار دیگری نیز می‌توانند در فهرست سوالات در روز مصاحبه قرار گیرند. سؤالاتی جزئی‌تر در خصوص کاری که انجام می‌دهید، فرد اداره‌کننده شرکت در زمان سفر شما، افرادی که با شما زندگی می‌کنند و مواردی این‌چنینی. حتی ممکن است در روز مصاحبه از شما پرسیده شود من فکر می‌کنم شما پیش از پایان  به کشورتان برنمی‌گردید، نظرتان چیست؟ باید برای تمامی این پرسش‌ها آماده‌باشید.

ویزای شینگن برای کدام کشورهاست؟

در حال حاضر 27 کشور اروپایی عضور شینگن هستند. لیست این کشورها عبارت است از:

اتریش، مجارستان، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، هلند، اسلوونی، ایسلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، مالت، ایتالیا، لتونی، لیختن‌اشتاین، کرواسی، لیتوانی و لوکزامبورگ.

انواع ویزای شینگن و میزان اعتبار آن‌ها

اگر شما هم قصد اخذ ویزای شینگن را دارید، باید بدانید که ویزای شینگن با توجه به مدت‌زمان اقامت به انواع و اقسام مختلفی تقسیم می‌شود:

ویزای نوع B : این ویزا مناسب سفرهایی است که کمتر از پنج روز طول می‌کشد؛ به همین دلیل مسافر بعد از گذشت پنج روز باید کشور را ترک کند.

ویزای نوع  C : دارنده این ویزا می‌تواند به‌مدت 90 روز در یک بازه 180روزه در منطقه شینگن رفت‌و‌آمد کند. حالا این ویزا می‌تواند یک‌بار ورود، دوبار ورود یا چندبار ورود باشد.

ویزای نوع D : این ویزا مناسب اقامت‌های بلندمدت است؛ اقامت‌هایی که به‌دلیل تحصیل، کار یا زندگی باشد.

هزینه ویزای شینگن

نرخ ویزای شینگن ثابت نیست. همان طور که در جدول ابتدایی این صفحه دیدید، هزینه ویزای شینگن بزرگسال بسته به مقصد مدنظر شما، متفاوت خواهد بود؛ به‌عنوان مثال اگر قصد سفر به کشور یونان، فرانسه، هلند یا اسپانیا را داشته باشید، هزینه درخواست ویزای شینگن شما 300 یورو خواهد بود. اگر عازم ایتالیا باشید یا حتی آلمان، باید برای ویزای خود 400 یورو بپردازید. بعضی مقاصد هزینه بالاتری هم دریافت می‌کنند. به‌عنوان مثال هزینه درخواست ویزای شینگن به‌مقصد لهستان 600 یورو است.

مراحل دریافت ویزای شینگن

قبل از هر کاری باید بدانید که می‌خواهید به چه هدفی درخواست ویزا بدهید. آیا ویزای شما توریستی است؟ آیا می‌خواهید ویزای سرمایه‌گذاری دریافت کنید؟ یا نوع دیگری را مدنظر قرار داده‌اید؟

بعد از اینکه نوع ویزای خودتان را مشخص کردید، حالا باید کشور مقصدتان را انتخاب کنید تا بتوانید مراحل گرفتن وقت سفارت را با آن پیش ببرید. مرحله بعدی یکی از مهم‌ترین مراحل اخذ ویزای شینگن است. حالا شما باید یک موقعیت مناسب برای گرفتن وقت از سفارت برای خودتان ترتیب بدهید. بعضی سفارت‌خانه‌ها فقط به‌صورت حضوری وقت می‌دهند و بعضی سفارت‌خانه‌ها امکان وقت‌دهی به‌صورت آنلاین را هم برای متقاضیان فراهم کرده‌اند. بعد از تکمیل فرم درخواست ویزا، نوبت به جمع‌آوری و ارائه مدارک لازم برای اخذ ویزا می‌رسد. در نهایت برای شما وقت سفارت مشخص می‌شود و شما باید در زمان مشخص‌شده مصاحبه بدهید. در نهایت هزینه اخذ ویزا را می‌پردازید و منتظر پاسخ درخواست خود می‌مانید.

دلایل ریجکتی ویزای شینگن

تمام متقاضیان ویزای شینگن تلاش می‌کنند تا همه شرایط اخذ ویزا را موبه‌مو رعایت کنند تا درخواستشان ریجکت نشود. ریجکت‌شدن ویزای شینگن یکی از مشکلات و اتفاقات نامطلوبی است که می‌تواند برای هر متقاضی رخ بدهد. مهم‌ترین دلایل ریجکت‌شدن ویزای شینگن عبارت است از:

سابقه مجرمانه

مدارک جعلی

پاسپورتی که اعتبار کافی ندارد

ارائه‌ندادن دلایل کافی برای هدف سفر

دعوت‌نامه غیرقابل‌قبول

تمکن مالی پایین

مدارک شناسایی نامعتبر

بیمه مسافرتی نامعتبر

دلایل ناکافی برای بازگشت به کشور

ناقص‌بودن مدارک اصلی درخواست ویزا

۵. مسافرینی که به دلایل اضطراری خانوادگی سفر می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا