برترین های ترند روزعمومی

زالو درمانی برای لک صورت

تاثیر زالو درمانی در زیبایی خانم ها

امروزه زالو درمانی جز پرطرفدار ترین روش ها برای درمان بیماری های مختلف است. این امر ریشه در قرن های گذاشته دارد به شکلی که در زمان مصر باستان، برای درمان ناهنجاری های سیستم عصبی، مشکلات دندانپزشکی، بیماری های پوستی و عفونت ها از زالو استفاده می شود.

در عصر حاضر از زالو درمانی، بیشتر در جراحی های پلاستیک و سایر جراحی ها مورد استفاده قرار می گیرند. این امر به این دلیل است که زالو پپتید ها و پروتئین هایی را که برای جلوگیری از لخته شدن خون کار می کنند ترشح می کنند. این ترشحات همچنین به عنوان ضد انعقاد آور شناخته می شوند. همین امر باعث شده تا خون به سمت زخم ها جاری شود و به این صورت در بهبودی کمک چشم گیری نماید.

روش کار بسیار آسان است به این صورت که زالو  های دارویی دارای سه فک با ردیف های ریز دندان هستند. آنها پوست فرد را با دندان های خود سوراخ می کنند و ضد انعقاد خون را از طریق بزاق خود وارد می کنند. سپس زالوها مجاز به استخراج خون، به مدت 20 تا 45 دقیقه از هر زمان، از شخصی که تحت درمان است، قرار می گیرند.

چندین موقعیت وجود دارد که در آنها می توان از زالو درمانی استفاده کرد. افرادی که ممکن است از این مزایا بهره مند شوند شامل افرادی که دارای دیابت، افراد دارای بیماری های قلبی و به طور مخصوص برای زیبایی، زالو درمانی به شدت توصیه می شود.

همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که افراد مبتلا به کم خونی، کاندیدای زالو درمانی نیستند. معمولاً به کودکان زیر 18 سال و زنانی که نیز باردار هستند، توصیه می شود که از انجام این روش به شدت خودداری کنند.

آیا واقعا زالو درمانی تاثیری در شفافیت و رفع لک صورت دارد؟

کافی است سری به سایتهای معتبر اینترنت ، مجلات معتبر پزشکی و مطب پزشکان زالو درمان بزنید تا متوجه اهمیت استفاده از زالو در زیبایی پوست بشوید. رفته رفته در جهان رشته ای به نام زیبایی پوست با زالو تأسیس خواهد شد. چون اثرات معجزه گر این موجود خونخوار در رفع جوش ها (آکنه)، لک و چروک اثبات شده و یکی از بهترین داروهای شفاف کننده ی پوست است.
زالو علاوه بر اینکه بیماری های پوستی مثل : اگزما، قارچ، آلوپسی هاو… را درمان می کند نقش بسیار مهمی در زیبایی پوست دارد.
هر نوع تیرگی در پوست از نظر طب طبیعی و سنتی به دلیل افزایش سودا وصفرای است و یا به عبارت عامیانه تر ناشی از کثیفی خون است.
زالو درمانی باعث دفع خون کثیف و یا همان سودا می شود، که این کار بوسیله نقش خون خواری زالو انجام می شود، اما بزاق زالو با افزایش جریان خون در سطح پوست (بخصوص خون سالم و روشن) که بهترین غذای پوست است باعث شفافیت و زیبایی پوست می شود که این کار بوسیله بزاق زالو انجام میگیرد.

ابو علی سینا ( دانشمند بزرگ ایرانی و پدر پزشکی دنیا ) در فصل پوست و زیبایی،کتاب قانون در طب خود می نویسد: یکی از بهترین روش ها برای زیبائی و سلامت پوست آن است که ابتدا خون تمیز و سالم در بدن تولید شود بعد از این خون بوسیله ی یک داروی طبیعی مثلاً انجیر یا زعفران به سطح پوست برسد و از طرفی خون کثیف از پوست دور می شود. زالو هر سه این وظایف را به نحو احسن انجام می دهد و با کمک بزاق خود در درمان مثلاً جوش صورت علاوه بر انجام وظایفی که گفته شد نقش ضد التهابی و ضدباکتریائی دارد و هر نقطه از بدن که آکنه داشته باشد بوسیله ی زالو براحتی درمان می شود.
چون زیبائی پوست کار حساس و مهمی است پزشک زالو درمان هم باید حساسیت ویژه ای در کار خود نشان دهد، نخست آنکه زالوهای ریزتر را برای پوست انتخاب کند ، هر چه زالو ریزتر و تعداد آن بیشتر باشد شفافیت پوست بیشتر و بهتر می شود و از طرفی دغدغه ی بجای ماندن محل گزش از بین می رود، امکان دارد محل گزش زالوهای بزرگ روی پوست بماند. در افرادی که سبزه هستند حتماً دقت بیشتری داشته باشد، محل گزش زالو بدلیل صفرای موجود در پوست محل گزش زالو شاید دیرتر از بین برود.

روش زالو درمانی

محل های زالو درمانی در پوست برای زیبائی هم مهم است ، مثلاً بیشتر افراد برای زیبائی صورت زالو درمانی انجام می دهند ، وقتی ما می خواهیم صورت را زالو درمانی کنیم ابتدا زیر چانه ، پشت گوش ها و یا کنار صورت را زالو درمانی می کنیم ، بعد اگر مشخص شد پوست شخص مشکلی ندارد مستقیم روی لک ، جوش یا چروک صورت زالو درمانی می کنیم گاهی زالو درمانی روی سر،زیر چانه، پشت گوش باعث می شود همان نتیجه ی مهمی که ما به دنبالش هستیم اتفاق بیفتد و نیازی به زالو درمانی مستقیم نباشد. پس پزشک با تجربه برای زیبائی پوست محل هایی را انتخاب می کند که اگر بصورت نادر اثر گزش دیرتر از بین رفت در زیبائی کلی مشکلی به وسیله زالو درمانی ایجاد نشود.

یکی از هنر پیشه های هالیوودی بنام خانم دمی مور روی پوست توانسته است پوست خود را حدود ۱۰ سال جوان تر کند .
این هنرپیشه ی معروف با مصاحبه با شبکه های مختلف تلویزیون و سایت های اینترنت دلایل مهم زالو درمانی روی پوست خود را شرح داده است ، حتی در بعضی از مجلات و سایتهای معتبر تصویر این خانم را در قبل و بعد از زالو درمانی نشان داده اند .

زالو نه تنها زنده اش برای زیبائی پوست مفید است بلکه از مرده ی زالو هم در تهیه مواد آرایشی استفاده می شود ، یعنی جسم زالو هم به برای حفظ زیبائی پوست ارزشمند است ، در سراسر جهان محصولات آرایشی زیادی از زالو ساخته می شود ، به تمام خانم ها چه آنهایی که پوست سالم دارند ، برای پیشگیری و چه آنهایی که پوست آنها مشکل دارد ، برای بازگشت زیبائی توصیه میکنیم ، حتماً زالو درمانی کنند . تا متوجه عظمت و قدرت این حیوان معجزه گر بشوند . مطمئناً کاری که یک بار زالو درمانی برای پوست انجام می دهد هزاران کرم و یا محصولات شیمیایی نمی توانند انجام دهند . تجربه ما نشان می دهد زالو بهترین داروی جوان کننده ی پوست و بهترین محصول طبیعی برای تا به حال ۵خاصیت زالو درمانی صورت در دنیا کشف شده است و معمولا این فواید برای داشتن پوستی زیبا به کار می روند.

زالو درمانی صورت

در واقع با چسبیدن موجودات بر روی بدن تمام کثیفی ها بیرون می آیند و زیبایی واقعی چهره ها دیده می شود.

همانطور که گفتیم این گونه روش های طبیعی مانند خیلی از امور پزشکی در دنیا رایج شده اند و از این رو کلینیک های متفاوتی هم با داشتن کادری متخصص اقدام به زالو درمانی می کنند.

معمولا این کار نیاز به تجربه کافی دارد و هر دکتری هم با تجربه علمی و عملی در این زمینه می تواند حرفی برای گفتن داشته باشد.

بنابراین افرادی که مهارت لازم را برای انجام این فعالیت ها ندارند قطعا با مشکلات ریز و درشتی روبرو می شوند و در آخر کار هم به بدن مراجعین آسیب می رسانند.

به هر حال توجه به نکات بهداشتی و اصول تخصصی برای انجام این اقدامات ضروری می باشد و افراد مجرب در مرحله اول باید موجوداتی سالم و استریل را انتخاب نمایند.

در واقع چون زالوهای انتخابی نقش اصلی را در فرآیندهای درمانی ایفا می کنند پس باید از همه نظر تایید شده باشند و همچنین تنها برای یکبار مورد استفاده قرار بگیرند.

در نتیجه موجودات مورد نظر فقط یک مرتبه قابلیت مصرف دارند و معمولا کارهای طبی را با قدرت بالا بر روی بدن متقاضیان انجام می دهند.

کلا همین حیوانات کوچک و چسبنده را قبل از مصارف طبی به مدت چند ماه پرورش می دهند تا این که برای انجام فعالیت‌ های پزشکی متعدد آماده شوند و از طرفی هم آلودگی های متفاوتی را به همراه خود نداشته باشند.

بنابراین هیچ گونه ضرری از طریق این موجودات زنده به بدن انسان منتقل نمی شود و در نتیجه انتخاب آن ها برای افراد بزرگسال و خردسالان پیامدهایی مثبت را به همراه می آورد.

همچنین در دنیای جدید به تازگی دیده شده که خردسالان هم با همین شیوه های فیزیکی از خطر مرگ نجات یافته اند و به بهبودی کامل رسیده اند.

در کنار این مساله متقاضیان باید توجه داشته باشند که جدیدا امور زیبایی را با همین متدها رونق می دهند چون هرکس با انتخاب رویکرد زالو درمانی می تواند چهره ای جذاب تر داشته باشد.

در حقیقت خیلی از روش های جراحی دیگر خطرات زیادی را به وجود می آورند و حتی برای افراد دردناک هم هستند و به همین دلیل درخواست کننده ها سعی می کنند که رویکردهای طبیعی و ساده تر را دنبال کنند.

اولین تجربه ای که مصرف کنندگان با وجود این حیوانات کوچک به دست می آورند به پاکسازی پوستی مربوط می شود.

پس در این راستا معمولا کرم هایی بزرگ و کوچک را در قسمت های خاصی از بدن قرار می دهند تا این که در شرایطی بهداشتی نتایجی موثر را به وجود آورند و با دندان های تیز خود تمام خون های کثیف را تخلیه کنند.

بنابراین موجودات پرورشی در حساس ترین مناطق جسمانی مانند گردن، بازو و اطراف صورت گذاشته می شوند و در زمانی کوتاه تاثیراتی جدی را بر جای می گذارند و نیز به پاک کردن ضایعات کمک می کنند.

در اصل داخل بدن کرم ها ترشحاتی غلیظ و ضد میکروبی وجود دارند که به بافت های بدن انسان ها راه پیدا می کنند و در کل باعث پاکسازی چهره افراد می شوند. پس در نتیجه هم لکه ها و هم تبخال های ریز و درشت به طور کامل از بین می روند.

از سویی خیلی از روکش های بهداشتی را هم با شیره این حیوانات سیاه رنگ تولید می کنند و کلا آن ها را با شیوه های صنعتی فرآورده سازی می نمایند چون هر حال خریداران همیشه به دنبال این تولیدات درجه یک می باشند.

در واقع این گونه ماسک های تقویت کننده همواره تمام ویتامین های مصرفی را برای پوست فراهم می کنند و نیز شادابی یا درخشندگی را به بدن تقدیم می نمایند یعنی در این حالت پوست به طور کامل تغذیه می شود.

اما به هر حال همین کار را با چسباندن کرم های زنده و به طور دقیق انجام می دهند یعنی آن ها را مانند یک ماسک قوی و تاثیرگذار به کار می برند.

معمولا وقتی زالوها عمل مکیدن خون های آلوده را تمام می کنند به سرعت و پشت سر هم می میرند که در این زمان حتما باید از روی پوست های چرب یا خشک برداشته شوند.

در ادامه برخی از پزشکان برنامه ریزی های جدیدی را اجرا می کنند و همین موجودات مرده را که حاوی خون زیادی هستند در آزمایشگاه ها فرآورده سازی می نمایند.

در واقع فرآورده سازی این حیوانات کار ساده ای نیست و حتماً باید به وسیله تجهیزات ماشینی انجام شود تا این که کلیه مواد به دست آمده با ظرافت کافی له شوند.

با له کردن و مخلوط نمودن این ترکیبات قطعا محصولاتی به دست می آیند که برای جوانسازی صورت بانوان یا برخی از آقایان به کار می روند و در مجموع از پیر شدن سلول های داخلی جلوگیری می کنند.

اما افراد متقاضی به این مسئله مهم هم دقت کنند که زمان استفاده از ترکیبات فرآوری شده خیلی محدود است و نباید به مدت زیاد بر روی صورت گذاشته شوند.

به این ترتیب اگر متقاضیان ایرانی یا خارجی بخواهند که هزینه کمتری را برای زیبا نگه داشتن خود صرف کنند و با مشکلات عمل های جراحی روبرو نشوند بهتر است که حداقل یک بار متد مورد نظر را دنبال نمایند.

این متد علاوه بعد این که در مدت کوتاهی نتایج شگفت انگیزی را بر روی چهره نشان می دهد حتی از اتفاقات بعدی و مشکلات پوستی دیگر هم جلوگیری می نماید.

پس در این راستا التهاب های موجود و جوش های ریز در وهله اول به طور کامل از بین می روند و در کنار آن افراد مصرف کننده قطعا صورتی صاف و بدون کوچکترین چروک را به دست می آورند.

همچنین اشخاص باید بدانند که کمتر از یک ساعت شفافیت موجود بر روی بدن چندین برابر می شود و در نتیجه صورت حالتی زیبا و رویایی را به دست می آورد.

به عنوان نتیجه گیری نهایی اشاره داریم که این گونه معجزه های پوستی و اثرات ویژه دقیقا بعد از شست و شوی کامل صوبا وجودی که هیچ کس کامل نیست، اما همه ما در تلاشیم تا بهترین نسخه از خودمان را به نمایش بگذاریم. اما ممکن است در این مسیر، با مشکلی مانند لک صورت روبرو شویم که می‌تواند روحیه و اعتماد به نفسمان را به چالش بکشد. این لک، جزئی از تجربه زندگی بسیاری از ما هستند و ممکن است در طول زمان به دلیل عوامل مختلفی شکل گیرند.

لکه‌های صورت می‌توانند در اندازه و شکل‌های متفاوتی دیده شوند، از جمله لکه‌های ریز و جزیی تا لکه‌های بزرگ و قابل مشاهده. آنها می‌توانند از قبل وجود داشته باشند یا ناشی از عواملی مانند افتاب سوختگی، آکنه، جوش‌ها، عوامل ژنتیکی و یا حتی برخی از بیماری‌ها و ناهنجاری‌های پوستی باشند.

لک ها مثل تاثیر عمده ای بر زیبایی ظاهری ما دارند و می‌توانند به عنوان یک مانع در راه اعتماد به نفس و روابط اجتماعی ما عمل کنند. بنابراین، درک علت و نحوه مدیریت و درمان آنها می‌تواند برای افرادی که با این مشکل روبرو هستند، بسیار مهم و موثر باشد.

در این مطلب از غفاری دایت، به بررسی علل ایجاد لک صورت، انواع لکه‌های متداول، روش‌های درمان و مدیریت آنها خواهیم پرداخت. همچنین، تلاش می‌کنیم تا راهنمایی‌ها و راهکارهایی را ارائه دهیم که به شما در بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس کمک کند. به امید موفقیت و روشنایی پوست شما!

لک صورت چیست؟

لک به هر نوع علامت، لکه، تیرگی‌ها، قرمزی‌ها، نقاط تیره یا روشن، جوش‌ها، آکنه، نقاط سفید، خطوط و خشکی‌های قابل لمس یا تغییر رنگی گفته می شود که روی پوست ظاهر شود. این لکه‌ها ممکن است ناشی از مشکلات متفاوتی مانند آکنه، آسیب به پوست، عوامل خارجی مثل آفتاب، ناراحتی‌های داخلی بدن، تغییرات هورمونی، عوامل ژنتیکی و استفاده از محصولات آرایشی ناسالم باشند. به عنوان مثال، جوش‌ها، آکنه‌ها و اثرات جانبی آنها معمولاً به صورت لکه‌های قرمز و قهوه‌ای روی صورت ظاهر می‌شوند.

لک صورت (به انگلیسی: ) ممکن است ناخوشایند و از نظر عاطفی ناراحت کننده باشند.  بعضی از لکه‌ها به طور موقت بوده و قابل رفع هستند، در حالی که برخی دیگر به صورت دائمی بر روی پوست باقی می‌مانند. این لکه‌ها ممکن است احساس ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس را به همراه داشته باشند، به خصوص زمانی که در محل‌های قابل مشاهده صورت مانند پیشانی، گونه‌ها یا زیر چشم‌ها قرار داشته باشند. اما بیشتر آنها خوش خیم هستند و تهدید کننده زندگی نیستند. با این حال، برخی از لکه ها می توانند نشانه سرطان پوست باشند.

انواع لک صورت

این‌ها فقط برخی از انواع رایج لک صورت هستند که هر کدام ممکن است به دلایل متفاوتی شکل گیرند و به درمان متفاوتی نیاز داشته باشند.

یکی از متداول‌ترین لک های صورت است که بر اثر مسدود کردن فولیکول های مو توسط چربی، باکتری و کثیفی ایجاد می‌شود. آکنه می‌تواند شامل انواع جوش‌ها (جوش‌های سرسیاه و جوش‌های سرسفید)، پوستهای گرده‌دار، قرمزی‌ها و لکه‌های قهوه‌ای باشد.

این نوع لکه‌ها شامل توده‌های سفید، صاف و بدون سر است که بر روی پوست صورت ظاهر می‌شوند و معمولاً با قرمزی و التهاب همراه هستند.

ندول ها با اندازه و قدرت بیشتری نسبت به پاپول‌ها روی صورت ظاهر می‌شوند. آنها ممکن است در عمق پوست شکل بگیرند و به صورت دردناک باشند. زگیل نمونه ای از این نوع لک های صورت محسب می شود.

 • لکه‌های پیری یا لک صورت در سالمندی (Age spots)

این لک‌ها عموماً ناشی از آسیب نوری به پوست در طول سال‌ها هستند و بیشتر در افراد مسن‌تر دیده می‌شوند. آنها به صورت قرمزی‌ها یا قهوه‌ای روی پوست ظاهر می‌شوند.

برآمدگی‌های چرکی هستند که در مرکزشان سر سفید دیده می‌شود. این لکه‌ها معمولاً ناشی از عفونت باکتری‌ها در داخل مجرای چربی پوست هستند.

 • موی فرورفته در پوست (Ingrown Hair)

وقتی موهای زائد به دلیل استفاده از موچین، اپیلاسیون یا اصلاح در زیر پوست رشد می‌کنند به جای ظاهر شدن، می‌توانند لکه‌های قرمز، قهوه‌ای یا توده‌های کوچک روی صورت ایجاد کنند.

 • لک‌های مادرزادی و بدو تولد (Birthmarks)

این لکه‌ها در زمان تولد یا بعد از آن بر روی پوست ظاهر می‌شوند و ممکن است به صورت خونریزی، قرمزی یا سایه‌های تیره مشاهده شوند.

ملاسما یا لک‌های تیره پوستی، یک عارضه پوستی است که معمولاً در نواحی‌ای از صورت مانند پیشانی، گونه‌ها و عمق بینی ظاهر می‌شود. این لکه‌ها اغلب به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری یا در نتیجه استفاده از برخی داروها، آفتاب سوختگی یا عوامل ژنتیکی ایجاد می‌شوند.

سرطان پوست یک نوع سرطان است که در پوست صورت و سایر قسمت‌های بدن ممکن است رشد کند. علائم این بیماری شامل تغییرات در شکل، رنگ و حالت خال ها، زخم‌های نازک و قابل خونریزی و تغییرات در لکه‌های موجود روی پوست می‌شود.

کیست‌ها توده‌هایی خوش خیم و اغلب غیر سرطانی هستند که در عمق یا روی پوست شکل می‌گیرند و داخل آنها می‌توانند پر از ماده ای به شکل مایع باشند. آنها ممکن است در ناحیه صورت ظاهر شوند و در برخی موارد نیاز به درمان پزشکی داشته باشند.

جای خم یا اسکار آکنه لک‌هایی هستند که به علت ترمیم لایه درم پوست پس از آسیب‌هایی مانند زخم‌ها، بریدگی‌ها یا آکنه روی پوست صورت ایجاد می‌شوند.

تبخال های پوستی معمولاً ناشی از عفونت ویروسی هرپس سیمپلکس نوع (HSV-1) است و به صورت خشکی پوست، تنش روحی یا ضعف سیستم ایمنی ممکن است فعال شوند. این لکه‌ها بیشتر در ناحیه لبها، دهان و اطراف آنها مشاهده می‌شوند و ممکن است طولانی مدت باشند.

 • هایپرپیگمانتاسیون (Hyperpigmentation)

افزایش رنگ پوست یا هیپرپیگمانتاسیون ناشی از تولید بیش از حد ملانین (پیگمانت مسئول رنگ پوست) است. این ممکن است به صورت لکه‌های قهوه‌ای تیره، قرمزی‌ها یا لکه‌های روشن روی پوست صورت ظاهر شود و معمولاً ناشی از عوامل مانند آفتاب سوختگی، عوامل هورمونی، تغییرات پوستی و آسیب پوستی باشد.

عوامل ایجاد کننده لک صورت

لک صورت ممکن است به دلایل متنوعی شکل گیرند و علت دقیق لک در صورت بستگی به نوع و شدت آنها دارد. برخی از عوامل عمده‌ای که می‌تواند لکه‌ها را ایجاد یا تشدید کند، عبارتند از:

 • ویروس‌ها (Viruses): بعضی از لک‌ها می‌توانند ناشی از عفونت ویروسی مانند هرپس ساده (HSV) باشند، که عفونت آن معمولاً بروز تبخال پوستی را به دنبال دارد.
 • عفونت‌ها (Infections): برخی از لک های صورت مانند آکنه، عفونت پوست، یا آفتاب سوختگی ناشی از عفونت‌های باکتریایی، قارچی یا ویروسی باشند.
 • عوامل ژنتیکی (Genetics): برخی از لک‌ها ممکن است به علت وراثت و ژنتیک در فرد وجود داشته باشند. به عنوان مثال، لکه‌های قهوه‌ای (ملانوما) ممکن است به طور موروثی منتقل شوند.
 • آفتاب سوختگی (Sun exposure): قرارگیری در معرض نور و اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید و بدون استفاده از محافظت‌های مناسب می‌تواند به تشدید لکه‌ها، ایجاد لک‌های قرمز و سایر تغییرات رنگ پوست منجر شود.
 • منافذ مسدود شده (Clogged pores): تراکم چربی باکتری و مواد آلوده در منافذ پوست به علت استفاده از محصولاتی مانند محصولات آرایشی و بهداشتی، ضدآفتاب یا مرطوب‌کننده‌ها می‌تواند به تشکیل لک صورت و سایر ضایعات پوستی منجر شود.
 • رژیم غذایی (Diet): برخی تحقیقات نشان داده‌اند که برخی مواد غذایی ممکن است بر روی تولید چربی پوست تأثیر داشته باشند و لکه‌های آکنه را تشدید کنند. مثلاً محصولات لبنی، مصرف بیش از حد شیرینی‌ها و مواد پرچرب ممکن است تأثیر منفی بر پوست داشته و منجر به لک پوستی شوند.
 • داروها (Medications): عوارض جانبی برخی از داروها می‌توانند تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم بر روی پوست داشته باشند و لکه‌ها را تشدید کنند. به عنوان مثال، برخی از مانند کورتیکواستروئیدها، استروئیدهای آندروژنیک، داروهای هورمونی، ضدباکتری‌ها و ضد التهاب‌ها ممکن است این تأثیر را داشته باشند.

لک صورت و روش های درمانی: آیا درمان آن ممکن است؟

درمان لک‌ صورت ممکن است با استفاده از روش‌های مختلف انجام شود. اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که هر لک ممکن است علت و شدت متفاوتی داشته باشد، بنابراین درمان متناسب با نوع لکه و وضعیت شما متفاوت خواهد بود. برای درمان لک صورت، می‌توان از روش‌ها و محصولات مختلفی استفاده کرد. در زیر، تعدادی از راهکارها برای درمان لک‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • داروهای ضد آکنه (Acne medications)

برای درمان آکنه و جلوگیری از تشدید آن می‌توان از داروها مانند رتینوئیدها، بنزویل پراکسید، آزلئیک اسید و آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کرد. این داروها می‌توانند التهاب را کاهش دهند و به رفع خشکی پوست و از بین‌بردن باکتری‌های مولد آکنه کمک کنند.

 • اسید سالیسیلیک (Salicylic acid)

استفاده از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک می‌تواند به تنظیم تولید چربی پوست و باز کردن منافذ مسدود شده کمک کند. این محصولات معمولاً به عنوان لوسیون‌ها و کرم‌ها در دسترس هستند.

 • کرم هیدروکورتیزون (Hydrocortisone cream)

کرم های موضعی مانند هیدروکورتیزون می توانند واکنش های آلرژیک و تحریکات را کاهش دهند. آنها همچنین ممکن است برای کاهش موهای فرورفته در پوست مفید باشند. در صورتی که لکه‌ها به علت التهاب قوی یا تحریک پوستی ایجاد شده باشند، استفاده از کرم هیدروکورتیزون می‌تواند به کاهش التهاب و قرمزی کمک کند.

 • محافظت از آفتاب (Sun protection)
 • روش‌های درماتولوژیک برای هیپرپیگمانتاسیون (Dermatologic procedures for hyperpigmentation)

برخی از روش‌های درماتولوژیک پوست مانند لیزر درمانی، میکرودرم ابریژن، لایه برداری شیمیایی، میکرونیدلینگ و سرمادرمانی یا کرایوتراپی می‌توانند در درمان هیپرپیگمانتاسیون و کاهش لک های پوستی موثر باشند. این روش‌ها به طور حرفه‌ای توسط پزشکان مجرب انجام می‌شوند.

 • کرم‌ها برای هیپرپیگمانتاسیون (Creams for hyperpigmentation)

استفاده از کرم‌ها و سرم‌های حاوی مواد فعال مانند هیدروکینون، آربوتین، ویتامین سی و رتینول می‌تواند به کاهش رنگ تیرگی و هیپرپیگمانتاسیون کمک کند. کرم های تجویزی حاوی هیدروکینون ممکن است در روشن شدن لکه های سالمندی، اسکار آکنه و ملاسما کمک کنند. آنها با کند کردن تولید ملانین کار می کنند.

 • عادات بهداشتی سالم (Healthy hygiene habits)

رعایت عادات بهداشتی پوستی منظم مانند شستشوی صورت با محصولات مناسب، استفاده از مرطوب‌کننده و تمیز کردن منافذ پوست می‌تواند به بهبود ظاهر پوست کمک کند و تشکیل لکه‌ها را کاهش دهد. پاکسازی منظم صورت، بدن و مو می تواند به از بین بردن چربی اضافی، آلودگی و باکتری های روی پوست کمک کند. اما زیاده روی نکنید، چراکه با پاکسازی بیش از حد می توانید پوست خود را بیشتر تحریک کنید.

 • تغییر در رژیم غذایی (Experiment with diet)

برخی افراد ممکن است نسبت به تغییرات در رژیم غذایی خود با ظاهر شدن لک صورت واکنش نشان دهند. خوردن غذاهای سرشار از ویتامین C و E ممکن است به حفظ سلامت پوست شما کمک کند. داشتن یک دفتر خاطرات غذایی می تواند به شما کمک کند تا غذاهایی را که ممکن است باعث ایجاد لک در صورت شما می شوند، مشخص کنید. سعی کنید یک غذا را برای چند روز حذف کنید تا شاهد تغییرات پوست تان باشید.

سریع ترین راه از بین بردن لک قهوه ای صورت

سریع‌ترین روش برای از بین بردن لک‌های قهوه‌ای صورت، استفاده از روش لایه برداری شیمیایی و یا روش‌های پوشاننده و آرایشی است. با استفاده از کانسیلر یا کرم پوشاننده هم رنگ با پوست خود، می‌توانید لکه‌های قهوه‌ای را مخفی کنید و یک ظاهر صاف و یکدست‌تری برای پوست صورت خود به دست آورید. این روش سریع و آسان است و در صورت استفاده صحیح، می‌تواند ظاهر لکه‌ها را بهبود بخشید.

به علاوه، می‌توانید از محصولات روشن‌کننده پوست استفاده کنید. محصولات حاوی ترکیباتی مانند هیدروکینون، آربوتین، ویتامین سی و رتینول می‌توانند به تنظیم تولید ملانین و کاهش تیرگی لکه‌ها کمک کنند. هرچند برای دیدن نتایج این روش‌ها ممکن است زمان ببرد و نتایج برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد.

درمان قطعی لک صورت با سیب زمینی

استفاده از سیب زمینی به عنوان روش درمانی قطعی برای لک صورت ممکن است نتایج متفاوتی داشته باشد. مهم است بدانید که تأثیر سیب زمینی بر روی لکه‌های صورت به میزان شدت و نوع لکه بستگی دارد. هرچند که در طب سنتی، سیب زمینی برخی خواص ضد التهابی و روشن کننده دارد، اما تحقیقات علمی محدودی در این زمینه وجود دارد.

در صورت تمایل به استفاده از سیب زمینی به عنوان یک روش طبیعی درمانی، می‌توانید به این روش عمل کنید: یک سیب زمینی را بشویید و پوست آن را تمیز کنید. سپس آن را رنده و با گلاب کنید. می‌توانید از آب سیب زمینی به عنوان تونر پوست استفاده کنید. برای این کار، پارچه یا پنبه را در آب سیب زمینی خیس کنید و آن را به آرامی روی لکه‌های صورت خود بگذارید. اجازه دهید پوست آن را جذب کند و سپس با آب ولرم بشویید.

می‌توانید ماسکی از سیب زمینی تهیه کنید. برای این کار، پوره سیب زمینی مخلوط شده با گلاب را روی پوست خود بمالید و حدود 15-20 دقیقه بگذارید تا روی پوست بماند. سپس صورت تان را بشویید.

از بین بردن لک صورت با خمیردندان

استفاده از خمیر دندان به عنوان روش درمانی برای لک صورت ممکن است بهبود موقتی در ظاهر لکه‌ها داشته باشد، اما این روش ممکن است نتایج متفاوتی در افراد داشته باشد و استفاده از آن بر روی پوست صورت به عنوان روش درمانی رسمی تأیید نشده است و اثبات علمی قطعی برای این درمان وجود ندارد. همچنین ترکیبات موجود در خمیر دندان ممکن است برای پوست حساس، ناسازگار باشند و عوارض جانبی را ایجاد کنند.

اگر تصمیم دارید از خمیر دندان برای لکه‌های صورت استفاده کنید، می‌توانید به این روش عمل کنید:

 • یک خمیر دندانی را انتخاب کنید که حاوی ترکیباتی مانند سدیم فلوراید و پروکسید هیدروژن (هیدروژن پراکساید) که خواص سفید کنندگی دارند، باشد. پوست خود را به دقت بشویید تا از آلودگی و چربی‌ها پاک شود. این امر می‌تواند باعث بهبود جذب خمیر دندان در پوست شود.
 • یک لایه نازک از خمیر دندان مخلوط شده با عسل را روی لک صورت خود بمالید و آن را به مدت حدود 15-20 دقیقه روی پوست بگذارید. از حرکات ملایم دایره‌ای استفاده کنید و اجتناب کنید تا این ترکیب به مناطق حساس و اطراف چشم وارد نشود.
 • پس از مدت زمان مشخص، صورت خود را بشویید و اطمینان حاصل کنید که خمیر دندان کاملاً از روی پوست تمیز شود. پس از شستشو، از یک مرطوب‌کننده مناسب بر روی پوست خود استفاده کنید تا پوست را نرم و مرطوب نگه دارد.

برخی روش‌های طبیعی و خانگی مثل ماسک صورت ممکن است به عنوان روش‌های درمانی برای لک‌های صورت مورد استفاده قرار گیرند. البته باید توجه داشت که اثرات و نتایج این روش‌ها ممکن است در هر فرد متفاوت باشد و همچنین در برخی موارد، راه حل‌های طبیعی ممکن است تأثیر کافی برای درمان لک‌ صورت نداشته باشند. برخی از مواد طبیعی مانند آلوئه ورا، عصاره خیار، روغن چای درختی،  و عصاره لیمو می‌توانند خواص ضد التهابی، ضدباکتریایی و روشن‌کننده داشته باشند. لک هایی که ناشی از بیماری های زمینه ای نیستند را می توان با درمان های خانگی مثل آلوئه ورا و سرکه سیب درمان کرد.

عصاره لیمو و روغن لیمو به خاصیت روشن کنندگی طبیعی معروف است. می‌توانید قطره‌هایی از عصاره لیمو را به روی لکه‌های صورت مالیده و برای حداکثر 10 دقیقه روی پوست بگذارید. سپس با آب گرم بشویید و از مرطوب‌کننده مناسبی استفاده کنید. یکی دیگر از ، جوان‌سازی و رفع چین و چروک است.

پیاز مثل عصاره آلوئه‌ورا  خواص ضد التهابی و روشن کنندگی دارد. برای استفاده از پیاز برای از بین بردن لک ها، می‌توانید پیاز را رنده کرده و آب آن را روی لک‌های صورت بمالید، بعد از حدود 10-15 دقیقه، با آب گرم بشویید.  ترکیبی از عسل و نیشکر هم می‌تواند به بهبود رنگ پوست و کاهش لک های صورت کمک کند. پیاز خواص ضد التهابی و روشن کنندگی دارد.  دارای خاصیت مرطوب کنندگی و روشن کنندگی است. می‌توانید چند قطره از روغن نارگیل را به روی لک ها ماساژ دهید و برای مدتی روی پوست بگذارید. سپس با آب گرم بشویید.

آیا زالو درمانی برای از بین بردن لک صورت موثر است؟

درست است که در برخی موارد، زالو درمانی به عنوان روشی برای از بین بردن لک های صورت به کار گرفته شده است. زالوها ممکن است از طریق خون‌گیری، اثراتی را بر روی پوست مثل افزایش جریان خون، کاهش التهاب، بهبود سلامت پوست و در نتیجه کاهش تیرگی و لکها داشته باشند.

با این حال، باید توجه داشت که روش زالو درمانی برای از بین بردن لک صورت هنوز به طور رسمی تأیید نشده است و تحقیقات علمی کافی در این زمینه وجود ندارد. اگرچه برخی افراد ممکن است نتایج مثبتی از این روش گزارش داده باشند! در صورت استفاده از زالو درمانی برای درمان لک صورت، مطمئن شوید که زالوها از منابع معتبر و تحت شرایط بهداشتی به کار گرفته می‌شوند تا خطرات احتمالی از طریق عفونت‌ها و عوارض جانبی کاهش یابد.

مدت زمان تاثیر پی ار پی مو در طول ۹ماه تاثیر کامل می گذارد و همچنین مدت زمان پی ار پی نسبت به دیگر عمل های زیبایی زمان زیادی است

لک صورت و رژیم غذایی

لک های صورت می‌توانند برای بسیاری از افراد دردسرساز باشند. هرچند که درمان آنها ممکن است زمان‌بر و چالش‌برانگیز باشد، اما با استفاده از روش‌های درمانی مناسب و با مشورت با پزشک متخصص پوست، می‌توان به بهبود و کاهش ظاهر لک‌ها کمک کرد.

مهمترین نکته این است که از پوست خود مراقبت کنید و روش‌هایی که برای شما مناسب است را انتخاب کنید. معتقدیم که هر پوست دارای زیبایی خاص خود است و احترام به طبیعت پوست، خود درمان اصلی است. رژیم غذایی سالم و مناسب هم می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر روی بهبود و کاهش لک های صورت داشته باشد، هرچند این تأثیر همواره مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

اما برخی مواد غذایی و عوامل می‌توانند بر روی سلامت پوست و کاهش لکه‌های صورت تأثیر بگذارند. غذاها می‌توانند به تنظیم تولید ملانین (ماده‌ای که رنگ پوست را تعیین می‌کند) و بهبود سلامت پوست کمک کنند.

یک رژیم غذایی سالم، که شامل میوه‌ها، سبزیجات، مواد غذایی با آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی، ماهی، میوه‌ها، غلات کامل و آب باشد، می‌تواند به بهبود عمومی سلامتی پوست کمک کند. مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین C، ویتامین E، آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب امگا-3 می‌تواند به حفظ رطوبت و انعطاف‌پذیری پوست کمک کند.

در کل، انتخاب رژیم غذایی سالم و تنوع در مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و رنگدانه‌های طبیعی می‌تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش لک صورت کمک کند. با این حال، همواره مشاوره با پزشک متخصص یا یک متخصص تغذیه مجرب را در نظر بگیرید تا رژیم غذایی مناسب برای شرایط و نیازهای شما تعیین شود. رژیم‌های بهاره غفاری با ویژگی‌های خاص خود، رژیم‌هایی اصولی هستند که برای اطلاع بیشتر درباره آن‌ها می‌توانید بر روی کلیک نمایید. برای دریافت رژیم اختصاصی خود، بر روی  کلیک نمایید.

سوالات متداول

آیا استفاده از روغن بادام تلخ برای صورت، فایده ای دارد؟

می‌تواند موجب روشن شدن پوست شود. از این روغن می‌توانید برای محو شدن لکه‌های پوستی، تیرگی زیر چشم، و استفاده کنید. همچنین روغن بادام تلخ می‌تواند تا حدی از آسیب اشعه ماورای بنفش به پوست جلوگیری کند.

چگونه می‌توان جلوی لک صورت در سالمندی را گرفت؟

استفاده از کرم ضدآفتاب با عامل محافظتی SPF مناسب و استفاده از کلاه و عینک می‌تواند از تشکیل لکه‌های جدید جلوگیری کند. مراقبت منظم از پوست، از جمله شستشو، مرطوب‌کننده و استفاده از محصولات مراقبت پوستی مناسب و همچنین مصرف مواد غذایی با آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه، ماهی، ویتامین C و E، می‌تواند به حفظ سلامت پوست و جلوگیری از لک های صورت در سالمندی کمک کند.

کمبود کدام ویتامین باعث لک صورت می‌شود؟

لکه‌های صورت می‌توانند به علت کمبود ویتامین‌های مختلفی به وجود آیند. برای مثال، کمبود ویتامین C می‌تواند باعث کاهش تولید کلاژن و بهبود آسیب‌های پوستی شود. کمبود ویتامین E نیز ممکن است سبب کاهش حفاظت پوست در برابر آفتاب و آسیب اکسیداتیو شود. همچنین، کمبود ویتامین D و B12 نیز به عواملی مشترک در ایجاد لک صورت تبدیل شده‌اند.

آیا می‌توان شاهد بهبودی بدون دارو در لک صورت بود؟

بله، در برخی موارد، ممکن است شاهد بهبود لکه‌ها بدون نیاز به دارو بود. اگر لک صورت شما خفیف بوده و ناشی از عواملی مانند آفتاب سوختگی،  ملانوما و… نیستند، ممکن است با رعایت مراقبت‌های پوستی منظم، محافظت در برابر آفتاب، مصرف مواد غذایی سالم و استفاده از روش‌های طبیعی نظیر ماسک‌های طبیعی، بهبود یابند. با این حال، در صورتی که لکه‌ها شدیدتر باشند، بهتر است به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

مزوتراپی صورت برای درمان لک صورت تا چه اندازه می تواند مؤثر باشد؟

مزوتراپی صورت، یک روش درمانی غیرجراحی است که در آن مواد مغذی، ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و داروها به صورت تزریقی به لایه میانی پوست تزریق می‌شوند. این روش ممکن است برای درمان لک های صورت موثر باشد، اما تأثیر آن به میزان و شدت لکه‌ها بستگی دارد.

بهترین قرص برای درمان لک صورت؟

داروی هیدروکینون

رت و آبکشی دیده می شوند.

زیبائی پوست است.

 

دکمه بازگشت به بالا