تولید ۴۰۰ محصول فناورانه در سرای نوآوری گیاهان دارویی

در گفت‌وگو با آنا عنوان شد؛

تولید ۴۰۰ محصول فناورانه در سرای نوآوری گیاهان دارویی

رئیس سرای نوآوری گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اصفهان گفت: با توجه به تولید ۳۰۰ محصول تجاری و ۱۰۰ محصول فرموله شده در سرا، نیاز به گسترش فضا‌های تولیدی در اولویت این سرای نوآوری قرار دارد.

کامران صفوی رئیس سرای نوآوری گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) دلایل انتخاب واحد دانشگاهی اصفهان برای ایجاد این سرا را تشریح و درباره تازه‌ترین فعالیت‌ها و دستاوردهای آن اظهار کرد: راه‌اندازی این سرا سال ۱۳۹۸ و پس از طی کردن مراحل مختلف به تصویب رسید و انتخاب واحد اصفهان بر اساس معیار‌های مشخص در حوزه گیاهان دارویی بود.

تولید ۴۰۰ محصول فناورانه در سرای نوآوری گیاهان دارویی

وی با بیان اینکه معیار‌ها و شاخص‌های مهمی در راه‌ا‌ندازی سرا‌های نوآوری مد نظر قرار می‌گیرد، توضیح کرد: وجود زیرساخت‌های تخصصی مانند مرکز رشد تخصصی گیاهان دارویی با مجوز قطعی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استقرار ده‌ها هسته و شرکت فناور و شرکت دانش‌بنیان در حوزه تخصصی، تأسیسات و امکانات مانند فضا‌های آزمایشگاهی و تجاری‌سازی، زمین زراعی، ساختمان‌های مستقل برای بخش‌های مختلف سرای نوآوری، وجود دانشکده‌ها و استادان و دانشجویان رشته‌های مختلف مرتبط با حوزه تخصصی، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در منطقه، تفاهم‌نامه‌های منعقده با سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی به منظور حمایت از تجاری‌سازی ازجمله معیار‌ها و شاخص‌ها بوده است.

در صورت پیوند خوردن فعالیت‌های پژوهشی و به‌خصوص پایان‌نامه‌های دانشجویان ارشد و دکتری به سرا‌های نوآوری، قطعاً سیر تحولی فعالیت‌های فناورانه و تولید محصولات دانش‌بنیان چرخش چشمگیری خواهد داشت

صفوی، مجموعه سرای نوآوری گیاهان دارویی را ازجمله نخستین سرا‌های نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی و دارای مجوز دائم دانست و درباره تازه‌ترین فعالیت‌ها و دستاورد‌های سرا تشریح کرد: از تازه‌ترین رخداد‌های سرای نوآوری گیاهان دارویی می‌توان راه‌اندازی نخستین فب‌لب تخصصی گیاهان دارویی (آزمایشگاه‌هایی برای ساخت سریع نمونه نوآورانه و آزمایش آن) را ذکر کرد که در ساختمان شتابدهنده سرای نوآوری گیاهان دارویی مستقر می‌باشد و تیم‌های مشارکت کننده در برنامه شتابدهی می‌توانند برای ساخت و آزمایش نمونه‌های نوآورانه خود از این آزمایشگاه بهره ببرند.

رئیس سرای نوآوری گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان افزود: تجهیز و راه‌اندازی دو باب گلخانه تخصصی به منظور فعالیت‌های شرکت‌های مستقر در سرا به مساحت ۵۰۰ متر مربع نیز از جدیدترین فعالیت‌هاست و نخستین فروشگاه (حجره) تخصصی محصولات تولیدشده در سرای نوآوری با شعار «تغذیه سالم، اولویت ما، ثروت شما» برای ترویج فرهنگ مصرف بیش از ۲۰۰ محصول سالم تولیدشده در سرای هم راه‌اندازی شده است.

تولید ۴۰۰ محصول فناورانه در سرای نوآوری گیاهان دارویی

رئیس منطقه ۲ زیست‌بوم فناوری دانشگاه آزاد اسلامی نحوه تعامل و همکاری نهاد‌ها و سازمان‌ها با سرای نوآوری گیاهان دارویی را مورد تأکید قرار داد و اظهار کرد: به منظور افزایش مشارکت جمعی و ایجاد شبکه تولید ثروت و خلق فرصت‌های کارآفرینی با شرکت‌های داروسازی بزرگ استان اصفهان، شتاب‌دهنده‌های تخصصی، انجمن‌های مختلف و برخی سرا‌های نوآوری تفاهم‌نامه منعقد شده است.

راه‌اندازی شرکت رویش جاودان فرهیختگان

وی ادامه داد: به منظور افزایش توان سرمایه‌گذاری برای نوآوری در ایده‌های دارای اولویت تجاری‌سازی هم تفاهم‌نامه‌ای با صندوق پژوهش و فناوری اصفهان منعقد و با هدف تحقق اهداف تعیین شده، شرکت رویش جاودان فرهیختگان با مجوز سازمان مرکزی راه‌اندازی شد. 

تولید ۴۰۰ محصول فناورانه در سرای نوآوری گیاهان دارویی

صفوی یادآور شد: بر اساس تعریف سازمان مرکزی دانشگاه آزاد، سرای نوآوری شامل بخش‌های مختلفی بوده که یکی از آنها مرکز رشد فناوری تخصصی گیاهان دارویی است که سال ۸۸ راه‌اندازی و سال ۹۷ نیز مجوز قطعی از وزارت بهداشت اخذ شد و اکنون بیش از ۶۰ هسته و شرکت فناور و دانش‌بنیان در مرکز رشد تخصصی مستقر هستند.

رئیس سرای نوآوری گیاهان دارویی اضافه کرد: بخش شتابدهی سرای نوآوری هم سال ۹۹ پس از اخذ مجوز شتاب‌دهنده تخصصی گیاهان دارویی از معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی و مدرسه عالی مهارت پس از اخذ مجوز از سازمان سما در سال ۱۳۹۹ راه‌اندازی شدند. بخش شتابدهی با برگزاری رویداد‌های متنوع مانند چالش فناوری وایده آرا در جذب مخاطبان بسیار موثر واقع شده است. بیش از ۱۵۰ دوره تخصصی و عمومی هم در مدرسه مهارت و دوره‌های شتاب دهی برگزار شد که بسترساز گردآوری استعداد‌ها و تفکرات خلاقانه در راستای پیشبرد اهداف مدنظر سرای نوآوری بوده است.

راه‌اندازی پارک و یا پردیس پارک علوم و فناوری در برنامه سرای نوآوری گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اصفهان قرار گرفته است

این مسئول افزود: در راستای تکمیل بخش‌های مختلف سرای نوآوری، بخش تجاری‌سازی سرا در یک ساختمان مستقل راه‌اندازی شد که این ساختمان دارای فضای یک هزار و ۲۰۰ متر مربعی بوده و محصولات تجاری‌سازی شده در داخل و خارج از کشور عرضه شده است. 

رئیس منطقه ۲ زیست‌بوم فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، عنوان کرد: اکنون بیش از ۶۰ هسته، شرکت فناور و دانش‌بنیان در سرای نوآوری گیاهان دارویی واحد اصفهان مستقر هستند که با توجه به تولید بیش از ۳۰۰ محصول تجاری و تولید بیش از ۱۰۰ محصول فرموله شده، نیاز به گسترش فضا‌های تولیدی در اولویت قرار دارد. در همین راستا راه‌اندازی پارک و یا پردیس پارک علوم و فناوری نیز در برنامه سرای نوآوری قرار گرفته است.

وی در پاسخ به این پرسش که استقبال دانشجویان، اعضای هیئت علمی و دانشگاهیان از ایجاد سرای نوآوری چگونه بوده است؟ گفت: استقبال بسیار خوبی از سمت دانشجویان و استادان دانشگاه صورت گرفته است و تشکیل تیم‌های تخصصی به صورت هسته و شرکت فناور در برنامه‌های بسیاری از دانشجویان و استادان قرار دارد.

تولید ۴۰۰ محصول فناورانه در سرای نوآوری گیاهان دارویی

صفوی با بیان اینکه زیست‌بوم فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار پویا و فعال است و راه‌اندازی سرا‌های نوآوری کمک قابل توجهی به توسعه این موضوع کرده است به آنا گفت: در صورت پیوند خوردن فعالیت‌های پژوهشی و به‌خصوص پایان‌نامه‌های دانشجویان ارشد و دکتری به سرا‌های نوآوری، قطعاً سیر تحولی فعالیت‌های فناورانه و تولید محصولات دانش‌بنیان چرخش چشمگیری خواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا