تزریق بوتاکس در کدام قسمت های بدن کاربرد دارد؟

حتما اسم بوتاکس را شنیده‌اید. در دهه اخیر تزریق بوتاکس مشهد از پرطرفدارترین خدمات زیبایی بوده است و خانم‌ها برای رسیدن به زیبایی بیشتر، کارهایی مثل بوتاکس لب، بوتاکس صورت، بوتاکس ابرو و پیشانی را بیشتر از گذشته انجام داده‌اند. شاید شما هم بوتاکس تزریق کرده‌اید یا به داشتن این تزریق در آینده‌ای نزدیک فکر می‌کنید. تزریق بوتاکس یکی از رایج‌ترین و پر استفاده ترین روش های جوانسازی پوست است. اما بوتاکس واقعا چیست؟ بوتاکس نام تجاری ماده‌ای است که با مقاصد دارویی از سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم گرفته شده است. این باکتری عامل بیماری بوتولیسم (نوعی مسمومیت غذایی) است. سم باکتری بوتولینوم نوعی سم عصبی است و بر سیستم عصبی اثر می‌گذارد.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص پوست در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

بوتاکس چیست؟

به نظر می‌رسد تزریق بوتاکس عملی مبهم است. خیلی از افراد تصور می‌کنند بوتاکس در دسته پرکننده‌ها یا فیلرها (مثل ژل) قرار دارد؛ در صورتیکه این دارو یک نوع عامل فلج کننده است. ماده ی بوتاکس، سم باکتری بسیار خطرناک و کشنده‌ای است که متخصصان زیبایی با استفاده از مقادیر و دوزهای کم آن، از آن استفاده دارویی می‌کنند. با تزریق مستقیم این ماده به عضلات، ماهیچه‌های صورت به شکل موقتی دچار ضعف یا فلج‌شدگی می‌شوند. تزریق این ماده در درمان برخی مشکلات عضلانی یا عصبی هم موثر است.

گاهی عمل تزریق بوتاکس پیچیده می‌شود. شما گاهی نمی‌دانید به چه دکتری مراجعه کنید. یا بهترین دکتر تزریق بوتاکس کیست. آیا مراکز، کلینیک‌های زیبایی و آرایشگاه‌ها مکان‌های امنی برای این عمل زیبایی هستند؟ بوتاکس لب، صورت و پیشانی چه عوارضی دارد؟ کدام مارک تجاری، بهترین ماده برای تزریق است؟ در این مطلب سعی کرده‌ایم به همه این سوالات جواب بدهیم. اگر به دنبال زیبایی هستید و به سلامتی‌تان هم بها می‌دهید، این مطلب را تا انتها بخوانید تا جواب تمام سوالاتتان را پیدا کنید.

در ادامه با انواع کاربردهای بوتاکس و نواحی تزریق این سم آشنا می‌شوید.

کاربردهای زیبایی بوتاکس صورت (بوتاکس جوانسازی پوست)

بوتاکس بیشتر در نواحی صورت و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اثر بوتاکس بین ۳ تا ۶ ماه باقی می‌ماند که بستگی به روش و نوع آن دارد. موارد زیر، همگی زیرگروه بوتاکس صورت قرار می‌گیرند.

 • بوتاکس ابرو: چین و چروک های میان دو ابرو
 • بوتاکس چشم (دور چشم): چین و چروک های اطراف چشم ها
 • بوتاکس پیشانی (خط اخم): خطوط و چین های افقی موجود در پیشانی (خط اخم هم نامیده می‌شود).
 • بوتاکس لب: خطوط و چین‌های گوشه دهان (خط لبخند)
 • بوتاکس چانه: سفت شدن پوست چانه.
 1. بوتاکس ابرو باعث لیفت ابرو می شود

تزریق بوتاکس ابرو دو کارکرد دارد:

 •  از بین بردن خطوط بین دو ابرو یا ناحیه گلابلار
 •  بالا کشیدن یا لیفت ابرو

تزریق بوتاکس ابرو عضلات بین دو ابرو به دلیل اثر فلج کنندگی سم در حالت استراحت قرار می گیرند. با فلج شدن این عضلات، عضلات پیشانی که در حال استراحت بودند منقبض می‌شوند و به بالا کشیده می‌شوند. این حالت منجر به از بین رفتن خطوط بین دو ابرو، بالا کشیده شدن یا لیفت ابرو و بیشتر باز شدن چشم‌ها می‌شود.

در بوتاکس ابرو ممکن است تزریق در انتهای کناری ابرو نیز انجام شود. در این حالت نیز عضلات آن ناحیه فلج می‌شوند و منجر به انقباض عضلات پیشانی می شوند. با این کنار دو انتهای کناری ابرو ها بالا می روند و حالت ابرو تغییر می‌کند. از عوارض خفیف بوتاکس می‌توان به قرمزی، تورم و بی‌حسی در ناحیه تزریق اشاره کرد. بهتر است بدانید که طبیعی است و بعد از چند روز از بین می‌رود.

 1. 2. بوتاکس پیشانی برای داشتن چهره ای جوان تر

بوتاکس پیشانی برای از بین بردن خطوط افقی و چین و چروک‌های آن یا خط اخم انجام می‌شود. همچنین برای از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های بین دو چشم نیز تاثیر دارد. این تزریق با فلج یا ضعیف کردن عضلاتی که مسئول شکل‌گیری این چین و چروک‌ها هستند منجر به از بین رفتن آنها می‌شود. برخی می‌گویند به‌طور میانگین بین ۱۰ تا ۳۰ واحد بوتاکس برای این نوع تزریق دریافت کرده‌اند. اما طبق نظر BOTOX Cosmetic برای بوتاکس پیشانی در هر یک از ۵ ناحیه، ۴ واحد و به طور کلی ۲۰ واحد تزریق مناسب است. اما چیست؟

اگرچه بوتاکس در از بین بردن چین و چروک‌ها موثر است، اما می‌تواند منجر به استراحت بیش از حد عضلات و در نتیجه نامتقارن شدن ابروها یا افتادگی پلک شود. همین افتادگی ابرو و پلک که منجر به از دست رفتن بالانس طبیعی صورت می‌شود، یکی از عوارض بوتاکس ابرو و خط اخم است. زمانی که برای انجام بوتاکس پیشانی اقدام می‌کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که دیگر نمی‌توانید حالت‌های طبیعی چهره از جمله اخم کردن، تعجب کردن، ابرو بالا انداختن و موارد مشابه را به کیفیت قبل انجام دهید.

 1. 3. بوتاکس چشم گربه ای برای داشتن چشم های حالت دار

این روزها بوتاکس چشم گربه ای به یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی تبدیل شده است. هدف از تزریق بوتاکس چشم گربه‌ای در وهله‌ی اول لیفت چشم‌ها است. در ایجاد حالت گربه‌ای چشم‌ها نقش اصلی دارد. معمولا بوتاکس در بخش‌ها بیرونی چشم و پلک‌ها تزریق می‌شود تا چشم‌ها کمی به گوشه کشیده شوند. تکنیک تزریق در ایجاد حالت چشم‌ها مهم است. اگر تکنیک تزریق با مهارت انجام نشود، احتمال عدم تقارن در چشم‌ها وجود دارد. ماندگاری این بوتاکس بین ۴ تا ۶ ماه است. البته که زمان ماندگاری به متابولیسم بدن فرد بستگی دارد.

 1. 4. بوتاکس بینی روشی کم تهاجم برای زیبایی بینی

اگر بینی شما به طور کلی ظاهر خوبی دارد و تنها نوک آن کمی افتاده است یا پره‌های بینی حالت مناسبی ندارند، در برخی از موارد بوتاکس بینی می‌تواند جایگزین خوبی برای عمل بینی باشد. بوتاکس بینی مخصوصا می‌تواند نوک بینی را کمی بالا بکشد و پره‌های بینی را باریک‌تر نشان دهد. از طرفی، اگر بینی شما در حالت خنده یا تغییر میمیک صورت پهن می‌شود، بوتاکس بینی می‌تواند راه حلی فوق‌العاده برای زیبایی بینی باشد.

 1. 5. بوتاکس لب مشکل گشای لبخند لثه ای

یکی از روش‌های زیبایی بسیار محبوب بوتاکس لب است. برای ایجاد فرم خاصی در لب مثلا فرم عروسکی، کاربرد دارد. یکی دیگر از کاربردهای فوق‌العاده‌ی بوتاکس لب، از بین بردن لبخند لثه ای است. با تزریق بوتاکس به روشی خاص در لب‌ها، هنگام خندیدن، لب بالا زیاد بالا نمی‌رود و بخش کمی از لثه مشخص می‌شود. بنابراین لبخند لثه‌ای از بین می‌رود و شما یک لبخند شیک و زیبا خواهید داشت.

 1. زاویه سازی فک با تزریق بوتاکس

یکی دیگر از روش‌های زیبایی تزریق بوتاکس، است. در این روش، با تزریق بوتاکس با عضلات فک، عضلات کوچکتر می‌شوند و کمی خطوط نمایان‌تری پیدا می‌کنند که به کانتورینگ و زاویه سازی فک کمک می‌کند. کانتورینگ فک با بوتاکس در چد جلسه تزریق ایجاد می‌شود و یک روش کم تهاجم و نسبت به روش‌های جراحی کم‌هزینه است. هرچند که تاثیرات این روش نسبت به تزریق فیلر و جراحی کمتر است، اما برای بسیاری از افراد که به دنبال تغییرات کم و نامحسوس هستند، می‌تواند جایگزین مناسبی برای جراحی باشد.

 1. بوتاکس دور چشم

از پرکاربردترین روش‌ها برای از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های گوشه خارجی چشم (Crows feet) تزریق بوتاکس است. با به استراحت در آوردن عضلات دور چشم منجر به از بین رفتن چین و چروک‌ها می‌شود. برای نواحی تزریق دور چشم در مجموع ۲۴ واحد تزریق مناسب است. برای از بین بردن کامل چین و چروک‌ها، یعنی تزریق همزمان برای ابرو، پیشانی و دور چشم، جمعا ۶۴ واحد بوتاکس نیاز است.

خیلی‌ها سوال دارند که آیا خطرناک است؟ هنگام ترک کلینیک ممکن است مقدار کمی قرمزی یا تورم در محل تزریق دور چشم مشاهده کنید. اما این قرمزی‌ها زود رفع می‌شوند.

 1. بوتاکس چانه و بوتاکس غبغب

یکی دیگر از استفاد‌ه‌های بوتاکس رفع غبغب اندک با تزریق بوتاکس است. با دو هدف انجام می‌شود. یکی در افرادی که چانه‌ی چروکیده دارند و با حرف زدن یا تغییر فرم صورت به چانه‌ی پوست پرتقالی دچار می‌شوند، تزریق بوتاکس چانه می‌تواند پوستی صاف به آنها بدهد. همچنین برای کسانی که غبغب اندک دارند، با تزریق بوتاکس می‌توان غبغب را برطرف کرد.

کاربردهای پزشکی درمانی بوتاکس

جالب است بدانید که بوتاکس فقط برای زیبایی کاربرد ندارد. برخی از کاربردهای درمانی و پزشکی بوتاکس شامل موارد زیر هستند:

۱. بوتاکس معده برای لاغری و آندوسکوپی

یکی از روش‌های لاغری است که به شما کمک می‌کند در ۳ ماه مقدار زیادی وزن کم کنید. در این روش با تزریق بوتاکس به معده، ماهیچه‌های معده شل می‌شوند و انقباض دیواره‌ی آنها کم می‌شود. این کار باعث کاهش سرعت حرکت غذا در معده می‌شود. بنابراین غذا برای مدت بیشتری در معده‌ی شما باقی می‌ماند. در نتیجه زودتر از غذا خوردن سیر می‌شوید و سریع‌تر از ادامه‌ی خوردن دست می‌کشید. همچنین این روش باعث می‌شود که هضم به خوبی انجام نشود و جذب با مشکل مواجه شود. این روش برای کسانی مناسب است که با روش‌های سنتی و سالم نتوانند وزن کم کنند. همچنین برای بیماران دیابتی که اضافه وزن دارند، تقریبا روش مناسبی است. فراموش نکنید که قبل از انتخاب روش‌های لاغری، با پزشک مشورت کنید.

۲. درمان میگرن با بوتاکس

اگر بیشتر از ۱۵ روز در ماه میگرن دارید، تزریق بوتاکس به کاهش تعداد دفعات سردرد کمک می‌کند. توجه کنید که این روش میگرن را درمان نمی‌کند و با شل کردن عضلات سر باعث کاهش دفعات و شدت حمله‌ها می‌شود. بنابراین درمانی نیست و بیشتر در مدیریت درد موثر است. در این روش انتقال درد دچار اختلال می‌شود و شخص درد را به درستی احساس نمی‌کند. توجه داشته باشید که بوتاکس میگرن باید تمدید شود، در غیر اینصورت اثربخشی آن بعد از مدتی از بین می‌رود.

۳. بوتاکس زیر بغل راهکاری برای کاهش بوی بد

عرق کردن یک امر طبیعی و حتی ضروری است. بدن انسان برای تنظیم دما به عرق کردن نیاز دارد. اما برخی افراد بیشتر از حد لازم و میزان نیاز عرق می‌کنند. عرق بیش از حد می‌تواند در نقاط خاصی از بدن مثل زیر بغل یا به صورت پراکنده در قسمت‌های مختلف بدن رخ دهد. اما فایده ؟ اخیرا از بوتاکس زیر بغل برای جلوگیری از تعریق شدید استفاده شده و موفقیت بالایی هم داشته است. به تازگی در پیشانی و کف دست‌ها هم از بوتاکس استفاده می‌کنند تا جلوی تعریق شدید جلوگیری شود؛ اما کارایی آن از استفاده بوتاکس زیر بغل کمتر است.

قیمت بوتاکس در دکترِتو کلینیک چقدر است؟

قیمت بوتاکس در مشهد به موارد مختلفی بستگی دارد:

 • به قصد اهداف آرایشی (جوانسازی پوست) تزریق می‌شود یا با مقاصد پزشکی (درمانی)
 • به اینکه کدام قسمت بدن انجام می‌شود
 • به اندازه ناحیه‌ای که تزریق انجام می‌شود
 • به اینکه از چند واحد یا چه میزان بوتاکس استفاده می‌شود
 • به اینکه از کدام یکی از برندها استفاده می‌شود

به طور میانگین قیمت بوتاکس برای یک ناحیه از صورت، در هر نوبت مبلغی بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان است. برای آگاهی از در دکترِتو کلینیک می‌توانید بر روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.

نوع

کشور سازنده

قیمت

بوتاکس دیسپورت

انگلیسی

۵٫۰۰۰٫۰۰۰

بوتاکس زئومین

آلمان

۲٫۸۰۰.۰۰۰

بوتاکس مسپورت

ایران

۱٫۲۰۰٫۰۰۰

بوتاکس دیستون

ایران

۱٫۰۰۰٫۰۰۰

هزینه تزریق بوتاکس در سال ۱۴۰۳

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

در این مقاله با انواع، خطرها و عوارض بوتاکس آشنا شدید و توصیه‌های لازم درباره تزریق این ماده را هم از ما شنیدید. متوجه شدید که بوتاکس عملی نسبتا غیرقابل برگشت است و تا زمانی که اثر ماده از بین نرود، جایی برای پشیمانی وجود نخواهد داشت. در نتیجه قبل از هر اقدامی بهتر است به متخصصان پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید. تزریق این ماده یا استفاده از دیگر روش های جوانسازی پوست باید حتما زیر نظر پزشک متخصص باشد. برای دریافت مشاوره و پرسیدن سوالات خود در مورد انواع برندهای بوتاکس و تصمیم‌گیری برای تزریق یا عدم تزریق بوتاکس از هر شهری می‌توانید با کمک دکترتو از نوبت بگیرید یا از مشاوره با بهرمند شوید.

دکترِتو مراقب زیبایی شماست!

 

دکمه بازگشت به بالا