اقتصادی

تجاری‌سازی و صادرات دستگاه ایرانی کاهش خطای تشخیص سلول‌های سرطانی پستان حین عمل

دستگاه برای تشخیص بلادرنگ سلول‌های سرطانی و پیش سرطانی در بیماران کاندیدای جراحی سرطان پستان در حین جراحی که از سوی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ساخته شده، در کشور تجاری سازی شده، ضمن آنکه قرارداد صادرات به ۲ کشور نیز منعقد شده است.

زهرا میری پور از محققان این طرح در گفت‌وگو با ترند روز، دستگاه طراحی شده در دانشگاه تهران را دستگاه مارجین سرطان پستان ذکر کرد و گفت: حین عمل جراحی برداشتن تومور سرطانی پستان جهت اطمینان از سرطانی نبودن مارجین‌های جراحی، پروسه پاتولوژی فروزن (تشخیص بدخیمی‌های بافت‌های بدن در حین جراحی) صورت می‌گیرد، به طوری که مرزهای تومور برداشته شده به پاتولوژی فرستاده می‌شود و در مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه جواب احتمال سرطانی بودن آن اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه در شرایط عادی ارسال نمونه به پاتولوژی پروسه‌ای زمان‌بر است، اظهار کرد: این دستگاه در حین جراحی و برای پاک‌سازی بهتر نواحی داخلی بدن بعد از خارج شدن تومور کاربرد دارد. این دستگاه اکسسوری تشخیص نود لنفاوی درگیر سرطان را هم همراه خود دارد که بر اساس متابولیسم سلول‌های سرطانی کار می‌کند.

میری‌پور با اشاره به مکانیزم عملکردی این دستگاه، یادآور شد: در این روش یک سوزن اکتیو الکتریکی در کنار دستگاه سونوگرافی قرار داده می‌شود و این سوزن در تماس با سطح پوست، سیگنال‌های لازم را جمع‌آوری کرده و رادیولوژیست با استفاده از این داده‌ها می‌تواند درباره میزان خطر تومور توده تصمیم‌گیری بهتری انجام بدهد. این اطلاعات به متخصص رادیولوژی کمک می‌کند زمانی که برای انجام بیوپسی تردید دارد، بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

این محقق افزود: با این فناوری می‌توان خیلی سریع متوجه شروع فرآیند بدخیمی در تومور شد و در واقع این دستگاه به رادیولوژیست کمک می‌کند تا هر توده‌ای را که نیاز به جراحی دارد، تشخیص دهد و مراتب را به جراح اعلام کند.

وی اضافه کرد: از فرق‌های اساسی بین سلول‌های سرطانی و سالم، میزان مولکول‌های آب درون سلول متصل به پروتئین‌های قسمت درونی غشاء است. این فرق که باعث رزونانس دوقطبی مولکول‌های آب می‌شود، بین سلول‌های سالم و سرطانی متفاوت هستند. روش اندازه‌گیری در این تحقیق به این صورت است که به کمک دستگاه نتورک آنالایزر و پروب کواکسیال پارامتر پراکندگی S۱۱ که نسبت توان بازگشتی به توان ارسالی است، برای بافت پستان اندازه‌گیری می‌شود. یکی از مهمترین عواملی که می‌تواند خطای اندازه‌گیری را تا حد زیادی افزایش دهد، نحوه اتصال پروب به بافت است که برای اینکه این مشکل حل شود، از دستگاه پمپ خلأ استفاده شد.

میرآبادی اضافه کرد: ما یک سیستم دقیق و بی درنگ در حین عمل جراحی سرطان پستان که پروب تشخیصی سرطان (Cancer Diagnostic Probe) یا به اختصار CDP نام دارد، برای تشخیص حضور سلول‌های پیش سرطانی و سرطانی در مارجین‌های داخلی (cavity side margin: در حفره ایجاد شده پس از برداشتن توده) بیماران کاندیدای سرطان پستان طراحی کرده‌ایم.

وی از تجاری‌سازی این دستگاه خبر داد و خاطر نشان کرد: این دستگاه تجاری‌سازی شده و در بیمارستان‌های تهران و چند شهرستان کاربردی شده است، ضمن آنکه قراردادهایی برای تجاری‌سازی این دستگاه در کشورهای هند و چین منعقد شده است.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

با درود! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که به دنبال تحقیقات دقیق و تحلیل‌های کامل در زمینه اقتصاد است. با دستیابی به اطلاعات به‌روز و منابع معتبر، تلاش می‌کنم تا به شما مطالب کیفیت بالا را ارائه دهم.
دکمه بازگشت به بالا