برترین های ترند روزعلمی و پزشکی

بهترین مولتی ویتامین بارداری

یکی از بزرگترین چالش‌ها و نگرانی‌های مادران در دوران بارداری این است که بتوانند به خوبی نیازهای بدن جنین خود را برای رشد کامل‌تر و بهتر تأمین کنند. در واقع ویار و حساسیت‌های دوران بارداری و واکنش‌های گوارشی است که این موضوع را به یک چالش برای مادران تبدیل می‌کند. علاوه بر این، بی ارزش شدن میان وعده‌ها و کمبود وقت مادران شاغل برای مصرف غذاهای سالم و متنوع نیز به کمبودهای تغذیه‌ای مادران دامن می زند. به همین دلیل در چند دهه‌ی اخیر، پزشکان متخصص در بیشتر موارد، مصرف را به خانم‌ها در این دوران توصیه می‌کنند.

The best pregnancy multivitamin

با اینکه مولتی ویتامین‌ها یکی از بزرگترین نگرانی‌های مادران باردار را برطرف کرده؛ اما با توجه به تنوع این دسته از محصولات انتخاب یک مولتی ویتامین خوب و باکیفیت هم اهمیت زیادی دارد. برای اینکه در این راه به شما کمک کنیم و انتخاب بهترین قرص مولتی ویتامین بارداری را برایتان آسان‌تر کنیم، در این مطلب از می‌خواهیم ۵ تا از بهترین‌های آن‌ها را به شما معرفی کنیم. پس اگر در دوران بارداری هستید، این مطلب را از دست ندهید.

نیازهای بدن در دوران بارداری

قبل از اینکه به سراغ معرفی بهترین قرص مولتی ویتامین مینرال بارداری برویم، می‌خواهیم کمی از نیازهای بدن در دوران بارداری بگوییم. مسلماً هنگامی که جسمی دیگر در بدن در حال رشد و نمو است، بدن در حالت عادی برای تأمین ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز آن دچار کمبودهایی می‌شود. بدن ما در دوران بارداری، برای رشد بهتر جنین، به برخی از ویتامین‌ها و املاح بیش از قبل نیاز دارد.

برخی از این کمبودها آنقدر شایع است که از قرن‌ها پیش در بیشتر زنان جهان دیده می‌شد و هنوز هم به عنوان یک معضل و مشکل در زنان باردار شناخته می‌شود. البته امروزه به لطف انواع مکمل دوران بارداری، این کمبودهای تغذیه‌ای تاحدودی برطرف می‌شوند.

در ادامه به مهم‌ترین نیازهای بدن در دوران بارداری اشاره می‌کنیم:

آهن

آهن یکی از اصلی‌ترین اجزاء هموگلوبین خون محسوب می‌شود. هموگلوبین یکی از اجزاء گلبول‌های قرمز خون است که مسئول اکسیژن رسانی  به سلول‌های بدن را دارد. بسیاری از خانم‌ها در حالت عادی بخاطر عادت ماهانه، کم خونی و کمبود آهن را تجربه می‌کنند، اما در دوران بارداری این کمبود به بیشترین حالت خود می‌رسد. بدن جنین برای خون سازی و تشکیل گلبول‌های قرمز سالم، دو برابر بیشتر از حالت عادی به آهن نیاز دارد. به همین دلیل مصرف مکمل آهن در بارداری اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین طبیعی است که تقریباً در همه‌ی انواع قرص مولتی ویتامین بارداری، آهن یکی از ترکیبات اصلی باشد.

کلسیم و ویتامین D

این دو ماده‌ی مغذی در کنار هم مسئولان اصلی استخوان سازی و رشد دندان‌ها هستند. علاوه بر این، ویتامین D کافی برای تقویت سیستم ایمنی مادر و جنین و تکوین چشم و پوست سالم نیز نیاز است. کلسیم نیز از خطر پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

ید پایه‌ای‌ترین ماده برای تشکیل سیستم عصبی مرکزی، مغز و سیستم اسکلتی بدن است. همچنین این عنصر در تکامل و عملکرد صحیح غده‌ی تیروئید، که برای رشد فیزیکی و ذهنی کودک مهم است، نیز نقش اساسی دارد. جالب اینجاست که ید با این میزان از اهمیتی که برای رشد جنین دارد، جزو عناصر کمیاب طبیعت محسوب می‌شود. ید عنصری کمیاب است که در رشد سیستم عصبی جنین نقش اساسی دارد. کمبود ید در بارداری باعث ایجاد اختلال در رشد و تکوین جنین شده و نقص‌های عصبی در جنین ایجاد می‌کند. همچنین کمبود شدید ید ممکن است سبب سقط جنین یا به دنیا آمدن نوزاد مرده شود.

فولیک اسید (ویتامین B9)

مصرف ویتامین B9، فولات یا فولیک اسید هم قبل از بارداری و هم بعد از بارداری برای خانم‌ها اهمیت زیادی دارد. زیرا این ویتامین برای تشکیل لوله‌های عصبی جنین نقش دارد. لوله‌های عصبی در مراحل بعدی رشد، ستون فقرات و مغز جنین را تشکیل می‌دهند. همچنین فولیک اسید برای تشکیل فرم اولیه‌ی گلبول‌های قرمز در مغز استخوان نیاز است. کمبود فولیک اسید در دوران بارداری می‌تواند مشکلات بسیار جدی از جمله نقص در ستون فقرات را ایجاد کند. کم خونی مگالوبلاستیک در مادر و جنین نیز از دیگر مشکلات کمبود این ویتامین ضروری است.

زینک

همه‌ی این عوامل نشان می‌دهد که برای داشتن فرزندی سالم باید در دوران بارداری کمبود زینک را در بدن خود جبران کنیم.

ویتامین C

این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی است که در جذب بهتر آهن، تقویت سیستم ایمنی و داشتن پوست سالم‌تر نقش دارد. مادرانی که سیگار، قلیون یا به طور کلی دخانیات مصرف می‌کنند، در دوران بارداری بیش از قبل به ویتامین C نیاز دارند. زیرا این مواد جذب ویتامین سی را در بدن کاهش می‌دهند.

ویتامین B12

کوبالامین یا ویتامین B12 در شکل‌گیری و تکمیل گلبول‌های سفید و قرمز خون در مغز استخوان و ساختن نورون‌ها (سلول‌های مغز و نخاع) نقش دارند. به همین دلیل این ویتامین یکی از اصلی‌ترین ترکیبات مولتی ویتامین بارداری است.

ویتامین B6

این ویتامین از گروه B نیز برای تقویت رشد شناختی در کودک، متابولیسم گلوکز، عملکرد سیستم ایمنی، تولید گلبول‌های قرمز و سفید نقش دارد. مصرف ویتامین B6 در دوران بارداری برای کاهش حالت تهوع نیز بسیار مفید است.

بهترین قرص مولتی ویتامین بارداری شامل چیست؟

برای اینکه بتوانیم از بین برندهای مکمل تغذیه‌ای، بهترین قرص مولتی ویتامین بارداری را انتخاب کنیم، بهتر است بدانیم که یک مکمل خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد.برای انتخاب بهترین قرص مولتی ویتامین بارداری باید به ترکیبات و معتبر بودن برند آن توجه کنید. در ابتدا باید بگوییم که مسلماً نیازهای بدن همه‌ی زنان در دوران بارداری یکسان نیست؛ اما همانطور که در بخش قبل گفتیم برخی از کمبودهای تغذیه‌ای در بیشتر خانم‌ها مشترک است. با توجه به این نکته در ادامه به چند مورد از ویژگی‌های بهترین قرص مولتی ویتامین بارداری اشاره می‌کنیم:

  • کمبودهای تغذیه‌ای ضروری و مشترک بانوان را در ترکیبات خود داشته باشد
  • دوز مورد نیاز از ویتامین‌ها و مینرال ها را برای شما تأمین کند
  • فاقد گلوتن، رنگ مصنوعی و مخمر باشد
  • توسط متخصصان تائید و تجویز شود
  • از برند معتبر و مشهوری باشد

بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین مینرال در بارداری

۹ ماه دوران بارداری به سه دوره‌ی ۳ ماهه تقسیم می‌شود که از بین آن‌ها، سه ماه اول بیشترین حساسیت و اهمیت را دارد. زیرا در این مدت حیاتی‌ترین بخش‌های بدن جنین تشکیل می‌شود. به همین دلیل پزشکان متخصص تا حد امکان از تجویز مولتی ویتامین بارداری در سه ماه اول اجتناب می‌کنند. البته معمولاً مصرف فولیک اسید و آهن برای مادرانی که دچار کمبود هستند، الزامی است. بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین در بارداری پس از هفته ۱۲ ام بارداری است.

بهترین زمان شروع مصرف قرص مولتی ویتامین مینرال در بارداری، پس از هفته‌ی ۱۲ ام یا همان سه ماه اول حاملگی است. زیرا از طرفی حساسیت‌های اولیه‌ی بارداری کاهش می‌یابد و از طرفی هم نیازهای بدن شدت بیشتری گرفته و کمبود ویتامین‌ها و مینرال های ضروری برای رشد بهتر جنین و سلامت مادر در بدن حس می‌شود. با این حال هر زمانی که قصد خرید قرص مولتی ویتامین بارداری داشتید، حتماً قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین قرص مولتی ویتامین بارداری را از جای معتبر بخرید

در این مطلب گفتیم که بدن در دوران بارداری بیشتر از همه به چه ترکیبات مغذی‌ای نیاز دارد و بهترین قرص مولتی ویتامین بارداری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. مکمل‌هایی که در ادامه معرفی کردیم، همگی توسط معتبرترین برندهای مکمل تغذیه‌ای با بهترین کیفیت تولید شده‌اند. شما با توجه به نیازها و حساسیت‌های بدن خود و البته با مشورت پزشک خود می‌توانید بهترین را برای خود از بین آن‌ها انتخاب کنید.

برای خرید بهترین قرص مولتی ویتامین برای بارداری، کافی است وارد وبسایت یا اپلیکیشن مفیدطب شوید. در مفیدطب می‌توانید به سرعت محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن آن را در منزل تحویل بگیرید.

بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری چه موقع است؟

بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین در بارداری، بعد از میل کردن صبحانه یا ناهار است. ترکیبات موجود در انواع مولتی ویتامین بارداری ممکن است به دلیل افزایش انرژی و اشتها، مادر را اذیت کنند؛ بنابراین بهتر است در شروع صبح یا میان روز، مصرف شود تا مشکلات گوارشی ایجاد نکند. همچنین، ویتامین B، با افزایش سطح انرژی ممکن است باعث اختلال در خواب شبانه شود.

برای اطلاع از بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین در بارداری توصیه می‌کنیم حتما با پزشک مشورت کنید. بعد از بررسی نظرات پزشکان می‌توانید از طریق همین صفحه نسبت به خرید بهترین مارک مولتی ویتامین در بارداری اقدام کنید. فروشگاه مکمل شاپ انواع مولتی ویتامین بارداری ایران و خارجی را به فروش می‌رساند.

دکمه بازگشت به بالا