بهترین ترکیب مکمل برای افزایش وزن و حجم چیست؟

اگرچه در دنیای مدرن بیشتر افراد دنبال راهی برای کاهش وزن هستند، افرادی نیز به دنبال افزایش وزن هستند. به طور معمول کسانی که می خواهند وزن خود را افزایش دهند باید بر روی افزایش عضلات تمرکز کنند. در حالی که رژیم غذایی و ورزش از اهمیت بیشتری برای عضله سازی برخوردار هستند، مکمل ها نیز ممکن است با تأمین کالری و پروتئین کافی به این روند کمک کنند. در این مقاله 4 مکمل موثر در افزایش وزن بررسی می شوند.

 1. پروتئین برای افزایش وزن

اکثر مردم می دانند که پروتئین یک جز مهم عضلانی است. پیشنهاد می شود 10 تا 35 درصد کالری روزانه از پروتئین تأمین شود. بسیاری از دانشمندان توافق دارند که مصرف روزانه 0.6-0.9 گرم در هر پوند (1.4-2.0 گرم در هر کیلوگرم) از وزن بدن در روز برای رشد عضلات در بزرگسالان فعال مناسب است. اگر قادر هستید این مقدار توصیه شده پروتئین را از غذا مصرف کنید، لازم نیست مکمل های پروتئینی مصرف کنید. لازم است بدانید رژیم غذایی با پروتئین بالا باعث افزایش وزن نمی شود مگر اینکه کل کالری افزایش یابد. حتی برخی مطالعات نشان می دهد که رژیم های غذایی با پروتئین بالا می توانند باعث از دست دادن چربی شود که موجب کاهش وزن می شود.

 1. کراتین

کراتین یکی از معدود مکمل های ورزشی با پشتیبانی تحقیقاتی بسیار قوی است. این اسیدآمینه به طور طبیعی در سلولها و در برخی مواد غذایی یافت می شود. هنگامی که به عنوان مکمل مصرف می شود، محتوای کراتین در عضلات می تواند بیش از حد طبیعی افزایش یابد. کراتین موجب تولید سریع انرژی در بدن می شود. مکمل های کراتین می توانند عملکرد ورزشی و حجم عضلات را با گذشت زمان بهبود بخشند. در حالی که چندین نوع مختلف از کراتین وجود دارد، کراتین مونوهیدرات ایمن و موثرترین نوع آن است. هنگام مصرف کراتین، معمولا توصیه می شود با دوز بارگیری 20 گرم در روز، در چهار وعده، به مدت 5-7 روز شروع کنید. پس از این دوره اولیه، می توان به طور نامحدود دوز نگهدارنده حدود 3-5 گرم در روز را مصرف کرد.

آشنا شویم:

 1. گینر (افزاینده های وزن)

برای افزایش وزن، باید کالری بیشتری برای عملکرد طبیعی بدن مصرف کنید. با این حال، مقدار اضافی که می توانید بخورید در افراد متفاوت است. گینرها گروه گسترده ای از مکمل های پر کالری هستند که برای کسانی که در افزایش وزن مشکل دارند به بازار عرضه می شوند. مشابه مکمل های پروتئینی، هیچ چیز جادویی در مورد این مکمل ها وجود ندارد. فقط یک روش مناسب برای دریافت کالری بیشتر برای برخی از افراد هستند. به طور معمول گینرها موادی با کربوهیدرات بسیار بالا و پروتئین زیاد هستند. به عنوان مثال یک مکمل مناسب حاوی 1250 کالری، 252 گرم کربوهیدرات و 50 گرم پروتئین در هر وعده است.

آشنا شویم:

 1. مکمل های تقویت کننده ورزشی

تعداد بسیار کمی از مکمل ها ممکن است بدون ورزش منجر به افزایش قابل توجه وزن و عضله شوند. با این وجود مکمل های مختلفی وجود دارد که ممکن است کمک کند به اینکه شما سختر ورزش کنید، که با گذر زمان منجر به افزایش عضلات می شوند.

کافئین

اغلب قبل از ورزش برای بهبود عملکرد ورزشی مصرف می شود. تحقیقات نشان داده است که کافئین در افزایش عملکرد ورزشی موثر است. می تواند باعث افزایش توان خروجی و توانایی بدن در تولید سریع نیرو شود که برای فعالیت هایی مانند تمرین با وزنه، دو سرعت و دوچرخه سواری مهم است. با گذشت زمان، ورزش بیشتر به دلیل مصرف کافئین می تواند منجر به افزایش عضله شود. این مسئله زمانی اتفاق میوفتد که کالری و پروتئین به مقدار کافی مصرف شود.

سیترولین

سیترولین یک اسید آمینه است که در بدن تولید و در مواد غذایی نیز یافت می شود. یکی از عملکردهای آن افزایش جریان خون در بافتهای بدن است. این مکمل می تواند به مرور زمان به افزایش عضله کمک کند.

بتا آلانین

بتا آلانین اسید آمینه دیگری است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود که موجب کاهش خستگی در عضلات می شود. به عنوان یک مکمل بتا آلانین ممکن است به بهبود عملکرد در هنگام ورزش شدید که در زمان کوتاهی انجام می شود کمک کند. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، شواهدی وجود دارد که بتا آلانین می تواند باعث افزایش عضلات در هنگام ورزش شود.

HMB

بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیرات (HMB) مولکولی است که هنگام تجزیه اسید آمینه لوسین در بدن تولید می شود. این مولکول ممکن است به بهبودی پس از ورزش شدید کمک کرده و تجزیه پروتئین های عضلانی را کاهش دهد.

مکمل های بی اثر

مکمل های زیادی برای افزایش وزن و افزایش حجم عضلات وجود دارند که تحقیقات زیادی برای عملکرد آنها وجود نداد و احتمالا بی اثر هستند.

تقویت کننده های تستوسترون

هورمون تستوسترون نقش مهمی در روند آنابولیک بدن ایفا می کند که در رشد عضلات نقش دارد. تقویت کننده های تستوسترون دسته وسیعی از مکمل ها را تشکیل می دهند که ادعا می کنند این هورمون را افزایش می دهند و باعث افزایش حجم عضلات می شوند. مواد تشکیل دهنده این مکمل ها معمولا خارخاسک، شنبلیله، اسید دی- آسپارتیک، آشواگاندا و … است. بیشتر این ترکیبات احتمالا برای افزایش تستوسترون یا افزایش وزن مفید نیستند. برخی از این مکمل ها می توانند در کسانی که تستوسترون کمی دارند موثرتر باشند. صرف نظر از این، تقویت کننده های تستوسترون معمولا مطابق با استاندارد نیستند و مصرف آنها توصیه نمی شود.

نویسنده: نگار رفیعی (کارشناس ارشد تغذیه)
منبع: سؤال‌های زیادی در مورد ترکیب مکمل ها وجود دارد که شاید بارها به ذهن هر ورزشکاری خطور کرده باشد. این‌که اگر مکمل‌ها را با هم ترکیب کنیم چه اتفاقی می‎فتد؟ یا آیا ممکن است ترکیب چند مکمل مشکل‌ساز شود؟ یا نتیجه‌اش تبدیل‌شدن به یک ترکیب عضله‌ساز و جادویی خواهد بود؟ در نهایت این‌که ترکیب چه مکمل‌هایی باهم اثربخش یا آسیب‌زننده است؟

در این مطلب همه این موضوعات را باهم بررسی نموده و بهترین ترکیب مکمل و این‌که چه مکمل‌هایی را باهم ترکیب کنید و بالعکس ترکیب چه مکمل‌هایی ممنوع است.

آیا ترکیب مکمل‌ ها از مصرف مکمل خالی بهتر است؟

اگر هنوز هم شیک پروتئینی همیشگی‌تان را بعد از تمرین میل می‌کنید و هیچ‌وقت به ترکیب‌کردنِ مکمل‌های بدنسازی فکر هم نکرده‌اید، احتمالاً مطالعه‌تان کم بوده و مجلات و مقالات حرفه‌ایِ بدنسازی را دنبال نمی‌کنید.

زمانی بود که همه تصور می‌کردند که بهترین پروتئین دنیا، وی است و هیچ رقیبی برای آن وجود نخواهد داشت. البته ما این موضوع را رد نمی‌کنیم ولی باید بدانید معجزه عضله‌سازی، رشد عضلات و چربی‌سوزیِ پروتئین وی با یک ترکیب می‌تواند چند برابر شود.

دیگر موضوع ترکیب مکمل بعد از سال‌ها مطالعات و نوشتنِ مقالات علمی موضوعی تأیید شده است؛ همچنین همه محققان می‌دانند که ترکیب پروتئین وی زودجذب با یک پروتئین دیرجذب مثل کازئین برای عضله‌سازی و رشد عضلات بهتر خواهد بود.

حتی نتایج مطالعات نشان داده که اضافه کردن یک واسطه پروتئینی دیگر مثل پروتئین سویا یا پروتئین تخم مرغ می تواند این معجون مکملی را شگفت انگیزتر و عضله‌سازتر از قبل کند.

ترکیب مکمل هایی که ممنوعیت ندارد

ترکیب پروتئین وی + کازئین

نتیجه مطالعات این بود که بدنسازان حدود ۱٫۵ کیلوگرم به وزنشان اضافه شده و درصد چربی بدنشان هم کمی کاهش یافته بود. گروه دیگری که از این ترکیب مکملی استفاده نکرده بودند، ولی همان تمرینات را انجام می‌دادند، نه‌تنها در طول ۱۰ هفته حجم عضلانی‌شان اضافه نشده بود، بلکه کمی بافت چربی هم اضافه کرده بودند.

نتیجه مطالعه دیگری که در دانشگاه مایو کلینیک صورت گرفت این بود که علت عضله‌سازیِ بیشتر با ترکیب کازئین و وی ممکن است سرعت هضم و جذب متفاوت این دو پروتئین باشد. پروتئین وی به سرعت هضم و جذب بدن شده و این باعث می‌شود تا به سرعت هم پایین بیاید.

حال زمانی‌که در کنار وی از پروتئین کازئینِ دیرجذب و دیرهضم استفاده کرده باشید قطعاً به حفظ سنتز عضلاتتان کمک کرده و این همان راز عضله‌سازی بیشتر در نتیجه ترکیب این دو پروتئین است.

ترکیب پروتئین وی + کازئین + سویا

مطالعه‌ای در مورد ترکیب وی، کازئین و سویا صورت گرفت که در آن از ورزشکارانی که تمرینات استقامتی انجام می‌دادند کمک گرفته شد تا با فاصله ۱ ساعت پس از تمرینشان پروتئین وی را به تنهایی مصرف کرده یا از ترکیب سه پروتئین وی، کازئین و سویا به ترتیب با درصدهای %۲۵، %۵۰ و %۲۵ استفاده کنند.

نتیجه آن بسیار جالب توجه بود، هردو گروه مصرف‌کننده تا ۲ ساعت سنتز پروتئینی و عضله‌سازی داشتند، اما عضله‌سازیِ گروهی که از ترکیب سه پروتئین استفاده کرده بود ۲ تا ۴ ساعت بعد از ورزش هم ادامه داشت که این خود نشان از اثر فوق‌العاده این ترکیب دارد.

ترکیب پروتئین وی + گینر

در اصل گینر حجم‌دهنده و پروتئین وی هر دو منبع خوبی برای کربوهیدرات، چربی و پروتئین به‌شمار می‌روند. تنها تفاوتشان این است که درصد این مواد در هرکدام متفاوت است.

اگر به دنبال کربوهیدرات بیشتر هستید، بدون‌ِشک گینرها بهترین پاسخ به نیاز شما خواهند بود و اگر هم می‌خواهید پروتئین بیشتری دریافت کنید، پروتئین وی چاره کار است.

حالا اگر این دو را با هم ترکیب کنید، فقط میزان کالریِ دریافتی‌تان در طول را افزایش داده‌اید؛ چنین ترکیبی مناسب دوره حجم و افزایش عضله‌سازی یا وزن گرفتنتان خواهد بود.

کراتین + دارچین

دارچین یکی از ادویه‌های فوق‌العاده‌ای است که مصرف آن همراه با کراتین به بهبود جذب این مکمل کمک خواهد کرد. حتماً بعد از مشورت با مربی ورزشی‌تان در تمرینات خود از این کراتین ترکیبی استفاده کنید.

کراتین + کربوهیدرات

مصرف کربوهیدرات باعث بالا رفتنِ سطح انسولین در خون شده و در نتیجه جذب کراتین پس از ورزش را تا حد زیادی افزایش داده و باعث می‌شود تا در باشگاه عملکرد بهتری داشته باشید؛ این عملکرد بهتر، در تمرینات هوازی یا مثلاً دویدن خودش را نشان خواهد داد.

برطبق مطالعات صورت گرفته، ورزشکارانی که هم‌زمان با مصرف کراتین از کربوهیدرات‌هایی مثل نان، ماکارونی، میوه، سبزی‌جات یا آب‌میوه استفاده کرده بودند سطح کراتین موجود در عضلاتشان حدود ۶۰ درصد افزایش یافته بود.

بتاآلانین + کراتین

مکمل بتاآلانین (پمپ عضلانیِ بهتر) با افزایش گردش خون در بدن و عضلات، زمانی‌که مصرف آن با کراتین هم‌زمان شود منجربه افزایش سایز عضلات و قدرت بیشتر شما خواهد شد.

کراتین نیز با افزایش احتباس آب داخل بدن به حفظ این حالت در بدن کمک نموده و نتیجه تمریناتتان را تا حد قابل توجهی بهبود خواهد بخشید.

طعم‌دادن به مکمل

برای طعم‌دار کردنِ پودر پروتئینی‌تان می‌توانید شیر (شیر گاو، شیر بادام)، آب‌میوه، قهوه، چای، لیموناد یا ماست را به ترکیب پروتئینی‌تان اضافه کنید.

دقت داشته باشید که معمولاً گزینه مناسب برای ترکیب با مکمل روی برچسب محصول نوشته شده و بهتر است که مطابق با دستورالعمل محصول پیش بروید.

ترکیب مکمل های ممنوع

کراتین + گلوتامین

مصرف این دو مکمل با یکدیگر یکی از کارهای اشتباهی است که در هنگام تهیه شیک ورزشی انجام می‌گیرد. مصرف کراتین یا گلوتامین همراه باهم در بدن مقاومتی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود بدنتان فقط یکی از این مکمل‌ها را جذب نموده و دیگری بدون استفاده از بدن دفع شود.

گینر و چربی‌سوزها

گینرها با افزایش کالریِ دریافتی می‌تواند منجربه افزایش حجم و یا چربی شود. در نتیجه سازوکارش با چربی سوزها در تداخل خواهد بود. بنابراین بهتر است که گینر و چربی‌سوزها را هم‌زمان باهم مصرف نکنید.

کراتین + کافئین

مصرف کافئین باعث احتباس آب داخل بدن شده و مصرف کراتین نیاز به آب بیشتری خواهد داشت که این باعث می‌شود تا به بدنتان آسیب برسانید.

یوهمبین +

مصرف مکمل یوهمبین با تحریک سیستم عصبیِ مرکزی، ضربان قلب را در زمان استراحت افزایش داده و در نتیجه باعث بالا‌رفتنِ ضربان قلبتان می‌شود. از طرفی ال کارنیتین نیز اثر مشابهی داشته و باعث بالارفتنِ ضربان قلبتان خواهد شد.

سخن پایانی

همان‌طور که در این مطلب گفته شد، ترکیب همه مکمل‌ها با یکدیگر کار درستی نبوده و گاهی اوقات مکمل‌ها اثر مکمل دیگر را کاملاً خنثی می‌کنند.

اما براساس تحقیقات علمی صورت گرفته برخی از مکمل‌ها همانند پروتئین وی + کازئین/ پروتئین وی+ سویا+ کازئین و پروتئین وی+ گینر می‌توانند تا حد زیادی به عضله‌سازی و بهبود عملکرد تمرینی‌تان کمک کنند.

منابع: ـ ـ ـ انواع مکمل افزایش وزن و مکمل افزایش حجم و مکمل چاقی یعنی به‌طور کلی مکمل گینر برای کسانی‌که دچار کمبود وزن شدیدی هستند (یا به هر دلیلی نیاز به افزایش وزن زیادی دارند) تجویز می‌شود و کمک می‌کند تا کمبود وزن‌شان را در مدت کوتاهی برطرف کنند.

مکمل افزایش وزن کالری بسیار بالایی دارد و در برندها و اسامی مختلفی تولید می‌شود. این مکمل را ورزشکاران، برخی بیماران و یا برخی کودکان مصرف می‌کنند.

اگر قصد مصرف مکمل را دارید یا حتی کودک‌تان کمبود وزن دارد و پزشک مصرف مکمل چاقی برای افزایش وزن را توصیه کرده، حتما این مطلب فیتامین را تا پایان بخوانید تا همه چیز را درباره مکمل‌ها بدانید.

ترکیبات مکمل افزایش وزن و حجم چیست؟

محتوای مکمل افزایش وزن معمولا کربوهیدرات فراوان و سپس پروتئین و البته مقادیری چربی است و کالری هر پیمانه بسیار بالاست (حتی تا ۱۰۰۰ کالری) به همین دلیل به وزن‌گیری شما کمک فوق‌العاده‌ای می‌کند.

مکمل افزایش حجم هم کارکرد مشابهی دارد و برای افزایش حجم و وزن استفاده می‌شود. تفاوتی که این دو باهم دارند، در مقدار درصد کربوهیدرات و پروتئین است. در مکمل افزایش حجم، مقدار پروتئین بیشتر است و برای کسانی‌که درحال انجام تمرینات بدنسازی هستند و حجیم کردنِ عضلات‌شان هستند، مناسب است.

مکمل افزایش وزن و حجم چه فوایدی دارد؟

اگر مکملی را استفاده می‌کنید که کاملا برای‌تان مناسب است، این مکمل فواید فراوانی برای شما دارد. از جمله:

 • جبران کمبود وزن
 • تأمین کالری موردنیاز
 • ترکیبات مغذی برای بدن
 • بهتر و باکیفیت‌تر
 • افزایش سرعت عضله‌سازی
 • کاهش آسیب‌دیدگی به عضلات

با مشورت مربی خود می‌توانید حدود ۱۰ الی ۲۰ گرم مکمل‌تان را در این وعده‌ها مصرف کنید:

 • وعده صبحانه
 • وعده قبل تمرین
 • وعده پس از تمرین

مکمل افزایش وزن کودکان

کودکان با افزایش سن وزن اضافه می‌کنند و این قسمتی از پروسه رشد کودک است. با این حال، برخی از کودکان به اندازه کافی وزن اضافه نمی‌کنند. دلایل زیادی برای این اتفاق وجود دارد. شایع‌ترین دلیل این است که غذای کافی دریافت نمی‌کنند. اکنون نکات مختلفی درباره مکمل کودک را به شما می‌گوییم.

چگونه بفهمم فرزندم به اندازه کافی وزن اضافه نمی‌کند؟

همه کودکان الگو و نمودار رشدی دارند که رشد طبیعی‌شان را در سنین مختلف نشان می‌دهد. اگر کودک شما بر طبق نمودار رشد پیش رود، به معنای رشد کافی کودک است. همچنین وزن کودک‌تان، باید به‌طور منظم توسط پزشک اندازه‌گیری و ثبت شود.

هر زمان که رشد کودک و وزن‌گیری او پایین‌تر از نمودار رشدش بود، باید نظر پزشک را پرسید و در صورتی که او تجویز کند، می‌توانید از مکمل افزایش وزن مخصوص کودکان استفاده کنید.

آیا باید به کودکم مکمل افزایش وزن بدهم؟

مکمل‌های غذایی حاوی کالری و مواد مغذی اضافی برای کمک به افزایش وزن و رشد کودک هستند. مصرف چنین مکمل‌هایی را پس از مشورت با متخصص تغذیه یا پزشک شروع کنید و مقدار مصرف و برند را هم از پزشک بپرسید. در استفاده از این مکمل‌ها برای فرزندتان به نکات زیر توجه کنید:

 • باید قبل از استفاده از مکمل‌های غذایی، ابتدا به کودک خود به‌طور صحیح غذا بدهید.
 • در هر سن، کودک باید مکمل افزایش وزن مخصوص به سن خودش را دریافت کند؛ به‌طور مثال نوزادان از شیر خشک استفاده می‌کنند، ولی کودکان بزرگتر باید گین‌آپ‌های مخصوص سنین بالاتر را مصرف کنند.

مکمل افزایش وزن بدون ورزش

شما می‌توانید برای جبران کمبود وزن خود فقط مکمل افزایش وزن مصرف کنید و ورزش هم نکنید؛ اما تمرینات قدرتی به شما کمک می‌کند به جای ، به شکل عضله، وزن اضافه کنید.

می‌توان از شیک یا پودرهای افزایش وزن برای اصلاح کمبود وزن استفاده کرد، اما عمدتا افراد ورزشکار از این مکمل‌ها استفاده می‌کنند و مسلما شما با انجام ورزش قدرتی، نتایج بهتری هم برای وزن‌گیری مشاهده خواهید کرد.

نکات مهم برای مصرف مکمل افزایش وزن بدون ورزش و تمرین

ممکن است بتوانید با نوشیدن یک شیک پروتئین عضله ساز و افزایش وزن یا مکمل گینر و بدون هیچ برنامه تمرینی، وزن خود را افزایش دهید، اما کنترل زیادی روی این‌که این وزن کجا می‌رود، ندارید؛ مثلا در این‌صورت نمی‌دانید که این وزن اضافه شده، در بدن‌تان تبدیل به چربی می‌شود یا به عضله تبدیل می‌شود. اگر دوست دارید این افزایش وزن به‌جای جمع شدن چربی در شکم و پهلو و پشت، به عنوان عضله در بدن‌تان ذخیره شود، حتما سراغ تمرین قدرتی بروید.

اهمیت ورزش در کنار مکمل افزایش وزن

مصرف این مکمل‌ها باعث افزایش وزن خواهند شد، اما همان‌طور که گفتیم حذف ورزش، گزینه مناسبی برای شما نیست. ورزش نه تنها به شما کمک می‌کند تا به جای افزایش وزن به شکل چربی عضله‌های بدون چربی بسازید، بلکه فواید سلامتی دیگری نیز برایتان دارد. انجام ورزش در کنار مکمل، فواید زیر را برای‌تان به ارمغان می‌آورد:

 • روحیه خود را تقویت می‌کنید؛
 • فشار خون خود را بهبود می‌بخشید؛
 • با اضطراب و افسردگی مبارزه می‌کنید؛
 • از خود در برابر بیماری قلبی محافظت می‌کنید؛
 • خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می‌دهید؛
 • خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را کاهش می‌دهید.

نکته: اگر نگرانید که ورزش شما را لاغر کند، پس هوازی را به حداقل برسانید؛ اما تمرین قدرتی برایتان لازم و مناسب است.

بهترین گینر برای افزایش وزن. اگر چه کاهش وزن هدف بسیاری از افراد است اما برخی هم به دنبال افزایش وزن، افزایش حجم عضلانی و بهبود عملکردشان طی ورزش هستند

مکمل افزایش وزن بانوان

اگر شما بانویی هستید که به دنبال مکمل افزایش وزن است، احتمالا سوالات زیر را درباره مکمل در ذهن دارید. بنابراین موارد زیر را به دقت بخوانید و نکاتش را به کار ببندید.

مکمل افزایش وزن بانوان با آقایان تفاوتی دارد؟

خیر! تفاوتی بین مکمل‌های افزایش وزن خانم‌ها و آقایان وجود ندارد. هر دو شامل انواع گینرها می‌شوند. با توجه به نیاز و هدفی که شما دارید، مقدار مصرف مکمل را باید تعیین کنید. از طرف دیگر چنین مکمل‌هایی محتوایی جزو درشت‌مغذی‌ها ندارند و مصرف آن‌ها برای بانوان کاملا امن و بی‌خطر است.

کدام پودر افزایش وزن برای افزایش وزن زنان بهترین است؟

یکی از ضروری‌ترین مکمل‌های مورد استفاده در افزایش وزن و عضله سازی بانوان (همین‌طور آقایان! چون تفاوتی ندارد)، مکمل پروتئین وی است. اگر گیاه‌خوار هستید، یکی از جایگزین‌های محبوب پروتئین وی، پودر پروتئین نخود است.

سایر منابع پروتئینی شامل سفیده تخم‌مرغ، پروتئین شاهدانه و پروتئین است. مصرف گینرهای کربو هم برای بدنسازان گیاه‌خوار آزاد است.

زنان چه مدت بعد از مصرف مکمل وزن می‌گیرند؟

مدت زمانی که طول می‌کشد تا نتیجه را ببینید، بستگی به عملکرد ورزشی و تغذیه‌ای شما دارد. برخی از زنان ممکن است که به محض دو هفته پس از مصرف مکمل و داشتن یک برنامه یا باشگاه مناسب و رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، نتایج بسیار شگفت‌انگیزی را تجربه کنند.

برای برخی از زنان، ممکن است بیشتر از دو ماه طول بکشد تا به نتایج قابل توجهی برسند. گفتنی است، برای هرکسی مدت زمان رسیدن به نتیجه، متفاوت است. علاوه‌بر مکمل، کالریِ دریافتی و سطح سلامتی شما نیز در سرعت وزن‌گیری‌تان موثر است.

مواد تشکیل‌دهنده کلیدی مکمل

مکمل‌های افزایش وزن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عمدتاً از پروتئین و کربوهیدرات تشکیل شده‌اند. پروتئین عنصر کلیدی در فرمول عضله‌سازی و افزایش وزن است. علاوه‌بر این‌ها، مکمل‌ها حاوی موارد زیر نیز هست:

کراتین

همه مکمل‌های افزایش وزن با کیفیت خوب باید کراتین داشته باشند. با این حال، اگر به دنبال گزینه‌های مقرون به صرفه هستید، این عنصر اصلی فرمول نیست و می‌توان از آن صرف نظر کرد؛ چراکه کراتین در داخل بدن ما تولید می‌شود و پروتئین‌ها به جذب آن کمک می‌کنند.

مالتودکسترین

مالتودکسترین یک نشاسته گیاهی به شکل پودر است که به طعم‌دهی کمک می‌کند و همچنین تاریخ انقضای محصولات را به تعویق می‌اندازد. علاوه‌بر این، یک ماده مغذی انرژی‌زا است که به ورزشکاران کمک می‌کند تا تمرینات مفیدتری داشته باشند.

فیبرها

فیبرهای موجود در گینرهای وزن مهم هستند؛ زیرا به عملکرد صحیح دستگاه گوارش کمک می‌کنند و از بدن شما در برابر سموم ناخواسته محافظت می‌کنند.

بهترین برندهای مکمل افزایش وزن کدامند؟

مکمل‌هایی که در زیر معرفی می‌کنیم، مکمل افزایش وزن بزرگسالان است و برای کودکان زیر ۱۸ سال مناسب نیستند. اگر شرایط خاصی مثل شیردهی یا بیماری کلیوی دارید، دریافت اجازه پزشک ضروری است. این مکمل‌ها برای بزرگسالانِ سالم، امن هستند؛ اما برای اطمینان از به‌وجود نیامدن هیچ گونه عارضه‌ای، پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

نکته مثبت دیگر این مکمل، طعم خوب آن است! طوری که شما با علاقه و لذت آن را مصرف خواهید کرد. فقط کافی است خیلی راحت در آب یا شیر یا آبمیوه آن را حل کنید و بنوشید.

ویژگی‌های مکمل افزایش وزن ریل یونیورسال

 • حاوی
 • درصد پروتئین بالا
 • حاوی انولین و نفت کتان
 • مناسب برای افزایش حجم خشک عضلات
 • مصرف آسان و بدون عوارض و
 • دارای کربوهیدرات و پروتئین خالص و کیفیت بالا
 • حاوی کنستانتره پروتئین وی با کیفیت بالا و ایزوله

روش مصرف گینر ریل گین یونیورسال

همان‌طورکه در بالاتر هم توضیح دادیم، بهترین زمان مصرف مکمل‌های افزایش وزن قبل و بعد از خواب، قبل و بعد از تمرین است. مکمل ریل گین یونیورسال را می‌توانید دو یا سه وعده در روز مصرف کنید و پس از مخلوط کردن با آب به میزان کافی در یکی از زمان‌های گفته شده میل‌ کنید.

مکمل افزایش وزن بعدی پروگینر اپتیموم نوتریشن است که برای وزن و حجم گرفتن استفاده می‌شود. این مکمل علاوه‌بر کالری فراوان، غنی از مواد معدنی و ویتامین‌های زیادی نیز است و به افرادی که دچار کمبود وزن هستند و فعالیت بالایی هم دارند، کمک می‌کند.

پرو گینر اپتیموم نوتریشن در هر پیمانه به شما حدود ۶۰ گرم پروتئین و ۸۵ گرم کربوهیدرات می‌رساند. پروتئین این مکمل شامل ۶ نوع پروتئین مختلف است. در هر پیمانه، پرو گینر اپتیموم نوتریشن، فیبر رژیمی، کلسترول کم و اندکی شکر هم وجود دارد.

ویژگی‌های پرو گینر اپتیموم نوتریشن

 • ۶۵۰ کالری در هر پیمانه
 • ۸۵ گرم کربوهیدرات در هر پیمانه
 • چربی کم (منجربه شکم آوردن نمی‌شود)
 • یکی از بهترین گزینه‌ها برای وزن‌گیری و حجم‌گیری
 • دارای حدود ۲۴ گرم انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی در هر پیمانه
 • ترکیبات آنزیمی موثر مثل آنزیم کربوژن و آمینوژن برای هضم و جذب بهتر
 • غنی شده از ۷ پروتئین مختلف باکیفیت مثل آلبومین (پروتئین سفیده تخم‌مرغ، کازئینات کلسیم، پروتئین وی ایزوله)

روش مصرف

توصیه می‌شود که مکمل افزایش وزن پروگینر را هنگامی‌که بدن انرژی‌اش را خالی کرده، میل کنید؛ مثل اول صبح پس از بیداری و یا پس از تمرین؛ چراکه کربوهیدارت بالای این مکمل انرژی از دست رفته را جبران می‌کند.

مکمل افزایش وزن ماسل تک، علاوه‌بر کربوهیدرات و پروتئین فراوان، کراتین هم دارد که منجربه افزایش قدرت فرد ورزشکار می‌شود.

با مصرف هر پیمانه از این محصول حدود ۸۷۰ کالری دریافت می‌کنید که حدود ۷۰ گرم کربوهیدرات و ۴۰ گرم پروتئین و مقدار زیادی ویتامین‌هاست، بنابراین شما با یک برند معتبر و سطح بالا سروکار دارید.

این مکمل افزایش وزن می‌تواند به شما در روز کالری بسیار چشم‌گیری برساند و وزن گیری را برای‌تان تضمین کند. از طرفی اگر در کنار آن، ورزش قدرتی هم انجام دهید، افزایش حجم عضلانی‌تان تضمین خواهد شد.

طیف گسترده‌ای از آمینو اسیدهایی که این محصول به شما ارائه می‌کند، خواص آنابولیکی و پیشگیری کننده از تخریب و تحلیل عضلانی را برای ورزشکار دارد.

ویژگی‌های مکمل افزایش وزن ماسل تک

 • خوش طعم
 • ۱۰ گرم کراتین
 • ۴۰ گرم پروتئین
 • کالری بسیار بالا
 • ۷۰ گرم کربوهیدارت
 • افزایش سنتز پروتئین
 • افزایش حجم عضلانی
 • قرار دادن بدن در شرایط آنابولیک
 • ۱۰ گرم آمینو اسید شاخه‌دار ()
 • ۵ گرم امگا وحاوی سدیم، منیزیم، فسفر، آهن، کلسیم و مجموعه ویتامین‌های گروه B

طریقه مصرف

مقدار لازم (با دستور مربی کارشناس) را در چند پیمانه آب یا شیر مخلوط کنید و اول صبح یا بعد از تمرین میل کنید.

یکی دیگر از برندهای مشهور و موفق در حوزه مکمل افزایش وزن مکمل گینر سوپر مس دایماتیز است. کالری این مکمل به طرز باورنکردنی بسیار بالاست. هر پیمانه حاوی کالری بسیار بالا به اندازه حتی بیشتر از یک وعده غذایی کامل، حدودا بالای ۵۰ گرم پروتئین باکیفیت و آمینواسید شاخه‌دار است که باعث افزایش وزن زیادی در مدت خیلی کوتاه برای شما می‌شود.

از آنجا که این مکمل، مقدار زیادی پروتئین باکیفیت دارد، اگر در کنار ورزش بدنسازی و تمرین قدرتی انجام شود، فرد عضله سازی بسیار خوبی را هم تجربه خواهد کرد.

ویژگی‌های سوپر گینر دایماتیز

 • زود جذب
 • طعم خوب مکمل
 • غنی از مواد معدنی و ویتامین‌ها
 • سرشار از لیپتیدهای سالم از جمله امگا ۳ و امگا۶
 • کالری خیلی بالا و مقدار پروتئین فراوان در هر وعده
 • حاوی ۱۷ گرم BCAA، به همراه ال ـ گلوتامین و کراتین مونوهیدرات
 • هضم آسان برای دستگاه گوارش انسان به واسطه ترکیبات آنزیمی موثر

بیشتر بدانید: Healthline

روش مصرف

به دلیل کالری بالای این مکمل، کافی‌ است که فقط یک بار در روز آن را مصرف کنید. روزی یک تا دو پیمانه از مکمل را در مقدار آب فراوان (یا نوشیدنی موردعلاقه‌تان) حل کنید و میل کنید. چه بهتر که پس از تمرین باشد.

سخن پایانی

مکمل افزایش وزن و مکمل افزایش حجم و مکمل چاقی برای کسانی که کمبود وزن دارند، گزینه بسیار خوبی است. بهتر است در کنار این مکمل‌ها ورزش کنید تا وزنی که اضافه می‌کنید تبدیل به عضله شود. چراکه ممکن است مصرف این مکمل‌ها بدون انجام ورزش، باعث افزایش چربی شکمی و پهلویی و..شود.

بسیاری از کودکان به کمبود وزن دچارند و از انواع مکمل‌ها و گینرها استفاده می‌کنند. در هر صورت باید در مصرف مکمل‌ها (چه برای خود و چه برای فرزندتان) نکات و مسائل مختلفی را بدانید و رعایت کنید. در این مطلب به سوالات مختلف شما درباره انواع مکمل افزایش وزن و حجم پاسخ دادیم.

دکمه بازگشت به بالا