برای خرید اپارتمان کدام طبقه بهتر است

امروزه بیشتر مردم به دلیل گسترش جمعیت و ساخت و سازهای بسیارزندگی آپارتمان نشینی را برگزیده اند،  وبه همین دلیل یکی از نکات بسیار مهم برای انتخاب افراد در خرید ملک، رهن و اجاره ، انتخاب بهترین طبقه آپارتمان می باشد، در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین پروژه اسپرلوس چیتگر و بهترین طبقه آپارتمان برای سکونت آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

Which floor is better to buy an apartment

کدام طبقه آپارتمان را انتخاب کنیم

جواب این پرسش  کاملا به سلیقه افراد وابسته می باشد، قطعاً برای بعضی از افراد منظره بیرون ساختمان دارای اهمیت است، برای بعضی دیگر امنیت ساختمان، قدرت فشار آب و… بناباین براساس معیارهای افراد بهترین طبقه انتخاب می‌شود، اما طبقات بالا و طبقات پایین ساختمان هر کدام دارای مزایا و معایبی می‌باشد که در ادامه این مزایا و معایب را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

گزینه های بسیار زیادی را برای انتخاب خرید یا اجاره خانه به شما ارائه می دهد. با ورود به وبسایت آقای املاک می توانید به جدیدترین آگهی های خرید و فروش یا رهن و اجاره آپارتمان در سراسر نقاط کشور دسترسی داشته باشید.

مزایای زندگی در طبقات بالا

در طبقات بالای آپارتمان سرو صدای ناشی از بیرون ساختمان و اهالی ساختمان بسیار کمتر است و کسانی که خواستار آرامش هستند معمولاً طبقه آخر را انتخاب می‌کنند، امنیت طبقات بالایی بسیار بیشتر می‌باشد، درطبقات بالا چشم‌انداز زیبایی از محله و شهر خود را می‌توان دید و نور کافی به این طبقات می تابد، در فصل زمستان در ساختمان‌ها هوای گرم به طبقات بالای ساختمان می‌رود به همین دلیل هزینه گرمایش طبقات بالایی در فصل زمستان بسیار کمتر است از پایین ساختمان می باشد.

مضرات زندگی در طبقات بالا

کسانی که مستأجر هستند و هر ساله باید جابه‌جا شوند طبقات بالا پیشنهاد خوبی برای آنها نمی باشد وعلاوه بر این در مواردی مانند خرابی آسانسورو قطع شدن برق ساختمان بالا رفتن از پله ها دشوار است. همچنین خانواده هایی که در طبقات بالا زندگی می‌کنند باید به طبقات دیگر احترام گذاشته و ایجاد سر و صدا نکنند، به خصوص خانواده هایی که بچه خردسال دارند بهتر است طبقات پایین را انتخاب کنند.

طبقات بالایی ساختمان معمولا فشار آب کمی دارند، این مشکل را می‌توان با استفاده از نصب پمپ آب قوی در ساختمان حل کنند. در فصل تابستان این طبقات به دلیل مجاورت با هوای بیرون بسیار گرمتر می‌باشند و قطعاً مصرف برق در طبقات بالا بیشتر می باشد. در طبقات بالا خروج از ساختمان در صورت وقوع حوادث مانند: زلزله آتش سوزی و… کار بسیار دشواری است.

مزایای زندگی در طبقه اول

افرادی که در طبقه اول سکونت دارند، در هنگام وقوع حوادثی مانند زلزله آتش‌سوزی و…  بسیار راحت و سریع می توانند از ساختمان خارج شوندافراد مسن و کسانی که نمی توانند ازپله استفاده کنند و یا حتی کسانی که هر ساله اسباب کشی دارند، طبقه اول بهترین انتخاب می باشد. خانواده‌هایی که بچه خردسال دارند و نگران سر و صدای آنها و اعتراض همسایگان می باشند بهتر است طبقه اول را انتخاب نمایند.

مضرات زندگی در طبقه اول

افرادی که درطبقه اول زندگی می‌کنند،  قطعاً سروصداهایی مانند: رفت و آمد اهالی ساختمان، سرو صدای کوچه و خیابان و پارکینگ را باید تحمل کنند، طبقه اول نسبت به طبقات بالاتر امنیت کمتری دارد، زیرا سرقت در طبقه اول بسیار راحت‌تر از طبقات بالا می باشد.

از آنجایی که طبقات پایینی به ویژه طبقه اول به تاسیات ساختمان مانند موتور خانه و … نزدیک تر است و در بیشتر مواقع باعث مزاحمت ساکنین این طبقات می شود در نتیجه قیمت رهن ، اجاره یا خرید آن نسبت به طبقات بالایی کمتر است . از طرفی طبقات بالایی به دلیل آنکه از تاسیسات ساختمان دورتر هستند قیمت آنها نسبتاً زیادتر می باشد .

با توجه به مزایا و معایبی که برای طبقات مختلف ساختمان ذکر کردیم هریک از این طبقات با توجه به شرایط و امکانات خود دارای قیمت های مختلفی می باشد . پارامتر های  زیادی در تعیین قیمت یک  واحد مسکونی وجود دارد که بر اساس آنها قیمت نهایی یک خانه در یک طبقه مخصوص مشخص می شود .

بهترین طبقه ساختمان کدام است

در گذشته ها که تعداد طبقات منازل کم بود اهمیت انتخاب طبقه ای که برای زندگی بهتر است خیلی هم پررنگ نبود اما امروزه به دلیل اینکه که خیلی از افراد در آپارتمانهایی با طبقات زیاد زندگی می کنند یکی از مهمترین مسایل در یا اجاره آن، طبقه خانه است.

طبقه اول ؟

بهترین طبقه‌ی آپارتمان برای افراد مسن یا کسانی که مشکلاتی نظیر مشکل حرکتی دارند طبقه اول است زیرا در صورت خرابی آسانسور بالا رفتن از تعداد کمی پله کار دشواری نخواهد بود و این مورد تنها مزیت زندگی در طبقه اول است. اما زندگی در طبقه اول آپارتمان به طبع دارای مشکلات خاصی است که مهمترین مشکل سرما است. به علت قرار گرفتن این طبقه بر روی پیلوت ساختمان، کف آن به طور مستقیم در معرض هوای سرد قرار گرفته و این باعث می شود در طول زمستان همیشه در کف ساختمان احساس سرمای شدید بکنید. همچنین اگر آپارتمان مجاور، آپارتمان ‌های دیگر باشد این احتمال می رود که واحد شما نورگیری مناسبی نداشته باشد. نداشتن نور کافی نه تنها در روحیه افراد تاثیر منفی می گذارد بلکه از نظر بهداشتی هم چندان مناسب نیست. یکی از مشکلات دیگر طبقه اول ساختمان سر و صدای ناشی از تردد اهالی است.

طبقه آخر؟

از مزیت های زندگی در طبقه آخر این است که این طبقه دارای چشم اندازی جذاب بوده و می توانید بخشی از محله یا شهر را زیر پای خود ببینید. همچنینی ساکنین این طبقه کمتر در معرض سر و صدای بیرون قرار می گیرند. اما سکونت در طبقه آخر هم مشکلات خاص خود را دارا است. خصوصا در فصل زمستان و پاییز این واحدها به طور جدی با مشکلاتی نظیر چکه کردن سقف مواجه هستند و در فصل گرما و تابستان این واحدها به دلیل مجاورت با هوای بیرون گرمتر بوده و لذا مصرف برق بیشتری خواهند داشت. همچنین در صورت رفت و آمد تعمیرکار یا اهالی ساختمان به پشت بام برای ایزوگام، تعمیر کولر یا درست کردن آنتن، آسایش ساکنین این طبقه تا حدودی سلب خواهد شد. تصور کنید آسانسور خراب شود؛ بالا رفتن از پله ها به یک بحران جدی تبدیل می شود.

و اما بهترین طبقه کدام است؟

بهترین طبقه، طبقات  ۲ و ۳ هستند زیرا نه همانند طبقه اول مشکل سرما دارند و نه مثل طبقه آخر مشکل گرما. همچنین در صورت خرابی آسانسور مشکلی برای رفت و آمد در این طبقات وجود ندارد همچنین طبقات ۲ و ۳ درگیر مشکل تحمل سر و صدای رفت و آمد اهالی نیستند و در نهایت این طبقات دچار افت فشار آب نشده و از این بابت مشکلی ندارند. دو طبقه قبل از طبقه آخر به نسبت طبقات ۲ و ۳ از مزیت چشم انداز بهتر، برخوردار هستند اما خراب شدن آسانسور می تواند برای آن ها مشکل ساز شود. طبقات میانی هم به طور نسبی از این مزایا و معایب سهمی دارند.

حالا می توانید با توجه به شرایط خودتان تصمیم بگیرید که کدام طبقه محل مناسبتری برای سکونت شما خواهد بود.

بعد از جمع‌بندی کلی مواردی که گفته شد به این نتیجه می‌رسیم که طبقات میانی مثلا اگر در ساختمان ۵ طبقه وجود داشته باشد طبقات ۲، ۳، ۴ را طبقات میانی می نامد، این طبقات نسبت به طبقات اول و آخر مشکلات کمتری دارند، برای مثال: هیچ سرو صدایی افراد ساکن در این طبقات را آزار نمی دهد، فشار آب مناسب است، گرما و سرما روی این طبقات تأثیری ندارد، اما با همه تعاریف و مثال ها بازهم بهترین طبقه در آپارتمان برای سکونت کاملا به سلیقه افراد بستگی دارد و با توجه به علایق خود تصمیم می گیرند که کدام طبقه را برای سکونت انتخاب نمایند.

دکمه بازگشت به بالا