ورزشی

اقتصاد رژیم صهیونیستی یک پنجم کوچک می شود

اقتصاد رژیم صهیونیستی یک پنجم کوچک می شود

پیش بینی های اقتصادی می گوید اقتصاد رژیم صهیونیستی به دلیل تخلیه نیروی کار از واحدهای اقتصادی و فراخوانی بی سابقه نیروهای ذخیره رو به نابودی می رود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی گروه اقتصاد خبرگزاری علم وفناوری آنا، راشاتودی نوشت: بر اساس گزارش اداره مرکزی آمار رژیم صهیونیستی، اقتصاد این رژیم در سه ماهه چهارم سال گذشته با یکی از بزرگترین انقباضات تاریخ خود به دلیل جنگ مداوم با حماس روبرو شد.

تولید ناخالص داخلی رژیم صهیونیستی در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۳ به میزان ۱۹.۴ درصد کاهش یافت که اولین کاهش سه ماهه اقتصاد این رژیم در دو سال گذشته بود.

این انقباض به طور قابل توجهی بدتر از پیش‌بینی بلومبرگ و رویترز برای کاهش ۱۰ درصدی بود. به گفته اقتصاددانان، جنگ غزه باعث فلج شدن مشاغل، تخلیه و فراخوان بی سابقه نیرو‌های ذخیره شد که تقریباً ۸ درصد از نیروی کار این رژیم را از چرخه اقتصادی کار حذف کرد.

بلومبرگ در این مورد نوشت: جنگ غزه به گونه‌ای باعث اختلال شدید در اقتصاد ۵۲۰ میلیارد دلاری رژیم صهیونیستی شد که گویی این رژیم با محدودیت‌هایی مشابه با تعطیلی‌های اعمال شده در طول همه‌گیری کرونا مواجه شده است.

شایان ذکر است که سرمایه گذاری در رژیم صهیونیستی بیشترین ضربه را خورد و ۷۰ درصد کاهش یافت؛ همچنین میزان مصرف بخش خصوصی، که محرک اصلی رشد اقتصادی است، ۲۷ درصد در سه ماهه چهارم کاهش یافت. در همین راستا داده‌ها نشان می‌دهد که شاخص مصرف عمومی نیز تقریباً ۹۰ درصد کاهش یافته است.

در همین حال، طبق آمار، هزینه‌های دولت رژیم صهیونیستی ۸۸.۱ درصد افزایش یافته است که بزرگترین بخش این افزایش به دلیل هزینه‌های عملیات نظامی بوده است.

در طول سال ۲۰۲۳، تولید ناخالص داخلی رژیم صهیونیستی ۲ درصد افزایش یافت، نسبت به رشد ۶.۵ درصدی در سال ۲۰۲۲ بسیار ناچیز بود. همچنین بانک مرکزی رژیم صهیونیستی تخمین رشد خود را برای سال ۲۰۲۴ در ۲ درصد پیش بینی کرد، در حالی که وزارت دارایی این رژیم آن را ۱.۶ درصد ارزیابی کرد.

در اوایل ماه جاری، آژانس بین المللی رتبه بندی مودی، رتبه اعتباری رژیم صهیونیستی را کاهش داد که اولین کاهش رتبه دولتی این رژیم در تاریخ بود. در این رابطه رتبه رژیم صهیونیستی از A۱ به A۲ کاهش یافت و چشم انداز آن به دلیل خطرات سیاسی و مالی ناشی از ادامه جنگ با حماس، “منفی” ماند.

گروه تحریریه مطالب ورزشی

با استفاده از روحیه‌ی خوش‌سبک و پویا، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی مطالبی جذاب و خواندنی در مورد رویدادها و تمام جنبه‌های هیجان‌انگیز ورزش می‌پردازم. همراه با من باشید و دنیای ورزش را با انرژی و اشتیاق بشناسید.
دکمه بازگشت به بالا