علمی و پزشکی

افزایش احتمال ورود موج جدید کرونا به ایران

بر اساس گزارش های روشن، پدرام پاک آیین گفت: در حالی که ماه گذشته تعداد جان باختگان بر اثر کرونا در کشورمان به مدت 13 روز به صفر رسید، آمریکا، فرانسه و آلمان سه رقمی شدند. بنابراین، بین 14 تا 20 دسامبر، تعداد مبتلایان به ویروس جدید کرونا به نام BQ1 و BA5 با نسبت های مختلف از هر نوع در ایالات متحده به 50٪، در ژاپن 13٪، در کره جنوبی 13٪، در فرانسه 5 رسید. درصد و در برزیل نسبت به هفته قبل سه واحد درصد افزایش یافته است. همچنین در افغانستان، آفریقای جنوبی، آذربایجان، آرژانتین و برزیل تعداد مبتلایان به کرونا در حال افزایش است.

وی درباره افزایش شیوع ویروس کرونا در کشورهای ایران و هند گفت: در کشورهای ترکیه و روسیه آمار تعداد مبتلایان در مقایسه با هفته گذشته همین روند را داشته و تغییری نکرده است.

وی ادامه داد: معمولا یک ماه پس از انتشار ویروس جدید کرونا در اروپا، این سویه ها در ایران یافت می شوند اما سویه جدید BQ1 در ایران شناسایی نشده است. اما با توجه به افزایش مبتلایان به کرونا در سراسر جهان، احتمال موج جدید کرونا با زیرسویه‌های جدید Omicron در کشور در زمستان امسال افزایش یافته است.

وی همچنین گفت: با این همه، کرونا در ایران و هیچ جای دنیا تمام نشده است. کرونا در ایران وجود دارد و با همکاری مردم و مدیریت تامین واکسن، مرحله نزولی را پشت سر گذاشته است که ناشی از همکاری مردم، در پی مشکلات بهداشتی و تجویز 156 میلیون دوز است. واکسیناسیون در کشور

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت از مردم می‌خواهد که سالی یک‌بار واکسن کرونا تزریق کنند و اگر امسال واکسن کرونا تزریق نشده است حتماً این کار را انجام دهد. همچنین با توجه به مصوبه کمیته ملی واکسیناسیون کرونا، به تمامی افراد بالای 18 سال که مبتلا به بیماری زمینه ای هستند و شش ماه از آخرین واکسیناسیون می گذرد اکیداً توصیه می شود در اسرع وقت دوزهای تقویت کننده را مصرف کنند.

به گزارش وبدا، وی گفت: متأسفانه روزانه کمتر از 5000 نفر واکسینه می شوند و کافی نیست، لذا از رسانه ها و مردم تقاضا داریم که رسیدگی کنند – موضوع واکسیناسیون در دست است. بر اساس توصیه‌های کارشناسان، استفاده از ماسک برای افراد دارای علائم سرماخوردگی یا تنفسی ضروری است و سایر افراد حداقل در مکان‌های بسته و شلوغ از ماسک استفاده کنند.

دکمه بازگشت به بالا