برترین های ترند روزعمومی

عجیبترین گنجینههای کشف شده در زیر آب

۱۰ چیز بسیار عجیبی که زیر آب کشف شدند

با گسترش علم و فناوری در طول یک قرن اخیر و تولید وسایل تنفس مصنوعی شرکت فلزیاب، بشر موفق به کشف لایحه‌های شگفت انگیزی از دریا‌ها و اقیانوس‌ها شد. علاوه بر این غواصان در طول دهه‌های اخیر گنج ها، شهر‌های پنهان و وسایل عجیب و غریبی را در کف دریا‌ها و اقیانوس‌ها کشف کردند. از کامپیوتر باستانی یونان و قدیمی‌ترین شهر جهان گرفته تا گنج زمرد همه چیز‌های عجیبی هستند که اخیرا توسط غواصان کشف شده اند. ما در این مطلب قصد داریم که به ۱۰ مورد از عجیب‌ترین چیز‌هایی که تا به امروز در کف اقیانوس پیدا شده اند نگاهی بیندازیم.

۱۰. کامپیوتر باستانی یونان

این کامپیوتر عجیب اکنون در موزه ملی باستان شناسی آتن به نمایش گذاشته شده است.

۹. موتور‌های موشک آپولو مون

در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰، چندین موشک آپولو به مدار زمین و ماه فرستاده شد و موتور‌های آن‌ها به کف اقیانوس سقوط کردند و گمان بر این بود که برای همیشه گم شده اند. اما به لطف جف بزوس، مدیر عامل آمازون و پروژه خصوصی وی برخی از این موتور‌ها و قطعات آن در سال ۲۰۱۲ کشف شدند. این کشفیات درن هایت تحت یک فرآیند بازسازی دو ساله قرار گرفتند و اکنون در موزه پرواز سیاتل (اورگان، ایالات متحده) به نمایش گذاشته شده اند. دقیقاً مشخص نیست که چرا بزوس میلیون‌ها دلار سرمایه خود را برای این کار اختصاص داد. اما برخی رسانه‌ها حدس می‌زنند که این کار او تنها به خاطر علاقه شخصی او بوده است.

۸. قدیمی‌ترین شهر جهان

سال ۲۰۰۱ بود که بقایای یک شهر گمشده در خلیج خامبات در سواحل هند کشف شد. شهری که برخی باستان شناسان معتقدند قدیمی‌ترین شهر تاریخ است. آن‌ها این ادعا را براساس بررسی‌های خود روی برخی قطعات کشف شده شامل مجسمه، بقایای انسان، آثار هنری و حتی مبلمان چوبی مطرح می‌کنند. مثلا آن‌ها یک آزمایش روی تکه‌ای از چوب مبل انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که تکه چوپ حداقل ۹۵۰۰ سال قدمت دارد. با این حال هنوز این شهر برای دانشمندان و باستان شناسان رمزآمیز باقی مانده و آن‌ها در تلاش هستند تا بفهمند که این شهر مربوط به کدام دوره تاریخی است.

۷. گورستان لوکوموتیو

در سال ۱۹۸۵ یک قبرستان لوکوموتیو در سواحل نیوجرسی، ایالات متحده کشف شد. گورستانی که قدمت آن به دهه ۱۸۵۰ برمی‌گردد و هیچ گزارش مستندی مبنی بر اینکه چرا لوکوموتیو‌ها را به اقیانوس انداخته‌اند وجود ندارد. مورخان پیش‌بینی می‌کنند که آن‌ها یا به‌طور تصادفی از یک شناور دریایی سقوط کرده‌اند یا عمداً از کشتی به پایین پرتاب شده‌اند تا از احتمال غرق شدن کشتی در زمان ناآرام شدن دریا و اقیانوس بکاهند. لوکوموتیو‌ها اگرچه زنگ زده هستند، اما هنوز در شرایط بسیار خوبی به سر می‌برند و اکنون به مکانی محبوب برای غواصی در کشتی تبدیل شده اند.

۶. کشف استون هنج دیگر در کف دریاچه میشیگان

در سال ۲۰۰۷ مجموعه‌ای از سنگ‌هایی که به شکل دایره‌ای چیده شده بود در حدود ۴۰ فوتی زیر سطح دریاچه میشیگان کشف شدند. اینکه چرا سنگ‌ها آنجا بودند، چه مفهومی را منتقل می‌کنند و یا سن آن‌ها چقدر است، هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اما تصاویر نشان می‌دهد که سنگ چین دریاچه میشیگان تفاوت چندانی با دیگر سنگ چین‌های عجیب جهان همچون استون هنج در انگلیس ندارد.

۵. گنج زمرد

جی میسکوویچ که یک شکارچی گنج آماتور است در سال ۲۰۱۰ موفق شد که بیش از ۱۰ هزار عدد زمرد را در سواحل کی وست فلوریدا، ایالات متحده کشف کند. کشفی که توجه رسانه‌های جمعی جهان و دولت فدرال ایالات متحده را به خود جلب کرد.

جالب است بدانید که قانون، حق مالکیت جواهرات را از میسکوویچ گرفت و باعث شد تا او از نظر قانونی قادر به فروش زمرد‌ها نباشد. او که در بدهی غرق شده بود، در نهایت سال ۲۰۱۳ دست به خودکشی زد و از دنیا رفت. در حال حاضر نیز تکلیف زمرد‌ها در دادگاه هنوز مشخص نشده و هیچ کسی نمی‌داند مالک اصلی گنج زمرد‌ها کیست.

۴. سفینه فضایی بیگانه

تئوری‌های دیگر این بود که این بقایای یک زیردریایی جنگ جهانی دوم و حتی یک پایگاه زیر آب مربوط به نازی‌ها است. با این حال، چند دانشمند هم ادعا کرده اند که علیرغم ظاهر عجیب و غریب این ناهنجاری، احتمالاً فقط یک صخره غیرعادی است که طبیعت ایجاد کرده و بسیار بعید است که ساخته دست انسان یا بیگانگان باشد.

۳. شهر باستانی اسکندریه

شهر باستانی اسکندریه که توسط کلئوپاترا آخرین فرعون مصر اداره می‌شد، تقریباً به طور کامل در زیر دریا حفظ شده است. اعتقاد بر این است که این شهر به دلیل یک سری بلایای طبیعی از جمله امواج جزر و مدی و زلزله در زیر آب ناپدید شده است. این شهر که تقریباً ۱۶۰۰ سال پنهان بود، در سال ۱۹۹۸ دوباره کشف شد و اخیراً برنامه‌هایی برای تبدیل کردن آن به اولین موزه زیر آب در جهان تدارک دیده شده است.

۲. هیولا‌های دریایی

فناوری‌های مدرن و پیشرفته غواصی به ما این امکان را داده است که در آب شیرجه بزنیم و دوربین‌هایی را به اعماق اقیانوس بفرستیم. دوربین‌هایی که موفق به کشف برخی از عجیب‌ترین موجودات دریایی شدند و اکنون نام هیولا را بر دوش می‌کشند. در این رابطه فقط کافی است نگاهی به حباب ماهی بیندازید. این جانداران که در کف اقیانوس زندگی می‌کنند، کمتر در سطح آب دیده می‌شوند و گاهی به شکل تصادفی در تور‌های ماهیگیری عمیق می‌افتند.

۱. کشتی آر ام اس ریپابلیک

سال ۱۹۸۱ بود که کشتی آر ام اس ریپابلیک کشف شد و پس از آن شایعه‌هایی مبنی بر وجود یک گنج ارزشمند در آن شکل گرفت. بسیاری بر این باورند که گنج موجود در این کشتی به پول امروز، حدود یک میلیارد دلار ارزش دارد. یک شایعه این است که کشتی آر ام اس ریپابلیک سکه‌های طلای آمریکایی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار را دبه گزارش دنیای زیر آب همیشه شگفت انگیز بوده است ، برخی از این دیدنی‌های زیر آب از تمدن‌های باستانی گرفته تا بقایای کشتی‌های عظیم هستند. در اینجا ده تا از عجیب‌ترین پدیده‌های زیرآب را برای ‏شما معرفی می‌کنیم. ‏

قدیمی‌ترین بقایای یافت شده از یک کشتی در سال ۲۰۱۶ کشف شد. کشتی ازمرالدا در سال ۱۵۰۳ از اروپا حرکت کرده بود کـه بر اثر طوفان در دریای عرب غرق شد. بقایای این کشتی ابتدا در سال ۱۹۹۸ کشف شد، اما کار کاوش ان دو دهه بعد انجام شد.

شهر باستانی هرکلیون یا تونیس هرکلیون در سال ۲۰۰۰ در نزدیکی سواحل مصر و دهانه‌ی رود نیل کشف شد. کشفیات بـه دست آمده از این شهر شامل مجسمه ها، جواهرات، ظروف سرامیکی و سکه ها، آن را تبدیل بـه گنجینه‌ای ارزشمند کرده اسـت.

در سال ۱۸۵۷ کشتی اس اس سنترال امریکا با باری از طلا، در جربان یک طوفان در نزدیکی ایالت کارولینای جنوبی غرق شد. در سال ۱۹۸۸ تامی تامپسون از جستجوگران گنج، بقایای کشتی را پیدا کرد، اما بعد از کشمکشی قانونی بر سر حق برداشت از گنجینه‌های ان؛ تامپسون فراری شد تا آنکه در سال ۲۰۱۵ او را دستگیر کردند.

محل دقیق بخش زیادی از صید ۵۰ میلیون دلاری تامپسون هنوز معلوم نیست. در سال ۲۰۱۴ بعد از جستجو‌های بیشتر، بخش دیگری از گنجینه شامل شمش‌ها و سکه‌های طلا بـه ارزش ۴۰ میلیون دلار پیدا شد کـه به تازگی بـه نمایش درآمد.

در سال ۱۷۱۸ یک کشتی دزدان دریایی بنام انتقام ملکه ان در نزدیکی سواحل ایالت کارولینای شمالی در امریکا غرق وبقایای ان در سال ۱۹۹۶ کشف شد، اما در نهایت در سال ۲۰۱۱ محققان اطمینان یافتند این لاشه مربوط بـه کشتی ذکر شده اسـت.

در میان کشفیاتِ بـه دست آمده از این کشتی تعدادی توپ یک لنگر و یک دستۀ شمشیر وجود دارد، اما طلا وجواهر زیادی یافت نشد.

در سال ۱۷۰۸؛ کشتی اسپانیایی سن خوزه با باری از نقره، طلا و زمرد، طی درگیری با کشتی‌های بریتانیایی در نزدیکی ساحل کارته هانای کشور کلمبیا غرق شد. ۳۰۰ سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۵ بقایای کشتی در کف اقیانوس کشف شد.

در سال ۲۰۱۵ تعدادی از غواصان درحال غواصی بودند کـه بر حسب تصادف با تعدادی سکۀ طلا در اعماق دریا مواجه شدند. بعد‌ها بیش از ۲۰۰۰ عدد از این سکه‌ها یافت شد و معلوم شد بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارند. این سکه‌ها در بندرگاه تاریخی سزار در اسرائیل کشف شدند وبزرگ‌ترین گنجینۀ یافت شده در این منطقه هستند.

گاهی بقایای یک کشتی خود یک گنجینه محسوب میشود. در سال ۱۹۱۲؛ کشتی تایتانیک کـه ادعا می‌شد غرق نشدنی اسـت، در اولین سفر خود با یک کوه یخ برخورد کرد و در دریای آتلانتیک شمالی غرق شد.

اما محل دقیق لاشۀ کشتی بـه مدت ۷۰ سال نامعلوم بود تا آنکه در سال ۱۹۸۵ توسط اقیانوس شناسی بنام رابرت بلرد پیدا شد. اخیرا معلوم شد در ان زمان بلرد در حقیقت مشغول انجام مأموریت یافتن ۲ زیر دریایی دوران جنگ سرد بود کـه بقایای کشتی تایتانیک را پیدا کرد.

در سال ۱۹۸۵ لاشۀ کشتی اسپانیایی اتوچا در نزدیکی ساحل شهر کی وست ایالت فلوریدای امریکا یافت شد. مل فیشر از جستجوگران گنج، پس از ۱۶ سال جستجو موفق بـه یافتن آن شده بود.

در سال ۱۶۲۲ کشتی اتوچا با باری از طلا و زمرد کشور کوبا را به مقصد اسپانیا ترک کرد، اما بر اثر طوفان غرق شد. ارزش فعلی این گنجینه در حدود ۴۵۰ میلیون دلار تخمین زده میشود.

منطقۀ باستانی‌ای کـه در نزدیکی جزیرۀ آنتیکیترا در یونان واقع شده در سال ۱۹۰۰ کشف شد، اما محققان به تازگی گنجینه‌های جدیدی در آنجا یافته اند.

این کشف کـه بـه دستگاه آنتیکیترا مشهور اسـت نوعی ابزار پیچیده بوده کـه برای دنبال کردن موقعیت خورشید و ماه در آسمان و پیش بینی خسوف‌ها و کسوف‌ها استفاده می‌شده وحالا از آن به عنوان اولین کامپیوتر تاریخ یاد می‌شود. قدمت این دستگاه بـه قرن دوم پیش از میلاد بر میگردد، اما تاکنون هیچ ابزار مشابه دیگری از آن دوران یافت نشده اسـت.

در سال ۱۷۱۵ یک دسته کشتی اسپانیایی کـه حامل گنجینه‌های زیادی بودند در جریان طوفان و درنزدیکی ساحل ایالت فلوریدای امریکا غرق شدند.

دکمه بازگشت به بالا