برترین های ترند روزحوادث

بیمه سرقت موتورسیکلت و انواع پوشش های بیمه ای

بیمه سرقت موتور سیکلت: بهترین انتخاب برای کاهش ضررهای احتمالی

موتورسیکلت یکی از پرکاربردترین و در عین حال پرطرفدارترین وسیله نقلیه در ایران است. مطابق آخرین اعلام رسمی بیش از ۱۲ میلیون موتورسیکلت در کشور پلاک شده‌اند. موتورها روزبه‌روز گران‌تر می‌شوند و آمار تصادفات، سرقت جزئی و کلی آن هم به همان نسبت بالا می‌رود. با‌وجود پوشش‌هایی که بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه موتور سیکلت دارد اما هنوز جای خالی یک گزینه احساس می‌شود. بیمه سرقت موتور گزینه‌ای است که خیلی از بیمه‌گزاران خواهانش هستند.

بیمه سرقت موتور

شرکت‌های بیمه‌گر در ایران دو بیمه برای موتورسیکلت عرضه می‌کنند. یکی بیمه شخص ثالث که طبق قانون اجباری است و دیگر بیمه بدنه که در دسته بیمه‌های اختیاری قرار دارد. مالکان موتور با تهیه این دو بیمه‌نامه خیال‌شان از بابت خیلی از حوادث راحت می‌شود.

پوشش‌های انواع بیمه موتور

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت در صورتی خسارت‌های تحت پوشش را جبران می‌کند که راکب، گواهینامه معتبر داشته باشد. این بیمه‌نامه‌ها پوشش‌های زیر را به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهند:

 • جبران خسارت جانی سرنشین موتور اعم از: فوت، ازکارافتادگی، نقص عضو و هزینه‌های درمانی در بیمه شخص ثالث ارائه می‌شود.
 • پوشش واژگونی موتور سیکلت: سقوط موتور و آسیب‌های وارده به آن در اثر واژگونی توسط بیمه بدنه جبران می‌شود.
 • پوشش تصادف موتور: چنانچه موتور سیکلت با اجسام ثابت یا متحرک برخورد کند، خسارت‌های ناشی از این تصادف را بیمه بدنه جبران می‌کند.
 • پوشش بیمه آتش سوزی: خسارت‌های وارده به موتورسیکلت در اثر سانحه آتش‌سوزی را بیمه بدنه جبران می‌کند.

بیمه سرقت موتور

اگر به آمار سرقت کلی و جزیی موتور دقت کنیم متوجه افزایش آن در سال‌های اخیر می‌شویم. ازاین‌روی، ارائه بیمه سرقت موتور به‌صورت مستقل یا پوششی از بیمه بدنه موتور سیکلت برای بیمه‌گزاران می‌تواند راه‌گشا باشد. در مطالب قبل به پوشش‌های بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه موتور سیکلت اشاره کردیم. متاسفانه این بیمه‌نامه‌ها پوششی برای سرقت موتور ندارند. اگر هم شرکتی تمایل به ارائه این خدمت داشته باشد، شرایط خیلی خاصی برای آن می‌گذارد. بنابر این شرایط، خیلی از مدل‌های موتور نمی‌توانند از این پوشش استفاده کنند.

چرا شرکت‌های بیمه سرقت موتور را پوشش نمی‌دهند؟

سازمان قانونگزار در حوزه بیمه یعنی سازمان بیمه مرکزی به عنوان تضمین‌کننده خدمات شرکت‌های بیمه و تنظیم‌کننده قوانین بیمه‌ای در کشور است. این سازمان به شرکت‌های بیمه‌گر اجازه نمی‌دهد که هر ریسکی را در پوشش‌های بیمه‌ای خود بپذیرند. طبق بررسی‌های بیمه مرکزی ریسک پوشش سرقت کلی و جزئی بسیار بالا برآورد شده است.

چرا ریسک بیمه سرقت موتور برای شرکت‌های بیمه بالا است؟

پلیس راهنمایی و رانندگی هر ساله گزارش آمار سرقت موتورسیکلت و دلایل آن را ارائه می‌کند. بررسی گزارش‌های کارشناسان پلیس، بالا بودن ریسک سرقت موتور را تایید می‌کند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که این اتفاق در بیش از ۸۰ درصد مواقع به‌خاطر سهل‌انگاری و غفلت مالک رخ داده است. بنابراین ارائه پوششی تحت عنوان بیمه سرقت موتور به صورت عمومی برای شرکت‌های بیمه امکان‌پذیر نیست. تنها استثنایی که قانون در این زمینه قائل شده به موتورهای خاص و گران‌قیمت تعلق می‌گیرد. به شما پیشنهاد می کنیم که راهنمای بیمه سرقت موتورسیکلت را از اینجا بخوانید در آن تمام جزییات و پوشش‌ها و شرایط بیمه موتور توضیح داده شده است.

بیمه موتورسیکلت

سایر استثنائات بیمه بدنه موتور

افزون‌بر مورد سرقت کلی و جزیی موتور در شرایط زیر نیز بیمه‌گر در قبال بیمه‌گزار مسئولیتی ندارد:

 • خسارت‌های ناشی از جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب به موتورسیکلت
 • خسارت‌های وارده به موتور در اثر انفجارهای هسته‌ای به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم
 • خسارت‌های عمدی بیمه‌گزار، راننده یا ذی‌نفع به موتورسیکلت
 • خسارت‌های ناشی از تعقیب‌وگریز از پلیس با موتورسیکلت: اگر خسارت توسط شخص دیگری، در صورتیکه به‌صورت غیرقانونی و بدون اجازه مالک انجام گیرد؛ بیمه آن را جبران می‌کند.
 • خسارت‌های ناشی از استفاده مشروبات الکلی، مواد روان‌گردان یا سایر مخدرها
 • خسارت به دلیل حمل بار پیش از حد مجاز بر موتوسیکلت
 • خسارت ناشی از رانندگی بدون گواهینامه معتبر

وظایف بیمه‌گزار در بیمه بدنه موتور سیکلت چیست؟

بیمه‌نامه بدنه مانند سایر قراردادهای بیمه یک توافق دوطرفه است. ازاین‌روی، بیمه‌گر و بیمه‌گزار در قبال هم مسئولیت‌هایی دارد. در بخش‌های قبل از مسئولیت‌های بیمه‌گر گفتیم. در این قسمت قصد داریم به بیان مسئولیت‌های بیمه‌گزار بپردازیم. بیمه‌گزار در مقابل بیمه‌گر وظایف زیر را به عهده دارد:

 • رعایت اصل حد اعلای حسن نیت
 • پرداخت حق‌بیمه بدنه موتور در موعد مقرر
 • اعلام تشدید خطر
 • اعلام خسارت وارده بر موتور
 • عدم بیان اظهارات غیر واقعی
 • اجتناب از وقوع حادثه یا توسعه خسارت
 • خودداری از جابه‌جایی موتورسیکلت در هنگام بروز خسارت مگر با دستور پلیس: ارائه صورتجلسه پلیس در مورد مذکور هنگام اقدام برای دریافت خسارت اجباری است.
 • اجتناب از تعمیر موتورسیکلت بدون هماهنگی با بیمه‌گر

بیمه موتور را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام کارگزاری آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه است. در این پلتفرم می‌توانید برای خرید بیمه موتورسیکلت اقدام کنید. اگر قصد تهیه بیمه‌نامه مذکور را دارید به بخش محصولات سایت بروید و اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید. شما در این سامانه می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه با رتبه توانگری یک، بیمه مدنظر خود را تهیه کنید.

موتورسیکلت یکی از محبوب‌ترین وسایل نقلیه در کشور ما است. شرکت‌های بیمه برای این وسیله نقلیه بیمه‌هایی چون بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را ارائه می‌دهند در این بیمه‌نامه‌ها جای یک پوشش خالی است. بیمه سرقت موتور پوششی است که خسارت‌های ناشی از سرقت کلی و جزئی موتور را جبران می‌کند..

 

برگرفته از سایت https://bimeh.com/

دکمه بازگشت به بالا