اجتماعی

BA۵ همچنان واریانت غالب کرونا در ایران و جهان/ چرایی روند افزایشی بروز آنفلوآنزا

رئیس آزمایشگاه ملی کووید 19 انستیتو پاستور ضمن تشریح آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های ویروس کرونا در ایران و جهان، توضیحاتی را در خصوص افزایش تعداد مبتلایان به آنفلوآنزا ارائه کرد.

دکتر. مصطفی صالحی وزیری در گفت وگو با ترند روز. وی در خصوص آخرین اخبار و وضعیت کرونا گفت: در کشور ما و حتی جهان نوع ویروس کووید 19 Omicron BA5 و از به بعد BA4 است. اگرچه انواع جدید شناخته شده است، اما تعداد آنها زیاد نیست و عموماً نوترکیب یا بخشی از Omicron هستند که هر از گاهی اهمیت می یابد. اما سرعت خروجی آنها تا کنون با Omicron BA5 یکی نیست و نمی توانند این نوع را جایگزین کنند.

وی افزود: انواع BQ.1، BQ.1.1، BA.4.6، BA.2.75 و BF.7 در هفته های اخیر در کشورهای دارای سیستم کنترل مناسب شناسایی شده است و تشخیص سرعت رشد آن دشوار است. . کنترل جهش ژنتیکی ویروس کرونا در ایران با توجه به توانایی کشور انجام می شود که البته قابل مقایسه با کشورهای پیشرفته نیست. این کنترل در کشورهای اطراف ایران انجام نمی شود. در حال حاضر بر اساس آخرین داده های اصلی مانیتورینگ Omicron BA5، حدود 80 درصد موارد در ایران و جهان وجود دارد.

رئیس آزمایشگاه ملی کووید-۱۹ در انستیتو پاستور درباره مشکل مطرح شده از سوی برخی کارشناسان توضیح داد: با شناسایی این زیرسویه ها به سمت کرونا ویروس SARS نوع یک یا سه می رویم، توضیح داد: زمانی که Omicron شناسایی شد، برخی فاش کردند که این نوع آنقدر تفاوت های ژنتیکی دارد که دیگر نمی توان آن را SARS نوع 2 در نظر گرفت و باید آن را سروتیپ SARS CoV-2 در نظر گرفت یا این ویروس باید SARS CoV-3 اعلام شود. اگر چنین مواردی هنوز به طور رسمی توسط کمیته بین المللی نامگذاری و طبقه بندی ویروس ها به رسمیت شناخته نشده است، ویروس Omicron جدید است. اگرچه این نوع از نظر تغییرات ژنتیکی با ویروس کشف شده در چین در سال 2019 متفاوت است.

وی تاکید کرد: راه طبیعی تکامل ویروس گسترش بیشتر و دوری از پاسخ ایمنی بدن است که از سوی دیگر باعث کاهش بیماری زایی آن می شود. روند طبیعی باید اینگونه باشد، اما سایر رویدادهای غیرمنتظره نباید دور از انتظار باشد. زیرا به یاد داریم که در دوران کرونا اتفاقات غیرمنتظره زیادی را تجربه کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به دلیل شیوع احتمالی ویروس های آنفلوآنزا در فصل سرما امسال ممکن است ویروس کرونا و آنفولانزا با هم باعث بیماری شوند؟ زیرا آنها از خانواده های کاملاً جدا هستند و اگر ویروس نوترکیبی ببینیم بین انواع کرونا خواهد بود. نکته مهم این است که در این فصل نه تنها ویروس های آنفولانزا در حال افزایش است، بلکه سایر ویروس های تنفسی از جمله ویروس های فصلی نیز در حال افزایش هستند. زیرا مردم به خصوص جوانان دو سال و نیم کمتر در جامعه در معرض این ویروس قرار گرفته اند و اکنون با حضور در جامعه و مکان های بسته و بدون هوا این ویروس ها دوباره منتشر می شوند.

وی افزود: در خصوص آنفولانزا با نگاهی به کره جنوبی گفته می شود که موارد افزایش می یابد. یکی از دلایل شیوع زودتر آنفولانزا در مقایسه با سال های گذشته، نظارت بهتر و آزمایش های آزمایشگاهی است.

صالحی وزیری درباره احتمال موج هشتم کرونا گفت: این مشکل قابل باور نیست. در مورد کرونا نیز باید منتظر موارد غیرمنتظره باشیم، اما اگر بخواهیم واقع بین باشیم باید بگوییم که موارد ابتلا به کرونا در کشور کاهش یافته است، اما حتی موارد ابتلا به کرونا نیز برخلاف گذشته رو به افزایش است. بیمارستان و نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا مانند قبل نخواهد بود. زیرا پاسخ ایمنی سلولی و آنتی بادی می تواند از شدت بیماری بکاهد.

وی درباره نوع رایج آنفولانزا در کشور در سال جاری گفت: بیشتر نوع این ویروس H3N2 است البته نوع H1N1 نیز وجود دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا