برترین های ترند روزعمومی

مزایا و معایب سقف شیروانی

انواع سقف شیروانی

هر سازه ای در بالاترین قسمت خود نیاز به سقف دارد. در برخی از نقاط جغرافیایی به دلیل شرایط جوی آن مناطق، ناگزیرند که سقف را شیبدار بسازند. برخی دیگر از نقاط، صرفا برای توجه به زیباسازی و نمای بیرونی بهتر ساختمان از سقف شیبدار استفاده می کنند. همچنین در پاره ای از نقاط صرفا براساس بافت سنتی و همسو سازی خانه های نوین با خانه های پیشینیان از سقف شیروانی ساده استفاده می گردد. به تمامی سقف هایی که دارای شیب کم و یا شیب تند می باشند، سقف شیروانی گفته میشود برای استعلام قیمت سقف شیروانی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بزرگترین مزیت سقف های شیروانی ساده انتقال سریع آب باران و برف به پایین است که از انباشت آن جلوگیری و مانع از یخ بستن روی سقف می گردد. همچنین در مناطق سردسیری به دلیل بارش زیاد برف و تجمع آن روی سقف، همواره سازه با مشکل تحمل بار مواجه می گردد، به همین دلیل در مناطق سردسیر و پر باران غالب سقف ها را به صورت شیروانی می سازند. از سوی دیگر با توجه به طرح های مختلف سقف شیروانی که در ادامه به آن اشاره میکنیم، فضایی جدید زیر سقف ایجاد می گردد که می توان از آن استفاده های مختلفی کرد که میتوانید برای پوشش انواع سقف شیروانی خود از تایل سنگ ریزه یا ورق طرح سفال استفاده کنید.

سقف شیروانی

سوالات متداول در مورد سقف های شیروانی :

 1. سقف شیروانی را با چه مدل هایی میشود اجرا کرد ؟
  پاسخ : مدل های متداول سقف شیروانی 1. تک شیب 2. دو شیب 3. چهارشیب 4. فرانسوی
 2. سقف شیروانی بیشتر برای چه سازه هایی استفاده میشود؟
  پاسخ : بدلیل زیبایی بیشتر برای 1. آلاچیق ها 2. سقف ویلا 3. سقف سوله 4. سالن ها 5. پوشش نمای ساختمان
 3. سقف شیروانی بیشتر در کدام مناطق اجرا میشود ؟
  پاسخ : برای مناطق باران گیر و برف گیر بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و مناسب هست

انواع سقف شیروانی جلوی ساختمان

سقف شیروانی جلوی ساختمان یا به اصطلاح شیروانی نمای ساختمان است که در بعضی سازه ها مورد اجرا قرار میگیرد و با توجه به جزییات اجرایی دیگری مثل رنگ و شکل نمای ساختمان، متریال استفاده شده در سردرب (در صورت اجرا) با متریالی از جمله تایل طرح سفال ، تایل سنگریزه، سفال و … اجرا میشود و تاثیر زیادی روی زیبایی سازه ی شما دارد.

انواع سقف شیروانی ویلا

سقف شیروانی ویلایی ساده بر اساس تعداد شیب آن نام گذاری می گردند. از مهم ترین بخش های ویلا سقف شیروانی آن میباشد که تنها کاربرد فوق العاده مهمی دارد میتوانید با سقف شیروانی ویلایی خود  خانه خود را از بقیه خانه های دیگر  جدا کنید و شکل و ظاهر متفاوتی داشته باشید به طوری که برای همه منطقه به صورت شاخص باشید و برای آدرس دهی از ویلای شما استفاده کنند و به طور کلی این سازه درکنار مزایای  بسیار زیاد روی قیمت ویلای شما بسایر تاثیر دارد در ادامه بررسی انواع طرح های سقف شیروانی ویلایی می پردازیم و امیدواریم به این طریق گامی هر چند کوچک در راستای انتخاب سقف مدنظر مشتریان عزیزمان برداریم و در حد توان کمکی به همکاران عزیزمان در راستای ایده پردازی طراحی سقف انجام دهیم.

انواع سقف شیروانی تک شیب یا یک طرفه (Shed Roof) :

 اخیرا به دلیل توجه به معماری مدرن استفاده از این طراحی بیش از پیش رونق گرفته است. غالب سقف شیروانی ویلایی با این طراحی دارای شیب تند می باشند. و جزء طرح های سقف شیروانی ساده قرارمیگیرند همچنین میتوان در یک ساختمان از یک یا تعداد بیشتری سقف با شیب های یک طرفه استفاده نمود. اما نکته حائز اهمیت آن است که این سبک از طراحی برای مناطقی که دارای وزش باد های شدید هستند مناسب نیست. اما سهولت نصب، پرتی کار پایینتر و نیاز به مصالح کمتر از مزایای آن به شمار می رود.

حداقل شیب مجاز در سقف های تک شیب یا یک طرفه 15% و حداکثر 45% می باشد. استفاده از این سبک طراحی در شرایطی که سه طرف ساختمان با املاک جانبی، دیوار مشترک داشته باشد و یا سطح روی شیروانی ساده تک شیب یا دو شیب نیاز به استفاده و رسیدگی دائمی داشته باشد، توصیه می گردد. همچنین در برخی مناطق محدودیت هایی توسط شهرداری در خصوص زیباسازی و همسو سازی طراحی تمامی ساختمان های آن منطقه لحاظ می گردد(فرضا تمامی ساختمان ها، دارای شیب یک طرفه یا شیب در جهتی خاص باشند و یا محدودیت های ارتفاع سازه را شامل می شود.)

انواع متریال سقف شیروانی ویلایی بر روی سقف تک شیب قابل اجرا است. نظر به اینکه درصد شیب استاندارد بعضی متریال، مانند سفال،  طرح سفال، شینگل و تایل سنگ ریزه  بالای 25 درصد است؛ در سقف های یک طرفه با شیب پایینتر از 25 درصد، ورق های ساندویچ پانل ، روف پانل و ورق های شیروانی قابل استفاده می باشند. اما در صورتیکه شیب بالاتر از 25% باشد محدودیتی در انتخاب متریال وجود ندارد.

سقف های Shed Roof یا تک شیب به دو صورت طراحی می شوند:

 • سقف هایی که صرفا دارای شیب در یک جهت خاص می باشند.
 • ترکیب چند سقف که هر یک، دارای شیب یک طرفه مجزا می باشند و هیچ یک از این سقف ها دارای به هم پیوستگی نمی باشد.

سقف شیروانی ویلایی دو شیب یا هشتی

به مدلی از سقف شیبدار که آبریز آن به دو سمت مخالف هم هدایت شود، سقف دو طرفه یا دو شیب اطلاق می گردد. از مزایای سقف شیروانی دو شیب، امکان استفاده از همه متریال موجود در بازار است. تایل های سنگ ریزه ای ، شینگل ، تایل های طرح سفال، تمامی طرح های ورق فولاد مبارکه، تایل های پلی لین، روف پانل و ساندویچ پانل متریالی هستند که بدون پرت کار، کارایی خوبی روی سقف دو شیب دارند. استفاده از باکس کناری یا فلاشینگ در لبه های طرفین سقف، جهت جلوگیری از ورود باد و گرد و غبار و همچنین برای زیبا سازی فرم سقف الزامی است.

طرح دو شیب سقف ویلایی در طراحی های مختلفی قابل اجراست، که سه طراحی مرسوم آن شامل موارد زیر می باشد:

 • دو شیب ساده یا Open Gable: در این مدل از طراحی، دو طرف شیب در خط الراس بام به هم وصل می شود و از طریق یک قطعه نبشی ورقی یا تیزه آب بندی می شود. در این طرح آب بندی و عایق بندی بهتری صورت می گیرد. تنها مورد مهمدر این طراحی، محاسبه سمت وزش باد در منطقه است. توجه شود که بهتر است یکی از دو سمت شیب، به طرف محل وزش باد منطقه ای باشد.و برخی از طرح های این سقف به سقف شیروانی ساده معروف میباشند مانند طرح سفال های اجرایی…
 • دو شیب طرح فرانسوی یا Clerestory: در این طرح یک سمت شیبدار ویلایی در محل خط الراس حدود 50 سانت الی 1 متر بالاتر از سمت دیگر سقف نصب میشود. بهترین دلیل این کار به غیر از جنبه زیبایی طرح، اجرای نورگیر و هواکش در فاصله بین دو سقف می باشد؛ که در طرح های جدید کمتر به این مسئله پرداخته می شود. باید توجه داشت که این مقطع سقف اگر در مسیر وزش باد منطقه ای قرار بگیرد ،ممکن است باعث ایجاد سر و صدا در سقف و حتی آسیب جدی به سقف گردد.
 • شیروانی دو شیب طرح شاه نشین یا Monitor gable: در این طرح در یک سقف ویلایی به صورت دو شیب اجرا می شود که در خط الراس به یکدیگر وصل نمی شوند، در فاصله بین دو سقف درمرکز ساختمان یک سقف دو شیب دیگر، با ارتفاع بالاتر اجرا می گردد، که از مرکز یا خط الراس به هم وصل می شوند.در فاصله بین سقف پایین و سقف بالا پنجره تعبیه می شود که معمولا در ساختمان های ویلایی و دوبلکس این طرح اجرا می شود. در غیر این صورت هم می توان از فضای بین سقف دوم و سقف کاذب بعنوان یک سالن یا اتاق زیر شیروانی استفاده کرد که در اصطلاح عمومی به آن شاه نشین نیز گفته می شود.

سقف شیروانی چهار شیب یا چهار طرفه

سقف شیروانی چهار شیب، بهترین و قدیمی ترین مدل سقف شیرانی است.که شرکت کینگستون از برترین تولیده کننده ها سقف شیروانی است برای جلوگیری از هدر رفت مقدار مصرف ورق در طرح های سقف چهار شیب، بهترین گزینه جهت پوشش این سقف ها، تایل های سنگریزه ای و در مرحله بعد، شینگل و طرح سفال می باشد. سفال طبرستان نیز در سقف های چهار شیب قابل استفاده است، اما بهتر است جهت اطمینان از آب بندی زوایای برش خورده، ابتدا یک عایق با ورق مخصوص آب بندی اجرا و سپس قطعات تیزه گرد نصب شود.

این طرح به سه دلیل عمده، بیشتر از سایر طرح ها توصیه می گردد:

   1) از چهار سمت، بنا دارای زیبایی بصری و نمای یکسان است.

   2) سطح خروجی آبریز پشت بام به چهار طرف تقسیم می شود و حتی در زمان تجمع برف در لبه شیروانی، وزن برف بین همه دیوارها و ستون ها تقسیم می شود.

   3) وزش باد هیچ آسیبی به این سقف نمی رساند چراکه سطح اصطکاک باد بر روی شیروانی یا کنار های ساختمان به حداقل می رسد.

 • چهارشیب متقارن یا Pyramid hip: طرح چهار شیب در یک بنا با ابعاد برابر یا مربع شکل به صورت چهارعدد مثلث،که در خط الراس و مرکز پشت بام به هم وصل می شوند و به صورت کله قندی دیده می شود.
 • شیروانی چهارشیب نامتقارن یا hipped roof: در طرح چهار شیب که بنا بصورت مستطیل باشد دو مثلث روبروی هم و دو ذوزنقه روبروی هم ایجاد میشود. یک خط صاف در خط الراس به چشم می خورد که طول آن برابر با اختلاف اضلاع کوچک و بزرگ یک مستطیل است.

سقف های چند شیب (چند وجهی) یا Irregular roof: از جمله طرح های های چند وجهی سقف های گرد، قوسی، طبقاتی و شکسته هستند. در سقف های گرد که به آن گنبدی نیز می گویند اکثرا با ایجاد اضلاع زیاد، دور نمای سقف به صورت گرد می باشد که استفاده از تایل سنگریزه و شینگل متعارف است. در سقف های قوسی ربع دایره از انواع متریال، به شرط مطابقت با درصد شیب مناسب، میتوان استفاده کرد. ولی در قوس های نیم دایره بهتر است از ورق های با طول بلند و موج بلند استفاده شود.

هر چه طراحی یک سقف دارای شکستگی و پیچیدگی های خاص خود باشد، طراحی منحصر به فردتر است. همواره توجه به این نکته ضروری است که پرت کار در سقف های با شکستگی بالا افزایش داشته و مسئله آب بندی نیز پیچیدگی های خاص خود را به همراه دارد. لازم به توضیح است که سایر طراحی های سقف، ترکیبی از طرح های فوق است.  در قسمت زیر تصاویر انواع سقف شیروانی را میتوانید تماشا کنید :

انواع مدل های سقف شیروانی فلزی

سقف های شیروانی فلزی انواع مختلفی دارند و این نوع سقف شیروانی در شمال نیز محبوبیت بسیاری دارد و اصطلاحا به پوشش مورد استفاده برای آن حلب طرح سفال نیز میگویند .

اما به طور کلی شیروانی های فلزی که تنوع بالایی دارند و از مقاوم ترین نوع پوشش سقف شیروانی هستند انواع مختلفی از جمله ورق های شیروانی یک تکه در طرح های مختلف (ذوزنقه، سینوسی، جنوا، پالرمو و …) ، تایل های سنگریزه ای ، تایل های طرح سفال، و ورق های دامپا که البته برای سقف کاذب فلزی استفاده میشوند، در بازار مورد استفاده قرار میگیرد.

مدل سقف شیروانی در شمال :

بدلیل بارش های متعدد در شمال کشور و به مشکل خوردن سقف های صاف بدلیل انباشت آب باران و برف بهتر است از مدل سقف شیروانی در شمال به صورت هشتی استفاده کنند که آب از هر دو شیب یا چهار شیب سقف به پایین سرآزیر شود اما نکته فوق العاده حائز اهیمت استفاده از مصالح عایق صدا و عایق دما میباشد چون مصالحی که عایق صدا نیستند با توجه به بارش های متعدد صداهای ناهنجاری را به صورت مداوم به داخل خانه انتقال میدهند و آرامش خانه تحت الشعاع قرار میگیرد.

بهترین مدل سقف شیروانی در شمال میتواند تایل سنگریزه باشد که علاوه بر ضمانت 50 ساله از سنگیزه های طبیعی ساخته شده و فوق العاده عایق صدا هستند. و تمامی اشکالات ورق های گالوانیزه را برطرف کرده اند هم عایق صدا هستند و هم نیازی به عایق طوری و پشم شیشه ندارند که این نوع عایق در دراز مدت بسیار بیماری زا هستند و همینطور مردن حشرات و نم  کشیدگی در این نوع عایق بسیار زیاد هست اما با تایل سنگریزه این مشکلات به خوبی رفع میشود بدلیل سیستم جدید و استاندارد تولید دیگر نباید نگران چنین مشکلاتی باشید.

انواع سقف شیروانی فلزی :

سقف شیروانی فلزی مزغوب طول عمر بالایی داشته و دربرابر ضربه بسیار مقاوم هستند همچنین با پیشرفت دستگاه های حوزه سقف شیروانی فلزی لوازم جانبی و تکمیل کننده بسیاری برای این نوع پوشش سقف تولید شده که کیفیت و کارایی شیروانی شما را بهبود میبخشد ; بهترین نوع ورق های فلزی در حال حاضر ورق طرح سفال میباشد.

تنها نکته حائز اهمیت این هست که بدلیل آسان بودن روش تولید این محصول کارگاه های بسیار زیادی درحال تولید این نوع ورق میباشند که بهتر است از سرکت های معتبر این محصول را تهیه کنید که تمامی جزئیات سقف شیروانی فلزی شمارا بتوانند تامین کنند برای تهیه این محصول با ضمانت میتوانید از شماره های زیر اقدام کنید .

ورق ذوزنقه شیروانی

ورق ذوزنقه شیروانی ورقی فلزی با گام های فرم ذوزنقه شکل است که یکی از مورد پسند ترین فرمینگ ها برای پوشش سقف شیروانی استفاده میشود.

شما میتوانید با استفاده از پشم شیشه یا پشم سنگ و سایر عایق ها آن را عایق بندی کنید.

این ورق ها دارای ثبات رنگ خوبی میباشند و دارای طول مفید 1 متر هستند اما با طولدر اندازه دلخواه تا 12 متر قابل تولید هستند. و برای استفاده به عنوان پوشش سقف شیروانی گزینه بسیار مناسبی میباشند.

سقف شیروانی سبک :

برای داشتن سقف شیروانی سبک بهترین گزینه ورق های شیروانی UPVC  میباشند که بسیار بصرفه هستند از نظر قیمت مقاومت در برابر ضربه بالایی دارند اما بهتر اس این ورق برای پوشش سقف پارکینگ یا شیروانی سبکی که کمتر حائز اهیمت هستند استفاده شوند. همچنین میتوانید از این ورق برای پوشش سقف سوله نیز استفاده کنید.چون این نوع پوشش به سقف شیروانی سبک معروف هستند و نیازی به زیر سازی سنگین یا عایق توری و پشم شیشه ندارند.

قیمت سقف شیروانی :

در پروژه های شیروانی بهتر است قبل از اجرا برآورد تخمینی داشته باشید بدلیل اینکه این نوع جزئیات  اجرایی بسیاری دارد و ممکن است در انتهای پروژه با هزینه ای بیش از حد تصور خود مواجه شوید توصیه اکید ما این هست که قبل از شروع پروژه شیروانی خود قیمت سقف شیروانی به همراه تمام جزئیات  با ما تماس بگیرید

در ادامه می توانید تصاویری بیشتری از سقف های شیروانی در سایت پینترست ببیندید.

دکمه بازگشت به بالا