اجتماعی

۸ روش سریع برای کنترل موثر قندخون

آگاهی از اهمیت تشخیص و درمان به موقع بیماری و خودمراقبتی دیابت نقش مهمی در پیشگیری از عوارض گاه غیر قابل برگشت دیابت دارد. با اتخاذ تغییراتی در سبک زندگی که ممکن است به زمان زیادی نیاز نداشته باشد، می توانید برای یک برنامه طولانی مدت برای کنترل قند خون خود آماده شوید.

به گزارش ترند روز، روش‌های پایش قند خون وجود دارد که ممکن است ۱۵ دقیقه طول بکشد. در صورت ابتلا به دیابت، انجام این مراحل می تواند به شما در حفظ و بهبود سلامت کلی خود با وجود دیابت کمک کند:

_ هر هفته تمرین کنید: اگرچه ورزش های بدنی مانند پیاده روی در کنترل چاقی و چاقی در دیابت موثر است، اما انجام ورزش های شدید برای حفظ توده عضلانی باعث کاهش انسولین مقاومتی در دیابت می شود و انجام آن دو یا سه بار در هفته ضروری به نظر می رسد.

_ بررسی سلامت پا: دیابت می تواند به رگ های خونی آسیب برساند و منجر به تأخیر در بهبود زخم های بدن و در نهایت شکستگی به خصوص در پاها شود. در صورت عدم درمان، زخم های باز می توانند منجر به دیابت شدید شوند. به همین دلیل افراد دیابتی باید هر روز سلامت پاهای خود را بررسی کنند و در صورت وجود بریدگی یا کبودی اقدامات لازم را برای بهبود آن انجام دهند. اگر بعد از 48 ساعت زخم شروع به بهبودی نکرد، باید با پزشک تماس بگیرید. اگر دیابت دارید، نمی توانید تمام نقاط پای خود را بررسی کنید، از دیگران کمک بخواهید یا از آینه برای این کار استفاده کنید.

_ تنش زدایی: استرس و دیابت رابطه مستقیم دارند. به این ترتیب وقتی تحت فشارهای جسمی، روحی و روانی قرار می گیرید، بدن شما شروع به پمپاژ کورتیزول می کند و در نهایت سطح قند خون را افزایش می دهد. مدیریت استرس باید به طور موثر انجام شود و ممکن است تنها 10 دقیقه طول بکشد. استفاده از روش های تمدد اعصاب و ورزش، روش های درمانی عمیق و … در رفع استرس و کنترل قند خون موثر است.

یک پیاده روی کوتاه: فعالیت های هوازی مانند پیاده روی موثرترین راه برای کاهش قند خون است و تحقیقات نشان می دهد که سه پیاده روی 15 دقیقه ای در طول روز به خصوص بعد از غذا می تواند در کنترل قند خون بسیار موثر باشد.

برای شام سالاد بخورید: انتخاب یک سالاد ساده در شب برای شام و استفاده از سبزیجات پر حجم و کم کالری، به کاهش اضافه وزن در دیابت کمک می کند. استفاده از سرکه با سالاد مفید است. زیرا طبق تحقیقات منجر به کاهش قند خون می شود و بر قند خون ناشتا در افراد دیابتی نوع 2 تاثیر مثبت دارد.سرکه طعمی بدون کالری است و برای کنترل وزن هنگام خوردن سالاد بسیار مفید است. بهتر است سرکه را در ظرفی روی میز در کنار چاشنی های دیگر قرار دهید تا جایگزین سالاد شود. برای تهیه سس سالاد می توانید دو سوم سرکه و یک سوم روغن زیتون را با هم مخلوط کنید.

یک دفتر خاطرات غذایی داشته باشیدکاهش 10 پوندی می تواند مدیریت و کنترل قند خون را بهبود بخشد. تحقیقات نشان می دهد که داشتن یک دفترچه روزانه غذایی می تواند کنترل وزن را موثرتر کند. نوشتن هر وعده غذایی و یادداشت موادی که می خورید ممکن است هر بار چند دقیقه از وقت شما را بگیرد، اما این یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین راه ها برای ردیابی کالری دریافتی برای افراد مبتلا به دیابت است.

ناهار بسته بندی شده را آماده کنید: البته رفتن به رستوران و خوردن فست فود راهی سریع برای رفع گرسنگی است و البته با کربوهیدرات های تصفیه شده مقدار زیادی سدیم و کالری وارد بدن می کند. در عوض، خوردن یک ناهار بسته بندی شده سالم با محصولات تازه و غلات کامل می تواند مدیریت قند خون را برای افراد مبتلا به دیابت آسان تر کند.

بررسی منظم قند خون: توصیه های زیادی برای این امر وجود دارد و افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باید حداقل یک بار در روز قند خون خود را چک کنند. بهترین زمان برای انجام این کار صبح یا زمانی است که از خواب بیدار می شوید. می توانید در مورد اینکه آیا باید قند خون خود را قبل و بعد از غذا آزمایش کنید یا خیر، با پزشک خود مشورت کنید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا