فرهنگ و هنر

۴۲ لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است/ فردا رئیس‌جمهور به کرمان می‌رود

معاون رئیس جمهور گفت: 42 لایحه قانونی به شورای اسلامی ارائه شده است که رهبر انقلاب نیز بارها گفته اند که این طرح در برنامه ریزی اولویت دارد. سعی کردیم لایحه را به موقع به مجلس بدهیم تا از طرح جلوگیری کنیم.

گزارش گروه سیاست خبرگزاری آنا، سید محمد حسینی روز چهارشنبه در نشست خبری خود افزود: دو جلسه با شورای اسلامی شهر برگزار کرده‌ایم و روز یکشنبه با همه اعضای دولت اعم از وزیر و معاون رئیس‌جمهور، کمیته نگهبان و رئيس جمهور. کمیسیون و این جلسه در آستانه سالگرد دولت برگزار شد.

حسینی گفت: در خصوص عملکرد دولت در یک سال گذشته اگر مردم ذره ای عدالت داشته باشند می دانند که دولت شبانه روز کار کرده است و طبیعی است که ضعف ها و نقص هایی وجود داشته باشد اما چند هفته است که برخی اهمیتی ندادند تلاش برای گفتن این موارد می توان از روش ها و ترفندهایی در رسانه ها استفاده کرد تا واقعیت را آنطور که باید نشان ندهد.

وی با بیان اینکه فردا به عنوان سی و یکمین سفر استانی به کرمان سفر استانی خواهم داشت، افزود: ارتباط این سفر با نمایندگان این است که در هر استان با نمایندگان آن استان جلسه ای برگزار می شود. بحث و جدل. و به مجلس خواهیم رفت و نظرات نمایندگان مجلس در هر استان را بررسی خواهیم کرد. قبل از سفر به یک استان، جلسه ای با معاون اجرایی رئیس جمهور و نماینده مجلس در آن استان تشکیل می شود و در مورد مسائل عمده هر استان بحث می کنیم و هیچ نماینده ای نمی تواند بگوید که در آن شرکت نکرده است. . ملاقات.

حسینی تصریح کرد: این یک رکورد بی سابقه است و هیچ دولتی در طول یک سال در ایران حرکت نکرده است. ما همچنین یک مجمع استانی تشکیل دادیم و با تمام 31 استان و نمایندگان آنها در حضور رئیس جمهور دیدار کردیم. همه نمایندگان توانستند حضور پیدا کنند و بسیاری از مردم از آن استفاده نکردند.

نماینده مجلس سنا گفت: هفته گذشته جلسه ای چهار ساعته برگزار شد و رئیس جمهور به گفتگو با صعد صدر گوش داد. در این مدت وزرا فعال بودند و باید هر هفته با نمایندگان دیدار می کردند.

حسینی با بیان اینکه 5 هزار و 567 جلسه انفرادی بین وزرا و نمایندگان مجلس بوده که 822 مورد آن در خود مجلس بوده است، تاکید کرد: این دیدارها قابل مقایسه با گذشته نیست. وزرا 152 جلسه با معاونین مجمع نمایندگان استان و 239 جلسه با کمیسیون و 64 جلسه با احزاب برگزار شد.

وی افزود: یکی دیگر از اقداماتی که انجام می دهیم همکاری با معاونت های پارلمانی در وزارتخانه است و در 12 ماه گذشته 15 جلسه داشته ایم که یکی با رئیس مجلس و دیگری یکی از روسای کل دادگستری است. با مدیران عامل مجلس هم دیدار کردیم و حرف و دردشان را شنیدیم.

معاون رئیس جمهور بررسی سؤالات نمایندگان را بخشی از فعالیت معاونان رئیس جمهور دانست و گفت: تاکنون 2365 سؤال از وزرا پرسیده شده و در حال حاضر ارتباط برقرار است. که در مجموع 900 سوال حل نشده است. نمایندگان مجلس در تلاشند تعداد سوالات را کاهش دهند.

حسینی ادامه داد: در سال اول دولت دوازدهم 41 سوال به مجلس آورده شد که 7 سوال آن رای منفی دادند و کارت زرد دریافت نکردند. در دولت سیزدهم 13 سوال روی صحن نشست و مجلس به سه مورد قانع نشد، سوال آخر برای ما خیلی عجیب است.

وی تاکید کرد: ما اصرار داریم که نمایندگان مجلس در مجلس حضور داشته باشند، هر چند که خود مجلس اغلب موانعی ایجاد می کند. نمایندگان مجلس در دولت قبل 465 بار و در این مدت 1077 بار حضور داشتند. تمام این کارها برای نشان دادن اهمیت مسئله است.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در دولت دوازدهم، چهار وزیر در سال اول ربوده شدند و در مجلس شورای ملی مورد تحقیق قرار گرفتند، اما در یک مورد اخطار دادرسی علنی بود و از سوی دادگاه منتشر نشد و در نهایت ، استیضاح دولت سیزدهم در سال اول صورت نگرفت.

حسینی همچنین گفت: خوشبختانه نمایندگان از اقدامات رئیس جمهور، وزارت نفت، تیم مذاکره کننده برجام، حذف امضای طلا و اقدامات جمعیت هلال احمر قدردانی کردند. 260 نماینده نیز از همکاری و همکاری قدردانی کردند.

وی گفت: به عنوان نماینده ریاست جمهوری 55 سفر به استان وجود دارد و در روزهای پنج شنبه و جمعه از چند شهرستان هر استان بازدید کرد که به دعوت نمایندگان انجام شد.

نماینده رئیس جمهور گفت: 42 لایحه تقدیم مجلس شد که رئیس جمهور انقلاب نیز تکرار کردند که این لایحه بر طرح اولویت دارد. ما سعی کردیم لایحه را به موقع به مجلس بدهیم که برنامه ای نباشد یا اگر چند طرح بود با هم ترکیب می کردیم و به صورت یک لایحه ارائه می کردیم. مثلاً امروز طرح ساماندهی نظام قضایی را در کمیته دولت مطرح کردیم. دو طرح در مجلس داده شد و گفتیم این لوایح با هم تجمیع شود.

حسینی با اعلام اینکه 42 درصد از لوایح پیشنهادی مربوط به مسائل اقتصادی بوده و با برخی از برنامه های دولت نیز موافقت کردیم، افزود: با 10 طرح مجلس موافقت کردیم. مثلاً برای افزایش تولید داخلی و تسهیل صدور پروانه کسب و انتقال آب برای سیستان و بلوچستان برنامه داشتیم که زودتر از لایحه این موارد تصویب شد.

وی گفت: در پایان امیدواریم نمایندگان از ما حمایت کنند نه اینکه نقطه ضعف را مطرح کنیم بلکه نکات مهم را به مردم بگوییم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا