اجتماعی

۱۶ نکته محیط زیستی در ایام محرم

با توجه به برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم، رعایت نکات زیست محیطی ضروری است. صرفه جویی در مصرف آب روی میز و صندلی، جمع آوری زباله های تولیدی، استفاده از لیوان های شیشه ای و قاشق و چنگال های مخصوص به جای بشقاب های یکبار مصرف از جمله این موارد است.

به گزارش ترند روز، به گفته مهدی صمدی عضو هیئت مدیره هر ساله با فرا رسیدن ماه محرم و موسم استقبال از عزاداران حسینی از مساجد و تکایا، میزان استفاده از وسایل دور ریختنی از قاشق تا قاشق و چنگال تا لیوان افزایش می یابد. مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان لوازم یکبار مصرف ایران- تقاضا برای ظروف پلاستیکی نسبت به محرم سال گذشته دو برابر شده است. در عین حال کارشناسان استفاده از ظروف یکبار مصرف و لذت بردن از محیطی سالم را پیشنهاد می کنند. این مقام مسئول همچنین به اقدامات انجام شده در این زمینه اشاره می کند.

عادل خزایی – معاون مدیر و برنامه ریزی معاونت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران – وی با تاکید بر لزوم اشاعه فرهنگ “نخوردن از بشقاب های یکبار مصرف، طبیعت سالم تر” به تلاش شهرداری تهران در سال جاری که از حمایت همه جانبه هیئت های مذهبی برخوردار است، اشاره کرد. به همین دلیل با این حمایت ها می توان در فرهنگ سازی کاهش مصرف ظروف قابل استفاده مجدد گام برداشت.

به گفته خزاعی، یکی از اقدامات انجام شده در سال 1398، با توجه به اقدامات ویژه افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا، دستورالعمل‌های زیست‌محیطی تدوین و بر همین اساس در مراسم ملی و مذهبی اجرا شد. اداره محیط زیست منطقه موظف به توزیع کیسه های پارچه ای برای کاهش استفاده از کیسه های پلاستیکی در توزیع این بسته ها و همچنین استفاده از مهارت های مراکز برای شناسایی و آموزش افرادی است که به منظور تشویق عرضه غذا، غذای محله ای تهیه می کنند. و توزیع بین نیازمندان و نیازمندان.

وی با بیان اینکه باید مخازن مخصوص جمع آوری ماسک و دستکش های مستعمل در اختیار و در جای مناسب قرار داده شود، گفت: تشویق مساجد، تکایا، حسینیه ها و هیئت های عزاداری در فضای باز به استفاده از چراغ های SMD و پروژکتورها و LED برای کاهش مصرف انرژی با تاکید بر استفاده از ظروف یکبار مصرف مانند ظروف گیاهی یا کاغذی و سایر شرایط محیطی که مغایرتی با تاییدیه مرکز ملی کرونا و پروتکل های بهداشتی ندارد. و جمع نکردن مردم از دیگر موارد این تعلیم است.

مطابق با ژیلا آقایی – مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست – معاونت آموزشی و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از سال 95 قبل از آغاز ماه محرم برنامه هایی با رویکرد آگاهی زیست محیطی در ایام سوگواری حضرت امام حسین (ع) برگزار و ارسال می کند. برای اداره کل محیط زیست استان محرم و صفر گزارش فعالیت های تمامی استان ها در قالب گزارش ملی جمع آوری و منتشر می شود.

وی با بیان اینکه در بخشی از برنامه اعلام شده از سوی معاونت پرورشی و مشارکت های مردمی، کلیات برنامه های ویژه ایام محرم و صفر تهیه و ابلاغ می شود و استان نیز اقدامات لازم را در این محورها اعمال خواهد کرد. گفت. : جابجایی ظروف قابل استفاده مجدد، مدیریت توزیع غیرغذایی، نظافت خیابان ها، تبلیغات محیطی، ارتباط با سازمان تبلیغات اسلامی و هیئت های مذهبی از جمله ایده های مهم در ویژه برنامه های محرم است. ادارات مختلف محیط زیست در استان ها و شهرستان ها اغلب بر اساس برنامه های اعلام شده با همکاری سازمان های محیط زیست و گروه های اجتماعی به اجرای طرح های خلاقانه می پردازند.

به گفته آقایی، جلساتی با مسئولان این اداره و تکایا برای برنامه ریزی در زمینه رسیدگی به مواد غذایی یکبار مصرف، تبلیغات محیطی و ارائه توصیه های زیست محیطی از سوی مبلغان و مراجع تقلید برگزار خواهد شد.

کشور ما جزو 10 مصرف کننده برتر ظروف پلاستیکی قابل استفاده مجدد است. این ظروف نه تنها برای سلامتی انسان مضر هستند، بلکه مواد شیمیایی موجود در آنها می تواند آسیب های جبران ناپذیری به سلامتی و اقتصادی وارد کند. ایام عزاداری ماه محرم از جمله مواقعی است که استفاده از ظروف پلاستیکی تک نفره برای توزیع نذورات به اوج خود می رسد اما با رعایت نکاتی و تهیه ظروف غذای قابل استفاده مجدد می توان از آسیب های زیست محیطی بکاهد.

بیشتر بخوانید: از غذاهای سبزیجات برای به اشتراک گذاشتن نذری استفاده کنید

پرهیز از استفاده از ظروف پلاستیکی تکی، مدیریت پسماند و قرار دادن سطل زباله در محل های توزیع نذورات، دور انداختن نذورات نیمه خورده و …. (عج) متوجه شدند. در گذشته بسیاری از ایرانیان اغلب از ملامینه، استیل و شیشه برای ساخت ظروف استفاده می کردند و خوردن روی این ظروف بسیار خوشایند است و به طبیعت و محیط زیست آسیب نمی رساند. .

شکی نیست که هر شهروند ایرانی امروز عزادار حسینی می تواند نقش مهمی در بازگشت به سنت دیرینه سکولار داشته باشد، به ویژه اگر بدانیم اسلام دینی است که با مسائل مختلف بر حفظ و حراست از طبیعت تاکید داشته است. . است. با توجه به اهمیت این موضوع به چند نکته زیست محیطی اشاره می شود که برخی از آنها توسط انجمن مدیریت پسماند تهران تایید شده است:

* تا حد امکان بین نیازمندان نذری خشک و خام توزیع کنیم.

* یک مخزن در نظر بگیرید تا مایع باقیمانده را که می‌توان به دیپ تبدیل کرد، بردارید و بقیه چای سرو شده را قبل از برداشتن آن از صافی رد کنید و آب آن را بگیرید تا آب آن تا حد امکان کاهش یابد.

* از دریافت نذری زیاد خودداری کنید و بقیه نذری خود را برای استفاده مجدد به خانه ببرید.

* در هیئت ها باید وسیله نقلیه جداگانه ای برای جمع آوری غذای مانده و تحویل آن به پناهگاه در نظر بگیریم.

* برای کاهش تولید مایع در ماشین لباسشویی، ابتدا باقیمانده های موجود در سبد دفع را بردارید.

* میزان بازیافت ظروف یکبار مصرف پلاستیکی کمتر از 1 درصد و حداقل زمان تخریب محیط زیست بین 200 تا 400 سال است. لذا از مساجد، تکایا و افرادی که قصد توزیع نذورات در ایام عزاداری را دارند درخواست می شود تا حد امکان ظروف پلاستیکی یکبار مصرف را برداشته و از منازل، ظروف قابل استفاده مجدد و … استفاده کنند.

*اگر مردم، مساجد و تکایا مجبور به استفاده از ظروف یکبار مصرف برای توزیع نذورات هستند، می توانند ظروف یکبار مصرف پلاستیکی را با ظروف گیاهی به شکل و فرم ظروف پلاستیکی جایگزین کنند. زمان تجزیه زیستی ظروف سبزیجات دور ریخته شده در محیط بین پنج تا شش ماه است.

* اگرچه ظروف زباله گیاهی از ظروف زباله پلاستیکی گرانتر هستند، اما مردم می توانند بخشی از نذر خود را صرف خرید ظروف گیاهی کنند و در نتیجه به محیط زیست آسیبی نرسانند.

* بقیه نذورات خود را در سطل های زباله و نهرها نریزید. متاسفانه گاهی دیده می شود که افراد پسماندهای غذایی را در محیط رها می کنند. مردم موظفند برای زباله های خود از سطل زباله شهری استفاده کنند.

*در ایام محرم متأسفانه برخی از شهروندان لوله های آب را در خیابان رها کرده و یا کل خیابان را روشن کردند، اما در صورت نیاز می توان از چراغ ها استفاده کرد، بنابراین لازم است در مصرف آب و مدیریت دقت و اهتمام داشته باشند. برق در ایام محرم عزاداران و مسئولین در هیئت قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: از صرفه جویی در مصرف آب تا کار با پاک کننده ها; توصیه های زیست محیطی محرم

*ایستگاه صلواتی با قرار دادن سطل زباله در محل توزیع می تواند از ضایعات رها شده در محیط جلوگیری کند.

* جایگزینی لیوان‌های شیشه‌ای به جای لیوان‌های پلاستیکی، جایگزین راحت‌تر و سالم‌تری است، به‌ویژه برای نوشیدنی‌های داغ.

*استفاده از پارچه به جای ورقه های پلاستیکی باعث کاهش آسیب به محیط زیست می شود.

* می توانند به جای سفره های یکبار مصرف در مساجد و کلیساها از رومیزی پارچه ای یا پلاستیکی مقاوم استفاده کنند.

* تعویض کیسه های پارچه ای برای نگهداری کفش در مساجد و مساجد از دیگر مواردی است که به محیط زیست آسیب نمی رساند.

* همراه داشتن لیوان، قاشق و چنگال خود به جای استفاده از لیوان، قاشق و چنگال یکبار مصرف بسیار مهم است.

به گزارش ترند روز، به نقل از روابط عمومی معاونت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، حدود 8 هزار تن زباله در شهر تهران در شبانه روز تولید می شود که در دهه اول محرم به بالاترین حد خود می رسد. مشکل بزرگی است که با آموزش و همکاری با شهروندان برای مصرف بشقاب های یکبارمصرف می توان آن را تا حد زیادی کاهش داد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا