اجتماعی

۱۱ روز تنفس هوای آلوده طی آبان‌ماه در پایتخت

بر اساس اطلاعات ثبت شده در ایستگاه پایش کیفیت هوای تهران، تعداد روزهای کثیف آبان ماه امسال 11 روز بوده که در شرایط غیرعادی بوده است سلامت برای گروه های حساس.

به گزارش ترند روز، آمارهای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد که در آبان ماه امسال مردم روزهای کمتری را نسبت به آبان ماه سال گذشته تجربه کردند ملیت تهرانی.

وضعیت آب و هوای تهران در دومین ماه پاییز 1401 و مقایسه آن با سال گذشته نشان می دهد که در آبان ماه سال گذشته 17 روز هوای قابل قبولی ثبت شده است که این رقم در سال جاری به 19 روز افزایش یافته است. آبان ماه سال گذشته هوای تهران به مدت 13 روز در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت و امسال به 11 روز رسید.

شاخص آلودگی هوا در آبان 1401 برای 30 روز کمتر از 2.5 میکرون نسبت به آبان سال گذشته بود.

حداقل شاخص ثبت شده برای آلودگی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون امتیاز 67 و حداکثر امتیاز 143 را نشان می دهد.

وضعیت آلودگی هوای تهران از سال 1376 تا 1400

آمارهای شرکت پایش کیفیت هوای تهران حاکی از آن است که کیفیت هوای تهران در آبان ماه 1400 نسبت به مدت مشابه سال روزهای آلوده‌تری داشته است، زیرا کیفیت هوای تهران در آبان ماه سال گذشته به مدت 17 روز قابل قبول بوده است. 13 روز برای گروه های حساس ناسالم بود آلودگی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در 29 روز آلوده آبان ماه امسال باعث آلودگی هوا شد و دی اکسید گوگرد آلوده ترین روز بود.

از نوامبر 2019، شاخص آلودگی هوای تهران ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون است. به طور کلی هوای آبان ماه امسال برای 20 روز قابل قبول و برای گروه های حساس به مدت 10 روز ناسالم بود.

تهرانی ها در دومین ماه پاییز 1397، 19 روز قابل قبول و 11 روز ناسالم را برای گروه حساس تنفس کردند. بزرگترین آلاینده در این دوره 30 روزه ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون است.

در نوامبر 2017، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون آلوده‌ترین روزها در ماه بودند. تهرانی ها در این ماه چهار روز هوای پاک، 22 روز هوای قابل قبول و چهار روز هوای ناسالم برای گروه های حساس تنفس کردند.

ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون چیست؟

به گزارش ترند روز، بر اساس تحلیل و تحقیقات دانشمندان، حدود مجاز برای هر آلاینده مشخص می شود. ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون (PM2.5) شاخص هوای تهران را در روزهای سرد پایتخت آلوده می کند. قطر این آلاینده ها دو و نیم میکرون یا کمتر است که تقریباً یک سوم قطر موی انسان است و به ذرات نیز معروف هستند. ترکیب شیمیایی مواد شیمیایی بر اساس مکان، زمان و آب و هوا متفاوت است و منابع انتشار آنها شامل فعالیت های احتراق مختلف (موتور سیکلت، نیروگاه، سوزاندن چوب و غیره) و فرآیندهای صنعتی خاص است. این ذرات به طور مستقیم منتشر می شوند و به عنوان آلاینده های ثانویه در جو تشکیل می شوند.

به طور کلی منابع اصلی سوخت سوزاندن سوخت هایی مانند سوزاندن زغال سنگ و چوب، خودروهای دیزلی بدون فیلتر چمن، فرآیندهای صنعتی و کشاورزی و انتشار گازهای گلخانه ای از وسایل نقلیه است. ذرات معلق عموماً بر کیفیت هوا در سردترین ماه های سال تأثیر می گذارند. بسیاری از مطالعات علمی روی ذرات معلق نشان می دهد که گسترش این آلودگی مشکلات زیادی را به همراه دارد. مرگ زودرس در افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، بیماری قلبی غیر کشنده، ضربان قلب نامنظم، سرطان ریه، افزایش آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی از مشکلات ناشی از آلودگی هوا برای سلامت انسان است.

شاخص کیفیت هوا چقدر است؟

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم می شود. بر اساس این تقسیم بندی از صفر تا 50 هوای پاک، از 51 تا 100 هوای سالم یا متوسط، از 101 تا 150 هوای ناسالم برای گروه حساس، از 151 تا 200 هوای ناسالم برای همه گروه ها، از 201 تا 300 هوای بسیار ناسالم. و از شرایط کیفی هوا خطرناک 301 تا 500.

باید گفت در هوای پاک که به رنگ سبز نشان داده شده است، شرایط کیفی هوا مناسب است و هیچ خطری برای سلامتی انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد معروف است، کیفیت هوا قابل قبول است و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تأثیر منفی می گذارد، اما در هوای غیر سالم برای گروه حساس که با رنگ نارنجی، مقدار AQI بین 101 تا 150 است. در نتیجه گروه حساس از آلودگی هوا رنج می برند.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، همه افراد جامعه در معرض خطرات آلودگی هوا هستند و حتی گروه های حساس نیز ممکن است دچار عوارض جدی شوند. علاوه بر این، در هوای بسیار ناسالم که با رنگ بنفش نشان داده شده و عدد AQI بین 201 تا 300 است، خطر عوارض جدی برای سلامتی افزایش می‌یابد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا