فرهنگ و هنر

یک تعرض به محوطه ساسانی

رئیس اداره باستان شناسی محوطه «قلعه قدیمی میرآباد امامقلی» ریگان از حمله به کارخانه گاز استان کرمان و همچنین احداث جاده در این محوطه ساسانی خبر داد و تاکید کرد: وزارت راه و شرکت گاز خسارات جبران ناپذیری به این میراث ملی وارد کرده اند و باید جبران کنند.

به گزارش ترند روز، محوطه قدیمی کاخ میرآباد در شرق روستای میرآباد امامقلی در شهرستان ریگان و بخش نصیریه منطقه گنبکی استان کرمان قرار دارد. باستان شناسان قدمت این محوطه را که حدود 12 هکتار وسعت دارد را به دوره ساسانی و مسلمانی نسبت داده اند.

به گفته شهرام زارع – رئیس دفتر باستان شناسی کاخ قدیم – این محوطه دارای تپه های متعددی بوده که بلندترین آنها از سطح زمین مجاور او حدود 3 تا 3.5 متر ارتفاع داشته است.

در سال 1397 سند ثبتی برای این منطقه تنظیم شد که به شماره 33062 سال 1399 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.قبل از آن اما چندین بار حمله محلی.

زارع – رئیس اداره باستان شناسی محوطه «آخرین قلعه امامقلی میرآباد» ریگان – در این باره می گوید: این محوطه با وجود اهمیتی که دارد، متأسفانه به طور کامل آسیب دیده و بخش مهمی از آن در اثر گذر ریگان- فهرج تخریب شده است. جاده آسفالته در اوایل دهه 1370. نیروگاه گاز استان کرمان که زیر نظر شرکت ملی گاز ایران است در سال های اخیر آسیب های جبران ناپذیری به بخشی از این میراث ملی وارد کرده است.

وی این خسارات را غیرقابل جبران می داند که به طور ناگهانی رخ داده است، اما گفت: از وزارت راه و شرکت ملی گاز انتظار می رود در چارچوب تحقیقات امداد و نجات و باستان شناسی و تدابیر امنیتی خسارات وارده را به نحو مقتضی جبران کنند. مربوط به تحقیق و حفظ این اثر ملی.شرکت کنید

به گفته این باستان شناس، از ویرانه های مهم این منطقه چهار بنا یا آتش است که برای بررسی تحولات نظام مذهبی آن دوره حائز اهمیت است.ساسانی. این بنا از یک میدان مرکزی و راهروهای پیرامونی تشکیل شده است و محوطه های معماری زیادی در اطراف آن وجود دارد.

وی به آنچه در آن منطقه یافت اشاره کرد و گفت: بنای بزرگی در مجموعه وجود دارد که احتمالاً قلعه یا کاروانسرا بوده و هنوز کاربری آن مشخص نیست. همچنین در این محوطه دو ستون وجود دارد که تمامی مصالح ساختمانی از خشت و لایه‌های لایه‌ای ساخته شده است و بیشتر آن‌ها در زمان رها شدن در زیر زمین مدفون شده‌اند.

زارع به تازگی طرح میدانی تعیین حریم قلعه میرآباد امامقلی را تکمیل و محدوده آن را ارائه کرده است. وی گفت: به منظور رفع مخاطرات و ارائه حمایت های قانونی و همچنین نظارت بر برخی سوالات پژوهشی، تصمیمات منطقه ای و پیشنهادات حفظ حریم خصوصی در دستور کار قرار گرفت و با ایجاد 19 گمانه آزمایشی، محدوده محدوده مشخص شد. البته باید پس از جمع آوری گزارش ها و نقشه های مربوطه انجام شود.

رئیس دفتر باستان شناسی کاخ قدیم گفت: این مجموعه تاریخی یکی از منابع ناشناخته فرهنگی است که در سال های اخیر با تلاش باستان شناسان شناسایی و معرفی شده است و خوشبختانه اهالی منطقه، شورا و اهالی روستای میرآباد می خواهند از آن به عنوان میراثی برای حال و آینده محافظت کنند.

وی ادامه داد: مسئولان و مسئولان منطقه نیز به میراث فرهنگی علاقه مند هستند و هنوز آگاهی عمیقی نسبت به اهمیت میراث فرهنگی و استفاده از آن برای غلبه بر مشکلات منطقه وجود ندارد.

حمله به اماکن ساسانی

خرابکاری تصادفی یا عمدی تنها مشکل این سایت ساسانی نیست. زارع گفت: با توجه به بحران زیست محیطی مشکلات زیادی در مناطق خشکی مانند ریگان به وجود آمده است که توسعه این مناطق در آینده بدون موافقت و مدیریت جدید منابع فرهنگی امکان پذیر نیست. بحران آب آسیب جدی به اقتصاد تک محصولی و معیشت سنتی کشاورزی منطقه وارد کرده است و باید در آینده تدابیری اتخاذ شود.

این باستان شناس می گوید: متأسفانه شهرهای حاشیه کویر از هر نظر متروک بود و با وجود بضاعت فرهنگی و وجود آثار تاریخی فراوان، فعالیت عمده ای در این مناطق در زمینه مدیریت منابع فرهنگی صورت نگرفت.

برنامه ارزیابی باستان شناسی تعیین حریم و ارائه حریم قلعه قدیمی میرآباد امامقلی به گفته شهرام زارع با مجوز پژوهشکده میراث فرهنگی و گردشگری و همکاری با مدیرکل میراث فرهنگی. ، گردشگری و صنایع دستی در استان کرمان، نمایندگی میراث شهرستان ریگان، فرمانداری ریگان، بخش گنبکی و روستای میرآباد امامقلی ساخته شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا