عمومی

یادکرد از حسین بنایی با نگاهی به اوضاع امروز

دکتر. حسین بنایی یکی از چهره‌های تاریخی ایران است که تأثیر زیادی در آموزش و پرورش و ورزش کشور دارد. وی در سال 1290 در مشهد به دنیا آمد. او «مردی بزرگ در تاریخ ورزش، آموزش و موسیقی، مؤسس بسیاری از شرکت‌های تعاونی، مؤسس مسابقات ورزشی در مدارس و دانشگاه‌ها، مؤسس آموزش عالی تربیت بدنی در دانشگاه، استاد دانشگاه، خلاق هنرمند، نقاش (در کلاسیک، مدرن، کارتون و مینیاتور)، نویسنده 57 کتاب درسی، مترجم فرانسوی و انگلیسی، نویسنده حقوق، خدمت عاشقانه برای آموزش نسل آینده، مؤسس اردوها و زمین های ورزشی و خانه های پیشاهنگی، قهرمانان و مروجین رشته های مختلف ورزشی، مردان شجاع، متدین، شریف و بزرگ که در رده مردان پیشکسوت این سرزمین قرار گرفت» (1).

حسین بنایی مدرک تحصیلی، روانشناسی و تربیت بدنی خود را از آمریکا دریافت کرد و به ایران بازگشت و در سال 1332 سازمان پیشاهنگی را مجدداً در کشور تأسیس کرد و از کارهای به یادماندنی وی می توان به تغییر باغ منظره به عنوان اردوگاه آموزشی و تفریحی پیشاهنگان اشاره کرد. و همچنین راه اندازی کمپ کلکچال در ارتفاعات همین منطقه که به یک مرکز مهم ورزشی و آموزشی نیز تبدیل شد. بنای همچنین در شهرهای رامسرا، مشهد و نیشابور اردوگاه‌های بزرگ گشتی ایجاد کرد و به همین دلیل در ده‌ها نقطه دیگر کشور ساختمان‌ها و مراکز کوچک‌تری ساخت. کار ارزشمند او این است که با مسئولیت شخصی و با معرفی مراکز و جلب همکاری مردم، بیشتر هزینه های ساخت و نگهداری این بناها را تامین می کند و با وجود اینکه از جایگاه علمی و اداری بالایی برخوردار بود، اغلب استفاده می کرد. بیل و تبر در کارشان ساخت و نگهداری باغ نه به صورت نمادین بلکه با تمام قوا و بیش از کارگران عادی انجام شد. انصاف است اگر مقامات ارشد کشور ماهیت این شخصیت را با مدیران انتصابی فدراسیون های ورزشی یا مسئولان نهادهای «فرهنگی» امروز مقایسه کنند، ارزیابی کنند که این مردان با خرج کردن پول از جیب کشور چه می کنند! حداقل من در فدراسیون ورزشی می دانم که چقدر سفرهای خارجی، هزینه ها، جمع آوری کمک های شخصی توسط “مدیریت” این سازمان های مردم نهاد انجام می شود و نتیجه آن چیست و قیمت پایین موجود است. .

خاطرات حسین بنایی با توجه به شرایط امروز

این یک فاجعه تاریخی است که افراد مشهور و ثروتمندی مانند دکتر بعد از انقلاب دستگیر شدند. بنایی، اما پس از مدتی متوجه می شوند که هیچ نقطه سیاهی در کارنامه آنها وجود ندارد. اما از سمت مدیریتی اش برکنار شد و مجبور به مهاجرت شد. پس از آن، سازمان پیشاهنگی فعالیت های متعددی را برای کودکان و نوجوانان از جمله انجام کارهای خیر، داوطلبی، ورزش، زندگی در زیر چادر، توانایی زندگی در طبیعت و «حافظه جمعی» برای توده ها معرفی کرد. ایرانی ها به مدرسه می روند، برای استفاده از خانه هایشان ویران می شوند. همچنین یک سری فجایع دیگر از جمله این نمایش و کلکچال رخ می دهد که نمونه ای از هزاران سوء مدیریت دیگر است. منظریه و کلکچالی که او تأسیس کرد سالها به روی مردم بسته بود و بعدها که ظاهراً مدیریت آنها به وزارت آموزش و پرورش سپرده شد، شور و شوق، ورزش و مهربانی آنها از بین رفت. حتی زمانی (چند سال پیش) به دلیل بدهی وزارت آموزش و پرورش توسط بانک جهانی تصرف شد! در ماندریه و کلکچال بناها و جاده های دیگری ایجاد شد که تمامیت طبیعی و تاریخی آن را به کلی از بین برد و مطمئناً پول زیادی به جیب تاجران و کارگران انداخت.

ناآرامی های مستمری که در روزهای اخیر شاهد آن بودیم نتیجه طرد مردان و زنان توانمندی چون حسین بنایی به دلیل ظاهر و پوشش و انتصاب افراد نامناسب در نهاد است.دولتی که با ایجاد ظاهری دوستدار دولت یا در مقابل پوشش زنان و مردان دیگر، ماهیت استثماری و نیات کثیف خود را پنهان می کنند. در حال حاضر می توان همه نارضایتی ها را ناشی از توطئه خارجی دانست و یا اینکه چشم بر واقعیت جامعه و محیط می بندیم و وانمود می کنیم که در مسیر پیشرفت و سربلندی کشور حرکت می کنیم… اما اگر رهبران کشور آرام آرام سیاست های اشتباه خود را برنگردانند و زمینه رشد افکار را ایجاد نکنند، اگر غیر از این ندهند، ایرانیان عزیز شاخص هایی مانند بهداشت محیط، توسعه اقتصادی، یکپارچگی پول ملی، یکپارچگی از گذرنامه کاهش بیشتری خواهد یافت و علائمی مانند فرار مغز و سرمایه افزایش می یابد.

* فعال محیط زیست

ص

1) از سایت شعار سال.

برای اطلاعات بیشتر در مورد Dr. بنایی می توانید کتاب را ببینید دکتر. حسین بنایی مردی چون خار

233233

دکمه بازگشت به بالا