بین الملل

گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیران خارجه جمهوری‌آذربایجان و یونان

به گزارش ترند روز، وزیر امور خارجه روز شنبه با نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان گفت‌وگو کرد و در خصوص برخی موضوعات مرتبط با روابط دوجانبه و وضعیت نهایی مذاکرات برای رفع این مجازات گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این گفت و گو با بررسی ظرفیت های فراوان دو کشور برای گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی، بر لزوم حفظ روابط تاکید کرد که از دیرباز در هر دو طرف تحت رهبری یک سوم بوده است. -بازیکنان پارتی

امیرعبداللهیان درباره تحریم‌های نهایی لغو مذاکرات با همتایان یونانی خود صحبت کرد و بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق خوب و پایدار تاکید کرد.

وزیر امور خارجه یونان در این تماس تلفنی ضمن تاکید بر اهمیت روابط دو کشور، بر تداوم روابط بین مقامات عالی رتبه ایران و یونان تاکید کرد.

دو طرف با بیان روابط تاریخی دو کشور، بر اهمیت گسترش روابط آتن و تهران و تداوم همکاری ها در عرصه بین المللی تاکید کردند.

پس از آن در گفت و گوی تلفنی وزیر امور خارجه و جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، دو طرف در مورد توسعه همکاری ها در زمینه روابط دو کشور گفتگو کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس بر ماموریت مشترک وزارت امور خارجه در زمینه توسعه روابط سیاسی تاکید کرد.

وی که سال گذشته در نشست روسای جمهور دو کشور صحبت می کرد، گفت که توافق بزرگی در سطح ریاست جمهوری حاصل شده است که اجرای آن بخشی از برنامه زمان مشترک تهران و باکو است.

وزیر امور خارجه حفظ کمیسیون مشترک اقتصادی باکو را یکی از تحولات مهم در توسعه روابط دو کشور عنوان کرد.

وزیر امور خارجه در بخشی دیگر از این گفت‌وگوی تلفنی با مجمع پارلمانی اکو جمهوری آذربایجان گفت‌وگو کرد و ابراز امیدواری کرد که نشست آتی موجب بهبود بیشتر سازمان اقتصادی (اکو) شود.

جیحون بایرام اف همچنین بر لزوم توسعه روابط دو کشور تاکید کرد و برای ادامه سفرهای دیپلماتیک و تقویت روابط سیاسی در سطوح مختلف با تاکید بر روابط نزدیک و غیرقابل مذاکره بین دو کشور ابراز آمادگی کرد.

وی در ادامه درباره توافق صورت گرفته بین دو رئیس جمهور، حضور شرکت های ایرانی در بازسازی قره باغ را گامی بزرگ در این روند خواند.
دو طرف در این فراخوان بر اهمیت تداوم گفت وگوها و همکاری های منطقه ای و بین المللی و پرهیز از تماس با همدستی دشمنان دو کشور تاکید کردند.

311311

دکمه بازگشت به بالا