عمومی

گذرگاه لوهانسک _ دونسک، گذر تاریخی دیکتاتوری

در ژوئن 1941، در سیصدمین سالگرد تهاجم ناپلئون بناپارت به روسیه، ارتش هیتلر به مرز شوروی حمله کرد و عبور از اوکراین و گذرگاه لوهانسک – دونتسک در شرق اوکراین توسط ارتش هیتلر را آسان کرد، اما با ادامه جنگ، غذا و مشکلات تدارکاتی در آن زمان با هر دو ارتش مواجه شد و با این خط به سرزمین خود بازگشتند و سرانجام ناپلئون، هیتلر و کشورشان متحمل شکست‌ها و بلایای بزرگ شدند.

پس از 80 سال، بزرگراه لوهانسک – دونتسک شاهد یک رویداد بزرگ دیگر بود که تنها مسیری است که تغییر کرده است.

حملاتی که مانند ناپلئون و هیتلر، رعد و برق برای گرفتن عمل از مدافعان تلقی می شد و ارتش پوتین در سه روز کیف پایتخت اوکراین را اشغال کرد و مانند جنگ در گرجستان و شبه جزیره کریمه، جهان بود. آن را به کار برد، اما تاریخ آنقدر تکرار شد که نیروهای متجاوز اشتباه محاسباتی کردند و از خودگذشتگی خود در باتلاق گیر کردند.

به گفته برخی ناظران، روسیه در حال حاضر در جنگ با اوکراین (روبل سقوط کرد، بورس مسکو سقوط کرد، تحریم‌های اقتصادی، هزینه نرم‌افزارهای جنگی و غیره) خسارت اقتصادی تا سقف 800 میلیارد دلار متحمل شده است و وضعیت اقتصاد نامشخص است. . روسیه تا کی می تواند این جنگ را مدیریت کند، اما آنچه مشخص است این است که فروپاشی اقتصاد روسیه و رکود شدید این اقتصاد که در سال های اخیر چندان خوشایند نبوده، به معنای هرج و مرج جنگ است.

جنگ در تمام نقاط جهان صرف نظر از رنگ چشم و موی آسیب‌دیدگان امری اجتناب‌ناپذیر و اجتناب‌ناپذیر است و امید است که به زودی شرارت‌های جنگ‌های دیگر ریشه‌کن شود. و روسیه آماده صلح خواهد بود حملات خود را متوقف کند.

* دکترای روابط بین الملل، استاد دانشگاه و مدیر گروه تحقیقات درگیری و همکاری در خاورمیانه در حال حاضر در مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه

دکمه بازگشت به بالا