عمومی

کی روش، انتخابی سیاسی در خدمت کدام تیم ملی فوتبال؟!

شاید بتوان گفت مرتضی رضایی اولین انتقاد از آقای دکتر را توضیح داد. تاج در فوتبال پس از آن مصاحبه گفت: “آقای تاج! تا روز قیامت از شما می پرسیم که در مورد مارک ویلموتس چه اتفاقی افتاده است؟ قلم اما با این انتقادات مطابقت نمی کند و مسائل مشابهی را مطرح می کند که گاهی شروع کنیم. زیر سوال بردن دستاوردهای آقای تاج.

اسکوچیج، مربی ای که تیم را به جام جهانی فرستاد و تیم او را با خود نبرد!
دراگان اسکوچیچ در فصل 2013-2014 اولین بازی خود را در فوتبال ایران انجام داد و در رسانه ها به عنوان سرمربی تیم ملوان بندرانزلی معرفی شد. او با هفتمین قهرمانی و نمایش های خوب به این تیم آمد. وی سپس با تیم های فولاد خوزستان، خونه به خونه بابل و صنعت نفت آبادان تا پایان ادامه داد و پس از جدایی از تیم صنعت نفت، سرمربی تیم ملی ایران برای بازی های مقدماتی جام جهانی 2022 قطر شد. او علاوه بر هدایت تیم ملی به جام جهانی، برای اولین بار دو رکورد را نیز برای تیم ملی به ثبت رساند:
آنها با شکست امارات متحده عربی در 15 اکتبر 1400 در نیمه نهایی جام جهانی 2022 قطر توانستند 10 پیروزی متوالی را در تاریخ تیم ملی کشورمان به ثبت برسانند.
او همچنین توانست در بهمن 1400 به جام جهانی برسد که سریع ترین جام تاریخ ایران بود.
به این ترتیب او در رده 25 مربی برتر جهان در سال 2021 قرار گرفت. اما اسکوچیج در 29 تیر 1401 توسط کمیته فنی فدراسیون فوتبال ایران برکنار شد، اگرچه حتی در تاریخ 20 تیر 1390 به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ابقا شد. 5 تیر 1401. در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال، اما در 25 شهریور 1401 دوباره از سمت خود برکنار شد. اگرچه بسیاری از ناظران معتقد بودند که او برای مربیگری در جام جهانی خوب نیست، اما هیچکس نمی توانست استدلال کند که اگر او می ماند، رکورد تیم ملی ایران بدتر می شد.

که سوار بر کالسکه سوار بر اسب زین شده
زمانی که آنها به کارلوس کی فرصت مربیگری تیم جام جهانی اسکوچیگ را دادند، به او افتخار دومین جام جهانی را دادند و در میان سرمربیان این کشور در رده سوم قرار گرفتند. تاریخ جهان این سفر بیهوده نبود زیرا اگر دراگان اسکوچیچ با دستمزد 650 هزار یورویی در سال به عنوان سرمربی تیم ملی ایران باقی می ماند، در بین 32 تیم حاضر در رده بیست و سوم قرار می گرفت. او قهرمان جهان خواهد شد اما کارلوس کی روش. به نقل از سایت گل، او با بیشترین دستمزد در رده نوزدهم مربی قرار گرفت. کی روش علیرغم همه انتقادها به عنوان مربی انتخاب شد و نتایجی به دست آورد که باعث شد بزرگترین حامی او – آقای مهدی تاج – این هفته عذرخواهی کند.
پیش از آن مهدی تاج با تمام اغراق ها و تایید و تکذیب ها تنها در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال که هشتم شهریور ماه برگزار شد حضور داشت و تنها در دور اول 51 رای کسب کرد. با 80 رای به عنوان رئیس جدید فدراسیون. فوتبال ایران انتخاب شد. او که قرار بود تا دو سال آینده که انتخابات جدید برگزار می شود، ساکن دفتر رئیس جمهور باشد، در شرایطی سردمدار فوتبال ایران شد که طرفداران کمی داشت. مهدی تاج در دوران ریاست فدراسیون به دلیل امضای قراردادی جنجالی با مارک ویلموتس بلژیکی زیر ذره بین قرار گرفت و بسیاری خواهان محاکمه او به دلیل از دست دادن بخشی از پول بودند. زمانی که اوضاع به هم ریخت، او با تظاهر به آسیب دیدگی از فدراسیون فوتبال استعفا داد و اعضای هیئت حاکمه آنها به نوبت از فدراسیون خارج شدند تا زمینه رسیدگی به این افراد فراهم شود. حداقل این مشکلی است که رئیس کمیسیون 90 مجلس شورای ملی با مسئولان سازمان حسابرسی وعده داده است. علیرغم وارد شدن تاج به عنوان متهم اصلی این پرونده، به همراه هفت عضو دیگر که توافقنامه ویلموتس را امضا کردند. اما هیچ اتفاق روشنی نیفتاد.
فلاحتی رئیس اولین کمیته انتخابات فدراسیون فوتبال در مراسم انتخابات فدراسیون با بیان اینکه جا دارد از دستگاه های کنترلی که افتخارآمیز ما را حمایت کردند و اجازه وقوع حوادث غیرمترقبه را ندادند تشکر کنم. البته او توضیح نداد که منظورش از نهادهای نظارتی چیست، چه حمایت هایی انجام داده اند و مهمتر از همه این که با تفسیر او از چه اتفاقاتی جلوگیری شده است. وی نکته دیگری را نیز مطرح کرد و گفت شهادت می دهد که نیروی نظارتی دغدغه اصلی است که می خواهد انتخابات برگزار کند. فلاحتی جدا از نگرانی سازمان دولتی درباره انتخاب فوتبال گفت که در این مدت احساس می کردم وسط دشت مقدس شلمچه هستم و بعد از 40 سال برایم زنده شد آن خاطرات. این جمله بر این مشکل افزود!

انتخاب کمک مربی معروف انگلیسی برای رویارویی با تیم ملی انگلیس؟!
اگرچه کارلوس کی روش اصالتاً پرتغالی است، یکی از برجسته ترین بخش های داستان او دستیار سر الکس فرگوسن، مربی سابق منچستریونایتد است که توسط مقامات سلطنتی بریتانیا به مدت 27 سال عنوان سر (SIR) را به او اعطا کرد. ). سالها به عنوان مربی پرافتخارترین تیم باشگاهی انگلیس. شکی نیست که انتخاب این نام مستعار توسط فرگوسن تصادفی نبوده و او دستیاران خود را بدون شناخت انتخاب نکرده است. کی روش به مدت شش سال در دو نوبت جداگانه دستیار اول فرگوسن بود.
به هر حال پس از اینکه اسکاچیج تیم ملی را به جام جهانی رساند، قرعه کشی جام جهانی انجام شد و مشخص شد که ایران با انگلیس، آمریکا و ولز هم گروه است، گروهی که در واقع یک گروه خانوادگی انگلیس است زیرا ولز است. هنوز بخشی از آن از پادشاهی بریتانیای کبیر و آمریکا را نیز می توان فرزند بریتانیای کبیر دانست. به هر حال پس از این قرعه کشی، هیئت مدیره فدراسیون فوتبال تغییر زیادی کرد و تاج و دو دستیارش به عنوان سرپرست فدراسیون منصوب شدند و سپس کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی شد.ایرانی.
شاید یکی از اولین کسانی که درباره ارتباط احتمالی این دو مشکل (همگروه شدن ایران با سه تیم خانوادگی انگلیسی و تغییر ناگهانی سرمربی تیم ملی) صحبت کرد، خداداد عزیزی بود. او در مصاحبه با خبرالشرطی گفت که انتخاب کی روش کاملا سیاسی و دیکته شده بود و توضیح داد که همان مردانی که تاج را آوردند به او گفتند کی روش را هم بیاور. به گفته وی، تحلیل آنها این است که کی روش در بازی قرن مقابل آمریکا روی نیمکت تیم ایران بهتر عمل می کند و اگر در گروه ما آمریکا نباشد، کی روش هرگز نخواهد آمد.
خداداد عزیزی که همیشه به صداقتش معروف بوده، حتی آب پاکی را روی دست هیئت حاکمه فدراسیون فوتبال ریخت و گفت که بسته شدن هیات حاکمه بر عهده اوست. عزیزی گفت: «خدای هیئت مدیره! به شما که دو ماه پیش از سینه خود محافظت کردید (برای محافظت از اسکوچیچ) باید از جایی به شما گفته شود که اسکوچیچ را بردارید وگرنه چه اتفاقی افتاد که ناگهان قفسه سینه جمع شد و سرها و هر دو گفتند که اسکوچیچ باید برود. ! ? حتما از جای دیگری به شما گفته اند! اگر نه حتما از تاج می ترسیدی و مهدی تاج به تو گفته که باید بیاید. اما اگر از جای دیگری به شما بگویند یا اینکه تاج یا یکی دیگر از رئیس های فدراسیون حرف اول و آخر را بزند واقعاً برای ما در فوتبال معنی دارد؟ ایرانی هستید یا نه؟ برو خونه، این فوتبال برات مهم نیست.”
خداداد اگرچه در تحلیل خود با تاج و کی روش مخالف بود، اما این تغییر را به نفع تیم برشمرد و گفت ایران با کی روش «بازتر» است. اتفاقی که در ادامه افتاد نشان داد که این قسمت برخلاف پیش بینی او بوده و در واقع این تغییر باعث شد تا ایران سنگین ترین شکست تاریخ فوتبال جام جهانی را تجربه کند! شکست 6 بر صفر مقابل انگلیس یکی از بزرگترین شکست های تاریخ فوتبال ایران محسوب می شود. پیش از این در سال 1950 ترکیه در دیداری دوستانه 6 بر یک مقابل ایران شکست خورد. ایران همچنین در سال های 1958 و 1972 به ترتیب 5 بر صفر از کره جنوبی و مجارستان شکست خورد. به عبارتی تیم ملی ایران پس از 72 سال بار دیگر شکست 6 گلی را در عجیب ترین اتفاق تاریخ تجربه کرد.
جواد خبیانی وقتی در برنامه تلویزیونی «جم و مردم» که به بحث جام جهانی درباره شکست تیم جمهوری اسلامی ایران مقابل آمریکا می پردازد، چنین تحلیلی داشت: کی روش، آمریکا را می بردیم. اگرچه جواد بعدها بابت این ادبیات که به نظر او نقض اخلاق رسانه ای بود، عذرخواهی کرد، اما هرگز از انتقاد از دستاوردهای کی روش در فوتبال عقب نشینی نکرد.
جواد خبانی و بسیاری دیگر مانند او اشتباهات زیادی مرتکب نشدند و آنچه جای تعجب دارد این است که کی روش در بازی استراتژی دفاعی را در پیش گرفت که دفاع اتوبوسی محسوب می شد و با مخالفت بسیاری از هواداران و تحلیل گران مواجه شد. مهدی حاج محمد، فوتبالیست ایرانی درباره باخت یک بر صفر تیم ملی مقابل آمریکا در گروه B جام جهانی 2022 قطر، گفت که می‌دانستم به جز کی‌روش همه چیز سیستم دفاعی خود را راه‌اندازی خواهد کرد. وی گفت: وقتی بازی یک بر صفر بود تیم ملی شروع به حمله کرد اما قبل از آن گل اگر آمریکا دروازه بان نداشت گلی نمی زد و به نظر من باید یک گل می زد. گل.” کی روش. به بازیکنان گفت که باید برای برد به میدان برویم.» میثقی در برنامه فوتبال برتر با استفاده از مصاحبه اخیر کی روش، اگرچه رسانه ملی مبنای محکمی برای انتقاد از کی روش نداشت، اما بدون توجه به اینکه دفاع تیم ملی مصاحبه فوتبال باعث توهین مسئولان
پس اگر پیش بینی خداداد عزیزی درست باشد و تغییرات ناگهانی در تیم ملی سیاسی باشد، این تغییرات باعث “بازتر” شدن تیم ملی نشد، بلکه “بازتر” شد!

دکمه بازگشت به بالا