اجتماعی

کشور در فصل بارش‌های شدید/ آیا سیلاب کنترل شدنی است؟

ایران به عنوان کشوری آسیب پذیر در برابر تغییرات آب و هوایی، در سال های اخیر با سیل های ویرانگر مواجه بوده است. سیلاب هایی که برخی از آن ها با رقیق شدن کانال ها و افزایش سطح آب قابل کنترل است اما خسارات جانی و مالی زیادی به بار آورده است.

به گزارش ترند روز، با توجه به صدور اخطار هواشناسی مبنی بر ورود سامانه بارشی به کشور و بارندگی در برخی استان ها، وجود سیلاب و سیلاب پیش بینی می شود. در سال‌های اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی و فعالیت سامانه‌های بارشی زیاد و شدید در خارج از فصول طبیعی از جمله رویدادهای موسمی و بارندگی سالانه، کشور ما دچار سیل وسیع و گسترده‌ای شد که خسارات زیادی به بار آورد.

با توجه به تغییرات آب و هوایی و محیطی کشور، در زمان های خاصی سیل رخ می دهد و در این زمان های مختلف به دلیل شکل و شدت بارندگی، سیلاب ها و پادشاهی های ویرانگر به وجود می آید. این سیلاب ها برای حفظ وضعیت اکولوژیکی آب لازم نیست مگر گذشت زمان که تجهیزات در آن نصب می شود تا در عین حال آب خوبی داشته باشیم.

سیل باعث وارد آمدن خسارات جانی و مالی به گردشگران در مسیر رودخانه ها و آبگیرها می شود و نه تنها به آبزیان آسیب می رساند. طغیان باعث شستشو و فرسایش بستر رودخانه می شود و می تواند ویژگی های طبیعی رودخانه را تغییر دهد و باعث تخریب ساختمان ها و سازه ها در مسیر سیلاب شود.

بیشتر بخوانید:

برای کاهش خسارات ناشی از سیل چه باید کرد؟

یکی از مهم ترین اقداماتی که می توان برای کاهش خسارات ناشی از سیل انجام داد آموزش است. مثلاً به فرزندانمان یاد بدهیم که در چنین شرایطی در آب شنا نکنند. استفاده از دستگاه های هشدار سیل در بالادست یکی دیگر از راهکارهایی است که از وظایف وزارت نیرو می باشد در حالی که در کشور این دستگاه ها حتی در رودخانه های بسیار مرتفع نیز مورد استفاده قرار نمی گیرد -حتی مهم است اما در کشورهایی مانند ژاپن و مالزی برای چند دقیقه از دستگاه های هشدار سیل استفاده کنید قبل از وقوع سیل بلافاصله با آژیر به مردم هشدار داده می شود.

محمد موسوی خوانساری -عضو انجمن آب و زمین پایدار ایران- درباره اهمیت هشدار فوری در زمان وقوع بلایای طبیعی می گوید: در سیل تابستان امسال اگر یکی دو دقیقه قبل از وقوع سیل به مردم اطلاع می دادیم حتماً باید اطلاع رسانی کنیم. توانستند ماشین خود را از آب بیرون بیاورند.به حاشیه رودخانه بروید و از آسیب مالی یا جانی جلوگیری کنید.

احیای گیاهان فوق

ابوالفضل میرقاسمی کارشناس منابع طبیعی و مدیریت آب راهکارهایی را برای کاهش خسارات ناشی از سیل در مناطق پایین پیشنهاد می کند و می گوید: اقداماتی از قبیل ایجاد و احیای رویش در بالا چه به صورت جنگلی و چه به صورت چمن باید انجام شود. در دستور کار قرار گیرد. باید کاری کنیم که آب باران با مدیریت آب و استحصال آب وارد خاک شود تا خاک غرق نشود و خاک حاصلخیز از بین نرود و تبدیل به این آب ها نشود.

مهم این است که اگر آب ذخیره می شود، خاک را هم نگه می دارند زیرا آب باید جریان داشته باشد تا خاک را با خود ببرد، اما اگر آب وارد خاک شود، جاری نمی شود و باعث فرسایش نمی شود و گیاهان را تقویت می کند. آب جاری تبدیل به رودخانه می شود.

تعویق ساخت سدها و حوضچه های پخش سیل

در این وسط با تاخیر در ساخت سد می توان از خسارت و تلفات جلوگیری کرد. این سدها تلاقی آب در رودخانه های مختلف را به تاخیر می اندازد. به عنوان مثال، اگر رودخانه ای 10 شاخه اصلی داشته باشد، سه شاخه اصلی اول، یک ساعت بعد یک شاخه اصلی دیگر و یک ساعت بعد از آن یک شاخه اصلی دیگر جریان می یابد و این روند تا زمانی که همه رودخانه ها به هم متصل شوند ادامه می یابد. . سر وقت. این عمل “زمان فوکوس” نامیده می شود که با تغییر زمان فوکوس قدرت تاخیر را افزایش می دهد.

در نواحی پایین تر، می توان بر روی آبرفت ها و مخروط های آبرفتی حوضچه های پراکندگی سیل بسازیم تا آب را به سمت آب این حوضچه ها هدایت کنیم و به آرامی اجازه ورود آب را بدهیم و از آسیب های پایین دست بکاهیم.

مهمترین چیز این است که در این دنیا فقط یک سیل قابل کنترل است و بقیه غیر قابل کنترل است، اما باید مراقب باشیم که مسیر سیل را آزاد بگذاریم. لازم است از سیلاب برای بازکردن کانال سیلاب بهترین استفاده را کرد، نه اینکه به مرز و بستر رودخانه تجاوز کرد و به سیلاب در پایین دست جاری شد زیرا کاربری های تعریف شده در زیر کافی است. هرگونه مانعی برای سیل خسارات زیادی به شهروندان و شهرها وارد می کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا