فرهنگ و هنر

کشف اتفاقی مجسمه تاریخی در مزرعه سیب‌زمینی

بر اساس گزارش های روشن و مستدل Ancient Origins، بسیاری از آثار تاریخی و خرابه های باستانی به طور اتفاقی توسط کشاورزان در مزارع کشف شده است. اخیراً در یکی از روستاهای کوچک قرقیزستان اتفاق افتاد و یک کشاورز به طور غیرمنتظره ای مجسمه غول پیکر متعلق به قرن ششم پس از میلاد را در زمین کشاورزی پیدا کرد.

در 15 اکتبر 2022، یک کشاورز به نام “ارکین توربیو” هنگام کار در مزرعه سیب زمینی با چیزی سخت در زمین برخورد کرد. او که فکر می کرد به سنگ بزرگی برخورد کرده است، به کندن آن ادامه داد تا سنگ مزاحم را از بین ببرد. سرانجام با مجسمه سنگی بزرگی به شکل صورت و بدن انسان برخورد کرد.

کشاورز به زودی متوجه شد که مجسمه سنگی که پیدا کرد در واقع نسخه بزرگی از نوعی مجسمه به نام “بالبال” است. از این نوع مجسمه ها به عنوان سنگ قبر یا نشانگر قبر استفاده می شود.

مجسمه پیدا شده در مزرعه “ارکین” حدود 3 متر ارتفاع دارد. این مجسمه مردی را نشان می دهد که زره پوشیده است که یک دستش در کنارش و دست دیگر جلوی بدنش تا شده است. روی دست این مجسمه شمشیر کوچکی حک شده است که قسمت پایین آن تراشیده نشده است و می توان نتیجه گرفت که این قسمت از مجسمه در خاک مدفون شده است.

اما مجسمه سنگی یافت شده در مزرعه “ارکین” همان مجسمه موجود در قرقیزستان نیست. تاکنون بسیاری از این نوع مجسمه ها پیدا شده است و می توان نتیجه گرفت که استفاده از این مجسمه ها از قبل در این منطقه رایج است.

دکمه بازگشت به بالا