اجتماعی

کاهش ۷۰ تا ۸۰ درصدی جمعیت‌ «کرکس‌ها»

عضو کارگروه ویژه حفاظت از عقاب اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) از وضعیت اسفبار عقاب ها و کاهش 70 تا 80 درصدی جمعیت برخی گونه ها در جهان خبر داد و گفت: نقش پاک کنندگی در طبیعت که به خود آسیبی نمی رساند.

علیرضا هاشمی در گفت وگو با ترند روز. عقاب در سال های اخیر در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است و می گوید: اولین دلیل این توجه این است که عقاب اغلب به عنوان یک نماد زیستی در جهان استفاده می شود.تا بتوانیم تغییرات پیرامون خود را بهتر درک کنیم. در حال حاضر نمی توانیم همه چیز را زیر نظر داشته باشیم. بنابراین ما به نشانه نیاز داریم، گاهی اوقات آن نشانه ها موجوداتی مانند عقاب هستند. نابودی و تهدید این موجودات نشان می دهد که وضعیت طبیعت خوب نیست.

مدیر انجمن پرنده شناسی طرلان افزود: عقاب ها موجوداتی هستند که در رأس هرم غذایی قرار دارند. به این ترتیب ارگانیسم مطابق روند چرخه و هرم تغذیه می کند. در بالای این هرم گونه هایی قرار دارند که به طور مستقیم یا غیرمستقیم از لایه های زیرین زندگی می کنند و هر تغییری در لایه زیرین باعث تغییرات عمیقی در موجودات بالای اهرام از جمله عقاب می شود. بنابراین، این گونه ها می توانند شاخص های بسیار خوبی باشند. اگر عقاب در شرایط خوبی نباشد به این معنی است که انسان ها به زودی به این موج ناامنی و ناراحتی خواهند پیوست.

چند عقاب در جهان وجود دارد؟

هاشمی درباره تعداد عقاب های دنیا گفت: به طور میانگین بیش از 50 تا 60 درصد جمعیت جهان ناپدید شده اند. حتی در سال های اخیر تعداد برخی از گونه های عقاب در جهان بین 70 تا 80 درصد کاهش یافته است و در برخی موارد شدت کاهش بسیار زیاد است.جمعیت آن به حدی است که برخی از عقاب ها در هند 90 عقاب کاهش یافته است. ٪. بیست سال که نشان دهنده خطر بزرگی است. این تهدید به حدی است که حتی در مناطقی مانند آفریقا، برخی از عقاب ها 70 درصد جمعیت خود را از دست داده اند.

وی تاکید کرد: وقتی مشکلی در این سطح از نفوذ وجود دارد باید فکری به حال آن کنیم زیرا در آینده مشکلات زیادی برای ما و دیگر موجودات زنده پیش خواهد آمد.

کاهش 70-80 درصدی در تعداد

عقاب دم سفید

اگر عقاب ناپدید شود چه؟

هاشمی به اهمیت حضور عقاب در طبیعت اشاره کرد و گفت: موجوداتی مانند عقاب جاسوس طبیعت هستند زیرا طبیعت را از آلودگی پاک می کنند و نقش پاک کنندگی دارند، بدون اینکه به حالت طبیعی آن آسیبی وارد شود. اگر مثلاً موجودی از سگ یا پستاندار وجود داشته باشد، آن را به موجودات دیگر حتی به انسان منتقل می کند و باعث شیوع این بیماری می شود یا حتی خوردن لاشه آن بیماری می تواند باعث بیماری شود، اما عقاب این کار را نمی کند. این شرایط را دارند زیرا دستگاه گوارش در برابر خوردن اجساد این بیماری ها بسیار مقاوم است. اگر عقاب لاشه هاری را بخورد نه تنها ضرری ندارد، بلکه هاری را از طبیعت دور می کند. در بسیاری از بیماری های دیگر، عقاب می تواند چنین نقشی را ایفا کند.

این عضو کارگروه ویژه حفاظت از عقاب‌های IUCN، وظیفه جمع‌آوری عقاب‌ها را اضافه کرد: آنها مردار می‌خورند نه شکارچی. حیوانات اغلب در طبیعت به دلیل تصادفات، کشته شدن توسط موجودات دیگر یا اغلب به دلیل بیماری می میرند. بنابراین عقاب ها با خوردن مردار به پاکسازی طبیعت کمک می کنند.

این پرنده شناس درباره وضعیت کرکس ها در ایران گفت: در دنیا درباره کار و تهدید کرکس ها مطالعات زیادی شده است اما متاسفانه در ایران کار زیادی انجام نشده است و می دانیم جایگاه آنها اشتباه است.

ایران و عقاب هایش

هاشمی علت وضعیت نامناسب کرکس ها در ایران را مورد بحث و بررسی قرار داد و توضیح داد: کرکس ها در ایران در محل های دفن زباله یافت می شوند در حالی که زباله ها، دفن ها و زباله ها وضعیت خوبی ندارند.ایران. بنابراین در ابتدا عقاب ها در مکان های خطرناک از غذای اشتباه استفاده می کنند. بدن آنها با تغذیه فلزات سنگین و سموم از زباله ها آسیب می بیندو این یکی از تهدیدات جمعیت آن است. در مقایسه با سایر موجودات، عقاب ها از این نوع تهدید مصون نیستند و حتی نسبت به اثرات برخی داروها بسیار حساس هستند.

دلایل تغذیه کرکس ها از زباله و زباله : تعداد حیوانات در کشور ما به شدت کاهش یافته و در نتیجه لاشه حیوانات کاهش یافته و چاره ای جز تغذیه از زباله و زباله ندارند. کاهش. او غذا ندارد. از سوی دیگر تعداد سگ های ولگرد برای عقاب ها مشکل ساز شده است. سگ ها مردار را روی زمین می خورند و عقاب ها جرات نزدیک شدن به سگ ها را ندارند، زیرا برخلاف سگ ها تهاجمی نیستند. به عبارت دیگر، رقبای غذایی آنها باعث شدند که کاهش غذا جمعیت عقاب ها را تهدید کند. از طرفی در دسترس بودن غذا برای سگ های ولگرد باعث افزایش تعداد آنها و تهدید عقاب ها می شود و این چرخه خطر ابتلا به عقاب ها را افزایش می دهد..

وجود انسان بلای عقاب است

این زیست شناس برتر به حضور انسان به عنوان تهدیدی بزرگ برای جمعیت عقاب اشاره کرد و افزود: تخریب زیستگاه ها و تداخل انسان با طبیعت بکر تهدیدی برای عقاب است. عقاب ها به حضور افراد در اطراف خود واکنش خوبی نشان نمی دهند و ترجیح می دهند در محیطی متروک باشند. سفر، سروصدا و به اصطلاح مزاحمت های انسانی به عنوان دلایل کاهش تعداد عقاب ها ذکر شده است. خطوط برق و برخورد پرندگان با خطوط برق از مهم ترین عواملی هستند که می توان از نظر مسئولیت انسانی برجسته کرد.

هاشمی خاطرنشان کرد: در ایران آنطور که باید از کرکس ها اطلاع چندانی نداریم و فقط می دانیم که آنها در معرض تهدیدهای زیادی هستند.

یکی از نژادهای اصلی مو در ایران

وی با اشاره به اینکه 23 نوع عقاب در جهان وجود دارد، به گونه های موجود در ایران اشاره کرد و گفت: انواع اصلی و رایج عقاب در ایران چهار نوع عقاب سیاه، کوچک (مصری) و هما است. .

کاهش 70-80 درصدی در تعداد

عقاب سیاه

کاهش 70-80 درصدی در تعداد

عقاب مشترک

این پرنده شناس افزود: عقاب دم سفید و عقاب هیمالیا دو گونه از عقاب ها هستند که در ایران کمیاب هستند.

کاهش 70-80 درصدی در تعداد

تخته هیمالیا

هاشمی تفاوت نام کرکس و دال را نمی دانست و گفت که می توان از هر دو استفاده کرد اما نام دال ریشه ایرانی باستانی دارد و بسیار قدیمی است. نام عقاب نیز از کلمه لاتین carrion گرفته شده و اشاره به غذای آن دارد، هر دو نام برای این پرندگان به کار می رود.

این پرنده شناس درباره تعداد گونه های کرکس در ایران گفت: اطلاعات خاصی از تعداد این گونه ها نداریم اما فراوان ترین گونه کرکس در ایران کرکس مصری است که متاسفانه کاهش یافته است بیش از 70 درصد جمعیت . از این نوع در جهان در دهه گذشته. در ایران بسیاری از گونه ها شایسته توجه و حمایت بیشتر به شمار می روند.

ویژگی های عقاب ها و زیستگاه آنها

هاشمی به آرزوی عقاب ها اشاره کرد و گفت: عقاب ها به ویژه بزرگ ها دورتر پرواز می کنند تا هزاران کیلومتر کوچ کنند و یا حتی قلمروی بیش از 100 کیلومتر داشته باشند. برخی از کرکس ها از جمله «هما» که بومی هستند، با وجود اینکه می توانند از دشت ها و تپه ها تغذیه کنند، اغلب برای تولید مثل به سمت صخره ها و دیواره های بلند می روند. به همین دلیل هما در رشته کوه های البرز و زاگرس به وفور دیده می شود و سایه پرنده معروف هوما بر سر ما می افتد و از تهران می گذرد.

وی در مورد پرورش عقاب سیاه، معمولی و کوچک نیز گفت: هر سه گونه تمایل به زاد و ولد مکان های مرتفع مانند صخره ها و کوه ها را دارند، اما عقاب های کوچک نسبت به اندازه حساسیت کمتری نسبت به ارتفاع دارند که هم در ارتفاعات است و هم در ارتفاعات کمتر تولید می کند. مکان ها

این عضو کارگروه تخصصی حفاظت از عقاب IUCN با تاکید بر بیشترین مزیت عقاب ها بیان کرد: توانایی هضم زباله های طبیعی یکی از بزرگترین مزیت های عقاب است.

طرح حمایت از فراوان ترین گونه عقاب در ایران

هاشمی ضمن بیان طرح عقاب کوچولو در جزیره قشم، افزود: موسسه طرلان با کمک دفتر کمک های کوچک سازمان ملل متحد به محیط زیست در ایران و حمایت سازمان ملل در حال انجام پروژه ای بر روی عقاب کوچک در قشم است. مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم سهم کرکس های کوچک جزیره قشم را می توانید در سایت vultures.ir مشاهده کنید. در جزیره قشم نیز مانند کل کشور فقط یک عقاب کوچک داریم که می تواند فرصتی برای بهره برداری بیشتر از بومیان و حفاظت بهتر باشد.

کاهش 70-80 درصدی در تعداد

عقاب مصری یا کوچک

کرکس، پرنده معروف

هاشمی به وجود عقاب در تاریخ ایران پرداخت و گفت: نماد از دیرباز در تاریخ و افسانه های ایران بوده است. هوما، پرنده معروف، در بسیاری از متون و اشعار کهن آمده است. عقاب کوچولو در نقاشی ها، نقاشی های دیواری و دست نوشته های مصر باستان نیز به طور برجسته ظاهر می شود.

کاهش 70-80 درصدی در تعداد

بیا

وی همچنین به کاربرد کلمه عقاب در زمان پهلوی اشاره کرد و گفت: «دالمان» نام عقاب بوده است. جالب است که امروزه در قشم این کلمه افسانه ای درباره این پرنده حفظ شده و با اندکی تغییر آوایی «دولمان» نامیده می شود.

هاشمی استفاده از «هما» در شعر و اساطیر ایرانی را برجسته کرد و گفت: «هما» در جای جای شعر و اساطیر ایران از قدیم الایام تا به امروز وجود دارد و نماد سعادت، خرد، رستگاری و پادشاهی است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا