اجتماعی

کاهش زمان صدور پروانه به قیمت حذف ضوابط فنی؟

یکی از چالش های عمده سازندگان، مدت زمان صدور پروانه ساختمانی است. این معضل همواره به عنوان مانعی بر سر راه تولید مسکن عنوان شده و آشفتگی های پیرامون این چرخه باعث دلسردی بسیاری از فعالان صنعت ساختمان شده است.

به گزارش ترند روز، معاون وزیر راه و شهرسازی در جدیدترین موضع گیری خود در خصوص مسافت پروانه های ساختمانی از این موضوع انتقاد کرد. محمد آیینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزایش سرعت نوسازی را سه مرحله اصلی دانست و گفت: شهرداری در مرحله اول باید زمان صدور پروانه ساخت را کاهش دهد. این روند اکنون بیش از 8 ماه طول می کشد. با وجود اعلام صدور پروانه ساختمانی تا یک هفته دیگر، اتفاقات و گزارش هایی که دریافت کردیم چند ماه طول کشید.

در این میان البته مسئولان شهرداری از سال گذشته بارها درباره کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی گفته‌اند، اما به دلیل وجود بخشی از «روند اداری صدور پروانه ساختمانی مربوط به سایر مصالح، مناسب‌سازی سایر مصالح است. برای رسیدن به این هدف ضروری است.

شنیده ها حاکی از آن است که شهرداری برای کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی به دنبال تغییر کاربرد الزامات فنی در ساخت و ساز بوده است که در برخی از حوزه های فنی جای سوال داشته است.

در یک مورد، ارائه گواهی حفاظت ساختمان به دفتر خدمات الکترونیک واکنش هایی را در جامعه به ویژه در پی داشت که در آن شهرداری نظرات خود را اعلام کرد.

در موردی دیگر حذف آزمایشات ژئوتکنیکی در فرآیند ساخت و ساز و استفاده از اطلاعات پهنه بندی راهکار دیگری برای شهرداری برای کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی است.مسکن که کارشناسان معتقدند در نتیجه این امر باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. تصمیم گیری .

مجید محمدی، رئیس سابق انجمن خدمات فنی آزمایشگاهی، با بیان اینکه نگاه شهرداری تهران به حوزه ساخت و ساز باید فنی باشد، گفت: حذف آزمایشگاه ژئوتکنیک در ساخت خانه و ساختمان بسیار خطرناک است. حذف تحلیل های ژئوتکنیکی در فرآیند ساخت و ساز، مهندسان را با طراحی اشتباه می گیرد و طراحی آنها را بر اساس پیش بینی های کلی و برآوردهای تجربی به جای محاسبات فنی دقیق انجام می دهد.

لغو بازرسی زمین نقض قانون ملی ساخت و ساز است

حمزه شکیب رئیس سازمان نظام ساختمانی کشور نیز در این باره گفت: لغو فوری آزمایش اراضی بدون گواهینامه قانونی تخلف از مقررات ملی ساخت و ساز است.

وی تصریح کرد: رعایت مقررات ملی ساخت و ساز باید توسط همه نهادهای مرتبط با حوزه ساخت و ساز انجام شود و همه دستگاه های اجرایی و همه نهادهای مسئول باید قوانین حاکم بر ساخت و ساز ملی را رعایت کنند.

شکیب گفت: تا زمانی که مشکل هفتم به شکل فعلی باقی است، آزمایش های جغرافیایی نباید از روند ساخت حذف شود و اگر قرار است این آزمایش ها حذف شود، باید مقدمات لازم فراهم شود.

رئیس نظام ساخت و ساز کشور خاطرنشان کرد: به عنوان مثال اگر بتوانیم کل محدوده شهر را به صورت ژئوتکنیکی شناسایی کنیم و اطلاعات چاه ها را بگیریم و سپس اطلاعات فنی داشته باشیم. یک ارگان یا یک سازمان می تواند دستور بدهد. بررسی نحوه انجام آزمایشات ژئوتکنیکی

شکیب در عین حال افزود: بدیهی است پیش شرط اجرای کلیه مفاد فوق، اعتبار قانونی این فرآیند در چارچوب قانون ساخت و ساز کشور است، در غیر این صورت لغو فوری آزمایش ژئوتکنیک بدون مقدمه و شرایط، نقض قانون حاکم بر آن است. ساخت و ساز ملی».

وی ملاحظات احتمالی برای لغو آزمایش ژئوتکنیکی را ارزیابی کرد و گفت: می توان تأیید کرد که شواهد شهرداری برای لغو آزمایش خاک تعمیم خصوصیات خاک پروژه نزدیک به ساخت است که این تأیید می تواند باشد. اگر در تمام این اطلاعات ثبت شده باشد، محافظت می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد: سامانه مذکور راهکار خاص خود را دارد و گروهی از کارشناسان متخصص و صاحب نام باید اطلاعات ژئوتکنیکی زمین را بر روی نقشه مربوطه اعمال کنند. زیرا در برخی موارد رفتار زمین متفاوت است. چاه ها ممکن است حتی به شعاع 10 متر پاسخ ندهند، اما در جاهای دیگر ممکن است حتی به شعاع 100 متر پاسخ دهند. بنابراین این مکانیک باید کار علمی و خاصی انجام دهد.

به گزارش ترند روز، در حالی که یکی از مشکلات و موانع عمده کار ساختمانی، مدت زمان صدور پروانه ساختمانی است، به نظر می رسد باید تمرکز بر کاهش تعداد مطالعه کنندگان در سال باشد. آی تی.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا