برترین های ترند روزعمومی

چگونه شماره مجازی واتساپ بسازیم 2024

یا ابری، شماره‌های غیر‌فیزیکی بدون نیاز به تلفن ثابت یا سیم‌کارت هستند که می‌توان از آن‌ها برای کارهای مختلفی مثل ساخت حساب کاربری در وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های پیام‌رسان استفاده کرد. با ساخت شماره مجازی واتساپ، می‌توانید شماره حقیقی خود را از دیگر افراد مخفی کنید و حریم خصوصی خود را در کنار امنیت اکانت افزایش دهید.

آشنایی با شماره مجازی و نحوه عملکرد آن

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، شماره‌های مجازی روی فضای ابری قرار دارند؛ به همین دلیل نیازی به تلفن ثابت یا سیم‌کارت برای استفاده از آن‌ها وجود نخواهد داشت. در‌عوض معمولاً یک وب‌سایت خدمات‌دهنده یا اپلیکیشن اختصاصی برای چنین شماره‌هایی در نظر گرفته شده است که کاربران می‌توانند با استفاده از آن‌ها، از امکانات ارائه‌شده بهره بگیرند. همین مسئله موجب می‌شود تا تقریباً با هر دستگاهی که از اینترنت و مرورگر پشتیبانی به عمل آورد، بتوانید از شماره مجازی خود استفاده کنید.

روش‌های گوناگونی برای دسترسی و اجرای عملکردهای شماره‌های مجازی در نظر گرفته شده است که یکی از رایج‌ترین آن‌ها، استاندارد VoIP (صدا روی پروتکل اینترنت) محسوب می‌شود. به کمک پروتکل گفته‌شده می‌توان ارسال و دریافت تماس از طریق اینترنت را فراهم ساخت. بدون شک اتصال دائمی به اینترنت برای دریافت همیشگی تماس‌ها در چنین شیوه‌ای ضروری خواهد بود؛ در‌نتیجه اگر دسترسی خود به اینترنت را از دست دهید، دیگر نمی‌توانید از اغلب امکانات اشاره‌شده بهره بگیرید.

شماره‌های مجازی چه مزیت‌هایی دارند؟

به‌طور کلی مزیت‌های مختلفی را می‌توان برای شماره‌های مجازی متصور شد؛ اما اهمیت آن‌ها با توجه به نوع کاربرد افراد متفاوت خواهد بود. برای مثال مزایای مرتبط با کسب‌و‌کارها یا حساب‌های تجاری با اکانت‌های شخصی و استفاده‌های روزمره و عادی متفاوت خواهد بود. در پایین برخی از مهم‌ترین نکات مثبت مرتبط با شماره‌های مجازی ذکر شده است.

  • ایجاد ارتباطات یکپارچه میان دستگاه‌های گوناگون از جنبه‌های پررنگ شماره‌های مجازی محسوب می‌شود. در این حالت به‌دلیل عدم وابستگی به سیم‌کارت، می‌توانید تماس‌ها و پیام‌های خود را به‌سادگی از چندین دستگاه مختلف مثل موبایل، تبلت و کامپیوتر دریافت یا ارسال نمایید.
  • شماره‌های مجازی گزینه‌ای ایده‌آل برای کسب‌و‌کارهای کوچک به‌ شمار می‌روند؛ زیرا با هزینه بسیار کم می‌توان یک شماره حرفه‌ای تهیه کرد و بسیار آسان‌تر از گذشته با مشتریان در ارتباط بود. البته به‌دلیل محدودیت‌های موجود در زمینه تماس‌های بین‌المللی در کشور ما، این ویژگی محدود به ارتباط آنلاین با مشتریان باقی خواهد ماند.
  • اما مهم‌ترین جنبه شماره‌های مجازی، کمک به حفظ حریم شخصی کاربران است؛ زیرا آن‌ها دیگر برای ثبت‌نام در وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های پیام‌رسان نیازی به وارد‌کردن شماره حقیقی خود نخواهند داشت. همچنین می‌توان از چنین شماره‌هایی برای ارتباط در محیط‌های کاری هم استفاده نمود تا خارج از ساعت کاری به‌راحتی بتوان آن‌ها را از دسترس خارج کرد یا پیام‌ها و تماس‌های دریافتی را نادیده گرفت.

آنچه در بالا اشاره شد، برای حساب‌های کاربری واتس‌اپ هم صدق می‌کند و کاربران هنگام ثبت‌نام در این پلتفرم پیام‌رسان، می‌توانند با وارد‌کردن شماره مجازی، حریم خصوصی خود را بهبود ببخشند. دو شیوه رایج برای ساخت شماره‌های مجازی و استفاده از آن‌ها وجود دارد که در پایین به آن‌ها اشاره شده است.

  1. وب‌سایت‌هایی وجود دارند که شماره‌های مجازی را به‌صورت عمومی منتشر می‌کنند؛ اگرچه تعداد آن‌ها محدود است و هر ماه تعداد کمی به لیست شماره‌های جدید اضافه می‌شود. تمامی کاربران این وب‌سایت‌ها به صندوق دریافت پیام شماره‌های مذکور دسترسی دارند؛ در‌نتیجه از امنیت چندان بالایی برخوردار نیستند و توصیه نمی‌کنیم که از آن‌ها برای ساخت حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی یا سرویس‌های پیام‌رسان مثل واتس‌اپ استفاده نمایید. در سوی دیگر اغلب سرویس‌ها به‌صورت مداوم این شماره‌ها را پایش و مسدود می‌کنند تا امکان عضویت با آن‌ها دیگر وجود نداشته باشد.
  2. برنامه‌هایی وجود دارند که با عضویت در آن‌ها می‌توانید یک شماره مجازی رایگان مختص به خود را دریافت کنید؛ اما متأسفانه اغلب این اپلیکیشن‌ها به اطلاعات تکمیلی مثل کارت‌های پرداخت بین‌المللی نیاز خواهند داشت که دسترسی به آن‌ها در ایران را غیرممکن می‌سازد. در سوی دیگر، احتمال دارد که کشور ایران از سوی سازنده برنامه تحریم شده باشد و نام ایران در لیست کشورهای قابل انتخاب وجود نداشته باشد. همچنین بعضی دیگر از آن‌ها توسط نهادهای داخلی از دسترس خارج می‌شوند.

ساخت شماره مجازی واتس‌اپ با سرویس گوگل Voice

گوگل خدمات مرتبط با شماره‌های مجازی را هم به شکل رایگان در اختیار کاربران خود قرار داده که از کیفیت مناسبی هم برخوردار است و به همین دلیل محبوبیت بالایی دارد. البته تمامی امکانات سرویس گوگل Voice رایگان نیست و برای برخی موارد مثل برقراری تماس باید هزینه پرداخت کنید؛ اما سایر موارد مثل دریافت تماس و پیام که کاربرد بیشتری دارند،‌ رایگان هستند.

متأسفانه سرویس گوگل Voice تنها در کشورهای ایالات متحده آمریکا و کانادا قابل استفاده است؛ زیرا هنگام ثبت‌نام به یک شماره همراه آمریکای شمالی و کد‌پستی نیاز است. در‌نتیجه اگر دوست یا ‌آشنایی در این کشورها دارید، می‌توانید از آن‌ها درخواست کنید چنین حساب کاربری را به‌شکل رایگان برای شما ایجاد کنند. همچنین سایت‌های داخلی با قیمت نسبتاً معقولی می‌توانند این شماره را به‌شکل دائمی در اختیار شما قرار دهند تا از آن‌ها برای ساخت شماره مجازی واتس‌اپ استفاده نمایید.

سؤالات متداول

آیا ساخت شماره مجازی برای واتساپ امکان دارد؟

بله؛ اما شماره‌های رایگان چندان امنیت ندارند و بهتر است به سراغ شماره‌های مجازی پولی یا سرویس گوگل Voice بروید.

ساخت شماره مجازی برای واتساپ چه ویژگی‌هایی دارد؟

شما می‌توانید با شماره مجازی برای واتس‌اپ، حریم خصوصی خود را بهبود ببخشید و شماره واقعی خود را پنهان کنید.

ساخت شماره مجازی رایگان واتساپ چگونه است؟

در صورتی که دوست یا آشنایی در آمریکا یا کانادا داشته باشید، می‌توانید با استفاده از سرویس گوگل Voice اقدام به ایجاد شماره مجازشماره مجازی یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای ساخت حساب کاربری بدون استفاده از شماره همراه واقعی، دسترسی به سرویس‌های تحریم‌شده و بهره‌مندی از امکانات متعدد دیگر است. در مطلب پیش رو به سراغ نحوه ساخت چنین شماره‌هایی، در کنار مزایا و معایب بهره‌مندی از آن‌ها رفته‌ایم.

شمار‌ه مجازی برخلاف شماره‌های حقیقی، معمولاً توسط اپراتورها عرضه نمی‌شوند و به‌جای سیم‌کارت، از اپلیکیشن‌های اختصاصی برای ارسال و دریافت پیام یا تماس استفاده می‌کنند. چنین شماره‌هایی، ارتباطی به خطوط تلفن ندارند و کاربران می‌توانند فارغ از موقعیت جغرافیایی خود، تنها به کمک اتصال اینترنت از آن‌ها بهره بگیرند.

کاربردهای شماره مجازی

مهم‌ترین کاربرد شماره مجازی، ساخت حساب کاربری و احراز هویت در سرویس‌های آنلاین است؛ اما قابلیت‌های دیگری مثل تماس را هم در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. برخی از وب‌سایت‌ها و برنامه‌های موبایل، شماره‌های مجازی را به‌شکل رایگان عرضه می‌کنند؛ اگرچه امکان تماس در اغلب آن‌ها وجود ندارد و تنها محدود به دریافت پیام می‌شوند. در سوی دیگر، با خرید شماره‌های مجازی، می‌توان به امکانات بیشتری دسترسی داشت و نسبت به امنیت اطلاعات جابه‌جاشده هم مطمئن‌تر بود.

با استفاده از ابزار گفته شده، دیگر نیازی به پنهان کردن شماره خود در تلگرام نخواهید داشت و می‌توانید از مخفی ماندن شماره حقیقی خود، مطمئن شوید. همانطور که می‌دانید، امکان پنهان کردن شماره در واتس‌اپ وجود ندارد و اعضای گروه‌ها، می‌توانند شماره شما را مشاهده کنند. برای رفع این مشکل هم می‌توانید به سراغ استفاده از شماره مجازی بروید. نحوه بهره‌مندی از قابلیت مذکور در مطالب «» و «» توضیح داده شده است.

مزایا و معایب شماره مجازی

شماره مجازی مزیت‌های متعددی دارد؛ اما با معایبی هم همراه است که معمولاً در اغلب سرویس‌های آنلاین دیده می‌شوند. در پایین به تعدادی از مهم‌ترین موارد اشاره شده است.

۱. دسترسی راحت

دسترسی آسان، در بیشتر موارد به‌عنوان مهم‌ترین نقطه قوت این نوع شماره‌ها شناخته می‌شود؛ زیرا چنین شماره‌هایی به دستگاه‌های دیگر مانند موبایل وابسته نیستند؛ درنتیجه امکان دریافت پیام یا تماس در تمامی ساعات روز برای آن‌ها امکان‌پذیر است. البته ناگفته نماند که اغلب سرویس‌های این شماره‌ها نیازمند اینترنت هستند؛ درنتیجه بدون اینترنت نمی‌توان از آن‌ها استفاده نمود. همچنین باید اشاره کرد که ساخت شماره یا خرید آن در زمان کوتاهی انجام‌پذیر است.

۳. حفظ حریم خصوصی

حفظ حریم شخصی و بهبود امنیت، یکی دیگر از دلایلی است که کاربران را به‌سمت استفاده از شماره‌های مذکور سوق می‌دهد. با بهره‌گیری از این شماره‌ها، دیگر نیازی نیست تا شماره شخصی خود را برای ساخت اکانت در سرویس‌های مختلف وارد کنید. شایان ذکر است که نگرانی‌هایی مثل جعل سیم‌کارت یا سرقت موبایل هم برای چنین شماره‌هایی مطرح نیست و از همین جهت امنیت بیشتری را به‌همراه دارند.

۳. پایین آوردن هزینه‌ها

کاهش هزینه‌ها، از دیگر مواردی است که موجب محبوبیت شماره‌های مجازی می‌شود. به‌دلیل استفاده از اینترنت، دیگر نیازی به پرداخت هزینه جداگانه برای تماس یا پیامک ندارید؛ اگرچه معمولاً‌ سرویس‌های معتبر از کاربران هزینه اولیه یا اشتراک را دریافت می‌کنند. بااین‌حال، اگر صاحب کسب‌وکار کوچکی هستید، بهتر است به سراغ این شماره‌ها بروید؛ زیرا مقرون‌به‌صرفه‌تر از شماره‌های سنتی خواهند بود.

۴. احتمال هک شدن

آسیب‌پذیری امنیتی، مهم‌ترین نکته منفی درباره شماره‌های مجازی است و احتمال دارد برخی افراد بتوانند با دسترسی غیرمجاز، به داده‌های شما دسترسی داشته باشند. البته چنین حالتی بیشتر برای سرویس‌های رایگان رخ می‌دهد و اگر از سرویس‌های پولی یا رایگان اما معتبر، مثل گوگل Voice استفاده می‌کنید، نیازی نیست که پیرامون امنیت شماره خود نگرانی داشته باشید. همچنین باید توجه کنید که شماره‌های رایگان در اغلب وب‌سایت‌ها به‌شکل اشتراکی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند؛ پس از ثبت‌نام در سرویس‌های حساس یا ردوبدل کردن پیام‌های شخصی با آن‌ها خودداری نمایید.

وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های ارائه‌دهنده شماره مجازی به دو صورت رایگان و پولی فعالیت دارند. توصیه می‌شود که به دلایل امنیتی، به سراغ گزینه‌های پولی بروید و تا حد امکان از سرویس‌های رایگان دوری کنید؛ مگر اینکه شماره مذکور را تنها برای ساخت حساب کاربری یا احراز هویت در یک سرویس کم‌اهمیت نیاز داشته باشید. اکیداً توصیه می‌شود از شماره‌های مجازی رایگان، مخصوصاً شماره‌های اشتراکی، برای ساخت اکانت در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام استفاده نکنید. در پایین به تعدادی از محبوب‌ترین برنامه‌ها و سایت‌ها برای ساخت شماره مجازی اشاره شده است.

۱. سرویس گوگل Voice

گوگل در قالب سرویس Voice اقدام به ارائه شماره مجازی به‌شکل رایگان می‌کند؛ اما این قابلیت تنها در اختیار کاربران ساکن آمریکای شمالی قرار دارد و برای ثبت‌نام در آن به کد پستی و شماره ایالات متحده یا کانادا نیاز خواهید داشت. اگر دوست یا آشنایی در این کشورها دارید، می‌توانید از آن‌ها درخواست کنید تا یک حساب کاربری برای شما ایجاد نمایند؛ در غیر این صورت، امکان خریداری شماره گوگل از طریق وب‌سایت‌های داخلی با قیمت نسبتاً مناسبی وجود دارد.

باید اشاره کرد که اگرچه سرویس گوگل Voice به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است، اما برخی از قابلیت‌های آن مثل برقراری تماس تنها به‌صورت پولی در دسترس قرار دارد. البته ویژگی‌های مهم مثل دریافت تماس یا پیام در آن رایگان است که می‌تواند پاسخگوی امور اغلب افراد باشد. همچنین برای استفاده از این سرویس، می‌توانید در کنار اپلیکیشن اندروید و iOS، به سراغ نسخه تحت وب روی کامپیوتر هم بروید که مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

۲. اپلیکیشن TextNow

برنامه TextNow یکی دیگر از راه‌های ساخت شماره مجازی است که اغلب خدمات آن به‌شکل رایگان عرضه می‌شود. این اپ از پیش‌شماره ایالات متحده استفاده می‌کند و برقراری تماس با سایر شماره‌های این کشور توسط آن رایگان است؛ اما برای تماس‌های بین‌المللی باید هزینه پرداخت کنید. سازندگان آن ادعا دارند که بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال در این سرویس ثبت‌نام کرده‌اند و از امکانات آن بهره می‌گیرند.

۳. برنامه Nextplus

اپلیکیشن Nextplus هم ارائه‌کننده این نوع شماره است که برخی امکانات آن مثل دریافت پیام رایگان هستند. خوشبختانه این اپ برای هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS در دسترس قرار دارد؛ ولی خبری از نسخه تحت وب برای آن نیست و کاربران محدود به استفاده از طریق گوشی یا تبلت هستند.

۴. وب سایت‌های ارائه‌کننده شماره مجازی رایگان

برخی از وب‌سایت‌ها، شماره‌های رایگانی را به‌شکل عمومی در اختیار کاربران قرار می‌دهند که امکان استفاده از آن‌ها برای دریافت پیام وجود دارد. همان‌طور که در قسمت‌های قبل اشاره شد، دسترسی به اطلاعات و پیام‌های چنین شماره‌هایی برای همه افراد امکان‌پذیر است؛ درنتیجه از آن‌ها برای ساخت حساب کاربری برای شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها یا احراز هویت در سرویس‌های حساس استفاده نکنید.

۵. وب سایت‌های داخلی فروش شماره مجازی

اگر به هر دلیلی علاقه به استفاده از شماره مجازی رایگان ندارید یا نتوانستید در آن‌ها حساب کاربری ایجاد کنید، می‌توانید به سراغ گزینه‌های داخلی بروید که در اغلب موارد، با قیمت معقولی خدمات خود را ارائه می‌کنند. یکی از مزیت‌های این سرویس‌ها، ارائه شماره‌های مخصوص برای سرویس‌های خاص است؛ به‌طوری که با مراجعه به وب‌سایت آن‌ها می‌توانید یک شماره برای سایت یا برنامه خاصی تهیه کنید که معمولاً قیمت کمتری دارد.

سؤالات متداول

بهترین راه برای ساخت شماره مجازی چیست؟

اگر دوست یا آشنایی در کشورهای آمریکا یا کانادا دارید، می‌توانید از آن‌ها درخواست کنید یک شماره گوگل به‌شکل رایگان برای شما ایجاد کنند و یا از سایت‌های داخلی با قیمت مناسبی آن را تهیه کنید.

استفاده از شماره مجازی چه مزیت‌هایی در پی دارد؟

با استفاده از چنین شماره‌هایی می‌توانید در سرویس‌ها و سایت‌هایی که از شماره ایران پشتیبانی نمی‌کنند، ثبت‌نام کنید و با عدم استفاده از شماره شخصی خود، به حفظ حریم خصوصی کمک نمایید.

آیا استفاده از شماره مجازی رایگان مشکلی ایجاد می‌کند؟

معمولاً شماره‌های مجازی رایگان به‌صورت عمومی در دسترس همه قرار دارند؛ پس بهتر است از آن‌ها برای دریافت پیام‌های حساس یا ثبت‌نام در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها مثل اینستاگرام، واتس‌اپ و تلگرام استفاده نکنید.

این مطلب توسط «نیما فرشین» نوشته شده و در تاریخ 7 اسفندماه 1401 توسط «امیر امام جمعه» به‌روزرسانی شده است.

ی رایگان برای واتس‌اپ نمایید.

 

دکمه بازگشت به بالا