برترین های ترند روزعمومی

چگونه دریل را به پیچ گوشتی برقی تبدیل کنیم؟

پیچ گوشتی به عنوان یکی از ابزارآلاتی معرفی‌ می‌شود که برای باز یا بستن انواع مختلفی از پیچ‌ها مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. درست است که روند کار را برای ما بسیار ساده‌ تر ‌می‌کند، اما استفاده از دریل برقی ‌می‌تواند سرعت و سهولت کار را به مراتب افزایش دهد. به نظر شما، آیا‌ می‌شود که تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی را انجام داد؟ اگر تا به امروز به این فکر افتاده‌اید که از دریل برقی خود به عنوان پیچ گوشتی استفاده کنید، اما نمی‌دانید چگونه، در این مطلب از همراه ما باشید تا به هر آنچه که باید در این رابطه بدانید، بپرازیم.

آیا ‌می‌توان از دریل به عنوان پیچ‌گوشتی استفاده کرد؟

در بازار، بسیاری از دریل‌های شارژی موجود هستند که این قابلیت را در اختیار شما قرار می‌دهند که با استفاده از آنها به پیچ کاری بپردازید. از این رو به آنها، دریل پیچ گوشتی شارژی می‌گویند.

از آنجایی که برای بسیاری از افراد سوال پیش می‌اید که آیا می‌توان از دریل به عنوان پیچ‌گوشتی استفاده کرد؟ باید گفت که ابتدا شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که دریل شارژی شما قابلیت تنظیم سرعت و همچنین چپ گرد یا راست گرد را داشته باشد. این حالت به شما این امکان را می‌دهد که اقدام به تغییر مته برای باز کردن یا بستن پیچ‌ها کنید.

از حالت ساعت گرد در دریل‌ها می‌توان برای بستن پیچ استفاده کرده و بلعکس، از حالت پادساعت‌ گرد می‌توانید برای باز کردن آن استفاده کنید. نکته مهمی اما به هنگام استفاده از دریل برای باز و بسته کردن پیچ‌ها وجود دارد که آن هم محافظت از آرمیچر است. زمانی که کاملا مطمئن شدید که پیچ کاری به اتمام رسیده است، کار را متوقف کنید تا به آرمیچر دریل آسیبی وارد نشود.

برای تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی شارژی به چه مته‌هایی نیاز داریم؟

این که شما برای تبدیل دریل به پیچ گوشتی شارژی به چه مته‌ای احتیاج دارید، بسته به کاری که می‌خواهید انجام دهید متفاوت خواهد بود. از بین تمامی سری‌هایی که برای دریل‌های مورد استفاده قرار می‌گیرد، سری چهارسو و همچنین سری ستاره‌ای به عنوان رایج‌ترین‌ها معرفی می‌شوند. برای این که بتوانید به خوبی به پیچ کاری این دسته از پیچ‌ها بپردازید، نیاز به سری چهارسو دارید. به ترتیب دیگر موارد نیز به شرح زیر هستند:

حال که متوجه شدید که برای تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی شارژی به چه مته‌هایی نیاز داریم، به سراغ نکات مهم به هنگام تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی می‌رویم. برای بر روی لینک کلیک نمائید.

نکات مهم به هنگامی که تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی باید رعایت کرد

در این بخش به بررسی انواع نکات مهم به هنگام تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی می‌پردازیم.

مته  ولف مناسب را برای تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی انتخاب کنید

مته‌ها می‌توانند دارای سر تیغه‌های مسطح، چهارسو یا سری بکس باشد. پس همان‌طور که اشاره کردیم، انتخاب مته ولف مورد نظر بسته به کار شما متفاوت است. شما باید حتما مته‌ای را انتخاب کنید که با سر پیچ شما یکسان باشد. اگر مته خیلی بزرگ‌تر یا خیلی کوچک‌تر باشد، با پیچ خوب جفت نشده که نهایتا ممکن است خرابی‌های بسیاری را با خود به همراه داشته باشد.

مته پیچ گوشتی را داخل سه نظام دریل قرار دهید

اگر با بخش سه نظام آشنا نیستید، باید گفت که سه نظام به قسمتی در جلوی مته گفته می‌شود که مته را سفت در جای خود نگه می‌دارد. شما می‌بایست ابتدا به کمک یک آچار مخصوص یا با دست، که البته در صورت اتوماتیک بودن دریل، سه نظام را کاملا سفت کنید تا مته کاملا ایمن و استاندارد در جای خود نگه داشته شود. حال پس از این که کاملا مطمئن بودید که سری دریل محکم است و شل نمی‌شود، اقدام به باز یا بسته کردن پیچ کنید.

دریل را محکم نگه دارید

مطمئن باشید که به هنگام تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی، دریل را به خوبی و به صورت ایمن در جای خود نگهداشته‌اید. پیچ گوشتی برقی یک ابزار الکترونیکی است و باید همواره تحت کنترل کامل شما باشد.

تفاوت پیچ گوشتی برقی و دریل

با تمامی این تفاسیر، قطعا در حال حاضر تنها سوالی که برای شما به وجود آمده است این است که حالا تفاوت پیچ گوشتی برقی و دریل در چه چیزی است؟ در ابتدا باید بگوییم که شما چه با دریل برقی پیچ‌ها را بچرخانید یا چه با پیچ گوشتی برقی، روند عملکرد بسیار ساده و آسان‌تر از استفاده از پیچ گوشتی‌های دستی است. در ادامه نیز با معرفی جداگانه هر یک، بیشتر به تفاوت این دو ابزار می‌پردازیم.

پیچ گوشتی برقی چیست؟

همان‌طور که از نام پیچ گوشتی برقی پیداست، یک عملکرد اصلی دارد که آن هم باز یا بستن انواع مختلفی از پیچ‌ها می‌باشد. به جای این که این ابزار دارای یک سه نظام قابل تنظیم باشد، یک سه نظام محرک را با خود به همراه دارد که فقط مته با شفت شش ضلعی را پذیرا است.

سال‌های قبل، پیچ گوشتی‌های برقی با باتری‌های که در بین افراد باتری‌های AA شناخته می‌شدند و قابلیت تعویض نیز داشتند، محبوبیت بسیاری را علی‌الخصوص در بین افراد فنی پیدا کرده بودند. امروزه تمامی این ابزارها دارای باتری‌هایی با ظرفیت بسیار بالا بوده و از سویی دیگر بسیاری از آنها به شکل مستقیم با انرژی برق کار می‌کنند.

دریل شارژی چیست؟

دریل‌های شارژی محصولاتی هستند که در وهله اول برای سوراخ کاری از آن‌ها استفاده می‌شود. از آنجایی که سه نظام قابلیت تنظیم را برای خود در این دریل‌ها دارد، می‌تواند انواع مته‌ها را پذیرا باشد و به عنوان یک پیچ گوشتی نیز عمل کند. مته‌هایی که در این دریل‌ها قرار دارد با سرعت 2000 دور در دقیقه می‌چرخد که به طبع سرعت گشتاور بیشتری نسبت به پیچ گوشتی‌های برقی که حدود 400 دور در دقیقه می‌چرخند، دارند.

در این مطلب سعی بر این داشتیم تا به هر چیزی که باید در رابطه با تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی بدانید، بپردازیم. امیدواریم که توانسته باشیم بهترین اطلاعات را در این رابطه ارائه داده باشیم. در صورت بروز هر گونه سوال و خرید ابزار آلات، می‌توانید با کارشناسان مطرح مجموعه ابزار مال در ارتباط باشید. برای بر روی لینک کلیک نمائید.

پیچ گوشتی از نوع ابزارآلات است که برای باز و بستن انواع پیچ می‌توان استفاده کرد. اما بستن پیچ‌ها به وسیله ی ابزاری مانند دریل برقی می‌تواند سرعت و سهولت کار را به مراتب بالا ببرد. اما تبدیل کنیم؟. اگر هرگز از دریل خود به عنوان پیچ گوشتی استفاده نکرده اید یا سعی کرده اید اما موفقیت چندانی کسب نکرده اید، در این مقاله راهنمای کاملی برای انجام این‌کار را برایتان آماده کرده ایم.

پاسخ کوتاه به این سوال، “بله” است!

بیشتر دریل‌های شارژی قابلیت پیچ کاری را نیز دارند، به همین دلیل به آنها دریل پیچ‌گوشتی شارژی می‌گویند.

اگر از دریل شارژی استفاده می‌کنید، باید توجه داشته باشید که دریل شما قابلیت تنظیم سرعت و همچنین قابلیت چپ‌گرد و راست‌گرد داشته باشد. این قابلیت به شما امکان تغییر جهت مته برای باز  کردن یا بستن پیچ‌ها را می‌دهد. از حالت ساعت‌گرد دریل‌ها می‌توان برای بستن پیچ و از حالت پادساعت‌گرد برای باز کردن پیچ استفاده شود. برای جلوگیری از وارد شدن هر گونه آسیب به آرمیچر دریل توجه داشته باشید که به محض اینکه پیچ کاملا محکم بسته شد، پیچ‌کاری را متوقف کنید. اگر سوالاتی از قبیل :”سرعت مناسب پیچ‌کاری کدام است؟”، “گشتاور چیست؟” و “مته‌های مورد نیاز برای پیچ‌کاری کدام‌اند؟” ذهن شما را مشغول کرده، برای یافتن پاسخ مناسب تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

چه سرعتی برای پیچ‌کاری بهتر است؟

سرعت کم دریل شارژی بیشترین کنترل را بر روی پیچ‌ها به شما می‌دهد، قابلیت تنظیم سرعت، خصوصا اگر تازه‌کار هستید و یا اگر از پیچ‌هایی استفاده می‌کنید که در سری دریل شما چفت نمی‌شوند، می‌تواند برای شما بسیار کاربردی باشد. هنگامی‌که در کار با دریل به عنوان پیچ گوشتی عادت کردید، می‌توانید سرعت را افزایش دهید تا کارها سریعتر انجام گردد.

تنظیم گشتاور چیست؟

تنظیم گشتاور روی دریل به کمک درجه‌های قرار گرفته در روی دستگاه صورت می‌گیرد. گشتاور در اصل، همان قدرت چرخش مته است و تنظیم گشتاور به شما این امکان را می‌دهد که میزان نیروی وارد شده برای چرخاندن پیچ را کنترل کنید و از آسیب به قطعه کار یا پیچ جلوگیری می‌کند. برای به دست آوردن مهارت در کار با دریل شارژی و ، در ابتدای کار این عمل را چند بار به صورت آزمایشی انجام دهید تا تنظیمات مناسب دستگاه را متناسب با نوع فعالیتی که انجام می‌دهید تنظیم نمایید. به طور کلی هنگام کار با سطوح نرم گشتاور را روی دورکم تنظیم کنید و برای سطوح سخت‌تر روی دور بیشتر قرار دهید.

دریل پیچ‌گوشتی شارژی رونیکس با قابلیت تنظیم گشتاور

نوع سری مورد نیاز شما به شکل سر پیچی که می‌خواهید با‌ آن کار کنید بستگی دارد. رایج ترین نوع سر پیچ‌ها سری چهارسو و سری ستاره ای شکل هستند. برای پیچ کردن این نوع پیچ ها  به یک مته چهارسو نیاز دارید که اندازه آن  برای اکثر پیچ‌ها مناسب است. مته از نوع شش گوش برای پیچ‌های آلنی و مته بکس برای پیچ‌های مربعی و مته شش گوش که برای پیچ‌های شش گوش (Hex Head) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع سری پیچ‌گوشتی های دریل  رونیکس

1.‌‌‌‌برای تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی شارژی یک مته مناسب انتخاب کنید

مته می‌تواند دارای سر تیغه مسطح، چهارسو یا حتی سری بکسی (Nut Driver) باشد. بنابراین، مته ای که استفاده می‌کنید به نوع پیچ شما بستگی دارد.

شما باید مته‌ای انتخاب کنید که متناسب با اندازه سر پیچی که با آن کار می‌کنید باشد. اگر خیلی کوچکتر باشد، داخل سرپیچ خوب چفت نشده و باعث هرز شدن سر پیچ می‌شود یا اینکه مته ممکن است در حین چرخاندن، از سر پیچ لیز بخورد . این اتفاق می‌تواند باعث خرد شده سطح چوب شما نیز بشود. در مقابل اگر مته خیلی بزرگ باشد، لبه‌های مته از سر پیچ بیرون می‌زند و پیچ به خوبی نمی‌چرخد.

  1. مته پیچ گوشتی را داخل سه نظام دریل قرار دهید

سه نظام قسمتی در جلوی مته است که مته را سفت در جای خود نگه می‌دارد. ابتدا با کمک آچار مخصوص و یا با دست ( در صورت اتوماتیک بودن دریل) سه نظام آن را سفت کنید تا مته در جای خود نگه داشته شود. توجه نمایید که نیازی نیست مته را بیش از حد سفت کنید. با این حال، مطمئن شوید که شرایط کار کاملاً ایمن است و هنگام کار با پیچ سری دریل شل نمی‌شود.

  1. دریل را محکم نگه دارید

مطمئن شوید که دریل را به خوبی و به صورت ایمن نگه داشته‌اید. توجه داشته باشید ابزارهای برقی همیشه باید به طور کامل تحت کنترل شما باشند.

  1. بستن یا باز کردن پیچ

بستن پیچ با دریل

در این مرحله، ابتدا چرخاندن مته را با سرعت بسیار پایین شروع کنید. مجددا اطمینان حاصل کنید که دریل همیشه کاملاً تحت کنترل شما است.

نکته مهم: سرعت چرخش دریل را تا حدی افزایش ندهید که در صورت لیز خوردن مته از جای خود، آسیبی به شما و یا دستگاه وارد شود.

ابتدا دریل را روی پیچ فشار دهید تا مطمئن شوید که نوک یکسر چهارسو ولف را به درستی در جای خود قرار گرفته است. مطمئن شوید که بیرون نمی‌پرد و مته را محکم نگه دارید.

نکته مهم حین کار این  است باید پیچ را در جهت مناسب بچرخانید. غالب اوقات، شما با پیچ‌هایی کار می‌کنید که دارای سیستم راست‌گرد هستند. اگر مته را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید پیچ را سفت کرده و اگر در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، پیچ باز می‌شود.

با این حال، برخی از پیچ‌ها دارای رزوه‌های معکوس هستند (که به عنوان پیچ چپ‌گرد نیز شناخته می‌شوند). اینها برعکس عمل می‌کنند: برای سفت شدن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت، برای شل شدن در جهت عقربه‌های ساعت آنرا بچرخانید.

قبل از تغییر جهت چرخش دریل، حتما منتظر بمانید تا چرخش دریل متوقف شود. در غیر این صورت ممکن است دریل، مته یا سطحی که با آن کار می‌کنید آسیب جدی ببیند.

پیچ گوشتی برقی و دریل: تفاوت این دو در چیست؟

چه با کمک دریل برقی و یا پیچ گوشتی برقی پیچ‌ها را بچرخانید، به مراتب آسان تر از انجام آن با دست و پیچگوشتی است. در ادامه به مقایسه دقیقتر این دو دستگاه خواهیم پرداخت.

پیچ گوشتی برقی چیست؟

پیچ گوشتی برقی همانطور که از نامش پیداست یک عملکرد اصلی دارد: بستن و باز کردن پیچ‌ها. به جای یک سه نظام قابل تنظیم، یک پیچ گوشتی برقی دارای یک سه نظام محور محرک (SDS) است که فقط مته با شفت شش ضلعی را می‌پذیرد.

سال‌های قبل، پیچ گوشتی‌های برقی با باتری‌های AA قابل تعویض محبوبیت ویژه‌ای بین افراد فنی پیدا کرده‌بودند. امروزه همه این ابزارها دارای باتری‌های با ظرفیت بالا و قابل شارژ هستند.  ولتاژ باتری، که گشتاور حرکتی و سرعت چرخش را تعیین می‌کند، معمولاً از چهار تا 20 ولت است. ظرفیت باتری که بر حسب آمپر ساعت اندازه گیری می‌شود حدود 1.5 Ah (آمپر ساعت) است.

دریل شارژی چیست؟

از دریل ها در درجه اول برای سوراخ کاری استفاده می‌کنند. از آنجایی که سه نظام قابل تنظیم آن انواع مته را می‌پذیرد، می‌تواند به عنوان پیچ گوشتی نیز عمل کند. دریل‌ها، برقی (دارای سیم) یا شارژی هستند و مدل‌های شارژی آن  با پیچ گوشتی‌های برقی شباهت‌های بسیاری دارد تا جایی که برقی یک کاربرد رایج برای این دستگاه‌ها است.

دریل‌های شارژی دارای باتری‌های قابل حمل با ولتاژ بین 12 تا 24 ولت و ظرفیت 1.0 تا 4.0 Ah هستند. مته با سرعت 2000 دور در دقیقه (دور در دقیقه) می‌چرخد ​​و گشتاور بیشتری نسبت به پیچ گوشتی برقی (حدود 400 دور در دقیقه) ایجاد می‌کند. این قابلیت می‌تواند کارهای سختی مانند سوراخ کردن حفره‌های با قطر بزرگ و درکنار کارهای سبک مانند چرخاندن پیچ‌ها را انجام دهد.

این اتفاق معمولاً هنگام کار با پیچ‌های چهارسو اتفاق می‌افتد. هنگام بروز این مشکل فورا کار را متوقف کنید. سر پیچ را جدا کنید و مته بزرگ‌تری در دریل قرار دهید. در اینجا یک راهنمای 4 مرحله ای برای و کار با پیچ‌های چهارسو آورده‌ایم:✔ مطمئن شوید که دریل روی سرعت پایین تنظیم شده است.✔ سر پیچ را بررسی کنید که سالم و دارای شکاف باشد. غالبا یک پیچ فرسوده کمتر در مته دریل شما باقی می‌ماند.✔ هنگام کار، مته را فشار دهید تا سر مته در پیچ بماند. با نزدیک شدن به سطحی که در آن پیچ می‌کنید فشار را کم نکنید، آن را نگه دارید و اجازه دهید که سیستم تنظیم گشتاور، مته را در زمان مناسب متوقف کند.✔ سعی کنید پیچ را در جایی که قبلاً لیز خورده است دوباره وارد نکنید. آن را بیرون کشیده و یک محل جدید برای پیچ‌کاری در نظر بگیرید.

2- ✔ اگر این اولین باری است که با هدف می‌خواهید با  یک دریل شارژی، پیچی را در سطح چوبی بچرخانید، ابتدا با استفاده از یک مته کوچک، سوراخی ایجاد کنید. این کار باعث می‌شود که پیچ راحت تر در سطح فرو رود.✔ هنگام انجام این کار، انتهای شش گوش مته را در سه نظام قرار دهید و در جای خود محکم کنید.✔ مطمئن شوید که مته شما برای چرخش در حالت “راست‌گرد” یا در جهت عقربه‌های ساعت انتخاب شده است. در غیر این صورت، پیچ وارد چوب نمی‌شود. اگر مطمئن نیستید دریل شما روی چه حالتی قرار دارد، کمی‌ آن را روشن کنید و ببینید که به کدام سمت می‌چرخد.

با ما در bhg.com تماس باشید.

دکمه بازگشت به بالا