اجتماعی

چند نکته در مورد سوختگی

سوختگی درجه یک بسیار شایع است و اغلب پس از تماس تصادفی با اجاق گاز داغ، اجاق گاز یا سشوار رخ می دهد. نور خورشید را می توان یک سوختگی اولیه نیز در نظر گرفت. برخلاف سوختگی های درجه دو یا سه که شدیدتر هستند، سوختگی های درجه یک فقط لایه پوست را درگیر می کنند.

به گزارش ترند روز، از آنجایی که بیشتر سوختگی‌های مرحله اولیه جزئی هستند، بیشتر آنها در خانه قابل درمان هستند. با این حال، اگر این سوختگی‌ها درمان نشوند، می‌توانند باعث درد شدید و بر جای گذاشتن جای زخم روی پوست شوند.

ایندیپندنت به نقل از متخصصان پوست در این سریال اشاره کرد.

1- ناحیه سوخته سرد است. محل سوختگی را بلافاصله در آب سرد فرو کنید. این کار را حدود 10 دقیقه یا تا زمانی که درد کاهش یابد ادامه دهید.

برای سوختگی روزانه دو یا سه بار وازلین بزنید. از مالیدن روغن، خمیر دندان یا کره روی سوختگی ها خودداری کنید، زیرا می توانند باعث عفونت شوند. همچنین از آنتی بیوتیک های موضعی استفاده نکنید.

3- محل سوختگی را با باند نچسب و استریل بپوشانید. اگر تاول ایجاد شد، اجازه دهید تا خود به خود خوب شوند و ناحیه سوخته را بپوشانند. تاول ها را نشکنید.

داروهای مسکن برای تسکین درد و کاهش عفونت چشم نیازی به تجویز پزشک ندارند.

5- ناحیه سوخته را از نور خورشید محافظت کنید. پس از بهبودی سوختگی، با قرار دادن در سایه، پوشیدن لباس محافظ یا استفاده از مقدار زیادی ماسک صورت ضد آب، از آن ناحیه در برابر نور خورشید محافظت کنید. این به دور نگه داشتن قارچ کمک می کند. به خصوص زمانی که قرمزی ناشی از سوختگی تا چند هفته طول بکشد، به خصوص در افرادی که پوست تیره دارند.

سوختگی های اولیه معمولا خود به خود و بدون نیاز به درمان بهبود می یابند. با این حال، اگر اولین سوختگی ناحیه وسیعی از پوست را تحت تاثیر قرار داد، اگر سوختگی کودک یا بزرگسال است، یا اگر بیماری یا دیابت دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا