اجتماعی

چرا برخی افراد به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ دچار می‌شوند؟

امروزه بسیاری از مردم به کووید-۱۹ مبتلا هستند و بیشتر آنها فقط علائم خفیف این بیماری را تجربه می‌کنند که عمدتاً به دلیل نرخ بالای واکسیناسیون است. با این حال، برخی افراد شکل شدیدتری از این بیماری را تجربه می کنند و اطلاعات کافی در مورد علت آن وجود ندارد.

به گزارش ترند روز، ژنوم انسان ممکن است دلیل اصلی جدی‌تر بودن کووید-۱۹ در برخی افراد نسبت به دیگران باشد.

گروهی از کارشناسان مؤسسه سلامت در برلین، همراه با همکارانشان از بریتانیا و کانادا، ژن‌ها و پروتئین‌هایی را شناسایی کرده‌اند که در افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های جدی در کووید-۱۹ نقش دارند. یافته های آنها در مجله Nature Communications منتشر شد.

برای پزشکان و کارشناسان در سراسر جهان، هنوز مشخص نیست که چرا برخی از افراد پس از ابتلا به ویروس کرونا به کووید-19 مبتلا می شوند، در حالی که برخی دیگر علائم خفیف را تجربه نمی کنند.

در یک مطالعه جدید، کارشناسان ژن هایی را یافته اند که علاوه بر عوامل خطر شناخته شده مانند سن و جنس، افراد را مستعد ابتلا به بیماری های جدی می کند.

در این مطالعه، کارشناسان به داده‌های جمع‌آوری‌شده از بیماران مبتلا به کووید-19 در سراسر جهان دسترسی پیدا کردند که شدت بیماری را نشان می‌داد. به گفته کارشناسان در آن زمان، حدود 17 منطقه ژنومی با خطر بالاتر ابتلا به یک نوع شدید بیماری مرتبط بودند، اما بسیاری از آنها هنوز ناشناخته هستند، ژن های تولید مثل و ساختارهای اساسی.

به گفته کارشناسان، یکی از آنها پروتئینی است که گروه خونی افراد را تعیین می کند. مشخص بود که این ژن با خطر ابتلا به این بیماری مرتبط است. در عین حال، پروتئین ELF5 نیز ضروری به نظر می رسد.

متخصصان می گویند: بیماران مبتلا به کووید حامل گونه ای از ژنی هستند که ELF5 را تعریف می کند و می توانند در بیمارستان بستری شوند و در برخی موارد حتی بمیرند.

به گزارش مدیکال اکسپرس، این متخصصان تاکید کردند: ELF5 در تمام سلول های پوست و مخاط وجود دارد اما در ریه ها به مقدار زیاد تولید می شود. از آنجایی که ویروس ها بیشترین آسیب را در این زمینه ایجاد می کنند، بسیار محتمل به نظر می رسد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا