اجتماعی

چرا آلرژی‌های فصلی هر سال شدیدتر می‌شوند؟

بر اساس یک مطالعه اخیر، فصل گرده افشانی گل و گیاه 20 روز قبل از سال 1990 شروع می شود و 21 درصد گرده بیشتری تولید می کند.

به گزارش ترند روز، اکنون کارشناسان دریافته اند که بحران تغییرات اقلیمی نقش مهمی در طولانی شدن دوران کنونی داشته و در افزایش میزان گرده نیز تا حدودی موثر است.

پروفسور ویلیام اندرگ پس از انتشار تحقیقات خود در بهار گذشته در آکادمی ملی علوم، گفت: «این رابطه قوی بین دما و فصول آلودگی نمونه بارز تأثیر تغییرات آب و هوا بر سلامت انسان در سراسر ایالات متحده است.» .

طول مدت آلرژی مزمن و مقدار گرده می تواند بر بیماری هایی مانند موکوزیت بینی، ورم ملتحمه و آسم تأثیر بگذارد. همچنین کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به این بیماری آسیب پذیر هستند.

علاوه بر این، افزایش گاز اشک آور ممکن است علائم افراد مبتلا به آسم و بیماری های ریوی را افزایش دهد.

به گفته موسسه غیرانتفاعی Climate Central، فشارهای دوره های طولانی تر و افزایش سطح گرده، بیشترین بار را بر روی جمعیت های آسیب پذیر، از جمله جوامع کم درآمد، وارد می کند.

مطالعه دیگری رابطه بین “افزایش دما و میزان دی اکسید کربن در جو” و “تولید گرده” هر گونه گیاهی را نشان داد.

البته، نظرسنجی 2021 اولین موردی است که روند گرده و تأثیر تغییرات آب و هوا را در سطح قاره بررسی می کند.

محققان دانشگاه یوتا در زمینه علوم زیستی، داده‌های 60 مرکز رای‌گیری در سراسر ایالات متحده و کانادا را بین سال‌های 1990 تا 2018 جمع‌آوری کردند. این ایستگاه‌ها که توسط وزارت ملی آلرژی اداره می‌شوند، اطلاعاتی در مورد میزان گرده و قارچ‌های کک جمع‌آوری می‌کنند.

به طور کلی، سطح گرده در طول 28 سال مورد مطالعه 21 درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش در تگزاس و غرب میانه بود. گرده درختان بیشتر از گرده گیاهان کوچک است.

به گزارش ایندیپندنت، فصل آلودگی در مقایسه با اوایل دهه 1990 حدود سه هفته زودتر شروع می شود. گیاه با افزایش دمای خاک (تقویم داخلی گیاه که چرخه زندگی آن را تنظیم می کند) و دوره آلودگی آن را آغاز می کند.

کارشناسان در این مطالعه دریافتند که تغییرات آب و هوایی به تنهایی عامل نیمی از فصل آلودگی و حدود هشت درصد رشد گرده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا