اجتماعی

چراغ‌های قرمز وضعیت تأمین آب کشور روشن شده است/ منابع آبی باید اولویت‌بندی شود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وضعیت منابع آبی کشور هشدار داد که چراغ قرمز برای تامین آب کشور روشن شده است.

به گزارش ترند روز، علی سلاجقه; معاون رئیس جمهور در دهمین جلسه مرکز ملی سیاست گذاری و برنامه ریزی مدیریت ریزگردها درباره تاکید رئیس جمهور بر محیط زیست گفت: در دومین جلسه شورای محیط زیست، رئیس جمهور مشکلات مختلف زیست محیطی و یکی را مطرح کرد. . از جمله خواسته های جدی او اجرای قانون هوای پاک بود. وی به وزیر کشور دستور داد تا جلسه تخصصی هوای پاک برگزار کند و شب گذشته نیز جلسه ای در خصوص هوای پاک در استان تهران برگزار شد که متاسفانه در چند ماه گذشته تصمیمات خوبی در خصوص کار انجام شد. سال


وی با بیان اینکه یکی از درخواست های رئیس جمهور در سفر به استان البرز رفع مشکل تالاب صالحیه بود، تصریح کرد: در آن منطقه شترهایی را دیدم که چرا چرا و به عنوان منبع برداشت مورد استفاده قرار می گرفتند. برخی از مناطق ما به دلیل چرای دام حساس شده اند. در برخی نقاط تنها مشکل چرای دام نیست و چرای دام نیز مشکل ایجاد می کند.


تعطیلی مدارس و مشاغل باید آخرین راه حل باشد

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، تغییرات اقلیمی همه زیرساخت‌های کشور و جهان را تحت تاثیر قرار داده است، بنابراین نمی‌توان تصور کرد که در وضعیت معیشتی قرار دارد، کشور قانونی است و باید آنچه را که قانونی است انجام دهد.

سلاجقه با تاکید بر اینکه مردم از آلودگی هوا رنج می برند، گفت: تعطیلی مدارس و مشاغل باید آخرین راه باشد. ابتدا باید تخصیص دستگاه انجام شود. این قضیه را باید از زوایای مختلف دید، مردم تحت فشار روانی هستند.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست باید ارقام واقعی انرژی را بگیرد تا ببیند در کشور چه خبر است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اذعان به وجود منابع آبی در کشور گفت: چراغ قرمز آب کشور روشن شده است. این در حالی است که گاهی یک استان با مشکلاتی مواجه می شود و از نظر مدیریت منابع آب نمی توان از جاهای دیگر به صورت منازل آب آورد. منابع آب کشور قابل کنترل است بنابراین مردم نباید نگران باشند.

گفت: علم امروز خیلی کارها آسان است. میزان تولید آب در کشور متفاوت است که باید مسئولان آن را بدانند، بنابراین وزارت نیرو به عنوان متولی امر باید تمامی منابع آبی کشور را شناسایی و اولویت بندی کند. سپس از نظر کیفی و کمی بررسی شود تا در مواقع لزوم هم وارد منطقه شود و هم کشور مشکلی نداشته باشد.

در تالاب ها حقوق رعایت نمی شود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر رعایت حقوق تالاب ها تاکید کرد و گفت: متأسفانه حقوق تالاب ها به هیچ وجه رعایت نمی شود. از ابتدا گفتیم که حق تالاب را واگذار کنند و حقوق تالاب، حقوق کشاورزی و شهری نیست. شما از ابتدا آب تولید می کنید و در طول مسیر مشتریان زیادی از آب استفاده می کنند. ما در ارومیه مشکل جدی داریم و در آستانه بحران هستیم. ارومیه حق دارد و باید سریع تصمیم گرفت. آنچه ما امروزه به عنوان تخریب تصور می کنیم، نتیجه خشک شدن تالاب های طبیعی است.

وی بیان کرد: در خصوص تالاب هایی که در سطح بین المللی مشترک است، خوشبختانه همه اعضای دولت حرکت کرده اند و در کنار هم به خوبی روی مشکلات مشترک کار می کنند. وزیر محترم انرژی جلسات متعددی را در مورد موضوع افغانستان برگزار کردند. سازمان محیط زیست نیز باید به بحثی که از سال 2004 آغاز شد، ادامه دهد.

معاون رئیس جمهور در خصوص استقبال سایر کشورها برای استفاده از تجربیات زیست محیطی ایران گفت: خوشبختانه کشورهای همسایه استقبال زیادی دارند، حتی زمانی که با وزیر امور خارجه مصر صحبت کردم، ایشان تمایل خود را برای مشارکت ابراز کردند. زیرا وقتی وارد فرودگاه قاهره می شوید گرد و غبار اطراف رودخانه نیل مدام در حال بالا رفتن است. به آنها گفتم این قضیه قابل رسیدگی است و آمدم در جلسه تهران شرکت کنم.

سلاجقه درباره طرح حذف اراضی پیشنهادی سازمان منابع طبیعی و مدیریت آب در کشور بیان کرد: سازمان منابع طبیعی و مدیریت آب کشور باید سالانه 300 هزار هکتار را لغو کند. 7-8 میلیارد تومان موجودی داشتند. من این موضوع را در هیئت دولت مطرح کردم و فکر می کنم در اعتبار 1402 پیدا شد و برای گرفتن آن باید پیگیری شود.

بر اساس گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، وی ادامه داد: به نظر من ظرفیت سازمان منابع طبیعی بیش از 300 هزار هکتار در سال است و می تواند سالانه یک میلیون هکتار بیابان داشته باشد، قدمت آنها یک سال است. جلوگیری از از دست دادن تالاب ها به عنوان منبع و جلوگیری از برداشت بیش از حد تالاب ها را در اولویت تالاب ها قرار دهید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا