فرهنگ و هنر

چانه‌زنی با عربستان برای افزایش سن حاجی‌ها

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار جمع کثیری از حجاج از مذاکره با عربستان سعودی برای افزایش سن زائران شرکت کننده در حج خبر داد. تحت رهبری کرونا، عربستان سعودی حجاج بالای 65 سال را از ادای حج منع کرده است.

به گزارش ترند روز، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب و سید صادق حسینی با حضور در دفتر آیت الله ناصر مکارم شیرازی، آیت الله جعفر سبحانی و آیت الله حمدسین در خصوص آخرین وضعیت حج گفتگو کردند. برنامه

ایده ایران برای تغییر سال حج به عربستان سعودی اعلام شد

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این دیدارها، از محدودیت عربستان برای اعزام 45 درصدی زائران ایرانی و بیان شرط سنی زیر 65 سال خبر داد و از مذاکره برای افزایش سن مهاجرین و افزایش تعداد زائران خبر داد. مهاجران وی گفت: ما دیدگاه های اصلاحی و سازنده خود را در این خصوص به اطلاع دولت سعودی رسانده ایم.

نواب با اشاره به آیه «وَلِلَّهِ عَلَی النَّاسِ حِجُّ البَیتِ مَن تاتاعَ إِلَیِ سَبیلی» گفت که حکومت اهل سنت بسیاری از مسلمانان را از حج خارج کرد و گفت: حج امسال انجام می شود.

وی افزود: اگر شرط حضور زائران در حج از 70 سال به 75 سال افزایش یابد و عدم بیماری ملاک ورود به سرزمین وحی باشد، در بین زائران افرادی هستند که در سلامت کامل و آزاد هستند. از سوی دیگر، سلامت افراد زیر 65 سال تضمین نمی شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان موضوع کرونا و تعطیلی حج در دو سال گذشته، از تمایل مقام معظم رهبری و مجمع تشکل های حج و زیارت برای اعزام زائران ایرانی خبر داد. به جهان این بیانیه گفت: امسال شرایط سختی در پیش داریم. اما شرایط لازم برای حضور در حج با شکوه از قبل فراهم شده است.

وی با بیان اینکه اقدامات لازم برای برپایی ارابه ها و آماده سازی روحانیون انجام شده است، افزود: با توجه به محدودیت زمانی تمهیدات لازم اندیشیده شده و می تواند خدمتگزار خوبی برای زائران در کلیسا باشد. خداوند در این سال مسئول است. حج.”

در 13 ژوئن مراسم حج آغاز می شود

سید صادق حسینی رئیس مجمع حج و زیارت نیز از اعزام حدود 39 هزار و 600 نفر به حج امسال خبر داد و گزارشی از عملکرد مجمع حج و زیارت در حوزه های مسکن، خوراک، حمل و نقل و حمل و نقل ارائه کرد. دیگران. وی گفت: اعزام زائران به حج در کشور مشکلی ندارد.

رئیس انجمن حج و زیارت مقدسه سهمیه ایران در سال گذشته 85 هزار نفر و در سال 1399 74 هزار و 500 نفر آماده اعزام بود که به دلیل تاج گذاری به حالت تعلیق درآمد، افزود: امسال تنها 39 نفر به دلیل کاهش سهمیه هستند که 1600 نفر هستند. ارسال شد.

حسینی همچنین نبود روابط کنسولی ایران و عربستان را یکی از بزرگترین مشکلات دانست و یادآور شد: اولین پرواز به عربستان در 3 خرداد و آخرین پرواز از آنجا در 16 مرداد بوده است. عربستان به ایران. .

مذاکره با عربستان برای افزایش سن گردشگران

آیت الله مکارم شیرازی: گردشگران را توجیه کنید که سوغاتی های گران قیمت نخرند

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مسئولین اصلی تقلید در دیدار با مسئولین حج در خصوص زمان اندک باقی مانده تا عملیات حج 1401 آموزش های لازم و مناسب را برای زائرین و عوامل اجرایی عنوان کرد.

وی بر لزوم رسیدگی به موضوع زائران در داخل و خارج از کشور تاکید کرد و افزود: با وجود اینکه روابط ایران با عربستان سعودی حال و روز خوبی ندارد، اما می‌توان با استفاده از مهارت‌های حج، امید آفرینی و بدبینی را از بین برد.

مسئولان با تاکید بر اینکه رفتار احتمالی مهاجران ایرانی در سرزمین اعلامی باعث امیدواری کشور میزبان و سایر مسلمانان خواهد شد، خاطرنشان کردند: این موضوع را بپرسید و از تجربیات خود برای مدیریت خوب آن استفاده کنید.

مکارم شیرازی همچنین با اشاره به حضور 50 درصدی بانوان در حج امسال، این زائران را آسیب پذیرتر از مردان دانست و بر لزوم ارائه آموزش های تکمیلی به آنان تاکید کرد.

وی همچنین یکی از رایج ترین مشکلات سفر زیارتی به ویژه زیارت را خرید سوغاتی های سنگین و گران قیمت دانست و از مسئولان خواست تا در این خصوص به زائران صحت سنجی لازم را انجام دهند.

ناظر حوزه علمیه قم، قرائت دعای کمیل، نوع قرائت و مراسم آزادسازی را به مشتاقان یادآور شد و گفت: این مراسم باید به صورت رضایت بخشی و غیر توهین آمیز مردم انجام شود. شریر

مکارم شیرازی گفت: امیدواریم حج امسال زمینه ساز شرایط بهتر در سال های آینده باشد.

مذاکره با عربستان برای افزایش سن گردشگران

آیت‌الله سبحانی: محدودیت کارمندان حج کم شود

آیت الله سبحانی همچنین تاکید کرد: اگرچه در حج اول تعداد کشورهای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران کاهش یافت، اما سعی کنید از حضور کارگران و سفارتخانه های بعثی بکاهید.

وی گفت: بسیاری از زائران سال هاست که منتظر سفر معنوی حج ​​هستند، شاید برای بسیاری از زائرانی که سال ها در انتظار زیارت سرزمین وحی بوده اند به این سفر اعزام شوند، معنوی است.

مسئولان همچنین بر اهمیت آموزش مهاجران در شرایط کنونی تاکید کردند: به همه مهاجران بیاموزید که به قوانین عربستان سعودی احترام بگذارند و اشتباه نکنند.

سبحانی با بیان اینکه سالانه صدها گردشگر به عربستان سفر می کنند، توصیه کرد: باید اخلاق میزبان و رعایت اوضاع کشور، سفر با عزت زائر و بازگشت عزتمندانه را ضروری دانست.

مذاکره با عربستان برای افزایش سن گردشگران

آیت الله نوری همدانی: نقش حج امسال جدی است

آیت الله حسین نوری همدانی نیز نقش هیات حج را بسیار سنگین و خطیر دانست و از مسئولان خواست در خدمت رسانی به زائران بیت الله الحرام تلاش کنند.

وی در گفت و گو با مسئولان حج با بیان اینکه هرگز از انجام وظیفه غافل نشوید، گفت: شما هر سال به مکه می روید که امام زمان (عج) در آنجا حضور دارد، سعی می کنید در بیت الله الحرام به این دو زائر خدمت کنید.

وی با اشاره به اینکه موسم حج زمینه را برای بیان اسلام فراهم می کند، خاطرنشان کرد: در زمانی که دشمنان اسلام در صدد ایجاد تفرقه بین مسلمانان هستند، بر علما واجب است که اسلام ناب اسلام را بیان کنند. وحدت عمان اسلامی و پرهیز از تفرقه.» دنیای امروز بسیار خطرناک است.

وی افزود: زمانی که دشمن به اسلام حمله می کند، مردم همچون چراغی درخشان راه اسلام را به بندگان خدا نشان می دهند. این فریضه بزرگ در موسم حج بر عهده متولیان حج و زیارت است و نباید از آن غفلت کرد.

نوری همدانی با بیان اینکه مسلمانان در موسم حج در زمان ها و ایام معین گرد هم می آیند و جامعه اسلامی را تشکیل می دهند، بر لزوم رسیدگی به مسائل کشور اسلامی و حل مسائل وحدت، استقامت، استقامت و حل و فصل آن تاکید کرد. رعایت تقوا

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا