عمومی

چالش آب تهران به چه می انجامد؟

رئیس شورای شهر تهران گفت: طرح بازیافت آب را آماده کرده ایم و به زودی در شورا بررسی می شود. شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعلام کرد تنها 18 درصد از سدهای تهران آب دارند. کشور در سال آبی 9913-1400 سومین خشکسالی خود را در 50 سال گذشته تجربه کرد و در سال آبی 1401-1400 یازدهمین خشکسالی خود را تجربه کرد. 1402 حدود 18.12 میلیارد مترمکعب است و شاهد کاهش 14 درصدی آب مصرفی برای ذخیره سازی نسبت به سال گذشته هستیم. مصرف روزانه آب شرب تهران حدود 3 میلیون متر مکعب است. آب استان تهران با حدود 13.5 میلیون نفر از آب های سطحی و زیرزمینی تامین می شود.

به گزارش آب منطقه تهران، در دوره احمدشاه قاجار، حدود 48 کانال اختصاصی و مستقل وجود داشت که از حدود 60 تا 70 سنگ تشکیل می شد و میراب ها در نقاط مختلف شهر، آب توزیع می کردند. 10-15 روز تغییر دهید اما آب کانال به دلیل آلودگی باعث بیماری های عفونی و خطرناک شده است. به همین منظور در سال 1301 مقامات به بررسی لوله های آب تهران پرداختند. اما شهرداری در آن زمان چندان مشتاق لوله کشی نبود و تا حدود سال 1306 مردم تهران آب لوله کشی نداشتند. سپس در اوایل دهه 1330 در منطقه جلالیه تهران (بلوار کشاورز، خیابان فاطمی) که میدان مشاخ نظامی بود، اولین ایستگاه آب ساخته شد و آب روان از سمت کرج به تهران. و در جاده ای به نام بلوار کرج (بلوار کشاورز کنونی) (جریان آب به سمت محدوده معدن هدایت می شد).

اجرای اولین طرح آبرسانی شهر تهران در سال 1329 برای جمعیتی بالغ بر 900 هزار نفر آغاز شد. مهندس مهدي بازرگان در سال 1331 به درخواست نخست وزير سابق احيا شد. محمد مصدق مدیرعامل سازمان آب تهران (خط لوله) بود و برای این منظور دو خط فولادی به قطر 40 سانتی متر و ظرفیت 242 هزار متر مکعب در روز برای انتقال آب از حوضه آبخیز بیلقان وجود داشت. ساخته شده. با تکمیل شبکه خط لوله در تهران، دومین ایستگاه پمپاژ آب در سال 1342 و سومین ایستگاه پمپاژ آب برای برداشت آب سد لتیان در منطقه حکیمیه تهران پارس ساخته شد. از تهران سد بتنی لتیان 30 درصد آب شرب تهران را تامین می کند.

تامین و انتقال آب در استان تهران از طریق دو سامانه شرقی و غربی انجام می شود که سامانه شرق شامل سدهای لار، لتیان و ماملو و سامانه غربی شامل سد امیر کبیر و طالقان بر اساس آمار در سال آبی گذشته است. . حدود 1.25 میلیارد مترمکعب آب از منابع آب سطحی و زیرزمینی برای تامین آب شرب استان تهران اختصاص یافت.

پنج سد تهران بخش بزرگی از آب شرب تهران و کرج را تامین می کند، آب سد طالقان از طریق خط لوله 62 کیلومتری به قطر 1800 میلی متر و با آب انتقالی از امیرکبیر به مخزن بیلقان کرج منتقل می شود. سد به مراکز درمانی

آب شرب انتقالی از سد لار از طریق تونل و لوله به تهران ارسال می شود و بخشی از آن به مرکز تصفیه پنجم تهران و بخشی دیگر به دریاچه سد لتیان منتقل می شود و آب سد لتیان را به دریاچه سد لتیان منتقل می کند. تصفیه خانه شماره 3 و 4. تهرانپارس و انتقال آب شرب ماملو به تصفیه خانه شماره 7 منتقل و پس از تصفیه به شبکه توزیع آب شرب شهر تهران ریخته می شود. رشد جمعیت بدون شک بر اقلیم و منابع آبی منطقه تأثیر می گذارد و دستخوش تغییراتی می شود. تغییرات اقلیمی بر منابع آب تهران تاثیر می گذارد.

راندمان پایین مصرف آب در مصارف شهری و روستایی، مشارکت محدود ذینفعان در برنامه ریزی و مدیریت توسعه. ساخت و توسعه زیرساخت های هیدرولیک برای استفاده پایدار از آب ضروری است. یکی از چالش های عمده تامین آب تهران، مشکل آلودگی ناشی از تخلیه بی رویه فاضلاب به آبراه ها و کانال های عمومی است. دفع فاضلاب در محل، خطر آلودگی آب های زیرزمینی و سطحی و خطرات بهداشتی و زیست محیطی را به دلیل استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه نشده افزایش می دهد.

مشکل آب تهران به یکی از اساسی ترین چالش های پایتخت ایران تبدیل شده است. اگر اکنون کاهش بار جمعیتی استان تهران و اصلاح تدریجی سیستم آب و آلایندگی انجام نشود، به تدریج در دهه آینده به مشکلی لاینحل در این زمینه تبدیل خواهد شد.

* منتشر شده در روزنامه شرق. یکشنبه 15 نوامبر 1401

6565

دکمه بازگشت به بالا