عمومی

چاره‌اندیشی برای حل ریشه‌ای اعتراضات

چالش های عمده کشور از جمله تورم، بیکاری، توسعه نیافتگی، خشکسالی، مشکلات معیشتی، تخریب محیط زیست و … موجب اعتراضات گاه و بیگاهی مانند: بازنشستگان، فرهنگیان و دانش آموزان شد. وقوع چنین حوادثی باعث شده است که وضعیت ایران در یک دور باطل قرار گیرد. اقدامات دولت نه تنها از مشکلات و سختی های پیش روی مردم می کاهد، بلکه وضعیت ملی را بدتر می کند. به عنوان مثال افزایش دستمزد باعث افزایش نقدینگی می شود. افزایش نقدینگی منجر به افزایش قیمت و افزایش قیمت منجر به نارضایتی می شود. حتی وجود بازرسی ارشاد برای بسیاری از افراد به خصوص بسیاری از بانوان با مشکل مواجه می شود. اقدامات برخی از ماموران پلیس و نیروهای امنیتی در گشت ارشاد منجر به حوادث غیرضروری مانند مرگ مهسا امینی شد. مرگ مهسا باعث اعتراضات در کشور شد. برای مقابله با اعتراضات، دولت مجبور می شود شبکه های اجتماعی را مسدود کند و پلیس با معترضان مقابله کرده و تعدادی از آنها را دستگیر کند. این اقدامات به نوبه خود باعث افزایش نارضایتی مردم از دولت می شود. بنابراین، این چرخه معیوب ادامه دارد.

اکنون چه باید کرد تا کشور را از این چرخه بد نجات دهد و شرایط اجتماعی را تغییر دهد تا رضایت مردم از اقدامات دولت افزایش یابد و خود را از زوال کشور نجات دهد و ایران شروع به توسعه کند. . کسانی که با درس های سیستم های پویا آشنا هستند می دانند که در چنین شرایطی باید تدابیری اندیشید تا سیستم وارد یک چرخه مطلوب یا یک چرخه منفی شود. اقدامات دولت در همه ابعاد باعث افزایش رضایت مردم و کاهش مشکلات و معضلات موجود در کشور می شود. بنابراین برای دوری از وضعیت فعلی توجه به نکات زیر ضروری است.

1- تمامی مشکلات و مسائلی که موجب اعتراض می شود جدی گرفته می شود. همانطور که رفتار دستگاه های دولتی به ویژه سازمان های صلح، انتظامی و اداری با مردم، هیچ بهانه ای برای اعتراضات ایجاد نمی شود.

2- مسئولان زیاد حرف نمی زنند و حرف اکثریت مردم و نخبگان را می شنوند و نظرات صاحب نظران حوزه های مختلف را می شنوند.

3-تعیین کارهایی که نهادهای مختلف حاکمیتی نباید انجام دهند و چه کارهایی را نباید انجام دهند.

4- بررسی نتایج اجرای برخی از قوانین و مقررات و همچنین ارزیابی فعالیت برخی از سازمانها از جمله اداره کنترل و ستاد امر به معروف و نهی از منکر که حضور آنها مضرتر از عدم حضور آنها به نظر برسد. و باید بسته شود. بلافاصله. مستقیما. در شرایط فعلی دیده می شود که کار گشت ارشاد در کشور حجاب ایجاد کرده است.

5- اولویت دادن به اقداماتی که موجب رضایت اکثریت مردم می شود مانند کاهش تعداد زندانیان، ساده سازی امور اداری، رفع انسداد اینترنت و شبکه های مجازی، توسعه استفاده از فضای مجازی و رفع محدودیت های علمی و… علوم پایه. هویت فرهنگی، سیاسی، هنری، ورزشی و اجتماعی کشور.

6- حرمت زن را رعایت کنید و بیشتر از مرد به آنها احترام بگذارید و با زنان و دختران معاشرت نکنید و آنها را به هیچ وجه نگه ندارید.

7- حذف زندانیان سیاسی از آمار زندانیان کشور

8- برخورد دوستانه با معترضان داشته باشید و از روش قرآنی مهربانی با یکدیگر و عدم پیوستن به جمعیت استفاده کنید.

9- استقبال از نقدها و دیدگاه های تحلیلگران، دانشگاهیان، حوزویان، احزاب، انجمن ها و تشکل های مردم نهاد.

10- با وعده هایی که قابل اجرا نیست، توقع مردم را بالا نبرید

11- هنگام توصیف اتفاقات دروغ نگویید

12- تحلیل غیر منطقی ارائه نمی دهد

13- اولویت‌بندی توسعه اقتصادی عملی در کشور با تکیه بر اقتصاد دانش‌بنیان و تدوین الگوی توسعه برای ایران با استفاده از نخبگان این حوزه.

14- مطالعه و به روز رسانی درک متولیان، تصمیم گیران و قانونگذاران از مبانی و اعمال دینی.

در نهایت همه دست اندرکاران مدیریت و مدیران باید توجه داشته باشند که اولین ویژگی مدیر در نظام اسلامی داشتن صاعصدر در برخورد با مردم، کاظمین الغیض در برخورد با مخالفان و … افین. ناس در جامعه هنگامی که حضرت موسی به پیامبری برگزیده شد، فرمود: رب عشرح لی صدری و یسرلی امری، و خداوند به رسولش محمد مصطفی صلی الله علیه و آله فرمود: المنشره لک صدرک.

حافظ نیز بر اساس شناختی که از مبانی اسلامی داشت می‌گوید:

آسایش دو گیتی ترجمه این دو نامه به همراه دوستان ماروت و دشمنان مدارا است.

311311

دکمه بازگشت به بالا