بین الملل

پیش بینی عبور ۴ میلیون زائر اربعین حسینی از طریق مرزهای زمینی

پیش بینی عبور ۴ میلیون زائر اربعین حسینی از طریق مرزهای زمینی

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از پیش‌بینی حضور بیش از ۴ میلیون و ۹۰ هزار زائر از طریق مرزهای زمینی در مراسم پیاده‌روی اربعین امسال خبر داد.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا، داریوش امانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، گفت: پیش‌بینی‌ها از حضور بیش از چهار میلیون و ۹۰ هزار زائر از طریق مرز‌های زمینی در مراسم باشکوه پیاده‌روی اربعین امسال حکایت دارد.

وی افزود: بر اساس مدل‌های پیش‌بینی طبق داده‌های دریافتی از سامانه‌های هوشمند مرکز مدیریت راه‌های کشور، از مجموع این تعداد زائر، سهم تردد از پایانه مرزی مهران ۴۵، شلمچه ۲۶، خسروی ۱۵، چذابه ۹.۵ و باشماق و تمرچین به ترتیب ۲ و ۲.۵ درصد خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که پیش‌بینی‌های یاد شده با فرض ۲۴ ساعته بودن مرز خسروی صورت گرفته، افزود: چنانچه مدت فعالیت مرز خسروی به ۱۲ ساعت کاهش یابد، تمایل زائران به مرز مهران افرایش خواهد یافت.

امانی اوج زمان رفت را پنجشنبه تا شنبه (۱۰ تا ۱۲ صفر) و روز اوج برگشت را شنبه تا دوشنبه (۱۹ تا ۲۱ صفر) عنوان و بیان کرد: تعداد ناوگان اتوبوس مورد نیاز برای روز اوج موج رفت برای کل مرز‌ها ۴۰۰۰ دستگاه اتوبوس و برای روز اوج برگشت ۴۹۰۰ دستگاه اتوبوس است که از این تعداد بیش از ۷۰ درصد ناوگان اتوبوس مربوط به مرز مهران و خسروی خواهد بود.

وی در خصوص پیش‌بینی پارکینگ نیز گفت: پارکینگ مورد نیاز در این ایام برای مرز مهران حدود ۱۴۰ هزار وسیله نقلیه، مرز شلمچه ۹۷ هزار و مرز چذابه ۲۱ هزار وسیله نقلیه پیش‌بینی می‌شود.

رئیس سازمان راهداری با بیان این‌که باتوجه به متوسط ۲.۵ روزه فاصله رفت و برگشت ناوگان اتوبوسی از مرز به مبادی و بالعکس، در سه روز اوج برگشت (اربعین و روز قبل و بعد از آن) حدود ۹۰۰۰ دستگاه اتوبوس فعال برای جابه‌جایی زوار از مرز‌های شش‌گانه مورد نیاز است، افزود: انتظار می‌رود در مجموع ۷۲ درصد ناوگان در مرز مهران و خسروی، ۲۱ درصد در شلمچه، ۵ درصد چذابه و باشماق و ۲ درصد تمرچین مورد نیاز باشد.

بر اساس گزارش سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، امانی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود ۷۴ درصد کل زوار اربعین امسال مربوط به ۱۰ استان تهران، خراسان‌رضوی، اصفهان، خوزستان، قم، فارس، البرز، آذربایجان‌شرقی، کرمان و مازندران باشد.

وی سهم ۳۷ درصدی دو استان تهران و اصفهان در تقاضای ناوگان اتوبوس را از نکات مهم و قابل توجه در امر مدیریت ناوگان ذکر کرد و افزود: بیشترین سهم زائران ناوگان اتوبوسی در سفر‌های برگشت مربوط به استان‌های تهران، اصفهان، خوزستان، قم، خراسان‌رضوی، فارس، آذربایجان‌غربی و آذربایجان‌شرقی است، به‌طوری که هشت استان فوق، ۷۱ درصد از سهم زائران ناوگان اتوبوسی را تشکیل می‌دهد.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خاطرنشان کرد: باتوجه‌به تجربه سنوات قبل در خصوص ورود زائران خروجی از مرز‌های شلمچه و چذابه از مرز مهران به دلیل مسافت زیاد و هزینه بالای حمل‌ونقل در کشور عراق، ضروری است تمهیدات لازم برای توزیع مناسب زائران از مرز‌های یاد شده و پیشگیری از تجمع زوار انجام شود.

دکمه بازگشت به بالا