پیش‌بینی تولید بیش از ۱۰۰ هزار تن گندم در چهارمحال و بختیاری – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، روح‌الله سعیدی صبح امروز در جمع خبرنگاران چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: برداشت گندم از سطحی حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی استان که شامل ۲۰ هزار هکتار گندم آبی و حدود ۴۰ هزار هکتار گندم دیم است آغاز شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال در استان بیش از ۱۰۰ هزار تن گندم تولید شود که حدود ۶۰ هزار تن خرید تضمینی انجام می‌شود و بنابراین خرید تضمینی گندم در استان نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ هزار تن افزایش خواهد داشت.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار گندم دیم که تحت پوشش طرح جهش تولید در دیمزارها بودند حدود ۱۴۰۰ کیلوگرم گندم برداشت شود که نسبت به سال گذشته حدود ۲۵۰ کیلوگرم در هر هکتار افزایش تولید داریم.

سعیدی عنوان کرد: همچنین پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار گندم آبی حدود ۴۷۰۰ کیلوگرم محصول برداشت شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: ارقام گندم که در اراضی دیم کشت شده شامل هما، صدرا، باران، واران، ریژاو و سرداری است و ارقام گندم کشت شده در اراضی آبی نیز شامل پیشتاز، حیدری و میهن می‌شود.

وی با اشاره به فعال شدن ۱۶ مرکز خرید گندم در چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: ۱۲ مورد از این مراکز متعلق به تعاون روستایی و ۴ مرکز نیز متعلق به کارخانجات آرد در استان هستند.

وی با اشاره به فعال شدن ۲۰ مرکز خرید تضمینی گندم در چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: ۱۴ مورد از این مراکز متعلق به اتحادیه تعاون روستایی و ۴ مرکز نیز متعلق به کارخانجات آرد در استان هستند که به صورت تضمینی خرید گندم را انجام می‌دهند همچنین کارخانه آرد کیار نیز به صورت توافقی خرید گندم خواهد داشت.

سعیدی با بیان اینکه هر کیلوگرم گندم در چهارمحال و بختیاری با قیمت تضمینی ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان از کشاورزان خریداری می‌شود، یادآور شد: سیلو شهید استکی شهرستان فرخشهر نیز به صورت تضمینی خرید گندم را انجام خواهد داد.

سعیدی خاطرنشان کرد: سال گذشته در چهارمحال و بختیاری حدود ۹۰ هزار تن گندم تولید شد اما امسال میزان تولید گندم در استان بیش از ۱۰۰ هزار تن است.

دکمه بازگشت به بالا