اجتماعی

«پول دادیم و اینجا به‌زودی تخریب می‌شود»!

بنای قدیمی مجله توفیق که سال ها تخریب و در فهرست آثار ملی ثبت شد، اما امروز به گفته مالک جدید بدتر از قبل شده است. به زودی نابود خواهد شد.

به گزارش ترند روز، اگر تا به حال به خیابان سپه سالار تهران رفته باشید، حتما یک ساختمان قدیمی را در نبش کوچه بخارا خواهید دید. ساختمانی با نمای آبی «شرکت چاپ رنگ» و نمای آجری که شبیه ساختمان متروکه ای است که هر لحظه ممکن است فرو بریزد. این بنا که به گفته اهالی قدیمی بیش از 90 سال قدمت دارد چند سالی است که میزبان یکی از قدیمی ترین مجلات تهران به نام «توفیق» است که نامی امن، مؤثر و پرطرفدار برای تاریخ طنز روزنامه ایران است. .

تاریخچه این بنای قدیمی که در ده سال اخیر به چاپخانه تبدیل شده، چندان خوب نیست و سال‌هاست که تحت تاثیر طمع صاحبان آن قرار گرفته و قسمت‌هایی از آن تخریب شده است. مالک ساختمان مجله توفیق همچنان قصد دارد این بنا را به طور کامل تخریب کند و گذرگاه را جایگزین کند، اما به نظر می رسد مخالفت میراث فرهنگی و واکنش رسانه ها، دوستداران میراث و مردم روی آن رفت و آمد می کند. ساختمان و بخش اداری زندگی آنها در اینجا تغییر کرده است.

در ورودی مجله توفیق از پارک سپه سالار

این بنای توفیق اگرچه در وضعیت غم انگیزی قرار دارد، اما در وضعیتی کاملاً غیرقابل شمارش به حال خود رها شده است، گویی فقط از شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دنبال مجوز تخریب آن است. استان تهران از مقاومت در برابر تخریب ساختمان دست بر می دارد، نکشید، ساختمان آرام آرام خراب می شود و در نهایت برای تسهیل کار مالک تخریب می شود.

درب ساختمان مجله توفیق اغلب باز است، آخرین روز گرم مرداد 1401 است، چند مرد در ساختمان هستند، وقتی وارد حیاط شدم، برخورد یکی از آنها با من روبرو شد، گفت پرسید. “جایی که؟” از این خانه می پرسم در حال حاضر چه وضعیتی دارد، اما جواب نمی دهد، اما می گوید: به زودی ویران می شود.

بخشی از تخریب و تخریب ساختمان مجله توفیق

او خود را یکی از کارگران آن ساختمان معرفی می کند و با قاطعیت این جمله را ادامه می دهد: «ورود افراد به این ساختمان ممنوع است». خطر سقوط وجود دارد. می گویم دارم از ساختمان های قدیمی گزارش می دهم و فقط می خواهم از خانه عکس بگیرم، تصمیم می گیرد و ادامه می دهد: «این خانه نه قدیمی است و نه تاریخی. الکی چندین سال دستش را روی میراث فرهنگی گذاشتند و شکایت کردند اما پول دادیم و به زودی مجوز تخریب را می گیریم. این ساختمان تخریب خواهد شد. اینجا جای عکس گرفتن نیست، خانه های قدیمی این روستا زیاد است، بروید عکس بگیرید. سپس به بیرون از خانه هدایت می شود و در را پشت سر خود می بندد.

وضعیت نمای عقب ساختمان روزنامه توفیق

در ورودی مجله توفیق از پارک سپه سالار

برای نظارت بر ثبت و حراست از ساختمان مجله توفیق و بررسی ادعای جدید مالک فعلی برای اخذ مجوز تخریب به معاونت میراث فرهنگی استان تهران هستیم علیرغم تماس ها و پیام های مکرر محسن سعادتی پاسخگو نیست. .

درباره پرونده خانه از رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران جویا شدیم که آیا شهرداری مجوز تخریب بقیه خانه توفیق را داده است و شورای شهر در این زمینه چه اقدامی انجام داده است؟ احمد علوی در پاسخ به ترند روز چنین گفت: تاریخچه مالکیت روزنامه توفیق گمان می رود در سال 1394 یا 1395 هزینه تخریب و نوسازی توسط مالک پرداخت شود، اما وقتی شهرداری درخواست ارثیه می دهد اجازه می دهد. تشخیص دهد که مال مهم است و تخریب آن ممنوع است.

وی ادامه داد: شهرداری مجوز تخریب نمی دهد اما مالک ساختمان با مراجعه به دادگاه حکم ابطال ارزش ملک را می گیرد تا اقدام به تخریب کند. لیست میراث اما تا جایی که من می دانم ساختمان توفیق در ثبت ملی نیست و همچنان همان رای شورا است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر همچنین با اشاره به اقدامات اخیر مالک ساختمان در توفیق خاطرنشان کرد: در خرداد ماه سال جاری (1401) مالک و شهرداری مجدداً کتباً درخواست مجوز کردند. با میراث فرهنگی و استدلال با رای شورا اعلام کردند که تخریب ممنوع است اما مالک این بار بدون مجوز و بدون مجوز اجازه دارد ملک را تخریب کند که توسط همکاران ما در شهرداری منطقه 12 مسدود شده است. اگرچه این پیشگیری از آسیب به پایان رسیده است. با دستگیری مالک

علوی افزود: مالک ساختمان توفیق چند روز پیش اقدام به سر و سامان دادن به پشت بام کرد که همکاران با حکم قضایی مجددا از این اقدام جلوگیری کردند و ساختمان پلمب شد. هفته گذشته جلسه ای بین دادستانی و صاحب خانه صورت گرفت و مقرر شد دلایل عدم امکان اعطای مجوز تخریب و نوسازی کتباً به مالک اعلام شود تا صاحب خانه شوند. در حال پیگیری پرونده است. دادگاه اداری یا وزارت میراث فرهنگی. در این بین مالک فکر می کرد با توجه به مالیاتی که پرداخت کرده می تواند شهرداری را مجبور به صدور مجوز تخریب غیرقانونی کند به شرطی که شهرداری از تخریب ملک خودداری کند. .

مجله توفیق هفته نامه طنز و طنز فارسی زبان کشور است که به مدت نیم قرن از سال 1302 تا 1350 فعالیت خود را آغاز کرد. این روزنامه جمعه شب منتشر شد و به عنوان نامی معتبر و موفق در تاریخ طنز روزنامه ایران شناخته شد. .

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا