اجتماعی

پرداخت کامل «هزینه عینک» به کودکان ۳ تا ۶ سال مناطق کم برخوردار کشور

به گفته رئیس مرکز رشد پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، میزان پذیرش حدود 90 درصد خدمات غربالگری بینایی کودکان 3 تا 6 سال است. از آنجایی که کودکان بین 3 تا 6 سال در این مدت 3 بار غربالگری شده اند، از زمان شروع برنامه غربالگری بینایی، 60 میلیون مورد غربالگری شده اند که 360000 کودک مبتلا به آمبلیوپی هستند.

فاطمه عباسی در گفت وگو با ترند روز. وی در خصوص اجرای طرح غربالگری که از دهه 70 توسط سازمان بهزیستی در سراسر کشور اجرا می شود و با اعلام اینکه سه مرحله برای شناسایی کودکان دارای مشکل بینایی وجود دارد، گفت: در سطح اول کودکان مبتلا به این بیماری. از طریق نمودار E. شناسایی می شوند و در صورت وجود مشکل به اپتومتریست ارسال می شود. در سطح دوم، اگر کودکان دارای عیوب انکساری به اپتومتریست ارجاع داده شوند، به چشم پزشک فرستاده می شوند.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد انجمن بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در ابتدای اجرای این طرح میزان دسترسی به خدمات تعیین شد، گفت: اکنون میزان دسترسی کودکان به خدمات غربالگری بینایی از 3 تا 6 سالگی به حدود 90 درصد رسیده است و با توجه به اگر تعداد فرزندان و خدمات روز به روز بیشتر می شود.

از آنجایی که تمامی کودکان 3 تا 6 سال در این مدت 3 بار غربالگری شده اند، عباسی در این راستا از انجام 60 میلیون آزمایش بینایی از زمان شروع طرح غربالگری بینایی خبر داد و گفت: از ابتدای سال 96 تست بینایی در پروژه 360 هزار کودک آمبلیوپ شناسایی شد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه باید از نابینایی افراد جلوگیری کرد، گفت: نابینایی از جمله معلولیت هایی است که اثرات منفی بر افراد می گذارد. این افراد جوانانی هستند که می توانند سرمایه ای برای نظام باشند. وقتی فردی نابینا می شود از چرخه اقتصادی خارج می شود و به نوبه خود به مؤسسات خیریه فشار می آورد.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد انجمن بهزیستی کشور افزود: امروز انجمن مددکاری اجتماعی به ازای هر معلول یک میلیون و 200 هزار وجه پرداخت می کند که حداقل مبلغ و بار مالی این بیماری است. . شانه های بیمار مطمئناً بسیار بالاتر است.

وی در ادامه تفاهم نامه همکاری که دیروز بین بنیاد پانزده خرداد، مرکز اجرایی فرمان امام و سازمان بهزیستی کشور برای ارائه خدمات غربالگری چشم و تنبلی و کمک های پزشکی و هدایا منعقد شد، امضا کرد. تامین اعتبار برای خرید عینک کودکان 3 تا 6 سال در مناطق محروم کشور شید خاطرنشان کرد و یادآور شد: هدف از انعقاد این تفاهم نامه شناسایی کودکان مبتلا به آمبلیوپی یا سایر مشکلات بینایی است. هدف دیگر این تفاهم نامه کاهش بروز و شیوع معلولیت است تا مردم مناطق دورافتاده و دورافتاده بتوانند از این خدمات برخوردار شوند.

عباسی تصریح کرد: برای ورود به مناطق صعب العبور نیازمند نیروهای درجه یک هستیم و مقرر شد بنیاد بسیجیان 15 خرداد آنها را برای آموزش به سازمان معرفی کند و سپس در این زمینه به ما کمک کند. یکی دیگر از اهداف این تفاهم نامه پرداختن به موضوع «عینک» است. حدود 9000 نفر از این کودکان هر سال به عینک احتیاج دارند ، اگر هر 150،000،000،000،000،000،000 دلار توسط مراقبت های اجتماعی برای این مشکل برنامه ریزی شده باشد ، و آنها 500000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 را تهیه کرده اند که امسال کافی نیست ، که این کافی نیست که کافی نیست. برای خرید عینک در این مصاحبه قرار شد بنیاد در این زمینه به سازمان کمک کند و هزینه عینک را به طور کامل پرداخت کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا