اجتماعی

پاسخ به چند سوال متداول درباره “وبا”

“وبا” یک بیماری اسهالی شدید و بسیار مسری است که در اثر مصرف آب یا غذای آلوده به باکتری ویبریوکولرا ایجاد می شود.

به گزارش ترند روز، وبا یک بیماری بسیار مسری و بسیار مسری است که در اثر مصرف آب یا غذای آلوده به باکتری ویبریوکولرا ایجاد می شود و فقط در انسان باعث عفونت می شود. خاطرنشان می شود که در صورت عدم درمان به موقع این بیماری باعث کم آبی بیش از حد بدن و منجر به مرگ می شود.

به گزارش مرکز کنترل بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، در زیر پاسخ سوالات متداول وبا را می‌خوانید:

وبا چیست؟

وبا یک بیماری حاد و مزمن است که توسط سموم روده حاوی سروگروه O1 یا O139 ویبریوکولرا ایجاد می شود.

وبا در کجا شایع است؟

باکتری وبا اغلب در آب یا غذای آلوده به مدفوع افراد آلوده یافت می شود. این بیماری عموماً در مکان‌هایی که فاقد تصفیه آب، دفع مدفوع یا فاضلاب هستند و همچنین در مکان‌هایی که فاقد سرویس بهداشتی هستند، ایجاد و گسترش می‌یابد. باکتری وبا همچنین می تواند در محیط هایی با رودخانه های آب شور و آب های ساحلی زندگی کند.

چگونه مردم به وبا مبتلا می شوند؟

راه انتقال این بیماری از طریق نوشیدن آب یا خوردن غذای آلوده به باکتری ویبریوکلرا است، آلودگی دست نیز می تواند باعث عفونت شود. در مورد وبا، مدفوع افراد مبتلا اغلب منبع آلودگی است که منجر به آلودگی آب یا غذا می شود.

در مناطقی که به درستی با فاضلاب و آب آشامیدنی تصفیه نشده اند، بیماری می تواند به سرعت گسترش یابد. به طور کلی، این بیماری از طریق تماس مستقیم با انسان منتقل نمی شود. بنابراین، تماس ناخواسته با فرد مبتلا بعید است که به وبا مبتلا شود.

علائم وبا چیست؟

شیوع وبا معمولاً خفیف یا بدون علامت است، اما در برخی موارد می تواند با علائم شدید همراه باشد. حدود 75 درصد از افراد آلوده به این ویروس علائم واضحی ندارند و حدود 20 درصد از آنها علائم اسهال خفیف یا متوسط ​​را دارند که نمی توان آن را از اسهال ناشی از سایر ارگانیسم ها تشخیص داد. از هر 10 نفر مبتلا به وبا، 1 نفر دچار علائم شدیدی مانند اسهال، استفراغ و سفتی پاها می شود. در این افراد کم آبی سریع منجر به کم آبی و شوک می شود و بدون درمان در عرض چند ساعت می میرند.

علائم بیماری با آلوده شدن به باکتری چه مدت ظاهر می شود؟

دوره نهفتگی این بیماری به این معناست که فاصله زمانی بین ورود باکتری وبا به بدن و بروز علائم بالینی معمولاً دو یا سه روز است، اما این زمان ممکن است از چند ساعت تا پنج روز طول بکشد.

چه کسانی بیشتر تحت تاثیر وبا هستند؟

وبا ارتباط نزدیکی با شرایط سلامتی دارد. افرادی که از آب آشامیدنی ناسالم استفاده می کنند یا در مناطق غیربهداشتی زندگی می کنند و مدفوع و کثیفی را دفع می کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به وبا هستند.

اگر من یا اطرافیانم دچار اسهال شدید و در معرض خطر ابتلا به وبا هستیم، چه کنیم؟

اگر فکر می کنید که شما یا یکی از اعضای خانواده به وبا مبتلا هستید، باید فورا به دنبال درمان باشید. از آنجایی که کم آبی می تواند به سرعت رخ دهد، جایگزینی سریع مایع ضروری است.

در مورد گرد و غبار. R. ORS (ORS) برای تهیه محلولی برای درمان مایعات خوراکی بلافاصله مصرف آن را شروع کنید. شروع سریع آب می تواند زندگی را نجات دهد. مصرف ORS را در خانه و در فواصل زمانی ادامه دهید تا برای درمان به یک مرکز بهداشتی یا کلینیک برسید. اگر فرد مبتلا به اسهال شدید نوزاد باشد، توصیه می شود به شیردهی ادامه دهد.

چگونه وبا تشخیص داده می شود؟

وبا با آزمایش مدفوع تشخیص داده می شود. برای انجام این آزمایش باید نمونه مدفوع یا سواب رکتوم برای بیمار تهیه و به آزمایشگاه فرستاده شود. این آزمایش در نظام سلامت کشور به صورت رایگان انجام می شود.

وبا چگونه درمان می شود؟

اساس درمان وبا، جبران فوری آب و املاح از دست رفته در بدن بر اثر اسهال است و در واقع می توان این بیماری را به راحتی و به طور موثر درمان کرد. این بیماران باید محلول خوراکی را با محلول خوراکی که کپک پودری را نرم می کند مصرف کنند. R. ORS در یک لیتر آب جوشیده سرد تهیه می شود و بسته به درجه کم آبی به مقدار زیاد نوشیده می شود. بیمارانی که در معرض خطر کم آبی هستند نیاز به جایگزینی مایعات داخل وریدی دارند.

بدون درمان مایعات، میزان مرگ و میر بیماران وبا 30 تا 50 درصد است و با درمان سریع و مناسب مایعات، میزان مرگ و میر به 1 درصد کاهش می یابد.

استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب که در صورت لزوم توسط پزشک تجویز می شود، طول مدت بیماری را کوتاه می کند و از شدت بیماری می کاهد، اما به اندازه جبران کم آبی بدن اهمیت ندارد. افراد مبتلا به اسهال و استفراغ باید فورا به پزشک مراجعه کنند، به خصوص کسانی که در مناطق مبتلا به وبا زندگی می کنند.

آیا در صورت تماس با افراد مبتلا به وبا باید نگران باشیم که به این بیماری مبتلا شویم؟

وبا معمولاً مستقیماً از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. بنابراین، به طور کلی، بعید است که تماس ناخواسته با فرد مبتلا به این بیماری مبتلا شود.

چگونه می توان از ابتلا به وبا پیشگیری کرد؟

برای جلوگیری از عفونت، رعایت موارد زیر ضروری است:

– از آب آشامیدنی تمیز استفاده کنید. (آب لوله کشی تصفیه شده یا آب بطری)

– در مناطقی که آب تصفیه شده و آب لوله کشی و آب چاه ها، مخازن، چشمه ها و غیره وجود ندارد، قبل از صرف غذا از جوشاندن یا کلرزنی آب مطمئن شوید.

-از خوردن بستنی ناپاک، غذاهای نجس و آماده، آب میوه ها و نوشیدنی هایی که در خارج از منزل عرضه می شود، به ویژه غذاهایی که توسط دستفروشان دوره گرد سرو می شود، خودداری کنید.

از شنا در رودخانه ها، نهرها یا استخرهای کثیف خودداری کنید.

– حتما قبل از مصرف میوه ها و سبزیجات را بشویید و تمیز کنید.

– برای اطمینان از سلامت غذا، آن را کاملا بپزید و از خوردن خام یا نپخته خودداری کنید.

– غذایی که قبلاً خورده اید را دوباره گرم کنید.

– از ظروف و ظروف شسته شده با آب تمیز و تمیز استفاده کنید.

– مراقب باشید قبل از تهیه، سرو و خوردن غذا و قبل از دادن غذا یا شیر به نوزاد دست های خود را با آب و صابون بشویید.

– مراقب باشید بعد از رفتن به توالت و قبل از دست زدن به غذا دست های خود را با آب و صابون بشویید.

– مواد غذایی را در یخچال نگهداری کنید و از خوردن مگس و سایر آلاینده ها خودداری کنید.

-در هنگام مسافرت یا استفاده از نوشیدنی ها و مواد غذایی بسته بندی شده ایمن، آب و غذای سالم همراه داشته باشید.

– از دفع مدفوع غیربهداشتی خودداری کنید و مراقب استفاده از توالت های تمیز باشید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا