اجتماعی

واکنش محیط زیست به حذف تصویر یوزپلنگ آسیایی از پیراهن تیم ملی فوتبال

در آستانه رونمایی از پیراهن تیم ملی ایران در جام جهانی قطر، به گفته سازندگان آن، تصویر یوزپلنگ آسیایی از روی این پیراهن حذف شد و تنها اثری از پوست یوزپلنگ روی آن کشیده شد. معاون منابع طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یوزپلنگ آسیایی در حال حاضر در اذهان مردم، محیط بانان و رسانه ها در نتیجه فعالیت هایی مانند گره زدن الگوی یوزپلنگ به تیم ملی فوتبال است. پیراهن

به گزارش ترند روز، دو نوع یوزپلنگ در جهان وجود دارد. یکی از نوع آسیایی و دیگری از نوع آفریقایی. این گونه یوزپلنگ آفریقایی در شمال این قاره پهناور منقرض شده و اکنون تنها در جنوب این قاره یافت می شود. یوزپلنگ آسیایی که در منطقه وسیعی در غرب این قاره از سوریه و عربستان تا هند و ترکمنستان پراکنده شده است، از 20 سال پیش به جز ایران منقرض شده است. امروزه زیستگاه یوزپلنگ آسیایی محدود به ایران است که از 48 سال پیش برنامه حفاظتی خود را برای حفظ نسل این حیوان آغاز کرد و به همین دلیل یوزپلنگ آسیایی را امروزه به نام یوزپلنگ ایرانی نیز می نامند.

در ایران به دلیل گزارش نشدن یاک ها، ارائه آمار دقیق برای جمعیت یاک ها مشکل است، اما می توان گفت که بر اساس سرشماری 1400، در حال حاضر کمتر از 30 سمور وجود دارد .

در شرایطی که پیش از این در دست یوزپلنگ آسیایی بود، معصومه ابتکار – رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست – در سال 2013 با سپ بلاتر – رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) دیدار و درباره ایران با وی گفت وگو کرد. تلاش برای جلوگیری از انقراض یوزپلنگ همزمان با فدراسیون فوتبال هم بحث شد در تبلیغات تیم ملی برای حضور در جام جهانی از نام و نشان یوزپلنگ آسیایی استفاده شد. به این ترتیب تصویر یوزپلنگ آسیایی برای اولین بار بر روی پیراهن تیم ملی در جام جهانی 2014 برزیل (1393) چاپ شد. اتفاقی تکراری در جام 2018 روسیه، حالا تصویر یوزپلنگ آسیایی از روی پیراهن تیم ملی حذف شده است که از سوی دیگر وضعیت یوزپلنگ را بدتر کرده است.آسیایی و از سوی دیگر فیفا. برنامه پایداری جام جهانی در قطر محیط زیست است. راه حل های جدید زیست محیطی را به عنوان یکی از پنج ارزش معرفی کرد.

واکنش محیط زیست به حذف یوزپلنگ آسیایی از پیراهن تیم ملی

لباس تیم ملی ایران برای جام جهانی 2014 برزیل

در این شرایط حسن اکبری – معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست – وی در خصوص وجود تصویر یوزپلنگ بر روی پیراهن تیم ملی در جام جهانی اخیر گفت: وجود تصویر یوزپلنگ بر روی پیراهن تیم ملی، همگان را به حساسیت و مشارکت در حفاظت از این گونه گرانبها ترغیب کرد؛ در حالی که این تصویر یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی وجود داشت. یعنی این گفتگو موثر بود و اگر ادامه پیدا کند ممکن است تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه برای فرهنگ سازی و آگاهی بخشی در حوزه محیط زیست باید به شیوه های مختلف عمل کنیم، گفت: وجود تصویر یوزپلنگ آسیایی بر روی لباس تیم ملی فوتبال می تواند باعث ایجاد انگیزه و انگیزه در ورزش دوستان به این موضوع شود. نیاز به نجات یوزپلنگ با وجود اینکه جامعه زیادی از این افراد وجود دارد، اما برای ساخت ورزش های دیگر، اصناف و … باید از روش های مختلف دیگری استفاده کنیم.

به گفته معاون محیط زیست و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، یکی از مواردی که امروزه در بین مردم، دوستداران محیط زیست و رسانه ها برای تمرکز بر یوزپلنگ شاهد هستیم، نتیجه این اقدامات و نتایج مطلوب در آگاهی مردم است. . جامعه باعث این مشکل شده است.

اکبری در پاسخ به این سوال ترند روز که آیا وجود پوست یوزپلنگ روی پیراهن ها باعث معرفی این گونه یا ترویج تاکسیدرمی می شود، گفت: تاکسیدرمی ربطی به این موضوع ندارد زیرا فعالیت های دیگری دارد موضوع تاکسیدرمی است. امروزه هیچ حیوانی برای این منظور شکار نمی شود و فقط لاشه حیوانات شکار می شود.

وی یادآور شد: همه رویدادها و فعالیت ها برای مردم سوال ایجاد می کند و حل آن ها جامعه را نسبت به مشکل حساس می کند. حتی برای ما از نظر فنی، این رویداد یک دستاورد است. به عنوان مثال، زمانی که سازمان مشکل تداخل معدن در زیستگاه ها، حفاظت از جاده ها، جستجوی بودجه برای حفاظت از یاز، ارتقای سطح منطقه ایمنی یاز را دنبال می کند، البته حساسیت جامعه، دولت یا تجارت خصوصی نسبت به این موضوع بیشتر می شود. مشکل، نتایج بهتری خواهیم داشت.آگاهی جامعه و فرهنگ خلاقیت در حوزه مشکل در حوزه اجرا و حفاظت بسیار موثر است و می تواند نقش خوبی داشته باشد.

اکبری در پایان درباره اقدامات سازمان محیط زیست به عنوان بالاترین مرجع برای حذف تصویر یوزپلنگ آسیایی از پیراهن تیم ملی فوتبال ایران گفت: تمرکز بیشتر در زمینه مهارت ها، تکنیک ها، اجرا، حفاظت، آماده سازی طرح حفاظت از یوزپلنگ و اقدامات حفاظت از زیستگاه. پاسخ اصلی به این مشکل در حوزه های روابط عمومی و آموزش است.

به گزارش ترند روز، لباس تیم ملی ایران برای حضور در جام جهانی 2022 مورد تایید وزارت کشور فردا 9 مهرماه رونمایی می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا