اجتماعی

واکسینه شدن دام‌های مازندران نسبت به طاعون نشخوارکنندگان

ترند روز/مازندران مدیرکل دامپزشکی مازندران گفت: تاکنون تمامی دام های مزرعه ای استان واکسینه شده اند و هیچ گونه علائم بیماری در دام مشاهده نمی شود.

محمدحسن گلپایگانی در گفت وگو با ترند روز، با بیان اینکه علائم بیماری در دام های مازندران مشاهده نمی شود، اظهار کرد: این بیماری در حیوانات وحشی و بیشتر در منطقه کوهستانی استان البرز و مرز مشترک با مازندران بروز کرد.

وی با بیان اینکه 100 درصد دام های مزرعه ای مازندران در برابر این بیماری واکسینه شده اند، گفت: حیوانات وحشی زمانی که در فصل زمستان به پایین کوه می آیند با نزدیک شدن به حیوانات اهلی قابل انتقال هستند اما به دلیل اینکه همه حیوانات اهلی استان واکسینه می شوند. خطر ابتلا به طاعون در حیوانات خانگی وجود ندارد.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با تایید اینکه بیماری طاعون در دام های مزرعه ای استان شناسایی نشده است، افزود: در حال انتشار این ویروس به صورت وحشی است و چون این دام ها قابل گرفتن و واکسینه شدن نیستند، این بیماری همچنان ادامه دارد.

این مسئول همچنین به یکی دیگر از مشکلات انتقال این ویروس به حیوانات وحشی اشاره کرد و یادآور شد: به دلیل رها شدن این حیوانات در طبیعت، عدم امکان وجود ویروس و آهک در محل سقوط لاشه و پایمال شدن آن، عبور حیوانات اهلی و حیوانات وحشی از آن. محیط آلوده یا تغذیه حیوانات آلوده و استفاده از منابع آب باعث گسترش و تداوم ویروس می شود.

گلپایگانی یکی دیگر از دلایل انتقال بیماری طاعون را تردد وسایل نقلیه یا کوهنوردان عنوان کرد و گفت: این افراد با دست زدن به جسد یا لگد زدن به آن باعث سرایت بیماری به سایر قسمت های لباس خود می شوند.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون به دلیل انجام واکسیناسیون گزارشی از این بیماری در دام های مازندران گزارش نشده است.

مدیرکل دامپزشکی مازندران در پاسخ به این سوال که خطرناک ترین بیماری برای حیوانات خانگی مازندران در این فصل چیست، گفت: بیماری تب برفکی شایع ترین بیماری امروز است، فصل است و دور جدید واکسیناسیون ها از هفته گذشته آغاز شده است. .

این مسئول با بیان اینکه برای مبارزه با این بیماری لازم است همه دامداران با کارشناسان دامپزشکی برای واکسیناسیون کامل دام های منطقه همکاری کنند، ادامه داد: واکسن تب برفکی مانند آنفولانزا دائمی است. یعنی دوام نمی آورد و دام ها بعد از مدتی دوباره آلوده می شوند.

گلپایگانی با بیان اینکه واکسیناسیون بیماری تب برفکی از چهارم آذرماه آغاز و به مدت یک ماه ادامه دارد، یادآور شد: دام ها در فصول مختلف در معرض بیماری های مختلفی قرار دارند.

وی به پرورش دهندگان توصیه می کند برای آسایش دامپزشک و دام، دام های خود را به موقع واکسینه کنند و افزود: به دلیل اینکه دام ها هر چه بیشتر واکسینه شوند بیماری کمتری را مشاهده می کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا